Σελίδα 92 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 42828788899091929394959697102142 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.366 έως 1.380 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1366
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Καλοί και άγιοι οι HDD, οικονομικότατοι σίγουρα. Μόνο που όταν βάζεις στο γραφείο το dock και τους πετάς απάνω,
    όλο το γραφείο γουργουρίζει, συν το κλικρικραππρατκρουπ που κάνουν όποτε γράφουν, τα μπαλάκια γίνονται τσουρέκια .
    Οπότε αποφάσισα να τους έχω αποσυνδεδεμένους και να τους συνδέω ανά τακτά χρονικά διαστήματα μόνο.

    Ενώ με ssd, ησυχία και χαλάρωση (και οικονομική αφαίμαξη )
    Ακριβώς το τελευταίο είναι που ήθελα να αποφύγω

    Εν τω μεταξύ, το....κλικρικραππρατκρουπ των hdd εμένα,. Ως γνωστόν, με αφήνει παγερά αδιάφορο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #1367
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς το τελευταίο είναι που ήθελα να αποφύγω

    Εν τω μεταξύ, το....κλικρικραππρατκρουπ των hdd εμένα,. Ως γνωστόν, με αφήνει παγερά αδιάφορο....

    Άντε ρε

  3. #1368
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Εννοείται ότι έχεις τους backup δίσκους αποσυνδεδεμένους από ρεύμα και δεδομένα, όταν δεν τους χρησιμοποιείς, για λόγους προστασίας. Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που παίρνεις αντίγραφο ανά μερικές εβδομάδες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εννοείται ότι έχεις τους backup δίσκους αποσυνδεδεμένους από ρεύμα και δεδομένα, όταν δεν τους χρησιμοποιείς, για λόγους προστασίας. Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που παίρνεις αντίγραφο ανά μερικές εβδομάδες.

    Έχω μόνιμα πάνω στο mac έναν δίσκο (εξωτερικό) που κάνει ωριαία backup (time machine). Απλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα, τα κρίσιμα αρχεία
    της οικογένειας (φωτό, βίντεο κλπ) τα σώζω και σε άλλους δίσκους για παν ενδεχόμενο.

    Στη δουλειά εξάλλου παίζει NAS (που το σκέφτομαι και εγώ για το σπίτι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο οι φθηνές λύσεις
    είναι και αξιόπιστες).

    Σκέφτομαι επίσης το cloud, αλλά τα κόστη μου φαίνονται σχετικά μεγάλα.

  5. #1370
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς το τελευταίο είναι που ήθελα να αποφύγω

    Εν τω μεταξύ, το....κλικρικραππρατκρουπ των hdd εμένα,. Ως γνωστόν, με αφήνει παγερά αδιάφορο....
    Θύμησέ μου να σου φέρω μια μπετονιέρα να σου κάνει μουσική παρέα στην πρώτη ευκαιρία
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #1371
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Θύμησέ μου να σου φέρω μια μπετονιέρα να σου κάνει μουσική παρέα στην πρώτη ευκαιρία
    Μωρέ και κομπρεσέρ φέρε, το πολύ πολύ να γυρίσω και να πω "κελαηδεί το καναρίνι;"

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #1372
    Ο παππούς με τη γριά.
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    64
    Καλησπέρα σας και καλές γιορτές να έχετε..
    Στο θέμα μας τώρα:
    Θέλω να πάρω ένα laptop για τη κόρη μου αυτές τις μέρες.
    Λόγω σχολής ,δουλεύει πολύ autocad κλπ δηλαδή σχεδιαστικά προγράμματα.
    Τι προτείνετε σε χαρακτηριστικά και τι κόστος θα φτάσει χοντρικά.
    Προτίμηση σε μάρκα Dell απλά γιατί έχει ένα και έχει βγει σκυλί..
    Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας , αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.

    ΤDM 850.

  8. #1373
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Σε Dell αν δεν κάνω λάθος η σειρά Precision και οι G είναι πιο κατάλληλοι για Autocad, πχ Dell G3 15 3500 και G5 15 5590. Τιμές περίπου 850+ για τον πρώτο, κοντά στο 1.300άρι ο δεύτερος.

  9. #1374
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν χρησιμοποιεί σχεδιαστικά προγράμματα που θέλουν ώρα για επεξεργασία τριδιάστατων εικόνων, ρίξε μία ματιά σε laptop με κάρτες γραφικών Nvidia Quadro.

    Θα σου τα πει καλύτερα ο μηχανικός που κυκλοφορεί στο νήμα, ο katsar, αν κι αυτός έχει απαιτήσεις σε παιχνίδια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/12/2021 στις 18:37.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1375
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλησπέρα.Τα μηχανήματα που πρότεινε ο AUFGEBRACHT τρέχουν το autocad σίγουρα σφαίρα και δεν έχουν θέμα σε multitasking .
    Στο δικό μου με παρόμοια specs τρέχω autocad μαζί με ένα βαρύ plugin ( Cadware) ,ένα ζόρικο βιντεοπαιχνίδι , μοζιλα με 17 tabs ανοιχτά κτλ χωρίς να έχω πρόβλημα.
    Έχει βέβαια ξεχωριστή κάρτα γραφικών,όχι του επεξεργαστή μόνο.Γενικά δεν είναι πρόγραμμα με ιδιαίτερες απαιτήσεις αν έχεις σύγχρονο μηχάνημα.
    Αν βέβαια θέλει να ασχοληθεί με φωτορεαλισμό,rendering τότε ίσως να χρειάζεται κάτι δυνατότερο .
    Με την ευκαιρία να πω πως τον τελευταίο καιρό είμαι οικοδόμος και όχι μηχανικός και ότι μ'αρέσει η υπογραφή σου
    when life gets complicated... i ride.

  11. #1376
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Η quadro κοστιζει νομιζω 4?Χιλιαρικα..

  12. #1377
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν χρησιμοποιεί σχεδιαστικά προγράμματα που θέλουν ώρα για επεξεργασία τριδιάστατων εικόνων, ρίξε μία ματιά σε laptop με κάρτες γραφικών Nvidia Quadro.

    Θα σου τα πει καλύτερα ο μηχανικός που κυκλοφορεί στο νήμα, ο katsar, αν κι αυτός έχει απαιτήσεις σε παιχνίδια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Η quadro κοστιζει νομιζω 4?Χιλιαρικα..
    Όταν σχέση έχουν ο Φάντης με το ρετσόλαδο, άλλη τόση σχέση έχουν οι Quadro του λάπτοπ με του πισί....

    Για σοβαρή δουλειά με σχεδιαστικά προγράμματα τα λάπτοπ δυστυχώς δεν κάνουν, ανεξαιρέτως τιμής.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #1378
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Χωρις να ειμαι ειδικος,η χρηση του λαπτοπ ειναι αυτη του δευτερου υπολογιστη.Το χρειαζεται καποιος ο οποιος πχ λογω δουλειας παει απο δω και απο κει με το αμαξι του σε διαφορους πελατες και το χρειαζεται για να τους δειξει πχ διαφορες δουλειες..Για ολα τα αλλα σταθερο pc

  14. #1379
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Χωρις να ειμαι ειδικος,η χρηση του λαπτοπ ειναι αυτη του δευτερου υπολογιστη.Το χρειαζεται καποιος ο οποιος πχ λογω δουλειας παει απο δω και απο κει με το αμαξι του σε διαφορους πελατες και το χρειαζεται για να τους δειξει πχ διαφορες δουλειες..Για ολα τα αλλα σταθερο pc
    Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου και χρησιμοποιώ συστηματικά desktop. Όμως εδώ και χρόνια η αγορά οικιακών υπολογιστών έχει στραφεί στα laptop. Είτε είναι σωστό, είτε όχι, η πλειοψηφία των οικιακών χρηστών επιλέγει να αγοράσει laptop σαν μοναδικό προσωπικό υπολογιστή. Ειδικά οι φοιτητές, έχουν οι περισσότεροι laptop, διότι το παίρνουν μαζί τους και στη σχολή.

    Εξαιρούνται φανατικοί pc gamers που στρέφονται σε gaming desktop. Οι περιπτώσεις που κάποιος έχει δύο υπολογιστές, ένας φορητό και έναν σταθερό δεν απαντώνται πολύ συχνά. Ακόμα και σε εταιρείες, οι πωλητές συνήθως έχουν ένα laptop, το οποίο ενδεχομένως κουμπώνουν σε οθόνη και πληκτρολόγιο/ποντίκι, όταν βρίσκονται στο γραφείο.

    Επίσης μεγάλο κομμάτι της αγοράς των προσωπικών υπολογιστών, έχει απορροφηθεί από τα tablet και τα κινητά. Υπάρχουν χρήστες που είχαν παλαιότερα desktop, χωρίς να τους χρειάζονται οι δυνατότητές του. Πολλοί από αυτούς έχουν στραφεί την τελευταία δεκαετία σε tablet. Γενικά η αγορά δίνει λύσεις και ο κόσμος τις αξιοποιεί. Είτε λόγω ευχρηστίας και οικονομίας, είτε λόγω μόδας.

    Δυστυχώς η αγορά των desktop έχει συρρικνωθεί, ανεβάζοντας παράλληλα τις τιμές τους. Αντιθέτως τα laptop έχουν αρκετά προσιτές τιμές, σε σχέση με το παρελθόν, αν βγάλουμε από την εξίσωση την πανδημία, που έχει ανεβάσει πολλά τεχνολογία προϊόντα. Η ψαλίδα μεταξύ τους τείνει να κλείσει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/12/2021 στις 22:47.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1380
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου και χρησιμοποιώ συστηματικά desktop. Όμως εδώ και χρόνια η αγορά οικιακών υπολογιστών έχει στραφεί στα laptop. Είτε είναι σωστό, είτε όχι, η πλειοψηφία των οικιακών χρηστών επιλέγει να αγοράσει laptop σαν μοναδικό προσωπικό υπολογιστή. Ειδικά οι φοιτητές, έχουν οι περισσότεροι laptop, διότι το παίρνουν μαζί τους και στη σχολή.

    Εξαιρούνται φανατικοί pc gamers που στρέφονται σε gaming desktop. Οι περιπτώσεις που κάποιος έχει δύο υπολογιστές, ένας φορητό και έναν σταθερό δεν απαντώνται πολύ συχνά. Ακόμα και σε εταιρείες, οι πωλητές συνήθως έχουν ένα laptop, το οποίο ενδεχομένως κουμπώνουν σε οθόνη και πληκτρολόγιο/ποντίκι, όταν βρίσκονται στο γραφείο.

    Επίσης μεγάλο κομμάτι της αγοράς των προσωπικών υπολογιστών, έχει απορροφηθεί από τα tablet και τα κινητά. Υπάρχουν χρήστες που είχαν παλαιότερα desktop, χωρίς να τους χρειάζονται οι δυνατότητές του. Πολλοί από αυτούς έχουν στραφεί την τελευταία δεκαετία σε tablet. Γενικά η αγορά δίνει λύσεις και ο κόσμος τις αξιοποιεί. Είτε λόγω ευχρηστίας και οικονομίας, είτε λόγω μόδας.

    Δυστυχώς η αγορά των desktop έχει συρρικνωθεί, ανεβάζοντας παράλληλα τις τιμές τους. Αντιθέτως τα laptop έχουν αρκετά προσιτές τιμές, σε σχέση με το παρελθόν, αν βγάλουμε από την εξίσωση την πανδημία, που έχει ανεβάσει πολλά τεχνολογία προϊόντα. Η ψαλίδα μεταξύ τους τείνει να κλείσει.
    Όπως ακριβώς τα λες είναι.
    Είχα αρκετά χρόνια desktop χωρίς να χρειάζομαι τις δυνατότητες του διότι εκείνη την εποχή τα λάπτοπ παραήταν χαμηλών δυνατοτήτων αφενός και πανάκριβα, αφετέρου. Όταν πια το πισι είχε "γεράσει" (κάπου το 2007-8) αποφάσισα να μην αναβαθμίσω (κόστος κάπου 700 ευρώ) και αντί αυτού πήρα λάπτοπ. Και με βόλεψε πολύ λόγω χώρου, ευχρηστίας και μου ήταν αρκετές οι δυνατότητες. (Δεν παίζω παιχνίδια) πρόσφατα του πέρασα τα 10ρια, έβαλα ssd πρόσθεσα μνήμη ένα καλό καθάρισμα, αλλαγή παστας στον επεξεργαστή και μάλλον θα το έχω για πολύ ακόμα.... Φέτος κλείνει τα 14 συναπτά έτη
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF