Σελίδα 93 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 43838889909192939495969798103143 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.381 έως 1.395 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1381
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Βάλτε και στην εξίσωση και τα mini PC τύπου NUC ή Mac Mini.
    Πλέον έχουν δυναμώσει αρκετά σε δυνατότητες-υπολογιστική ισχύ και αποτελούν μια καλή ενδιάμεση λύση,ειδικά αν έχεις οθόνη-πληκτρολόγιο-ποντίκι και θές κάτι μικρό σε μέγεθος από θέμα χώρου.
    Το νέο Mac Mini με το Μ1 chip το εξετάζω πολύ προσεκτικά σαν μηχάνημα εργασίας,μιας και είναι δυνατό σε επιδόσεις.
    Όπως βέβαια και κάποιο δυνατό NUC που μπορεί να παίξει και ρόλο mini server.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #1382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Βάλτε και στην εξίσωση και τα mini PC τύπου NUC ή Mac Mini.
    Πλέον έχουν δυναμώσει αρκετά σε δυνατότητες-υπολογιστική ισχύ και αποτελούν μια καλή ενδιάμεση λύση,ειδικά αν έχεις οθόνη-πληκτρολόγιο-ποντίκι και θές κάτι μικρό σε μέγεθος από θέμα χώρου.
    Το νέο Mac Mini με το Μ1 chip το εξετάζω πολύ προσεκτικά σαν μηχάνημα εργασίας,μιας και είναι δυνατό σε επιδόσεις.
    Όπως βέβαια και κάποιο δυνατό NUC που μπορεί να παίξει και ρόλο mini server.
    Το Mac Mini. τώρα που αν δεν κάνω λάθος κάτι έχουν κάνει για υποστήριξη των windows, ναι, μάλλον κερδίζει πόντους.
    Τα NUC, κάτι μου λέει ότι πρέπει να ψάξω τι είναι

    edit: ωωωω είδα!

  3. #1383
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Σε εταιρείες τα mini pc καταλαμβάνουν εδώ και 5 χρόνια πολύ γρήγορα έδαφος. Είναι λίγο πιο ακριβά από τα midi tower, αλλά βολεύουν από θέμα χώρου. Αν οι τιμές τους φθάσουν στα επίπεδα των midi tower, θα τα παίρνουν σχεδόν όλοι.

    Παραμένω φανατικός των full και midi tower, για λόγους αναβαθμισιμότητας, ευκολίας στην επιδιόρθωση, ψύξης, επεκτασιμότητας, ποικιλίας περιφερειακών και ποιότητας. Αλλά αναγνωρίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις εξυπηρετούν καλύτερα τα sff.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1384
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Βάλτε και στην εξίσωση και τα mini PC τύπου NUC ή Mac Mini.
    Πλέον έχουν δυναμώσει αρκετά σε δυνατότητες-υπολογιστική ισχύ και αποτελούν μια καλή ενδιάμεση λύση,ειδικά αν έχεις οθόνη-πληκτρολόγιο-ποντίκι και θές κάτι μικρό σε μέγεθος από θέμα χώρου.
    Το νέο Mac Mini με το Μ1 chip το εξετάζω πολύ προσεκτικά σαν μηχάνημα εργασίας,μιας και είναι δυνατό σε επιδόσεις.
    Όπως βέβαια και κάποιο δυνατό NUC που μπορεί να παίξει και ρόλο mini server.
    Επειδή είμαι χρήστης ssf pc, μπορώ να πω ότι ενώ αρχικά με δελέασε το μικρό τους μέγεθος, στην πράξη το βρίσκω χρήσιμο σε λίγες περιπτώσεις (όπως πχ στην τηλεόραση, όπου με ενα ασύρματο ποντίκι/πληκτρολόγιο, την έχω κάνει "έξυπνη").
    Νομίζω πως η ανάγκη έστω και μικρού γραφείου για ποντίκι και πληκτρολόγιο το κάνει λιγότερο εύχρηστο από ένα λάπτοπ.

  5. #1385
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Επειδή είμαι χρήστης ssf pc, μπορώ να πω ότι ενώ αρχικά με δελέασε το μικρό τους μέγεθος, στην πράξη το βρίσκω χρήσιμο σε λίγες περιπτώσεις (όπως πχ στην τηλεόραση, όπου με ενα ασύρματο ποντίκι/πληκτρολόγιο, την έχω κάνει "έξυπνη").
    Νομίζω πως η ανάγκη έστω και μικρού γραφείου για ποντίκι και πληκτρολόγιο το κάνει λιγότερο εύχρηστο από ένα λάπτοπ.
    Ο λόγος που τα αναφέρουμε είναι για να πούμε από πού έχασαν μερίδιο αγοράς τα μεγάλα desktop. Προφανώς τα laptop είναι πολύ πιο εύχρηστα σε θέματα φορητότητας και τα tablet ακόμα περισσότερο. Πάρα πολλές σημαντικές εργασίες, μπορούν να γίνουν με κάποιους συμβιβασμούς με μικρές φορητές συσκευές, κερδίζοντας σε φορητότητα.

    Το sff λοιπόν είναι μια χαρά για home theater pc που ανέφερες, αν και υπάρχουν στο εμπόριο ακόμα πιο βολικά media players (όπως το Mi BOX S). Τα sff δεν έχουν τη φορητότητα ενός laptop/tablet, αλλά έχουν κυρίως σχεδιαστεί για να μην μετακινούνται συχνά και να χρησιμοποιούνται σε γραφείο. Εκεί λοιπόν τα συγκρίνεις με midi tower desktop, το οποίο καταλαμβάνει πολύ περισσότερο χώρο. Τα πολύ μικρά sff μπορούν μέχρι να τοποθετηθούν στο βραχίωνα της οθόνης του υπολογιστή. Ακόμα και στο δημόσιο έχουν αρχίσει να παραμερίζουν τα μεγάλα κουτιά. Το μικρό βάρος και ο όγκος, βολεύουν και στη συντήρησή τους, αφού μεταφέρονται εύκολα σε χώρο service, αντισταθμίζοντας την λίγο πιο δύσκολη αποσυναρμολόγησή τους.

    Αν θέλεις παραγωγικότητα, με τα σημερινά τεχνολογικά μέσα, χρειάζεσαι αναγκαστικά μεγάλες οθόνες και πληκτρολόγιο/ποντίκι, άρα γραφείο, ήτοι σταθερό υπολογιστή. Φυσικά δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον με τα γυαλιά VR, αν δηλαδή θα καταργήσουν τις ογκώδεις οθόνες. Μπορεί να κριθεί ότι δεν κάνουν κακό στα μάτια με τόσο κοντινή απόσταση απεικόνισης και σε 10 χρόνια να απορούμε πώς το 2022 χρειαζόμασταν γραφείο για να εργαστούμε και όχι απλά πολυθρόνα ή κρεβάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/12/2021 στις 14:41.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1386
    Συγχωρέστε τα φινλανδικά στο πινακάκι, αλλά το παρακάτω mini-PC το έφτιαξα το 2015 για το σπίτι και ακόμη πετάει/μια χαρά παίζω παιχνιδάκια. Εννοείται ότι η 960 δεν είναι πια σούπερ αλλά το μηχάνημα είναι πολύ ήσυχο, και λόγο του μεγέθους του, έχει τοποθετηθεί σε σημείο που δεν φαίνεται και δεν τραβάει καθόλου σκόνη. Υπήρχε και η επιλογή μίνι χωρίς ανεμιστήρες (passive cooling) me μηδαμινό ύψος, αλλά εκεί ήταν για HTPC, κάτι που τα φθηνά chromecast with Google TV τα έχουν κάνει άχρηστα για μένα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.JPG 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	46,0 KB 
ID:	433080

  7. #1387
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Εδώ μιλάμε μόνο Ruotsi,αν θέτε Suomi να φύγετε να πάτε αλλού
    Αμάν με τα äääääääääääää
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #1388
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Για την αυτοματοποίηση διαδικασιών, οι συσάντημδες δουλεύουν κυρίως σκρίπτινγκ, π.χ. μέσω PowerShell, που κάνει πάρα πολλά και πολύ όμορφα.

    Για έμπειρους χρήστες, μη εξοικειωμένους με τη συγγραφή κώδικα, εδώ και μερικά χρόνια η Microsoft παρέχει το Power Automate. Το έχετε χρησιμοποιήσει;

    Σκέφτομαι ότι θα ήταν χρήσιμο σε θέσεις εργασίας τύπου data entry, λογιστήρια και αποθήκες, με αυτοματοποίηση διαδικασιών. Ακόμα κι αν ο χρήστης δεν είναι πολύ έμπειρος, μπορεί ο sysadmin να αφιερώσει λίγη ώρα ανά θέση εργασίας και να στήσει τις ρουτίνες αυτοματοποίησης. Πιο έμπειροι χρήστες, θα μπορούν να το στήσουν και να το αναπροσαρμόζουν μόνοι τους.

    Ο ενδοιασμός μου είναι αν αξίζει να αφιερώσεις χρόνο, διότι δεν ξέρω αν στην πράξη θα το αξιοποιήσει ο χρήστης. Επιπλέον σκέφτομαι κατά πόσο είναι αξιοποιήσιμο σε πραγματικές συνθήκες, όπου τα δεδομένα προς είσοδο δεν είναι πάντοτε τυποποιημένα με τον ίδιο τρόπο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #1389
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για την αυτοματοποίηση διαδικασιών, οι συσάντημδες δουλεύουν κυρίως σκρίπτινγκ, π.χ. μέσω PowerShell, που κάνει πάρα πολλά και πολύ όμορφα.

    Για έμπειρους χρήστες, μη εξοικειωμένους με τη συγγραφή κώδικα, εδώ και μερικά χρόνια η Microsoft παρέχει το Power Automate. Το έχετε χρησιμοποιήσει;

    Σκέφτομαι ότι θα ήταν χρήσιμο σε θέσεις εργασίας τύπου data entry, λογιστήρια και αποθήκες, με αυτοματοποίηση διαδικασιών. Ακόμα κι αν ο χρήστης δεν είναι πολύ έμπειρος, μπορεί ο sysadmin να αφιερώσει λίγη ώρα ανά θέση εργασίας και να στήσει τις ρουτίνες αυτοματοποίησης. Πιο έμπειροι χρήστες, θα μπορούν να το στήσουν και να το αναπροσαρμόζουν μόνοι τους.

    Ο ενδοιασμός μου είναι αν αξίζει να αφιερώσεις χρόνο, διότι δεν ξέρω αν στην πράξη θα το αξιοποιήσει ο χρήστης. Επιπλέον σκέφτομαι κατά πόσο είναι αξιοποιήσιμο σε πραγματικές συνθήκες, όπου τα δεδομένα προς είσοδο δεν είναι πάντοτε τυποποιημένα με τον ίδιο τρόπο.
    Το Power Automate μπορεί να μοιάζει λίγο αφελές αλλά έχει τρελλές δυνατότητες.Και είναι και πολύ διασκεδαστικό να στήνεις playbooks ακόμη και αν είσαι στουρνάρι στο να γράφεις κώδικα(όπως εγώ καλή ώρα,ακόμη).
    Η απάντηση στην ερώτηση σου για λογιστήρια και wholesale είναι ότι αν το λογιστικό/εμπορικό τους πρόγραμμα έχει έτοιμους connectors με το Azure/Microsoft 365 τότε το Power Automate είναι μια εξαιρετική λύση,ειδικά αν θέλουμε ακόμη και όχι έμπειροι χρήστες να μπορούν να παρεμβαίνουν στην ροή των εργασιών.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #1390
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Καλή χρονιά σε όλους και όλες.
    Τελικά έψησα την γυναίκα να κάνουμε καθαρή νέα εγκατάσταση στον ssd. Το μόνο θέμα μου είναι πλέον ότι επειδή το office είχε αγοραστεί με άδεια που στάλθηκε με email το οποίο διαγράφηκε
    Πώς μπορώ να τραβήξω την άδεια του από τον παλιό δίσκο για να την περάσω και στον νέο; Μερσώ σας
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #1391
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλή χρονιά σε όλους και όλες.
    Τελικά έψησα την γυναίκα να κάνουμε καθαρή νέα εγκατάσταση στον ssd. Το μόνο θέμα μου είναι πλέον ότι επειδή το office είχε αγοραστεί με άδεια που στάλθηκε με email το οποίο διαγράφηκε
    Πώς μπορώ να τραβήξω την άδεια του από τον παλιό δίσκο για να την περάσω και στον νέο; Μερσώ σας
    Τσέκαρε το παρακάτω προγραμματάκι
    https://www.zebnet.co.uk/freeware/ke...fice-keyfinder

  12. #1392
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WebDevGr Προβολή μηνύματος
    Τσέκαρε το παρακάτω προγραμματάκι
    https://www.zebnet.co.uk/freeware/ke...fice-keyfinder
    Χλωμό γιατί το Office μετά το 2010 δεν κρατάει στοιχεία για την άδεια στην registry.
    Τα Keyfinders βρίσκουν τον κωδικό προεγκατάστασης(κι όχι τον κανονικό).
    H καλή περίπτωση είναι να είναι παντρεμένη με ένα λογαριασμό Microsoft που έχουμε πρόσβαση,οπότε είναι εύκολη η δουλειά.
    Αλλιώς ελαφρύ μπλέξιμο,μπορούμε με Office tool να δούμε κάποιο κομμάτι από τον κωδικό της άδειας.

    *Κρατάω μόνο μια επιφύλαξη με τις κινέζικες άδειες(τις γνωστές σχεδόν τζάμπα που κυκλοφορούν με κλειδιά μέσω mail) αν και είμαι 99% σίγουρος ότι ούτε αυτές αποθηκεύουν την άδεια τοπικά στον υπολογιστή.
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 03/01/2022 στις 12:31.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #1393
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλή χρονιά σε όλους και όλες.
    Τελικά έψησα την γυναίκα να κάνουμε καθαρή νέα εγκατάσταση στον ssd. Το μόνο θέμα μου είναι πλέον ότι επειδή το office είχε αγοραστεί με άδεια που στάλθηκε με email το οποίο διαγράφηκε
    Πώς μπορώ να τραβήξω την άδεια του από τον παλιό δίσκο για να την περάσω και στον νέο; Μερσώ σας
    Δεν ξέρω σίγουρα αλλά δες μήπως βοηθάει αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	139AFC8B-91AB-4EA8-8C54-72EB5B04AC32.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	55,4 KB 
ID:	433289

    Ή βρεις κάτι άλλο εδώ

    https://support.microsoft.com/en-us/..._installoffice

  14. #1394
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WebDevGr Προβολή μηνύματος
    Τσέκαρε το παρακάτω προγραμματάκι
    https://www.zebnet.co.uk/freeware/ke...fice-keyfinder
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Χλωμό γιατί το Office μετά το 2010 δεν κρατάει στοιχεία για την άδεια στην registry.
    Τα Keyfinders βρίσκουν τον κωδικό προεγκατάστασης(κι όχι τον κανονικό).
    H καλή περίπτωση είναι να είναι παντρεμένη με ένα λογαριασμό Microsoft που έχουμε πρόσβαση,οπότε είναι εύκολη η δουλειά.
    Αλλιώς ελαφρύ μπλέξιμο,μπορούμε με Office tool να δούμε κάποιο κομμάτι από τον κωδικό της άδειας.

    *Κρατάω μόνο μια επιφύλαξη με τις κινέζικες άδειες(τις γνωστές σχεδόν τζάμπα που κυκλοφορούν με κλειδιά μέσω mail) αν και είμαι 99% σίγουρος ότι ούτε αυτές αποθηκεύουν την άδεια τοπικά στον υπολογιστή.
    Αυτό ακριβώς.... Η γυναίκα έχει το office 2019 home.edition....
    Όντως, "κινεζιά" με μαιλ είναι γμτ μάλλον θα κάνω κλώνο τον δίσκο να ξεμπεδευω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #1395
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Αυτές οι φτηνές άδειες W10/office κτλ πολλές φορές λένε πως ισχύουν για μία μόνο εγκατάσταση,σε ένα μηχάνημα.
    Σε περίπτωση φορματ δηλαδή θέλει ξανά τα 10+ ευρό.
    when life gets complicated... i ride.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF