Σελίδα 32 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2227282930313233343536374282132 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #466
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το acronis έχει παίξει σωστά παντού με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Μικρότερος δίσκος σε μεγαλύτερο, μεγαλύτερος σε μικρότερο, με κατάτμηση ή όχι, με mbr, με gpt. Απολύτως αξιόπιστο αλλά με χρέωση.
    Το livecd εμένα δεν μου δουλεύει και πολύ καλά σε disk cloning.Και δεν έχω προσέξει εάν στις καινούργιες εκδόσεις έχουν βάλει την ρύθμιση να μην κολλάει στα bad sectors και να προχωράει αν μπορεί.Το παλιό καλό Ghost μας έχει σώσει σε τέτοιες περιπτώσεις που πας να τραβήξεις ολόκληρη εγκατάσταση από παλιό (μισο)πεθαμένο δίσκο.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #467
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Στα εμπορικά προγράμματα, πριν από 20 χρόνια μεσουρανούσε το Norton Ghost. Μετά πήρε τα σκήπτρα η Acronis που έκανε απίστευτες διορθώσεις με τα πολλαπλά εργαλεία της. Εδώ και μερικά χρόνια κυριαρχεί η Paragon.

    Όποιος αφιερώνει πόρους για έρευνα και ανάπτυξη λογισμικού, ώστε να προβλέπει πολλές περιπτώσεις, βγαίνει μπροστά. Το θέμα είναι ποιος τα πληρώνει από απλούς ιδιώτες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #468
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Λοιπον.Εγινε ο κλώνος σε μεγαλύτερο δίσκο αλλα προέκυψε το εξής:Εκανε partition ακριβώς τον ίδιο χώρο που είχε και ο προηγούμενος και το υπολοιπο ειναι unlocated οπότε,πως θα ενώσω το unlocated με τον υπόλοιπο δίσκο;Ακολουθεί screenshot. http://prntscr.com/ovh9ik
    http://prntscr.com/ovhc6k
    Φίου φίου φι φι φίου

  4. #469
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Λοιπον.Εγινε ο κλώνος σε μεγαλύτερο δίσκο αλλα προέκυψε το εξής:Εκανε partition ακριβώς τον ίδιο χώρο που είχε και ο προηγούμενος και το υπολοιπο ειναι unlocated οπότε,πως θα ενώσω το unlocated με τον υπόλοιπο δίσκο;Ακολουθεί screenshot. http://prntscr.com/ovh9ik
    http://prntscr.com/ovhc6k
    υοθτθβε ιζ γιόρ φρέντ
    https://www.youtube.com/watch?v=fEsRl8gkbmI
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #470
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ουπς.Σωστά.Τέλος καλό.Λοιπόν το δωρεάν πρόγραμμα,όντως την έκανε τη δουλειά δωρεάν και γρήγορα.
    Ευχαριστώ παίδες.
    Φίου φίου φι φι φίου

  6. #471
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Το livecd εμένα δεν μου δουλεύει και πολύ καλά σε disk cloning.Και δεν έχω προσέξει εάν στις καινούργιες εκδόσεις έχουν βάλει την ρύθμιση να μην κολλάει στα bad sectors και να προχωράει αν μπορεί.Το παλιό καλό Ghost μας έχει σώσει σε τέτοιες περιπτώσεις που πας να τραβήξεις ολόκληρη εγκατάσταση από παλιό (μισο)πεθαμένο δίσκο.
    το παλιό καλό Ghost δεν βλέπει δίσκους gpt. Το Live cd δεν το χρησιμοποιώ καθόλου σχεδόν,το Acronis το έχω στημένο στο γαϊδουρινό workstation που έχω κι έχω αντάπτορες από όποια διεπαφή σε όποια. sata, m2, m2-pci x, m2 sata ακόμα και sas έχει το κατέστημα, τα πάντα όλα σου λέω. Και μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει δίσκος που να μην έχω μπορέσει να τον κλωνοποιήσω.

    Το παλιό καλό Ghost θυμάσαι το χρησιμοποιούσα κατά κόρον χρόνια ολόκληρα, τώρα το έχω μόνο σε 4 δίκτυα στημένο και το δουλεύω δικτυακά
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #472
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχεις desktop ή laptop; Αν μιλάμε για desktop, μπορείς να δεις ποια μητρική έχεις, είτε ανοίγοντας το κουτί, είτε μέσω του προγράμματος CPU-Z. Κατόπιν μπορείς να δεις στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή τις προδιαγραφές της μητρικής πλακέτας. Σε laptop βλέπεις τις προδιαγραφές απευθείας από τη σελίδα του κατασκευαστή.

    Έχε υπόψη, ότι κάποιοι καινούριοι υπολογιστές έχουν θύρα M2 για SSD δίσκο. Είναι σαφώς καλύτερη της SATA και εννοείται ότι την προτιμάς, αν υπάρχει.

    Περίμενε να σου απαντήσει και ο Βάσκας, όλο και κάτι χρήσιμο θα έχει να προσθέσει.
    Ο Βάσκας μόλις γύρισε από διακοπές και δεν έχει προλάβει να πει τ' όνομά του, χάνω πραγματάκια από το forum λόγω υποχρεώσεων αλλά όπου μπορώ να βοηθήσω με χαρά μου (αρκεί να το δω).

    Λοιπόν η συμβουλή της ημέρας σε σχέση με τους ssd είναι να προτιμάτε αυτούς που έχουν NVram και όχι τους φτηνούς με flash. Ο λόγος είναι ότι η NVram έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Όλοι οι πολύ φτηνοί ssd φοράνε μνήμη προηγούμενης τεχνολογίας την flash με ότι αυτό συνεπάγεται για την διάρκεια της ζωής τους. Τώρα αν έχεις ένα πολύ παλιό σύστημα και απλά θέλεις να το κάνεις λίγο πιο γρήγορο χωρίς να χώσεις πολύ χρήμα οι δίσκοι με flash είναι μονόδρομος. Εκεί επιλέγεις μια εταιρία που έχει δείξει τι μπορεί να κάνει στην διάρκεια του χρόνου όπως είναι η Kingston που είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής μνημών και φτιάχνει μόνο μνήμες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #473
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Στην πρώτη ευκαιρία αντικαθιστάς τον SATA SSD και χρησιμοποιείς το Μ2 νο1 slot για έναν NVME SSD και είσαι πολύ καλύτερος σε ταχύτητες.Έχουν πέσει οι τιμές τους και πλέον συμφέρουν.
    Εννοείται.Αμα ήξερα τι ήταν το Μ2 Vo1 slot θα τον έπαιρνα εξαρχής! Είχα μείνει στα τούβλα των hd o οποίος χρησιμοποιείται για την αποθήκευση αρχείων αποκλειστικά. Ανακάλυψα μετά τι είναι αυτά τα βιδάκια πάνω στην μητρική . Νόμιζα ότι ήταν για ψύξη Αρχικά έψαχvα για την ίδια μητρική με wifi και bluetooth αλλά δυστυχώς για κάποιο μυστήριο λόγο έχει σταματήσει η διάθεση
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 21/08/2019 στις 14:08.

  9. #474
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Εννοείται.Αμα ήξερα τι ήταν το Μ2 Vo1 slot θα τον έπαιρνα εξαρχής! Είχα μείνει στα τούβλα των hd o οποίος χρησιμοποιείται για την αποθήκευση αρχείων αποκλειστικά. Ανακάλυψα μετά τι είναι αυτά τα βιδάκια πάνω στην μητρική . Νόμιζα ότι ήταν για ψύξη Αρχικά έψαχvα για την ίδια μητρική με wifi και bluetooth αλλά δυστυχώς για κάποιο μυστήριο λόγο έχει σταματήσει η διάθεση
    https://www.skroutz.gr/c/228/bluetoo...etooth+adapter

  10. #475
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    και με έβαλες στο τρυπάκι εννοείται. Περισσότερο για το bluetooth γιατί από γουαι-φάι είμαι υπερκαλυμμένος

  11. #476
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    και με έβαλες στο τρυπάκι εννοείται. Περισσότερο για το bluetooth γιατί από γουαι-φάι είμαι υπερκαλυμμένος
    αν το χρειαζόσουν πραγματικά θα το ήξερες ήδη νομίζω
    βέβαια έχει μικρό κόστος οπότε γιατί όχι!

  12. #477
    ΜΑστορια ψαχνω ( κατα προτιμηση kingston - HyperX) αλλα και αλλες να ειναι its ok

    DDR2 στα 800 2Χ2G
    και DDR2 στα 1066 4Χ2G

    Οποιος εχει κατι pm me

  13. #478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    ΜΑστορια ψαχνω ( κατα προτιμηση kingston - HyperX) αλλα και αλλες να ειναι its ok

    DDR2 στα 800 2Χ2G
    και DDR2 στα 1066 4Χ2G

    Οποιος εχει κατι pm me
    Σου ήρθε το πμ;

  14. #479
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Μην κράξετε όσοι το γνωρίζετε ..εγώ ο νιούφης σήμερα το είδα για πρώτη φορά από ένα ενημερωτικό που μου έστειλαν από το public και εντυπωσιάστηκα... laptop Asus Zenbook Pro Duo με διπλή οθόνη.Η κύρια οθόνη είναι 15.6'' 4K και η δευτερεύουσα οθόνη αφής ScreenPad Plus 14'' ανάλυσης 4K η οποία έχει τοποθετηθεί επάνω από το πληκτρολόγιο!
    Η τιμή βέβαια πολύ υψηλή.

  15. #480
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Μην κράξετε όσοι το γνωρίζετε ..εγώ ο νιούφης σήμερα το είδα για πρώτη φορά από ένα ενημερωτικό που μου έστειλαν από το public και εντυπωσιάστηκα... laptop Asus Zenbook Pro Duo με διπλή οθόνη.Η κύρια οθόνη είναι 15.6'' 4K και η δευτερεύουσα οθόνη αφής ScreenPad Plus 14'' ανάλυσης 4K η οποία έχει τοποθετηθεί επάνω από το πληκτρολόγιο!
    Η τιμή βέβαια πολύ υψηλή.
    Με τέτοια τιμή, ε, τα θέλει ο λώκος σου, πάρε

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 10:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 12:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2016, 00:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF