Σελίδα 74 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2464697071727374757677787984124 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.096 έως 1.110 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1096
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Αν το λειτουργικό έχει καταντήσει σαράβαλο απο τα σκουπίδια το φορμάτ είναι προτεινόμενο ακόμα και χωρίς αλλαγή σε SSD.

    Ίσα ίσα που με τον SSD τα σκουπίδια θα επιβραδύνουν λιγότερο.
    Αυτό λέω.

    Τώρα ο χρόνος ενός φορματ είναι πολύ διαφορετικός για τον καθένα μας.
    Πρέπει να έχω πάνω απο 30 εφαρμογές που θα θέλουν ρύθμισμα είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα.

    Η κλονοποίηση πρέπει να παίρνει λιγότερο απο μισή ώρα και έχω 5/5 επιτυχής μεταφορές σε διαφορετικά μηχανήματα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  2. #1097
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Η Asus σε κάποια εγχειρίδια αναφέρει ρητά ότι δεν συνιστά κάποιες υποδοχές SATA για optical drives.

    https://www.manualslib.com/manual/47...o.html?page=36
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1098
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η Asus σε κάποια εγχειρίδια αναφέρει ρητά ότι δεν συνιστά κάποιες υποδοχές SATA για optical drives.

    https://www.manualslib.com/manual/47...o.html?page=36
    Μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει να μην παίζουν οπτικά σε οποιοδήποτε SATA.Απλά η ASUS αρκετά συχνά βάζει κάποια SATA σε δικό τους ξεχωριστό RAID controller και κατά συνέπεια είναι ολίγον άσκοπο να βάζεις οπτικά εκεί αν έχεις σκοπό να στήσεις κάποιο RAID.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #1099
    παιδες εχει κάνεις - ξέρει κάνεις κάνα καλο hdmi monitor extender?
    τι θελω να κάνω. Ενα laptop να συνδεθεί σε δυο μόνιτορ αλλά οχι mirror πχ μια εφαρμογή που είναι ανοιχτή να την πηγαίνω σε άλλο μόνιτορ

  5. #1100
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Χρειάζεσαι USB3 to HDMI adapter. Εναλλακτικά USB type-C to HDMI adapter. Αν ο υπολογιστής και η μία οθόνη έχουν διεπαφή VGA, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή σαν δεύτερη έξοδο εικόνας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.453
    Λεβεντες...ψάχνω επείγον για ένα (πολύ φτηνό)σετάκι cpu--MB.
    Gen 6 και μετά
    Οχι τίποτα i7/i5 κλπ.
    Πεντιουμ,σελερον.
    Ότι υπάρχει.Εγω ξέμεινα από parts και θέλει ένας πιτσιρικάς μια σύνθεση φτηνή.
    Τα υπόλοιπα τα έχω.

  7. #1102
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Πολλές τέτοιες εφαρμογές υπάρχουν. Εγώ χρησιμοποιώ την δωρεάν έκδοση του Macrium Reflect. Με έχει βγάλει πάντα ασπροπρόσωπο ειδικά όταν πρέπει να κλωνοποιήσω δίσκους με διαφορετικά μεγέθη και μπόλικα partitions. Μην κλωνοποιήσεις partition αλλά όλον τον παλιό σκληρό εκτός αν ξέρεις ακριβώς τι και πως. Πάντως αν έχεις χρόνο και όρεξη και δεν κολλάς σε τίποτε δύσκολες να βρεις εφαρμογές, το clean install είναι προτιμότερο για να έχεις "φρέσκο" λειτουργικό. Αν κλωνοποιήσεις πριν ξεκινήσεις να έχεις κάνει back-up είτε τα files, είτε ολόκληρο image για παν ενδεχόμενο...Αν κάνεις νέα καθαρή εγκατάσταση δεν χρειάζεται - ο παλιός σκληρός είναι από μόνος του ένα back-up
    Προσπάθησα να κάνω clone με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μου βγάζει το παρακάτω μηνυμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Error.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	56,4 KB 
ID:	430824

    Κάποια γνώμη κανείς;

  8. #1103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεσαι USB3 to HDMI adapter. Εναλλακτικά USB type-C to HDMI adapter. Αν ο υπολογιστής και η μία οθόνη έχουν διεπαφή VGA, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή σαν δεύτερη έξοδο εικόνας.
    θενκς μαν

  9. #1104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησα να κάνω clone με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μου βγάζει το παρακάτω μηνυμα

    Κάποια γνώμη κανείς;
    Από την εικόνα δεν διαβάζεται τι ακριβώς πρόβλημα βγάζει, οπότε απλά θα αναφέρω 1-2 σκέψεις μου.

    Προσπαθείς να κάνεις clone όλον τον σκληρό ? ή μόνο κάποιο partition ?
    Αν (σωστά) κάνεις όλο τον σκληρό έχεις τσεκάρει το μέγεθος και την χωρητικότητα ? Το reflect σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις resize τα partition ώστε να γίνει σωστά το clone στον νέο ssd - που πολλές φορές είναι μικρότερος από τον hd που αντικαθιστά. Πρέπει όμως να το κάνεις σωστά (με συγκεκριμένο τρόπο). Στο tube υπάρχουν αρκετά βιντεάκια που εξηγούν την διαδικασία.
    Αν το reflect δεν δουλέψει με τίποτα, δοκιμάζεις και με κανένα άλλο πρόγραμμα όπως το AOMEI και πάει λέγοντας…

    Απ’οσο ξέρω αυτά τα προγράμματα clone αξιοποιούν και δουλεύουν μέσω της λειτουργίας σκιώδους αντιγράφου των win. Είναι η υπηρεσία των win που σου επιτρέπει να δημιουργείς σημεία επαναφοράς, να κάνεις back up το image, restore κλπ. Ονομάζεται shadow copy (VSS αν θυμάμαι καλά) και αν εκεί έχεις πρόβλημα τότε θα βγάζει error σε κάθε προσπάθεια back up (και το clone βασικά μια τέτοια είναι…). Τσέκαρέ την να δεις αν δουλεύει σε 1η φάση με το να δοκιμάσεις να δημιουργήσεις ένα σημείο επαναφοράς - το «καλό τσεκάρισμά της» είναι αν ολοκληρώσεις την δημιουργία ενός image του σκληρού σου σε έναν εξωτερικό (που πάντα είναι καλά να το έχεις κάνεις για λόγους ασφαλείας πριν προσπαθήσεις κλωνοποίηση).

    Αυτά μου έρχονται στο μυαλό σε 1η φάση…

    Υ.Γ. Ξανασκέψου και το ενδεχόμενο να κάνεις νέα/καθαρή εγκατάσταση των win στον ssd…

  10. #1105
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Από την εικόνα δεν διαβάζεται τι ακριβώς πρόβλημα βγάζει, οπότε απλά θα αναφέρω 1-2 σκέψεις μου.

    Προσπαθείς να κάνεις clone όλον τον σκληρό ? ή μόνο κάποιο partition ?
    Αν (σωστά) κάνεις όλο τον σκληρό έχεις τσεκάρει το μέγεθος και την χωρητικότητα ? Το reflect σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις resize τα partition ώστε να γίνει σωστά το clone στον νέο ssd - που πολλές φορές είναι μικρότερος από τον hd που αντικαθιστά. Πρέπει όμως να το κάνεις σωστά (με συγκεκριμένο τρόπο). Στο tube υπάρχουν αρκετά βιντεάκια που εξηγούν την διαδικασία.
    Αν το reflect δεν δουλέψει με τίποτα, δοκιμάζεις και με κανένα άλλο πρόγραμμα όπως το AOMEI και πάει λέγοντας…

    Απ’οσο ξέρω αυτά τα προγράμματα clone αξιοποιούν και δουλεύουν μέσω της λειτουργίας σκιώδους αντιγράφου των win. Είναι η υπηρεσία των win που σου επιτρέπει να δημιουργείς σημεία επαναφοράς, να κάνεις back up το image, restore κλπ. Ονομάζεται shadow copy (VSS αν θυμάμαι καλά) και αν εκεί έχεις πρόβλημα τότε θα βγάζει error σε κάθε προσπάθεια back up (και το clone βασικά μια τέτοια είναι…). Τσέκαρέ την να δεις αν δουλεύει σε 1η φάση με το να δοκιμάσεις να δημιουργήσεις ένα σημείο επαναφοράς - το «καλό τσεκάρισμά της» είναι αν ολοκληρώσεις την δημιουργία ενός image του σκληρού σου σε έναν εξωτερικό (που πάντα είναι καλά να το έχεις κάνεις για λόγους ασφαλείας πριν προσπαθήσεις κλωνοποίηση).

    Αυτά μου έρχονται στο μυαλό σε 1η φάση…

    Υ.Γ. Ξανασκέψου και το ενδεχόμενο να κάνεις νέα/καθαρή εγκατάσταση των win στον ssd…
    Έχω προσπαθήσει διάφορα αλλά τίποτα. Μέχρι και στο Command prompt έβαλα να κάνει chkdsk c: /f αλλά αρνήθηκε να προχωρήσει γιατί κάποια άλλη λέει εφαρμογή κάτι έκανε εκείνη την ώρα στον δίσκο. Άβυσος η ψυχή του PC!

    Πάντως τώρα σκέφτομαι σοβαρά να προχωρήσω σε νέα/καθαρή εγκατάσταση Win10 απλά πρέπει να βρω ένα ολοκληρο ΣΚ ελεύθερο για να μπορέσω να τον ξαναστήσω με όλα τα προγράμματα και ρυθμίσεις που θέλω.

  11. #1106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Έχω προσπαθήσει διάφορα αλλά τίποτα. Μέχρι και στο Command prompt έβαλα να κάνει chkdsk c: /f αλλά αρνήθηκε να προχωρήσει γιατί κάποια άλλη λέει εφαρμογή κάτι έκανε εκείνη την ώρα στον δίσκο. Άβυσος η ψυχή του PC!

    Πάντως τώρα σκέφτομαι σοβαρά να προχωρήσω σε νέα/καθαρή εγκατάσταση Win10 απλά πρέπει να βρω ένα ολοκληρο ΣΚ ελεύθερο για να μπορέσω να τον ξαναστήσω με όλα τα προγράμματα και ρυθμίσεις που θέλω.
    Απο αυτά που γράφεις μου φαίνεται πιο πιθανό το σενάριο να έχεις πρόβλημα με τα win. Δηλαδή κάποια χτυπημένα αρχεία των win (ή κάποια κατεστραμμένα sectors στον σκληρό που περιέχουν αυτά τα αρχεία των win) να εμποδιζουν το clone - λογικά θα έχεις πρόβλημα κι αλλού απλά δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα...

    Θεωρητικά στο command prompt μέσω sfc & dsim εντολών θα μπορούσες να επιχειρήσεις μια επισκευή της εγκαταστασης των win, αλλά η επιτυχία δεν είναι δεδομένη (σπάνια πετυχαίνει στα σοβαρά θέματα), κίνδυνοι υπάρχουν, και σε κάθε περίπτωση θα φας πολύ χρόνο με αβεβαιο αποτέλεσμα...

    Για εμένα εδώ που είσαι μια νέα/καθαρή εγκατάσταση των win είναι μονόδρομος (και έτσι κι αλλιώς πάντα είναι η καλύτερη λύση) - απορώ που ακόμα το σκέφτεσαι...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 26/09/2021 στις 08:17.

  12. #1107
    Χρειαζομαι κι εγω την βοηθεια των κουμπιουτεραδων.
    Εχω ενα Xiaomi Redmi Note 9s

    Μεχρι και πριν το φορματ του υπολογιστη , μπορουσα να συνδεσω το κινητο με καλωδιο USB και να μεταφορτωνω τα αρχεια
    Μετα απο το φορματ , δεν αναγνωριζει το κινητο.
    Δεν κανουν εκεινον τον χαρακτηρηστικο ηχο τα Windows.
    Τα στικακια τα αναγνωριζει χωρις κανενα προβλημα.
    Το ιδιο προβλημα ειχα αντιμετωπισει καποτε και με ενα Huawei που ειχα, αλλα δεν θυμαμι πως το ειχα λυσει.

    Δοκιμασα τα εξης.
    Αλλαξα Ρυθμισεις στιο κινητο συμφωνα με τις οδηγιες της Xiaomi.
    Αλλαξα καλωδιο
    Κατεβασασ καποια drivers απο διαδικτυο
    Ολα χωρις αποτελεσμα.

    Μπορει να μου προτεινει καποιος καποια δοκιμασμενη λυση ?
    Παρακαλω για λυση με συνδεση USB

  13. #1108
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Επανεκκίνηση στον υπολογιστή και στο κινητό, επιλογή άλλης θύρας USB στον υπολογιστή έκανες;

    Ρίξε μία ματιά μήπως εμφανίζει τη συσκευή σου με ερωτηματικό στη διαχείριση συσκευών, κάνε κατάργηση, κατόπιν επανεκκίνηση και δοκιμή ξανά. Μερικές φορές βοηθάει να απεγκαταστήσεις από τη διαχείριση συσκευών το ριζικό διανομέα USB (USB root hub). Το τελευταίο όμως έχει λίγο ρίσκο, μήπως μετά δεν σου λειτουργούν άλλα σημαντικά περιφερειακά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/09/2021 στις 19:18.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #1109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisinside Προβολή μηνύματος
    Χρειαζομαι κι εγω την βοηθεια των κουμπιουτεραδων.
    Εχω ενα Xiaomi Redmi Note 9s

    Μεχρι και πριν το φορματ του υπολογιστη , μπορουσα να συνδεσω το κινητο με καλωδιο USB και να μεταφορτωνω τα αρχεια
    Μετα απο το φορματ , δεν αναγνωριζει το κινητο.
    Δεν κανουν εκεινον τον χαρακτηρηστικο ηχο τα Windows.
    Τα στικακια τα αναγνωριζει χωρις κανενα προβλημα.
    Το ιδιο προβλημα ειχα αντιμετωπισει καποτε και με ενα Huawei που ειχα, αλλα δεν θυμαμι πως το ειχα λυσει.

    Δοκιμασα τα εξης.
    Αλλαξα Ρυθμισεις στιο κινητο συμφωνα με τις οδηγιες της Xiaomi.
    Αλλαξα καλωδιο
    Κατεβασασ καποια drivers απο διαδικτυο
    Ολα χωρις αποτελεσμα.

    Μπορει να μου προτεινει καποιος καποια δοκιμασμενη λυση ?
    Παρακαλω για λυση με συνδεση USB

    Αφού κάνεις τα κλασικά όπως αλλαγή θύρας usb, drivers, κλπ κάνε μια δοκιμή σε ένα άλλο pc να δεις αν εκεί λειτουργεί.
    Αν δεν λειτουργεί κι εκεί ίσως τελικά να μην έχει να κάνει με το pc αλλά με το android του κινητού. Σε αυτή την περίπτωση δοκίμασε αυτό που γράφω στο μήνυμα 1069 στο παρόν νήμα λίγες σελίδες πιο πίσω...

  15. #1110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Αφού κάνεις τα κλασικά όπως αλλαγή θύρας usb, drivers, κλπ κάνε μια δοκιμή σε ένα άλλο pc να δεις αν εκεί λειτουργεί.
    Αν δεν λειτουργεί κι εκεί ίσως τελικά να μην έχει να κάνει με το pc αλλά με το android του κινητού. Σε αυτή την περίπτωση δοκίμασε αυτό που γράφω στο μήνυμα 1069 στο παρόν νήμα λίγες σελίδες πιο πίσω...
    Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες.
    τελικα μετα απο αναζητηση στις ελληνικες σελιδες των κομπιουτεραδων , μιας και στις αγγλικες κλπ δεν εβγαλα ακρη, τελικα το προβλημα λυθηκε με την εγκατασταση αυτου του αρχειου Windows_MediaFeaturePack_x64_1903_V1

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF