Σελίδα 91 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 41818687888990919293949596101141 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.351 έως 1.365 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1351
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Και να μην αμελούμε παρακαλώ και τους cloud αποθηκευτικούς χώρος σαν το Google Drive ή το OneDrive(που όλο και βελτιώνεται).
    Σαν backup ειδικά είναι εξαιρετικές λύσεις στο 1ΤΒ.
    Σαν αξιοπιστία και ευκολία πρόσβασης τα θεωρώ πολύ καλά. Ένας φυσικός δίσκος στο σπίτι μπορεί να χαλάσει, να κλαπεί ή να πάθει ζημιά από φυσική καταστροφή. Τα datacenters έχουν δικλείδες ασφαλείας για όλα αυτά και επιπλέον σου δίνουν πρόσβαση από παντού. Μάλιστα με τις σύγχρονες ευρυζωνικές γραμμές, χρειάζεται λίγη υπομονή για να ανέβει κάτι μεγάλο στο cloud και μετά έχεις σχετικά γρήγορη πρόσβαση σε αυτό.

    Αλλά για οικιακή χρήση, η τιμή των 10€/μήνα δεν είναι αμελητέα. Οι τιμές είναι λογικές για πελάτες με πολλαπλάσια εισοδήματα, όπως στις Η.Π.Α.. Στην Ελλάδα ακούγεται πιο λογικό να αγοράσεις δύο δίσκους των 2 TByte με τα χρήματα που θα έδινες σε ένα χρόνο στη Google ή στη Dropbox και να τους βάλεις σε διαφορετικές τοποθεσίες.

    Αν είχα πολύ κρίσιμα δεδομένα, θα έβαζα τα μεγάλα αρχεία σε δίσκους και όσα χωράνε στις δωρεάν υπηρεσίες cloud της Google (15 GByte).
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/12/2021 στις 20:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1352
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η λύση του φορητού SSD πλεονεκτεί σε ευχρηστία και σε ασφάλεια δεδομένων από μηχανικές καταπονήσεις. Πέρσι έχασα για πρώτη φορά εξωτερικό δίσκο, έναν WD Passport 320 GByte. Δεδομένα δεν έχασα, διότι τα είχα και αλλού, αλλά μετά από 10+ χρόνια που τον κουβαλούσα, είχε ατύχημα. Επειδή χρειάζομαι 1 TByte χώρο, προς το παρόν χρησιμοποιώ HDD για backup. Όταν πέσουν οι τιμές των 2TB SSD σε διψήφια νούμερα, θα αγοράσω έναν για backup.

    Πιστεύω ότι θα πετύχεις περισσότερη ασφάλεια αν χρησιμοποιήσεις και τους τέσσερις 250άρηδες HDD, διότι τα θα έχεις τα 500 GByte των δεδομένων της συζύγου σε δύο αντίγραφα και μάλιστα μοιρασμένα σε 4 δίσκους.

    Σε HDD 3.5", μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μετατροπέα που έχεις, docking station ή θήκη με διεπαφή SATA -> USB 3.0. Το docking station για δίσκους 3.5" είναι μάλλον αυτό που σε συμφέρει, γιατί πετυχαίνεις γρήγορη εναλλαγή. Στην περίπτωση που έχεις δίσκους 2.5", συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις 4 εξωτερικές θήκες, με 4€ τη μία. Στους 3.5" HDD οι εξωτερικές θήκες έχουν πολλαπλάσια τιμή, οπότε δεν συμφέρει η αγορά 4 θηκών, καλύτερα να πάρεις SSD.
    Σιγά βρε συ που θα πάρω άλλες τρεις θήκες/μετατροπείς..
    Μια χαρά κάνω την δουλειά μου με τον έναν, είπαμε, είναι μια φορά στο όποτε... Βγάζω από τον έναν βάζω στον άλλον και η ζωή συνεχίζεται.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Και να μην αμελούμε παρακαλώ και τους cloud αποθηκευτικούς χώρος σαν το Google Drive ή το OneDrive(που όλο και βελτιώνεται).
    Σαν backup ειδικά είναι εξαιρετικές λύσεις στο 1ΤΒ.
    Δεν παίζουν φράγκα για συνδρομές, καρντιά μου....
    Το λύσαμε αυτό, πάει.
    Άλλο ζήτημα τώρα:
    Θέλει η γυναίκα να αντικαταστήσω τον δίσκο του λάπτοπ της με έναν ssd, είδε τη διαφορά ταχύτητας στο δικό μου και εντυπωσιάστηκε.... Οκ να το κάνω, το κακό εδώ είναι ότι θέλει να μεταφερθουν αυτούσια τα υπάρχοντα του τωρινού, κοινώς να κάνω κλωνοποίηση... Της είπα ήδη ότι μια καθαρή εγκατάσταση είναι ότι καλύτερο αλλά δεν...
    Για πες κανένα εργαλείο να την κάνω; Απέχω χρόνια από το σπορ γενικά και δεν θυμάμαι τίποτα. Φαντάζομαι θα χρειαστεί να αγοραστεί και αντάπτορας για να συνδέσω τον νέο στο λάπτοπ για να γίνει η κλωνοποίηση;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #1353
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Backblaze B2
    5$ / 1 TB

    https://www.backblaze.com/b2/cloud-storage-pricing.html

    Έχω ήδη ~1.8ΤΒ που ανανεώνεται live (κρατάω και παλιές εκδόσεις αρχείων).
    Νομίζω έρχεται φθηνότερα απο οποιαδήποτε παρόμοια λύση LIVE backup. Υπάρχει και 2o remote backup που ανανεώνεται μηνιαία.
    (Υπάρχουν φίλτρα για ransomware)

    Υπάρχει και με σταθερή τιμή $7/μήνα να κάνει backup σε ολόκληρο τον υπολογιστή.
    https://www.backblaze.com/cloud-backup.html
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  4. #1354
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οκ να το κάνω, το κακό εδώ είναι ότι θέλει να μεταφερθουν αυτούσια τα υπάρχοντα του τωρινού, κοινώς να κάνω κλωνοποίηση... Της είπα ήδη ότι μια καθαρή εγκατάσταση είναι ότι καλύτερο αλλά δεν...
    Για πες κανένα εργαλείο να την κάνω; Απέχω χρόνια από το σπορ γενικά και δεν θυμάμαι τίποτα. Φαντάζομαι θα χρειαστεί να αγοραστεί και αντάπτορας για να συνδέσω τον νέο στο λάπτοπ για να γίνει η κλωνοποίηση;
    Macrium Reflect, AOMEI, κλπ... Εμένα το αγαπημένο μου είναι το 1ο, αλλά έχω χρησιμοποιήσει και το 2ο χωρίς πρόβλημα. Αν ο ssd είναι Samsung μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Magician της Samsung...Εννοείται ότι μιλάω για τις Free εκδόσεις...
    Καλά είναι πριν κάνεις την κλωνοποίηση να καθαρίσεις όσο γίνεται τον HD από σκουπίδια, temporary, κλπ και επίσης για να μην μπλέξεις με resize partitions να πάρεις ssd στην ίδια χωρητικότητα του HD

    Έναν αντάπτορα από sata σε USB χρειάζεσαι. Πάμφθηνοι είναι...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 20/12/2021 στις 10:05.

  5. #1355
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Backblaze B2
    5$ / 1

    https://www.backblaze.com/b2/cloud-storage-pricing.html

    Έχω ήδη ~1.8ΤΒ που ανανεώνεται live (κρατάω και παλιές εκδόσεις αρχείων).
    Νομίζω έρχεται φθηνότερα απο οποιαδήποτε παρόμοια λύση LIVE backup. Υπάρχει και 2o remote backup που ανανεώνεται μηνιαία.
    (Υπάρχουν φίλτρα για ransomware)

    Υπάρχει και με σταθερή τιμή $7/μήνα να κάνει backup σε ολόκληρο τον υπολογιστή.
    https://www.backblaze.com/cloud-backup.html
    Εχει γραφτει πολλες φορες. Συνηθως ο βεντορ του δισκου εχει και τουλ για αυτην την δουλεια. Δες το

  6. #1356
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    Εχει γραφτει πολλες φορες. Συνηθως ο βεντορ του δισκου εχει και τουλ για αυτην την δουλεια. Δες το
    ?????????
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  7. #1357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ?????????
    πχ για western Digital exei
    https://support.wdc.com/downloads.as...&amp%3Blang=en

    που ειναι συμβατο μονο με WD δισκους. Αλλοι βεντορες εχουν καποια γνωστη λυση px acronis klp αλλα σαν destination disk μπορουν και βλεπουν τον δικο τους.

  8. #1358
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    πχ για western Digital exei
    https://support.wdc.com/downloads.aspx?p=502&%3Blang=en

    που ειναι συμβατο μονο με WD δισκους. Αλλοι βεντορες εχουν καποια γνωστη λυση px acronis klp αλλα σαν destination disk μπορουν και βλεπουν τον δικο τους.
    μήπως απαντάς σε άλλον?
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  9. #1359
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    μήπως απαντάς σε άλλον?
    ουπς ναι..αυτα παθαίνεις αμα γράφεις απο το κινητό. Στον Bowleno αναφερόμουν.

  10. #1360
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Macrium Reflect, AOMEI, κλπ... Εμένα το αγαπημένο μου είναι το 1ο, αλλά έχω χρησιμοποιήσει και το 2ο χωρίς πρόβλημα. Αν ο ssd είναι Samsung μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Magician της Samsung...Εννοείται ότι μιλάω για τις Free εκδόσεις...
    Καλά είναι πριν κάνεις την κλωνοποίηση να καθαρίσεις όσο γίνεται τον HD από σκουπίδια, temporary, κλπ και επίσης για να μην μπλέξεις με resize partitions να πάρεις ssd στην ίδια χωρητικότητα του HD

    Έναν αντάπτορα από sata σε USB χρειάζεσαι. Πάμφθηνοι είναι...
    Τέτοιο αντάπτορα έχω, το γράφω πιο πάνω. Έλα που η γυναίκα θέλει μεγαλύτερο δίσκο.... Να δω πως θα τον "κόψω".
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #1361
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν έχεις κέφι και χρόνο να ασχοληθείς, σίγουρη και δωρεάν επιλογή είναι η επίσημη command line εφαρμογή disk imaging της Microsoft, το DISM. Μπορείς να πάρεις εικόνα του διαμερίσματος των Windows ή ολόκληρου του δίσκου και κατόπιν να την περάσεις ατόφια σε όσους δίσκους θέλεις, με ευελιξία στο μέγεθος αυτών.

    Δεν έχει γραφικό περιβάλλον, παρά μόνο γραμμή εντολών, οπότε θέλει ενασχόληση και διάβασμα, αλλά το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο. Το δουλεύω εδώ και χρόνια, είτε μόνο για partition των Windows, είτε για αντίγραφο ολόκληρου δίσκου, με διάφορα partitions. Την πρώτη φορά θα σου φανεί δύσκολη η εφαρμογή του, αλλά στη συνέχεια θα δεις ότι βολεύει και θα έχεις μάθει τον τρόπο λειτουργίας του. Αν κάνεις συχνά deployment συστημάτων, είναι εξαιρετικό εργαλείο, συνδυαζόμενο με scripting και επεξεργασία των images.

    Σε εσένα το αναφέρω μόνο αν έχεις διάθεση να αφιερώσεις χρόνο και να μάθεις κάτι ωραίο. Προφανώς για κάποιον που θέλει για μία και μόνο φορά, άμεσα αποτελέσματα, δεν είναι κατάλληλο. Π.χ. υπάρχουν και ενδιάμεσες επιλογές, όπως το Clonezilla ή ακόμα καλύτερα κάποια από τις προαναφερθείσες εφαρμογές, εάν όμως σε καλύπτουν οι δυνατότητες της περιορισμένης δωρεάν έκδοσής τους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #1362
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τέτοιο αντάπτορα έχω, το γράφω πιο πάνω. Έλα που η γυναίκα θέλει μεγαλύτερο δίσκο.... Να δω πως θα τον "κόψω".
    Το macrium reflect ακόμα και στην free έκδοση μπορεί να κάνει resize τα partitions κατά την κλωνοποίηση οπότε σου δίνει την δυνατότητα να κλωνοποιήσεις σε οποιοδήποτε μέγεθος δίσκου. Και το κάνει σωστά (δοκιμασμένο) αρκεί να κάνεις εσύ σωστά την διαδικασία πριν την εκκίνηση (δεν είναι πλήρως αυτοματοποιημένη και πρέπει να ορίσεις εσύ manual το μέγεθος του κυρίως partition ανάλογα την "περισευούμενη" χωριτικότητα του ssd).
    Στον σωλήνα υπάρχουν βιντεάκια/οδηγίες για το τι και πως. Μπορεί να το κάνουν και άλλα free προγράμματα απλά εγώ δεν το ξέρω.

  13. #1363
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις κέφι και χρόνο να ασχοληθείς, σίγουρη και δωρεάν επιλογή είναι η επίσημη command line εφαρμογή disk imaging της Microsoft, το DISM. Μπορείς να πάρεις εικόνα του διαμερίσματος των Windows ή ολόκληρου του δίσκου και κατόπιν να την περάσεις ατόφια σε όσους δίσκους θέλεις, με ευελιξία στο μέγεθος αυτών.

    Δεν έχει γραφικό περιβάλλον, παρά μόνο γραμμή εντολών, οπότε θέλει ενασχόληση και διάβασμα, αλλά το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο. Το δουλεύω εδώ και χρόνια, είτε μόνο για partition των Windows, είτε για αντίγραφο ολόκληρου δίσκου, με διάφορα partitions. Την πρώτη φορά θα σου φανεί δύσκολη η εφαρμογή του, αλλά στη συνέχεια θα δεις ότι βολεύει και θα έχεις μάθει τον τρόπο λειτουργίας του. Αν κάνεις συχνά deployment συστημάτων, είναι εξαιρετικό εργαλείο, συνδυαζόμενο με scripting και επεξεργασία των images.

    Σε εσένα το αναφέρω μόνο αν έχεις διάθεση να αφιερώσεις χρόνο και να μάθεις κάτι ωραίο. Προφανώς για κάποιον που θέλει για μία και μόνο φορά, άμεσα αποτελέσματα, δεν είναι κατάλληλο. Π.χ. υπάρχουν και ενδιάμεσες επιλογές, όπως το Clonezilla ή ακόμα καλύτερα κάποια από τις προαναφερθείσες εφαρμογές, εάν όμως σε καλύπτουν οι δυνατότητες της περιορισμένης δωρεάν έκδοσής τους.
    Μπρε συ, μια φορά θα γίνει αυτή η δουλειά και ανάθεμα πότε και ΑΝ ξαναχρειαστεί... Τι διάβασμα τώρα στα γεράματα;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το macrium reflect ακόμα και στην free έκδοση μπορεί να κάνει resize τα partitions κατά την κλωνοποίηση οπότε σου δίνει την δυνατότητα να κλωνοποιήσεις σε οποιοδήποτε μέγεθος δίσκου. Και το κάνει σωστά (δοκιμασμένο) αρκεί να κάνεις εσύ σωστά την διαδικασία πριν την εκκίνηση (δεν είναι πλήρως αυτοματοποιημένη και πρέπει να ορίσεις εσύ manual το μέγεθος του κυρίως partition ανάλογα την "περισευούμενη" χωριτικότητα του ssd).
    Στον σωλήνα υπάρχουν βιντεάκια/οδηγίες για το τι και πως. Μπορεί να το κάνουν και άλλα free προγράμματα απλά εγώ δεν το ξέρω.
    Θα δοκιμάσω το πρόγραμμα που λες. Κάπου διάβασα καλά λόγια και για το driveclone...
    Τέλος του έτους θα α αγοραστεί ο δίσκος και θα γίνει η δουλειά.
    Αν με το νέο έτος δεν ξαναδείτε ποστ δικό μου εδώ μέσα, θα με έχει πετάξει σε κανένα χαντάκι η γυναίκα

    Ευχαριστώ άπαντες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #1364
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στην περίπτωση που περισσέψει χώρος στο δίσκο σε περιοχή εκτός partitions, μπορείτε τις περισσότερες φορές να κάνετε επέκταση του partition, μέσα από τη διαχείριση δίσκων των Windows.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1365
    Καλοί και άγιοι οι HDD, οικονομικότατοι σίγουρα. Μόνο που όταν βάζεις στο γραφείο το dock και τους πετάς απάνω,
    όλο το γραφείο γουργουρίζει, συν το κλικρικραππρατκρουπ που κάνουν όποτε γράφουν, τα μπαλάκια γίνονται τσουρέκια .
    Οπότε αποφάσισα να τους έχω αποσυνδεδεμένους και να τους συνδέω ανά τακτά χρονικά διαστήματα μόνο.

    Ενώ με ssd, ησυχία και χαλάρωση (και οικονομική αφαίμαξη )

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF