Σελίδα 90 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 40808586878889909192939495100140 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.336 έως 1.350 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1336
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όταν το έχω στο χέρι μου και το κουνάω δεξιά αριστερά, ακούγεται από μέσα σαν κάτι να έχει φύγει από τη θέση του. Δε μου έχει ξανατύχει σε φλασάκι και δεν προσπάθησα ιδιαίτερα για το καταλάβω, απλά το άκουσα όπως το κρατούσα.
    Στο δικό μου δεν ακούγεται τίποτα απολύτως όταν το κουνάς

  2. #1337
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αναζητώ για λογαριασμό φίλου, camera εξωτερικού χώρου, όσο πιο απλή γίνεται στη χρήση.

    Θα του πρότεινα καμία TP-Link Tapo, που είναι πολύ εύχρηστες και οικονομικές, αλλά ανεβαίνουν κάπως τα χρήματα για την IP66 Tapo C310.

    Θα ήταν προτιμητέο να ελέγχεται από εφαρμογή κινητού και να μην χρειάζεται port forward ή άλλες ρυθμίσεις στο απλό οικιακό router του. Αυτή η EZVIZ αξίζει;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Εγώ έχω αυτή και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
    https://www.skroutz.gr/s/21094447/Da...=skroutz_share


    Απλή εφαρμογή με πολλές λειτουργίες όμως όπως ανίχνευση κίνησης κλπ. Και πολύ εύκολη σύνδεση. Για αδιάβροχο ποίηση δεν ξέρω δε βρέχεται απευθείας είναι κάτω από μπαλκόνι. Ποιότητα εικόνας αρκετά καλή.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  4. #1339
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20211215-200640_Imou Life.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	432907
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  5. #1340
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω αυτή και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
    https://www.skroutz.gr/s/21094447/Da...=skroutz_share


    Απλή εφαρμογή με πολλές λειτουργίες όμως όπως ανίχνευση κίνησης κλπ. Και πολύ εύκολη σύνδεση. Για αδιάβροχο ποίηση δεν ξέρω δε βρέχεται απευθείας είναι κάτω από μπαλκόνι. Ποιότητα εικόνας αρκετά καλή.
    Ευχαριστώ. Η αδιαβροχοποίηση είναι απαραίτητη στο σημείο που θα τη βάλει. Διαφορετικά θα του πρότεινα την Tapo C200 που έχει πολύ καλές κριτικές και είναι οικονομική.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1341
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Η αδιαβροχοποίηση είναι απαραίτητη στο σημείο που θα τη βάλει. Διαφορετικά θα του πρότεινα την Tapo C200 που έχει πολύ καλές κριτικές και είναι οικονομική.
    Έχει IP68 αλλά επειδή δεν το έχω "δοκιμάσει" όπως είπα δεν ξέρω πόσο ισχύει

  7. #1342
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ως προς την ανίχνευση κίνησης, είναι καλή;

    Διαβάζω για την TP-Link C310 ότι παραείναι ευαίσθητη και ενεργοποιείται με το πέρασμα μιγιακίων, καθώς και με φώτα αυτοκινήτου το βράδυ, αν χτυπήσουν στο πεδίο που κοιτάζει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #1343
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Με την τρέχουσα αναζήτηση των USB flash drives, ξύπνησε μέσα μου το πάθος που είχα πολλά χρόνια πριν γι' αυτά και άρχισα να κοιτάζω πάλι. Βέβαια, πήρα ήδη αυτά που χρειάζομαι, αλλά μου αρέσουν πολύ σαν συσκευές και κοιτάω κριτικές.

    Διαπιστώνω λοιπόν ότι αυτά που μου φάνηκαν αρκετά καλά, είναι εκείνα που είναι σχεδόν στην κορυφή της κατάταξης στην αντίστοιχη σελίδα, αν κάνετε sort by avg bench. 6o το SanDisk Extreme Pro 128 GByte και 8ο το Samsung Fit 64 GByte. Από τα διαθέσιμα στο εμπόριο, καλύτερο είναι το Corsair Flash Voyager GTX 128 GByte, το οποίο μάλιστα πλεονεκτεί σημαντικά στην αχίλλειο πτέρνα των USB sticks που είναι η εγγραφή αρχείων μικρού μεγέθους. Ίσως το GTX 256GByte να είναι η επόμενη αγορά μου, αν χρειαστώ στο μέλλον κάτι μεγαλύτερο.

    Στην κορυφή, με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα, είναι τα Mushkin Ventura Ultra. 240, 60, 120 GByte καταλαμβάνουν αντίστοιχα τις 3 πρώτες θέσεις και μάλιστα ταυτόχρονα με κορυφαίες αξιολογήσεις από χρήστες. Οι μετρήσεις δείχνουν μεγάλες διαφορές από τα επόμενα, αλλά δυστυχώς φαίνεται να έχουν εξαντληθεί από την αγορά, αφού βγήκαν το 2014.

    Περιέργως το Mushkin Ventura Pro 64 GByte που έχω εδώ και χρόνια, είναι στην 125η θέση. Θα το περίμενα στην 20άδα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #1344
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Μιας και μιλάμε για αποθηκευτικά μέσα.... Θέλει η γυναίκα έναν εξωτερικό σκληρό, 500 (τουλάχιστον) γίγα. SSD φυσικά.
    Για να βάλει τις φωτό της οι οποίες ξεπερνούν τις 20k.... Και να ελαφρύνει τον δίσκο του λάπτοπ της. Για πείτε αξιόπιστα και σε νορμάλ (ει δυνατόν) τιμή
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #1345

  11. #1346
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μιας και μιλάμε για αποθηκευτικά μέσα.... Θέλει η γυναίκα έναν εξωτερικό σκληρό, 500 (τουλάχιστον) γίγα. SSD φυσικά.
    Για να βάλει τις φωτό της οι οποίες ξεπερνούν τις 20k.... Και να ελαφρύνει τον δίσκο του λάπτοπ της. Για πείτε αξιόπιστα και σε νορμάλ (ει δυνατόν) τιμή
    Εξωτερικός που θα χρησιμοποιείται αραιά και που για αποθήκευση/back up αρχείων και δεν θα χρησιμοποιείται σε τακτή βάση, δεν είναι απαραίτητο να είναι ssd...
    Στα ίδια (και λιγότερα) χρήματα που παίρνεις 500άρη ssd τσιμπάς έναν κλασικό 2,5άρη 2Τ και είσαι άρχοντας

  12. #1347
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Εξωτερικός που θα χρησιμοποιείται αραιά και που για αποθήκευση/back up αρχείων και δεν θα χρησιμοποιείται σε τακτή βάση, δεν είναι απαραίτητο να είναι ssd...
    Στα ίδια (και λιγότερα) χρήματα που παίρνεις 500άρη ssd τσιμπάς έναν κλασικό 2,5άρη 2Τ και είσαι άρχοντας
    Άδικο δεν έχεις....η γυναίκα φοβάται μην "χτυπήσει" ο δίσκος και τις χάσει.... Εν τω μεταξύ, έχω 4 κλασικούς εσωτερικούς δίσκους των 250 από τότε που είχα κανονικό πισί. Έχω πάρει και μετατροπέα σε εξωτερικό. Μια σκέψη είναι να χρησιμοποιήσω 2 από αυτούς, ο ένας να είναι αντίγραφο του άλλου αν ο μη γένοιτο συμβεί κάτι.... Οκ δεν είναι και τόσο πρακτικό βάλε βγάλε μετατροπέα αλλά μιας και θα χρησιμοποιούνται μια στο όποτε, θεωρώ ότι είναι τζάμπα λύση (μιας και υπάρχουν ήδη) αλλά και ενδεδειγμένη για ασφάλεια.... Τι λες;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #1348
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το τσάμπα πάντα είναι καλύτερο...

    Αν δεν βαριέσαι να κάνεις back-up του back-up μια χαρά λύση είναι...

  14. #1349
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η λύση του φορητού SSD πλεονεκτεί σε ευχρηστία και σε ασφάλεια δεδομένων από μηχανικές καταπονήσεις. Πέρσι έχασα για πρώτη φορά εξωτερικό δίσκο, έναν WD Passport 320 GByte. Δεδομένα δεν έχασα, διότι τα είχα και αλλού, αλλά μετά από 10+ χρόνια που τον κουβαλούσα, είχε ατύχημα. Επειδή χρειάζομαι 1 TByte χώρο, προς το παρόν χρησιμοποιώ HDD για backup. Όταν πέσουν οι τιμές των 2TB SSD σε διψήφια νούμερα, θα αγοράσω έναν για backup.

    Πιστεύω ότι θα πετύχεις περισσότερη ασφάλεια αν χρησιμοποιήσεις και τους τέσσερις 250άρηδες HDD, διότι τα θα έχεις τα 500 GByte των δεδομένων της συζύγου σε δύο αντίγραφα και μάλιστα μοιρασμένα σε 4 δίσκους.

    Σε HDD 3.5", μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μετατροπέα που έχεις, docking station ή θήκη με διεπαφή SATA -> USB 3.0. Το docking station για δίσκους 3.5" είναι μάλλον αυτό που σε συμφέρει, γιατί πετυχαίνεις γρήγορη εναλλαγή. Στην περίπτωση που έχεις δίσκους 2.5", συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις 4 εξωτερικές θήκες, με 4€ τη μία. Στους 3.5" HDD οι εξωτερικές θήκες έχουν πολλαπλάσια τιμή, οπότε δεν συμφέρει η αγορά 4 θηκών, καλύτερα να πάρεις SSD.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1350
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Και να μην αμελούμε παρακαλώ και τους cloud αποθηκευτικούς χώρος σαν το Google Drive ή το OneDrive(που όλο και βελτιώνεται).
    Σαν backup ειδικά είναι εξαιρετικές λύσεις στο 1ΤΒ.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF