Σελίδα 12 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213141516172262112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά θεωρητικά με την εξέλιξη που υπάρχει θα πρέπει να έρθουν αυτές οι ταχύτητες.
    Και η διαφορά στην τιμή ήταν μάλλον αστεία μεταξύ 6 και 7 ακόμα και με το 5.
    Γιατί να μην βάλεις το καλύτερο δυνατό;
    Έχουμε ακόμα μέχρι να ρθουν τα 10G. Μπορεί να υπάρχουν πλέον NICs 10G για home use (ονομαστικά τουλάχιστον) αλλά 10G switch δεν έχω δει ακόμα.

    Όπως και να χει, είναι στην ευχέρεια του καθενός, το ότι ακομα είναι άχρηστο το cat6+ για το σπίτι είναι γεγονός και δε θεωρώ ότι είναι επένδυση να πάρεις πχ 5m καλώδιο για μελλοντική χρήση.

    Ό,τι βολεύει τον καθένα στην τελική.

  2. #167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Y.Γ.: Γιατί εν έτη 2018 να βάλει κάποιος slpitter αντί switch ?
    Γιατί δεν ξέρει και ρωτά να μάθει

  3. #168
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkourv Προβολή μηνύματος
    Έχουμε ακόμα μέχρι να ρθουν τα 10G. Μπορεί να υπάρχουν πλέον NICs 10G για home use (ονομαστικά τουλάχιστον) αλλά 10G switch δεν έχω δει ακόμα.

    Όπως και να χει, είναι στην ευχέρεια του καθενός, το ότι ακομα είναι άχρηστο το cat6+ για το σπίτι είναι γεγονός και δε θεωρώ ότι είναι επένδυση να πάρεις πχ 5m καλώδιο για μελλοντική χρήση.

    Ό,τι βολεύει τον καθένα στην τελική.
    Δεν ήταν πέντε ήταν σχεδόν 50 γιατί το χρησιμοποίησα και από την είσοδο μέχρι το ρούτερ και από το ρούτερ μέχρι την μία έξοδο (ή θα έσκαβα το μισό σπίτι ή θα ακολοθούσα μεγάλη διαδρομή ή θα έβαζα εξωτερικά κανάλια αλλά δεν ήθελα). Και ήθελα να μου περισσεύσει για να το χρησιμοποιήσω μελλοντικά και σε άλλα δωμάτια. Άσε που όσο αυξάνονταν τα μέτρα έπεφτε η τιμή ανά μέτρο. Και ναι μέχρι το ρούτερ αυτή τη στιγμή δύο καλωδιάκια χρησιμοποιούνται αλλά θα έρθει οπτική μάλλον κατά το τέλος του 2019 και εκεί θα μπει το μηχάνημα μετατροπής (δεν ξέρω πώς λέγεται) οπότε το κάνα από τώρα μια και καλή να ξεμπερδεύω. Εργασία δεν είχα αφού το κανα μόνος και στα 50 μέτρα ούτε 10 ευρώ διαφορά δεν είχα.
    Ίσως να είναι υπερβολικό αλλά σε αυτές τις τιμές το έκανα. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος η βασιλή διαφορά είναι ότι το 7 έχει καλύτερες και περισσότερες μονώσεις και όαο αυξάνεις τις αποστάσεις αυξάνονται και οι απώλειες.
    Τώρα αν το ένα έκανε 50 και το άλλο 200 θα το σκεφτόμουν αλλά δεν ήταν έτσι

    Τέσπα όπως έγγραψες ο καθένας διαλέγει για τον εαυτό του με τα δικά του κριτήρια.
    Το switch πάντως στη δική μου περίπτωση δεν πάει σε υπολογιστή
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 17/12/2018 στις 12:35.

  4. #169
    Έχει παίξει κανείς με turris omnia?
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Αγορά Καινούργιου Dell Laptop-Δίλλημα

    Καλησπέρα Στην Ομαδάρα εδώ πέρα!!! Επειδή στο παρελθόν με έχετε σώσει με τις προτάσεις και ιδέες, σκέφτηκα να ρωτήσω την γνώμη του φόρουμ για μια αγορά
    που σκοπεύω να κάνω σύντομα. Είμαι λοιπόν έτοιμος να πατήσω την σκανδάλη και να αγοράσω ένα από αυτά τα δύο καινούργια laptop:

    a) -Dell Inspiron 5570 (i7-8550U/16GB/256GB SSD/Radeon 530/FHD/W10) Fingerprint
    -https://www.skroutz.gr/s/15752343/De...ngerprint.html
    -Τελική Τιμή Αγοράς Με Μεταφορικά: 723Ευρώ
    -Αγορά Από Ελλάδα

    b) -Dell Inspiron 15 7570 Intel® 1800 MHz 8192 MB Portable, Flash Hard Drive GEF MX130, 512 SSD,Intel i7 processor
    -https://www.amazon.co.uk/dp/B07GZ9J9...740111_TE_item
    -Τελική Τιμή Αγοράς Με Μεταφορικά:929Ευρώ
    -Αγορά Από UK(amazon.co.uk)

    1.Ποιο από τα δύο προτείνετε;
    2.Εναλλακτική πρόταση υπάρχει;Χρειάζομαι οπωσδήποτε USB TYPE C στο νέο μου laptop ώστε να μπορώ να το συνδέω και να το φορτίζω από την νέα μου οθόνη(UltraSharp Dell με USB-C και παροχή ρεύματος 65W)

    Συμπληρώνω πως το laptop θα το χρησιμοποιήσω για χρήση γραφείου κυρίως, για χαλαρό gaming, και ενίοτε για επεξεργασία video και εικόνας χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.

    Περιμένω εναγωνιώς τις απαντήσεις σας!!!
    Τελευταία τροποποίηση από anixneyths; 21/12/2018 στις 21:03.

  6. #171
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Λόγω της τελευταίας παραγράφου, αναγκαστικά πας στο πρώτο από τα δύο που έβαλες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #172
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anixneyths Προβολή μηνύματος
    2.Εναλλακτική πρόταση υπάρχει;Χρειάζομαι οπωσδήποτε USB TYPE C στο νέο μου laptop ώστε να μπορώ να το συνδέω και να το φορτίζω από την νέα μου οθόνη(UltraSharp Dell με USB-C και παροχή ρεύματος 65W)

    Συμπληρώνω πως το laptop θα το χρησιμοποιήσω για χρήση γραφείου κυρίως, για χαλαρό gaming, και ενίοτε για επεξεργασία video και εικόνας χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.

    Περιμένω εναγωνιώς τις απαντήσεις σας!!!
    Υπάρχουν πολύ ωραία καλωδιάκια πλακέ να μην μπερδεύονται της Nillkin 2 in 1 από την μία usb (A) τυπικό δλδ και από την άλλη και Micro και C. Στο λέω για να μην κάνεις επιλογή laptop βάσει των usb υποδοχών.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
    Έχοντας όλες τις φωτογραφίες μου backup σε DVD, σκληρό και υπολογιστή την πατησα με υπολογιστή και σκληρό..
    Όλα καλά λέω υπάρχουν τα dvd. Αρχίζω λοιπόν να περνάω τα αρχεία απ τα dvd ξανά σε σκληρό και υπολογιστή.
    2 DVD όμως δεν περνάνε με τίποτα...
    Ενω φαίνονται τα οι φάκελοι με τα αρχεία, δεν μεταφέρονται με τίποτα, ούτε διαβάζονται... Κατάφερα με κάποια cd recovery tools να παρω μερικές φωτογραφίες, αλλά με μεγάλη δυσκολία. Συγκεκριμένα από ένα φάκελο με καμία 250αριά φωτογραφίες ξεκίνησα το πρωί να κάνω restore μια φωτογραφία και τώρα που γράφω έχει προχωρήσει 1,5 mb....
    Καμιά ιδέα πως μπορώ να κάνω κάτι?
    The only easy day was yesterday.

  9. #174
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δυστυχώς οι οπτικοί δίσκοι χαλάνε με τον καιρό, ανάλογα και με τις συνθήκες φύλαξης. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις άλλη μάρκα DVD reader, μήπως τα καταφέρει καλύτερα να διαβάσει τα δεδομένα τα DVD που έχουν πρόβλημα.

    Όταν λες ότι την πάτησες στα άλλα δύο μέσα αποθήκευσης; Υπάρχουν οι σκληροί δίσκοι ή χάθηκαν/κλάπηκαν;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #175
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Τα dvd είναι maxell (σχετικά ποιοτικά δηλαδη) και σε άψογη κατάσταση.Τα είχα γράψει πριν ένα χρόνο.
    Νομίζω πως έγινε ματσολιά με την εγγραφή..Μαζί με αυτά έγραψα και άλλα 5-6 και δουλευουν κανονικά.
    Για τους σληρούς μην τα ρωτάς,δεν υπάρχουν καν.
    The only easy day was yesterday.

  11. #176
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Επιμένω ότι δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις άλλο DVD player. Υπάρχουν μερικά που έχουν μεγαλύτερες ανοχές στα σφάλματα εγγραφής και στη διάβρωση του πολυμερούς, σε σχέση με άλλα. Δεν εννοώ να αγοράσεις, αλλά να πας σε φίλους σου, μήπως σταθείς τυχερός με τα δικά τους players.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #177
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Θα το δοκιμάσω σίγουρα.Προς το παρόν έχω βάλει το Bad copy pro και κανει recovery με ρυθμούς ετοιμοθάνατης χελώνας...
    Το cd recovery που δούλευε από το πρωί μια φωτογραφία, πριν λίγο ανακτήσε τελικά την φωτογραφία αλλά είναι πάλι corrupted.. Ιδομεν..
    The only easy day was yesterday.

  13. #178
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
    Έχοντας όλες τις φωτογραφίες μου backup σε DVD, σκληρό και υπολογιστή την πατησα με υπολογιστή και σκληρό..
    Όλα καλά λέω υπάρχουν τα dvd. Αρχίζω λοιπόν να περνάω τα αρχεία απ τα dvd ξανά σε σκληρό και υπολογιστή.
    2 DVD όμως δεν περνάνε με τίποτα...
    Ενω φαίνονται τα οι φάκελοι με τα αρχεία, δεν μεταφέρονται με τίποτα, ούτε διαβάζονται... Κατάφερα με κάποια cd recovery tools να παρω μερικές φωτογραφίες, αλλά με μεγάλη δυσκολία. Συγκεκριμένα από ένα φάκελο με καμία 250αριά φωτογραφίες ξεκίνησα το πρωί να κάνω restore μια φωτογραφία και τώρα που γράφω έχει προχωρήσει 1,5 mb....
    Καμιά ιδέα πως μπορώ να κάνω κάτι?

    Με πρόγραμμα ανάκτησης δεν θα κάνεις τίποτα δεν είναι το ίδιο όπως με την ανάκτηση από σκληρό δίσκο. Για τα CD DVD υπάρχει μια τεχνική αλλά όπως σε όλα τα προβλήματα δεν δίνει πάντα λύση. Τις περισσότερες φορές δουλεύει όμως κι έτσι έχω διαβάσει αρκετά χαλασμένα που ακόμη και τα Plextor που θεωρούνταν κορυφή στα οπτικά μέσα δεν μπορούσαν να διαβάσουν. Χρειάζεσαι μια καλή μονάδα ανάγνωσης που τσεκαρισμένα διαβάζει εύκολα τα γρατζουνισμένα ας πούμε, και ψιλό γυαλόχαρτο νερού. Υπάρχουν και αλοιφές που κάνουν αυτή τη δουλειά (κάπου πρέπει να έχω στο μαγαζί αν δεν βρεις μου λες και σου στέλνω). Μα το γυαλόχαρτο τρίβεις απαλά με κυκλικές κινήσεις την επιφάνεια που διαβάζει η κεφαλή με σκοπό να την θολώσεις και να αναγκάσεις την κεφαλή του οπτικού να κάνει καλύτερο φόκους. Θα είναι αργή η ανάγνωση αλλά θα ολοκληρωθεί. Να πω ότι αυτή η τεχνική εφαρμόζεται σε δισκάκια που είναι γεμάτα γρατζουνιές και κοψίματα. Για την περίπτωση που έχει αλλοιωθεί το θερμοευαίσθητο υλικό της εγγραφής δεν κάνει τπτ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #179
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    ... που ακόμη και τα Plextor που θεωρούνταν κορυφή στα οπτικά μέσα δεν μπορούσαν να διαβάσουν. ...
    Μου πέρασαν από το μυαλό τα Plextor όταν έγραφα το παραπάνω post, αλλά το παλικάρι αναφέρεται σε DVD. Εκείνα τα Plextor SCSI, που έκαναν τη διαφορά, ήταν CD player και CD recorder. Θυμάσαι το 8/2/20;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 09/01/2019 στις 10:09.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #180
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μου πέρασαν από το μυαλό τα Plextor όταν έγραφα το παραπάνω post, αλλά το παλικάρι αναφέρεται σε DVD. Εκείνα τα Plextor SCSI που έκαναν τη διαφορά ήταν CD player και CD recorder. Θυμάσαι το 8/2/20;
    Είχα μηχανήματα συστοιχίες scsi με 7 cd-r το καθένα. Και βέβαια τα θυμάμαι τα είχα πληρώσει έναν σκασμό λεφτά. Πάντως το καλύτερο διαβαστήρι που είχα ήταν ένα asus διάβαζε τα πάντα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF