Σελίδα 59 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 949545556575859606162636469109 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 871 έως 885 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #871
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ε σορυ αλλα δεν τα λες απο την αρχή...

    Tα πολύμπριζα που λέω έχουν μια τυπική προστασία αλλά δεν ξέρω κανέναν μηχανικό ήχου χωρίς UPS σε όλα τα ηλεκτρονικά.
    Το ότι δουλεύουν είναι καλό τεστ, ρώτησε όμως έναν ηλεκτρολόγο μη τυχόν είσαι κοντά στα όρια και ρισκάρεις.

    οπότε απλά τσεκάρεις τις ανάγκες σου σε watt, joule και Αmp.

    Θα βρεις και με τσιπ αναγνώρισης των usb φορτιστών, θα βρεις και να σου ασφαλίζουν εξοπλισμό μέχρι 100000ε.

  2. #872
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    θέλω να αγοράσω ένα πολύπριζο ασφαλείας πολλών θέσεων.
    Ποιο είναι τα κριτήρια επιλογής; Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους;
    Θέλω να συνδέσω ημι-επαγγελματικό εξοπλησμό recording studio.
    Πάρε APC, έχω δύο σπίτι, είχα στο στούντιο γιατί είχα θέματα με ground loop και humming και έχουμε χιλιάδες και στη δουλειά. Και πολύπριζα και PDUs δεν την έχει ακούσει ούτε ένα και έχουν προστατεύσει όποτε χρειάστηκε!

  3. #873
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Πάρε APC, έχω δύο σπίτι, είχα στο στούντιο γιατί είχα θέματα με ground loop και humming και έχουμε χιλιάδες και στη δουλειά. Και πολύπριζα και PDUs δεν την έχει ακούσει ούτε ένα και έχουν προστατεύσει όποτε χρειάστηκε!
    Βρίσκω μέχρι 8 θέσεις και χρειάζομαι τουλάχιστον 10-12, και 16 ακομα καλυτερα.
    Θα είναι οκ να βάλω πάνω του ένα Τ?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #874
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Υπάρχει με 16, καλύτερα όχι Τ.

    https://www.se.com/ww/en/product/AP7850B/rack-pdu%2C-metered%2C-zero-u%2C-10a%2C-230v%2C-%2816%29-c13/


    Αν θες κάτι πιο οικονομικό και οι Brennenstuhl είναι οκ.

  5. #875
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει με 16, καλύτερα όχι Τ.

    https://www.se.com/ww/en/product/AP7850B/rack-pdu%2C-metered%2C-zero-u%2C-10a%2C-230v%2C-%2816%29-c13/


    Αν θες κάτι πιο οικονομικό και οι Brennenstuhl είναι οκ.
    Αυτό που έβαλες είναι πολύ μακρύ για τη δουλειά που το θέλω.


    Το παρακάτω πως σου φαίνεται?

    https://www.skroutz.gr/s/15493657/Br...391000916.html
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #876
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Αυτό που έβαλες είναι πολύ μακρύ για τη δουλειά που το θέλω.


    Το παρακάτω πως σου φαίνεται?

    https://www.skroutz.gr/s/15493657/Br...391000916.html
    Δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες με το από πάνω αλλά οκ είναι. Σε γραφεία τέτοια ξέρω ότι έχουμε αλλά μπαίνουν εκτυπωτές, οθόνες κλπ. Το UPS είναι πιο σημαντικό. Πχ σε μόνιτορ μπορεί μη σταθερό ρέυμα να κάνει ζημιά (σιγά σιγά και σταθερή) στους ενισχυτές τους.

  7. #877
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Καλημέρα.
    Θέλω να αλλάξω μπαταρία σε ipad air 2 (a-1566)
    Λέω να πάω σε li-pol αντί li-ion μιας κι αυτήν έχει πάνω.
    Ποια είναι γνώμη σας;
    Έχετε καμιά πρόταση σε μάρκα ή λίγο πολύ όλες οι ίδιες κινέζικες είναι;
    Βρίσκω και την green cell που όμως βρήκα τα πιο ακραία θετικά και αρνητικά σχόλια. Την ξέρετε;

  8. #878
    Εάν κάποιος έχει καμία ιδέα να βοηθήσει: έχω μια οθόνη multimedia στο αμάξι η οποία βγάζει 2 θύρες usb. Στην μια έχω συνδέσει ένα usb stick, στην άλλη μια κάμερα σαν την sj4000 σαν dash cam. Το πρόβλημα που αντιμετωπιζω είναι τα amper της θύρας usb δεν προλαβαίνουν να φορτίσουν ή δεν επαρκούν να τροφοδοτήσουν την κάμερα οπότε μετά από κάποιες μέρες άδειαζει η μπαταρία και δεν γράφει.
    Σκέφτομαι εάν είναι εφικτό να ενώσω τις 2 αναμονες usb αλλά να βγαίνουν πάλι σε 2 θυληκα, ώστε να τροφοδοτησω την κάμερα και το usb stick. Θα δουλέψει ή τσάμπα ο κόπος; Απ'οτι βλέπω δεν υπάρχει και έτοιμο καλώδιο

  9. #879
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Η οθόνη multimedia κατά πάσα πιθανότητα βγάζει εξόδους των 5 Volt 0,5Α, που είναι το εργοστασιακό πρότυπο για USB. Υπάρχουν μετατροπείς 2 σε 1 για USB, ώστε να δώσεις 1 A συνολικά, αλλά σε μία συσκευή.

    Η camera στέλνει και δεδομένα στην οθόνη σου ή μόνο τραβάει ρεύμα από την υποδοχή της; Αν τραβάει μόνο ρεύμα, ίσως η καλύτερη λύση για την τροφοδοσία της είναι να χρησιμοποιήσεις έξοδο 12 Volt τύπου αναπτήρα και πάνω σε αυτήν μετατροπέα σε USB 5 Volt 2+ Α.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #880
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η οθόνη multimedia κατά πάσα πιθανότητα βγάζει εξόδους των 5 Volt 0,5Α, που είναι το εργοστασιακό πρότυπο για USB. Υπάρχουν μετατροπείς 2 σε 1 για USB, ώστε να δώσεις 1 A συνολικά, αλλά σε μία συσκευή.

    Η camera στέλνει και δεδομένα στην οθόνη σου ή μόνο τραβάει ρεύμα από την υποδοχή της; Αν τραβάει μόνο ρεύμα, ίσως η καλύτερη λύση για την τροφοδοσία της είναι να χρησιμοποιήσεις έξοδο 12 Volt τύπου αναπτήρα και πάνω σε αυτήν μετατροπέα σε USB 5 Volt 2+ Α.

    Η κάμερα μόνο καταγράφει, σε δίκη της sd card. Δυστυχώς χρειαζομαι και το USB stick γιατί παίζει μουσική από εκεί. Γι'αυτό εξαχνα κάτι σε 2-1-2 USB (κάτι σαν εξάτμιση από rsv μου κάνει ).
    Το αμάξι έχει 2 θέσεις αναπτήρα, αλλά δυστυχώς έχουν μόνιμα ρεύμα ενώ εγώ θέλω μόλις κλείνω τον διακόπτη να διακόπτεται η τροφοδοσία. Η επόμενη λύση είναι να κλέψω ρεύμα από μια ασφάλεια και να βάλω ένα μετατροπέα 12 σε 5 volt, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη μην πάρουμε καμία φωτιά

  11. #881
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Νομίζω ότι είναι εύκολο για ηλεκτρολόγο να τροφοδοτήσει τις θέσεις αναπτήρα μετά το διακόπτη λειτουργίας του κινητήρα. Άλλωστε σε πολλά αμάξια αυτή είναι η εργοστασιακή ηλεκτρική διάταξη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #882
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι είναι εύκολο για ηλεκτρολόγο να τροφοδοτήσει τις θέσεις αναπτήρα μετά το διακόπτη λειτουργίας του κινητήρα. Άλλωστε σε πολλά αμάξια αυτή είναι η εργοστασιακή ηλεκτρική διάταξη.
    Σωστό και αυτό

  13. #883
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Η κάμερα μόνο καταγράφει, σε δίκη της sd card. Δυστυχώς χρειαζομαι και το USB stick γιατί παίζει μουσική από εκεί. Γι'αυτό εξαχνα κάτι σε 2-1-2 USB (κάτι σαν εξάτμιση από rsv μου κάνει ).
    Το αμάξι έχει 2 θέσεις αναπτήρα, αλλά δυστυχώς έχουν μόνιμα ρεύμα ενώ εγώ θέλω μόλις κλείνω τον διακόπτη να διακόπτεται η τροφοδοσία. Η επόμενη λύση είναι να κλέψω ρεύμα από μια ασφάλεια και να βάλω ένα μετατροπέα 12 σε 5 volt, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη μην πάρουμε καμία φωτιά
    χλωμο να εχουν ρευμα οι θέσεις αναπτήρα οταν κλεινεις το αμαξι. Εισαι σιγουρος?

  14. #884
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    χλωμο να εχουν ρευμα οι θέσεις αναπτήρα οταν κλεινεις το αμαξι. Εισαι σιγουρος?
    Ναι φίλε μου. Και οι 2 που έχει. Είναι van, Ford transit με 2 μπαταρίες.
    Κάποιοι στο φόρουμ των transit μου είπαν να την αφήσω μόνιμα συνδεδεμένη ακόμα και εάν δεν το βάλω μπροστά για μια εβδομάδα+++

  15. #885
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Ακόμα και usb αντάπτορα μόνο του να έχεις επάνω σε πρίζα αναπτήρα να ξέρεις οτι έχει κατανάλωση , πόσο με την κάμερα επάνω.
    Οπότε μπορεί να βρίσκεσαι που και που με άδειες μπαταρίες.
    Παθών και μαθών . Ψάχναμε να βρούμε που έχει διαρροή αρκετό καιρό.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 10:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 12:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2016, 00:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF