Σελίδα 118 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1868108113114115116117118119120121122123128 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.756 έως 1.770 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1756
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε συ, δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω
    Αφού λέει ότι το συνδέει, βλέπει ο υπλογιστής το κινητό αλλά μέχρι να δώσει άδεια από το κινητό για να δει, ο υπολογιστής το βλέπει ως κενό....
    και αφού η οθόνη καπούτ, δεν μπορεί να πατήσει το σχετικό κουμπί για να δώσει την άδεια.....
    akrivos
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #1757
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Άλλα ένα laptop lenovo και από δω παιδιά !

    Κοίταξα και υπάρχουν αρκετά στα 350 € περίπου. Οπότε ποιο προτείνετε ;

    Specs :

    Οικιακή καθαρά χρήση

    windows 10 ( για τα s δεν διαβάζω και τα καλύτερα) ή 11

    όσο μεγαλύτερη οθόνη (λογικά 15'' περίπου σε αυτά τα λεφτά)

    RAM μπόλικη

    CPU κλείνω προς Intel

    κάρτα γραφικών δεν με ενδιαφέρει αλλά να αντέχει τα 1080ρ

    Να μπορώ να τον αναβαθμίσω στα 5-6 χρόνια χωρίς να χρειάζεται να τον στείλω εξωτερικό ή εσωτερικό.

    Αυτά για αρχή.

    σσ: lenovo, γιατί διαβάζω ότι είναι οι καλύτεροι στο vfm αν και πάντα με αρέσαν οι IBM, αλλά σε αυτά τα λεφτά.......... φευ.......
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #1758
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Άλλα ένα laptop lenovo και από δω παιδιά !

    Κοίταξα και υπάρχουν αρκετά στα 350 € περίπου. Οπότε ποιο προτείνετε ;

    Specs :

    Οικιακή καθαρά χρήση

    windows 10 ( για τα s δεν διαβάζω και τα καλύτερα) ή 11

    όσο μεγαλύτερη οθόνη (λογικά 15'' περίπου σε αυτά τα λεφτά)

    RAM μπόλικη

    CPU κλείνω προς Intel

    κάρτα γραφικών δεν με ενδιαφέρει αλλά να αντέχει τα 1080ρ

    Να μπορώ να τον αναβαθμίσω στα 5-6 χρόνια χωρίς να χρειάζεται να τον στείλω εξωτερικό ή εσωτερικό.

    Αυτά για αρχή.

    σσ: lenovo, γιατί διαβάζω ότι είναι οι καλύτεροι στο vfm αν και πάντα με αρέσαν οι IBM, αλλά σε αυτά τα λεφτά.......... φευ.......
    Κάποιο μεταχειρισμένο Thinkpad 5ετίας.
    Καινούργιο σε αυτά τα χρήματα με κάποιον Celeron ή αντίστοιχο είναι πιο αργό κι από τον θάνατο.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #1759
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Στα 350€ υπάρχουν μηχανήματα με i3 ή Ryzen οπότε από επεξεργαστική ισχύ δεν υπάρχει θέμα για το μέσο χρήστη, αλλά πιθανότατα θα έχουν γίνει εκπτώσεις σε οθόνη, ηχεία κλπ. και γενικά τα σασί της κατηγορίας δεν είναι για πολλά-πολλά, ειδικά αν το ανοιγοκλείνεις και το παίρνεις μαζί σου συχνά.

    Δεν ασχολούμαι πλέον, αλλά νομίζω ότι σε αυτά τα χρήματα η AMD υπερτερεί. Με μια πρόχειρη ματιά το συγκεκριμένο μου φαίνεται φοβερό VFM αν η οθόνη δεν είναι μάπα. Η έλλειψη λειτουργικού δεν είναι μεγάλο πρόβλημα εφ'όσον άδειες για windows υπάρχουν πάμφθηνα, συν το ότι κάνεις καθαρή εγκατάσταση χωρίς το bloatware της lenovo.

    [mode: πρήχτης] υπάρχει και το Linux

  5. #1760
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Στα 350€ υπάρχουν μηχανήματα με i3 ή Ryzen οπότε από επεξεργαστική ισχύ δεν υπάρχει θέμα για το μέσο χρήστη, αλλά πιθανότατα θα έχουν γίνει εκπτώσεις σε οθόνη, ηχεία κλπ. και γενικά τα σασί της κατηγορίας δεν είναι για πολλά-πολλά, ειδικά αν το ανοιγοκλείνεις και το παίρνεις μαζί σου συχνά.

    Δεν ασχολούμαι πλέον, αλλά νομίζω ότι σε αυτά τα χρήματα η AMD υπερτερεί. Με μια πρόχειρη ματιά το συγκεκριμένο μου φαίνεται φοβερό VFM αν η οθόνη δεν είναι μάπα. Η έλλειψη λειτουργικού δεν είναι μεγάλο πρόβλημα εφ'όσον άδειες για windows υπάρχουν πάμφθηνα, συν το ότι κάνεις καθαρή εγκατάσταση χωρίς το bloatware της lenovo.

    [mode: πρήχτης] υπάρχει και το Linux
    Αυτό θα ήταν μια καλή περίπτωση αλλά το λειτουργικό έχει 100€ οπότε βγαίνουμε εκτός προϋπολογισμού.

    Linux δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. Ούτε ξέρω πως ξεκινάει. Μανιβέλα ή start cart ?????
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #1761
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Ακάκιο.

    Άδειες νόμιμες υπάρχουν και με δέκα ευρώ.

    Αν είσαι ένας απλός οικιακός χρήστης χωρίς απαιτήσεις για παιχνίδια, τα Linux είναι ιδανικά.

  7. #1762
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα ήταν μια καλή περίπτωση αλλά το λειτουργικό έχει 100€ οπότε βγαίνουμε εκτός προϋπολογισμού.

    Linux δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. Ούτε ξέρω πως ξεκινάει. Μανιβέλα ή start cart ?????
    Όπως αναφέρει και ο ΓιώργοςΤΤ, νόμιμες άδειες Windows βρίσκεις πλέον από δεκάρικο οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με τον προϋπολογισμό. Ενδεικτικά σου παραθέτω κάτι που είδα τυχαία χθες, χωρίς να ξέρω την αξιοπιστία του διαφημιζόμενου site: https://gr.gizchina.com/2022/09/30/s...pro-deal-huge/

    Αν δεν έχεις ανάγκη κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, το linux είναι πλέον σχεδόν το ίδιο εύχρηστο με τα Windows. Μπες στο distrowatch, ρίξε μία ματιά και κατέβασε ό,τι σου πιάσει το μάτι από τις δημοφιλέστερες διανομές (κατά προτίμηση Mint ή κάτι άλλο σε Ubuntu). Αν δεν σε βολέψει μικρό το κακό, τι είχες, τι έχασες.

  8. #1763
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Για κοίτα ρε τι υπάρχει.

    Εσείς οι κομπιουτεράκιδες, τελικά, είστε σε άλλο επίπεδο.

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #1764
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Το χρειάστηκαν φίλοι σε στούντιο και είπα να το αφήσω και εδώ:
    https://mousemux.com/


    Δύο ποντίκια ταυτόχρονα στο ίδιο win10.

  10. #1765
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Οσον αφορα τα ποντικια, βολικο ειναι και το ελαφρυ freeware AlwaysMouseWheel με το οποιο μπορεις να σκρολαρεις εχοντας ανοιχτα δυο παραθυρα χωρις να το εχεις μπροστα, δηλ μπορει να ειναι ενα παραθυρο στο background και να σκρολαρεις. Πολυ βολικο να μην πατας συνεχεια click ή alt+tab

    https://www.softwareok.com/?Download=AlwaysMouseWheel

  11. #1766
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Επιτέλους μια λίστα με τις 100 επικρατέστερες μηχανές αναζήτησης που λειτουργεί και έχει πληροφορίες.
    https://seochatter.com/top-100-search-engines-list/

    Θα βρείτε μηχανές "καλύτερες" από το duckduckgo, εννοώντας ότι οι επιδόσεις τους ταιριάζουν με του google και δεν ξενίζουν - δημιουργούν
    αίσθημα κατώτερης ποιότητας στον νέο χρήστη, όπως και video host χωρίς λογοκρισία της πληροφορίας.

    αυτές τις μέρες χρησιμοποιώ swisscows.com με την ίδια άνεση - αποτελέσματα με αυτά της google.

  12. #1767
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Γεια σας, αλάνια κομπιουτεράδες!

    Λοιπόν, έχω το εξής "πρόβλημα". Πρόκειται για οικιακό δίκτυο με τα εξής χαρακτηριστικά:

    * υπάρχει τηλεφωνία, ίντερνετ και συναγερμός.
    * υπάρχουν πριζάκια δικτύου παντού. Δε με ενδιαφέρει να είναι όλα ενεργά.
    * όλα τα καλώδια καταλήγουν σε ένα δωμάτιο, σε μια ντουλάπα. Εκεί είναι εγκατεστημένος ο συναγερμός.
    * ιδανικά θα ήθελα το ρούτερ και το τηλέφωνο σε άλλο δωμάτιο (έτσι τα έχω τώρα), αλλά είμαι ανοιχτός σε εναλλακτικές αν προσφέρουν πλεονεκτήματα.

    Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να φτιάξω ένα ωραίο, πρακτικό δικτυάκι στο σπίτι; Κάποιο mini rack και switch εκεί που καταλήγουν τα καλώδια; Κάτι άλλο; Περί συνδεσμολογίας; Πώς θα έχω δίκτυο και ίντερνετ σε όλα τα πριζάκια (ή σε κάποια) και τηλέφωνο μόνο σε δύο (ένα για το τηλέφωνο και ένα για τον συναγερμό, φαντάζομαι); Βασικά ζητούμενα είναι η αξιοπιστία και η ταχύτητα, οπότε δε με ενδιαφέρουν πολύπλοκες λύσεις και πατέντες που ίσως ρισκάρουν τη σταθερότητα του ίντερνετ. Θέλω κάτι απλό που να δουλεύει σωστά.

    Μπορεί να ζητάω και προφανή πράγματα, αλλά βαριέμαι να σκέφτομαι παραπάνω τώρα και θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο από τους ειδικούς, καθώς δεν έχω φτιάξει ποτέ μου κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ προκαταβολικώς!
    Life begins at 45°.

  13. #1768
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Αυτό που ζητάς είναι απλό.

    Θα βάλεις ένα switch με όσες θέσεις είναι οι πριζες σου (ή τουλάχιστον όσες θες να χρησιμοποιησεις) +1.

    Τη +1 θα τη συνδέσεις με την μια ethernet από το router σου.
    Κάθε μία από τις υπόλοιπες. Σε κάθε πρίζα που θες να έχει δίκτυο.
    Τις πριζες που θες να έχουν τηλέφωνο, θα τις συνδέσεις στις εξόδους του τηλεφώνου στο router.
    Στη πρίζα του δωματίου που ήθελες να είναι το router, θα βάλεις ένα access point ή ένα μικρό switch και ένα access point, ώστε να μη χάσεις την ethernet.

    Έτοιμος...


    Edit.
    Στο access point και στο router, θα βάλεις ίδιο ssid και ίδιο pass.

  14. #1769
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Θα σου πρότεινα patch panel αντίστοιχης κατηγορίας (CAT) με τα καλώδια-πριζακια και ένα Gigabit switch. Αν σε παίρνει πάρε switch POE και man aged νομίζω δν είναι τόσο ακριβά πια.

  15. #1770
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Η υπάρχουσα υποδομή που αναφέρεις είναι η ιδανική για σπίτι. Μένει μόνο να βάλεις το Gigabit switch που σου είπε ο Volpad και στις πρίζες όσα access points κρίνεις χρήσιμα ότι χρειάζονται για να καλύψουν όλο το χώρο.
    Ένα 8port Gigabit switch κοστίζει γύρω στα 25€.

    Αυτό με το κοινό SSD/password που ανέφερε ο Volpad, είναι το θεωρητικά σωστό. Στην πράξη όμως, οι φορητές συσκευές και ειδικά τα Android έχουν σοβαρά μειονεκτήματα στη διαχείριση του σήματος Wi-Fi όταν υπάρχει τέτοια ρύθμιση και καταλήγουν να έχουν αργή ή καθόλου σύνδεση από απομακρυσμένο access point, ενώ υπάρχει άλλο δίπλα τους. Μία συνήθης λύση είναι να βάλεις διαφορετικά ονόματα στα access points ή να αγοράσεις access points ίδιου τύπου που να υποστηρίζουν mesh. Το τελευταίο είναι μάλλον το καλύτερο στη διαχείριση οικιακού δικτύου σε μεγάλα σπίτια.

    Αν σου περισσεύουν χρήματα για την πιο επαγγελματική λύση του macdeath_s, τοποθετείς mini rack με patch panel, UPS και smart switch (τα fully managed θέλουν RTFM). Πιο σημαντική είναι η κεραυνική προστασία και γενικότερα η προστασία υπέρτασης. Χρειάζεσαι μία καλή γείωση για τα μεγάλα φορτία και παθητικό εξοπλισμό στον πίνακά σου για να απορροφά κάποιες αιχμές, ώστε να μην κλαις τις συσκευές σου όταν πέσει κεραυνός στη Ραφήνα. Προστασία υπέρτασης χρειάζεται και στη χάλκινη γραμμή που έρχεται από τον ΟΤΕ. Από αυτή περνάνε κυρίως οι καταστροφικές αιχμές τάσης των κεραυνών.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/10/2022 στις 19:28.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF