Σελίδα 98 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 488893949596979899100101102103108148 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.456 έως 1.470 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1456
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Μπονζούρια χιονάνθρωποι μου.

    Ερώτηξις προς γνώστες, μιας που έχω δει ότι ψάχνεστε με τα φλασάκια:

    Θα έχει νόημα η χρήση κάποιου φλασακίου usb 3.0 μεγάλης χωρητικότητας, σε laptop με τέτοιες θύρες
    για να είναι εγκατεστημένα παιχνίδια ή οι ταχύτητες θα είναι τραγικές;

    Οι άλλες εναλλακτικές που έχω είναι προφανώς να αλλάξω το κανονικό drive με ένα μεγαλύτερο ή να αντικαταστήσω το DVD με έναν SSD.

    Σκέψεις, ιδέες;
    Η απολύτως καλύτερη λύση, βάλε 2 ssd.... Αυτό έκανα εγώ και το λάπτοπ μου 12ετίας, παρακαλώ, πετάει!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #1457
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Μπονζούρια χιονάνθρωποι μου.

    Ερώτηξις προς γνώστες, μιας που έχω δει ότι ψάχνεστε με τα φλασάκια:

    Θα έχει νόημα η χρήση κάποιου φλασακίου usb 3.0 μεγάλης χωρητικότητας, σε laptop με τέτοιες θύρες
    για να είναι εγκατεστημένα παιχνίδια ή οι ταχύτητες θα είναι τραγικές;

    Οι άλλες εναλλακτικές που έχω είναι προφανώς να αλλάξω το κανονικό drive με ένα μεγαλύτερο ή να αντικαταστήσω το DVD με έναν SSD.

    Σκέψεις, ιδέες;
    Θεωρητικά (και μόνο) δεν θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας… Το θεωρητικό μέγιστο του usb 3.0 υπερβαίνει ακόμα και αυτό ενός 2,5 ssd σε sata3.
    Το πρόβλημα είναι τι ποσοστό της θεωρητικά μέγιστης ταχύτητας θα μπορέσει να πιάσει το κάθε φλασάκι, και κυρίως πόσο λιγότερο αξιόπιστο από έναν ssd θα αποδειχθεί…

  3. #1458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Η απολύτως καλύτερη λύση, βάλε 2 ssd.... Αυτό έκανα εγώ και το λάπτοπ μου 12ετίας, παρακαλώ, πετάει!

    Αγάπη μου, δεν είναι χρέπι το laptop, i7 8ης γενιάς έχει, ssd για κεντρικό δίσκο έχει, αλλά με τα κωλοgames τα 256GB είναι ανεπαρκή (μη χ*σω...).

    Αυτό που δεν είμαι σίγουρος, είναι ποια από τις τρεις περιπτώσεις θα έχει καλύτερη απόδοση.

    Ακόμα και στην περίπτωση της αντικατάστασης του βασικού δίσκου, γνωρίζω από πρώτο χέρι (σε mac βέβαια),
    ότι επειδή όλα τα tasks τρέχουν σε αυτόν, πολλές φορές είναι προτιμότερο να τρέχεις κάποια αρχεία σε εξωτερικό δίσκο.

  4. #1459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικά (και μόνο) δεν θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας… Το θεωρητικό μέγιστο του usb 3.0 υπερβαίνει ακόμα και αυτό ενός 2,5 ssd σε sata3.
    Το πρόβλημα είναι τι ποσοστό της θεωρητικά μέγιστης ταχύτητας θα μπορέσει να πιάσει το κάθε φλασάκι, και κυρίως πόσο λιγότερο αξιόπιστο από έναν ssd θα αποδειχθεί…
    Αυτό φαντάζομαι και εγώ. Για το θεωρητικό μέρος μιλάμε πάντα, στην πράξη είναι ότι σου κάτσει.

    Θενκς μέιτς!

  5. #1460
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικά (και μόνο) δεν θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας… Το θεωρητικό μέγιστο του usb 3.0 υπερβαίνει ακόμα και αυτό ενός 2,5 ssd σε sata3.
    Το πρόβλημα είναι τι ποσοστό της θεωρητικά μέγιστης ταχύτητας θα μπορέσει να πιάσει το κάθε φλασάκι, και κυρίως πόσο λιγότερο αξιόπιστο από έναν ssd θα αποδειχθεί…
    Α, να σκεφτώ την επιλογής εξωτερικού SSD; Παίζει;

  6. #1461
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εγώ έπαιζα για πολύ καιρό παιχνίδια σαν το WoW και το Diablo 3 από εξωτερικό σκληρό δίσκο,oldschool από αυτούς που θέλουν μπρίζα.
    Σε desktop βέβαια και έτρεχαν κανονικά.Ο δίσκο δεν θα ζούσε πολύ καιρό ακόμα αν το συνέχιζα.
    Δεν το έχω δοκιμάσει σε λαπτοπ αλλά τώρα που είναι και πιο σύγχρονα τα μηχανήματα πολύ πιθανό να δουλέψουν.
    Προσωπικά θα έβαζα έναν μεγάλο SSD παρά ένα exterrnal ssd ,ίδια τιμή έχουν περίπου.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #1462
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Α, να σκεφτώ την επιλογής εξωτερικού SSD; Παίζει;
    Μάλλον είναι η καλύτερη λύση μετά την αντικατάσταση του εσωτερικού σκληρού... Ένας εξωτερικός ssd 1 ή ακόμα καλύτερα 2 Τ συνδεδεμένος με usb 3.0 και καθάρισες

  8. #1463
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Αγάπη μου, δεν είναι χρέπι το laptop, i7 8ης γενιάς έχει, ssd για κεντρικό δίσκο έχει, αλλά με τα κωλοgames τα 256GB είναι ανεπαρκή (μη χ*σω...).

    Αυτό που δεν είμαι σίγουρος, είναι ποια από τις τρεις περιπτώσεις θα έχει καλύτερη απόδοση.

    Ακόμα και στην περίπτωση της αντικατάστασης του βασικού δίσκου, γνωρίζω από πρώτο χέρι (σε mac βέβαια),
    ότι επειδή όλα τα tasks τρέχουν σε αυτόν, πολλές φορές είναι προτιμότερο να τρέχεις κάποια αρχεία σε εξωτερικό δίσκο.
    Ούτε το δικό μου είναι χρέπι
    Απλώς παλιό και μόνο, περιποιημένο είναι, i3 έχει, 8 γιγα έχει, 2 ssd έχει, μια χαρά και αέρα παίζει, θα κάνω ακόμα μια 5ετια πριν τον αλλάξω ειδικά τώρα που πήρα το voge
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #1464
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τα USB flash drivers έχουν χαμηλή αξιοπιστία σε σχέση με έναν SSD. Επιπλέον οι controllers τείνουν τα στομώνουν με τη χρήση, μέχρι να ξαναγίνει unmount/mount (έστω με reboot). Οι εξωτερικοί SSD είναι αρκετά ακριβοί, σε συμφέρει να πάρεις εσωτερικό.

    Το πρωτόκολλο USB ανέκαθεν φημιζόταν και αποδείκνυε στην πράξη τη μεγάλη απόκλιση μεταξύ θεωρητικών και πρακτικών μέγιστων. Πρακτικά το USB 3.0 σε ένα ακριβό USB flash drive (όχι SSD) θα δώσει περίπου 120 MByte/sec, σε USB 3.0 SSD 350 MByte/sec, ενώ το SATA 3 με έναν καλό SSD θα πλησιάσει τα θεωρητικά όρια του διαύλου, δίνοντας περί τα 550 MByte/sec.

    Συμπερασματικά: Άλλαξε τον 250άρη με έναν ποιοτικό SSD 1 TByte (~110€).

    Αν αγοράσετε υπολογιστή με μητρική που να υποστηρίζει SSD με δίαυλο NVMe, θα δείτε το φως το αληθινό. 3.500 MByte/sec με έναν καλό SSD. Οι SATA 3 SSD φαίνονται αργοί μπροστά του, ειδικά αν έχετε πάνω από 10ης γενιάς i5.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/01/2022 στις 23:42.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ούτε το δικό μου είναι χρέπι
    Απλώς παλιό και μόνο, περιποιημένο είναι, i3 έχει, 8 γιγα έχει, 2 ssd έχει, μια χαρά και αέρα παίζει, θα κάνω ακόμα μια 5ετια πριν τον αλλάξω ειδικά τώρα που πήρα το voge
    Όλα χρέπια είναι αν δεν είναι μακ

  11. #1466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν αγοράσετε υπολογιστή με μητρική που να υποστηρίζει SSD με δίαυλο NVMe, θα δείτε το φως το αληθινό. 3.500 MByte/sec με έναν καλό SSD. Οι SATA 3 SSD φαίνονται αργοί μπροστά του, ειδικά αν έχετε πάνω από 10ης γενιάς i5.
    Ρε συ νεοσσέ, είσαι θεούλης όμως!

    Αυτό το NVMe είναι οι δίσκοι με σύνδεση M2 που λένε;
    Το λαπιτόπι τέτοιον έχει, αλλά βλέπω μια πατέντα που το κάνει σατα και μπορώ να βάλω και «κανονικό» ssd.
    Το μοντέλο είναι το Dell Inspiron 15 3576 i7 άμα σου λέει κάτι

    https://laptopmedia.com/review/dell-...nd-radeon-520/

  12. #1467
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ρε συ νεοσσέ, είσαι θεούλης όμως!

    Αυτό το NVMe είναι οι δίσκοι με σύνδεση M2 που λένε;
    Το λαπιτόπι τέτοιον έχει, αλλά βλέπω μια πατέντα που το κάνει σατα και μπορώ να βάλω και «κανονικό» ssd.
    Το μοντέλο είναι το Dell Inspiron 15 3576 i7 άμα σου λέει κάτι

    https://laptopmedia.com/review/dell-...nd-radeon-520/
    M.2 είναι το form factor, δηλαδή το πώς είναι εξωτερικά η μορφή του δίσκου (θυμίζει module RAM, ακόμα πιο μικρό και λεπτό), αλλά από μόνο του δυστυχώς δεν σημαίνει NVMe. Δηλαδή υπάρχουν μικροί SSD M.2 που εσωτερικά διασυνδέονται με δίαυλο SATA3. Το M.2 μπορεί να έχει δίαυλο ακόμα και τον αργό USB 3.0 σε κάποιες συσκευές. Φυσικά σταδιακά τείνουν να υποσκελιστούν από τους αντίστοιχους SSD M.2 NVMe, αφού οι τιμές έχουν πέσει και η διαφορά στο κόστος είναι μικρή.

    Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος έχει μητρική πλακέτα που υποστηρίζει NVMe πρέπει οπωσδήποτε να πάρει τέτοιο δίσκο, διότι έχει πολλαπλάσια ταχύτητα από απλούς SATA3.

    Ως προς τη δική σου πλακέτα, δεν είμαι σίγουρος, αλλά οι ενδείξεις είναι αποθαρρυντικές, τουλάχιστον με βάση το σύνδεσμο που έδωσες:
    "This is mainly because the Lenovo provides an NVMe option while Dell has not installed an M.2 connector to their device and you have to settle with SATA speeds."

    Εδώ λοιπόν λέει ότι όχι μόνο δεν υποστηρίζει NVMe, αλλά δεν έχει καν υποδοχή M.2. Μήπως η υποδοχή είναι mSATA κι όχι M.2;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #1468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εδώ λοιπόν λέει ότι όχι μόνο δεν υποστηρίζει NVMe, αλλά δεν έχει καν υποδοχή M.2. Μήπως η υποδοχή είναι mSATA κι όχι M.2;
    Ναι, αυτό κατάλαβα και εγώ. Οπότε η λογική λέει έναν απλό SSD. Μια χαρά, σε ευχαριστώ πολύ!

  14. #1469
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος έχει μητρική πλακέτα που υποστηρίζει NVMe πρέπει οπωσδήποτε να πάρει τέτοιο δίσκο, διότι έχει πολλαπλάσια ταχύτητα από απλούς SATA3.
    Επαυξάνοντας, απλά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώντας στο προσωπικό μου pc εδώ και περίπου 1 χρόνο έναν 970 evo plus σε συνδυασμό με 10gen επεξεργαστή, τα πάντα γίνονται σχεδόν ακαριαία - το μόνο πρόβλημα είναι ψυχολογικής φύσεως μιας και βλέποντας τέτοια τεράστια διαφορά στα νούμερα σε σχέση με τους κλασικούς sata ssd περιμένεις και αντίστοιχη τεράστια διαφορά στην πράξη, που όμως στην καθημερινότητα είναι πολύ μικρή - και σίγουρα αρκετά μικρότερη της μεγάλης διαφοράς που αντιλαμβάνεσαι όταν πηγαίνεις από έναν HD σε έναν sata ssd...

    Τώρα με έχει φάει η περιέργεια και κωλοτρίβομαι να αναβαθμίσω για να δοκιμάσω έναν nvme 4x4 μαζί με 12gen για να δω αν και τι διαφορά θα προκύψει... Μόλις πέσουν λίγο οι τιμές στους 4χ4 (και στις ddr5) θα το κάνω...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 29/01/2022 στις 08:49.

  15. #1470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    …και κωλοτρίβομαι να αναβαθμίσω ...

    Μα φυσικά, ισχύει για όλους μας!

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF