Σελίδα 9 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ναι,αλλά οι preintallation drivers είναι αυτό ακριβώς.Και γι'αυτό ρωτώ αν βλέπει ή όχι τον δίσκο κατά την εγκατάσταση.
    Και η Samsung θυμάμαι ότι δίνει drivers ειδικά για τους Μ2 της που συχνά-πυκνά δυσκολεύονται να τους δουν τα Windows στην εγκατάσταση.
    ο δισκος ειναι πανω κομπλε με win. απλα σε κάθε προγραμμα μετρησεων εμφανιζεται πολύ αργος. επειδη λοιπον ειχα παρατηρησει πριν το φορματ κολλήματα που παλαιοτερα δεν ειχα, αρχισα να το ψαχνω και βρηκα οτι υπαρχουν νεοι drivers. ενδεχομένως εφοσον εχω βαλει την τελευταια εκδοση win να ειναι μεσα στα updates. θα κοιτάξω απο το device manager και θα δω αν πρεπει η οχι να μπουν. Τελικα θέλει να μπει απο στικ η οχι? δεν καταλαβα...

    τα κολλήματα δεν ξερουμε απο που ερχονται βεβαια. απλα αφου αυτο βρηκα αυτο λεω να φτιαξω. ενδεικτικα τα random writes παιζουν στα 90mbs και εγω φλερταρω με τα 30.

  2. #122
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ο δισκος ειναι πανω κομπλε με win. απλα σε κάθε προγραμμα μετρησεων εμφανιζεται πολύ αργος. επειδη λοιπον ειχα παρατηρησει πριν το φορματ κολλήματα που παλαιοτερα δεν ειχα, αρχισα να το ψαχνω και βρηκα οτι υπαρχουν νεοι drivers. ενδεχομένως εφοσον εχω βαλει την τελευταια εκδοση win να ειναι μεσα στα updates. θα κοιτάξω απο το device manager και θα δω αν πρεπει η οχι να μπουν. Τελικα θέλει να μπει απο στικ η οχι? δεν καταλαβα...

    τα κολλήματα δεν ξερουμε απο που ερχονται βεβαια. απλα αφου αυτο βρηκα αυτο λεω να φτιαξω. ενδεικτικα τα random writes παιζουν στα 90mbs και εγω φλερταρω με τα 30.
    Όχι,κατέβασε κι εγκατέστησέ τους κανονικά.Βάλε και τους τελευταίους drivers της μητρικής σου.Δες επίσης και αυτό που σου είπα,αν και στους δύο controllers ο δισκος έχει την ίδια συμπεριφορά.

    Τελευταία κίνηση,σύνδεσε τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα(αν έχεις δυνατότητα) και μέτρησέ τον κι εκεί για να σιγουρευτείς.

    Δίσκος μάλλον είναι,απλά να το επιβεβαιώσουμε.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Όχι,κατέβασε κι εγκατέστησέ τους κανονικά.Βάλε και τους τελευταίους drivers της μητρικής σου.Δες επίσης και αυτό που σου είπα,αν και στους δύο controllers ο δισκος έχει την ίδια συμπεριφορά.

    Τελευταία κίνηση,σύνδεσε τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα(αν έχεις δυνατότητα) και μέτρησέ τον κι εκεί για να σιγουρευτείς.

    Δίσκος μάλλον είναι,απλά να το επιβεβαιώσουμε.
    ευχαριστω πολύ (και τους δυο) για την βοήθεια. θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω.

  4. #124
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω πολύ (και τους δυο) για την βοήθεια. θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω.
    Τιμή μας,να θυμηθώ να σου στείλω το IBAN μου χαχα
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Σωστά το λές, αν δεις στο link που σου έβαλα ήταν ξεκάθαρα για raid1 αλλά απο το μόνο που σε σώνει είναι απο πρόβλημα στο hardware. Αν για κάποιο λόγο σβήσεις τα data σου σβήνονται και απο τους 2. Αν τους θες για 2ο μέρος αποθήκευσης των δεδομένων σου τότε οκ είναι μια αποδεκτή λύση (αν κ όχι ιδανική)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    O Βασίλης στο έθεσε σωστά.Η διαδικασία γίνεται ΚΑΙ μέσα από τα Windows,είναι όμως λιγότερο ασφαλής και αξιόπιστη.Η σωστότερη διαδικασία είναι απο το BIOS να δείς αν υπάρχει επιλογή να κάνεις raid από εκεί (semi-hardware raid),είτε με raid controller άν έχει η μητρική είτε με τον Intel Rapid Storage.Aν δεν το υποστηρίζει τότε αναγκαστικά θα πας μέσα από τα Windows.
    Για την εφαρμογή του raid είναι πάντα καλή πρακτική να επιλέξουμε δίσκους ακριβώς ίδιους(μάρκα,τύπο,χωρητικότητα) και εννοείται καινούριους.Τα καινούργια Windows υποστηρίζουν storage spaces,αλλά σου συνιστώ(παρότι είναι μια μορφή raid κι αυτό) να μην παίξεις προς το παρόν.

    YΓ Αν δεις και τι μητρική φοράς,θα μας διευκολύνει να σε καθοδηγήσουμε στην διαδικασία


    Η μητρική είναι αυτή: http://www.gigabyte.com.gr/products/...ltra_gaming#kf με intel 7700 και 16GB ram.

    Θα προτιμούσα να το κάνω μέσω win 10 home, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν το menu. Στο link με τα 7 εμφανίζεται μιά χαρά, ενω στα δικά μου 10 δεν.....
    Σάπια βρεχάμενα, τσιμέντο και σκουριά.

  6. #126
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #127
    Kαλημερες. Εχει καποιος αποψη περι εταιριων παροχης μαζικων sms;
    Ψαχνω κατι που να εχει καταλογο/δημιουργια ομαδων-χαμηλο κοστος (οσο ειναι δυνατον)-σωστες παραδοσεις.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θρεντ.Υπαρχει καποιος που να εχει box tv?Μεχρι κανα 50ευρω εχει να προτεινη καποιος καποιο καλο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θρεντ.Υπαρχει καποιος που να εχει box tv?Μεχρι κανα 50ευρω εχει να προτεινη καποιος καποιο καλο?
    Παρε οτι θες απλα να εχει 3τζι τουλαχιστον ραμ και ΒΑΣΙΚΟ να εχει Arm Epexergasth

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    Παρε οτι θες απλα να εχει 3τζι τουλαχιστον ραμ και ΒΑΣΙΚΟ να εχει Arm Epexergasth
    Ευχαρηστω.Εχεις και δεν κολαει???Εχω ακουσει πολλα που κολανε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Ψαχνομαι στο skroytz και βλεπω οτι σχεδον ολλα εχουν επεξεργαστη amlogik(η καπως ετσι)Αυτο το arm δε το ειδα πουθενα.Αυτο το 3τζι που λες για τη ραμ ειναι?Γιατι ραμ βρισκω με ενα gb ή δυο...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ευχαρηστω.Εχεις και δεν κολαει???Εχω ακουσει πολλα που κολανε?
    Ο τεστερ ειναι ο γιος και μιλαμε για παιχνιδια βιντεο....και απο ορι μου λεει δεν λαγκαρει

  13. #133

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Να κάνω μια ερώτηση τους γνώστες.
    Θα κάνω μια ανακαίνιση στο σπίτι και λέω να βάλω μπριζα τηλεφώνου και εθερνετ μαζί ούτως ώστε να δώσει το ρούτερ μου ίντερνετ όπου έχω τηλεφωνική μπριζα.
    Να το κάνω η δεν θα πετύχει;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  15. #135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balakia Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια ερώτηση τους γνώστες.
    Θα κάνω μια ανακαίνιση στο σπίτι και λέω να βάλω μπριζα τηλεφώνου και εθερνετ μαζί ούτως ώστε να δώσει το ρούτερ μου ίντερνετ όπου έχω τηλεφωνική μπριζα.
    Να το κάνω η δεν θα πετύχει;
    Να το θεωρεις δεδομενο και οχι να το ρωτας... και στο σαλονι βαλε 2-3 eth οπου ολα σου τα καλωδια να τεμετιζουν σε καποιο switch. ΑΑΑΑ και που'σαι... καλωδιο CAT6

Σελίδα 9 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959109 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF