Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Επιλογή tablet

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195

    Επιλογή tablet

    Καλησπέρα στην πιο όμορφη παρέα! Αν και γενικά δεν είμαι fan των φορητών συσκευών (πλην των κινητών τηλεφώνων), σκέφτομαι να αγοράσω ένα tablet το οποίο θα προορίζεται κατά βάση για διάβασμα. Θέλω να έχει οθόνη τουλάχιστον 11 ιντσών, RAM/χωρητικότητα τουλάχιστον 6 GB/128 GB και πενάκι για να κρατάω σημειώσεις. Ξέρω ότι κυκλοφορούν και aftermarket πενάκια αλλά ιδανικά θα ήθελα να έρχεται μαζί με το ΟΕΜ του.

    Από άποψη επιδόσεων θέλω απλά να μην είναι αργό και όχι τοπ επιδόσεις, όπως είπα προορίζεται για διάβασμα και περιστασιακά για καμιά ταινία/YouTube-streaming από τη στιγμή που θα υπάρχει. Μετά από μια σύντομη έρευνα αγοράς κλίνω προς το Samsung Galaxy S9 FE με τιμή skroutz στα 500κατι. Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο μοντέλο;

    Επίσης, θα μπορούσα να ανέβω λίγο ακόμα και να πάρω στα 740 το Galaxy S9 με τον Snapdragon 845 Gen 2, καθώς νομίζω δεν είναι μεγάλη διαφορά για την επιπλέον απόδοση. Πάντως από άποψη budget είμαι για μέχρι 750. Εννοείται πως είναι ανοιχτός σε προτάσεις αν έχετε κάποιο άλλο το οποίο σας άφησε ευχαριστημένους.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Αν μπορείς να πας στο Tab S9 το προτείνω ανεπιφύλακτα.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλύτερα κάτι πιο οικονομικό από τα όρια του προϋπολογισμού σου, ώστε να το αντικαταστήσεις εύκολα αν χρειαστεί. Ένα tablet που χρησιμοποιείται συστηματικά, έχει αυξημένη πιθανότητα να πέσει σε κάποια άτυχη στιγμή και να αχρηστευθεί λόγω του ασύμφορου κόστους επισκευής.

    Εννοείται φυσικά ότι θα πάρεις θήκη, αλλά κι αυτές δεν συγχωρούν όλες τις πτώσεις.

    Αν προορίζεται κυρίως για ανάγνωση, σκέψου σοβαρά ένα ebook reader. Είναι απίστευτα ξεκούραστες οι οθόνες τους, καμία σχέση με tablet που έχουν σχεδιαστεί για πολυμεσικό περιεχόμενο. Χάνεις βέβαια το YouTube, τις ταινίες και πολλά άλλα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    143
    Πριν λίγο καιρό, πήρα στην κόρη μου το Xiaomi Redmi Pad SE 11" (8GB/256GB).

    Για την τιμή του, μου φαίνεται απίστευτο. Πολύ καλή οθόνη, ωραίος σχεδιασμός και απο ταχύτητα δεν είδα να αργεί πουθενά.

    Η χρήση που κάνει είναι κυρίως YouTube, Netflix, και μετά κανα παιχνιδάκι και social apps.

    Για την χρήση που το θέλεις, θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Εγώ θα πήγαινα σε PAD 6.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Είδα και τα Xiaomi που έχουν και καλές βαθμολογίες αλλά για κάποιο λόγο με τραβάει περισσότερο το Samsung. Θα δείξει.

    Νεοσσέ, επειδή δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με τα ebook readers, έχω κάποιες απορίες: Τι λογισμικό έχουν; Μπορώ για παράδειγμα να κρατάω σημειώσεις; Είναι σημαντικό γιατί προορίζεται για πιο "βαρύ" διάβασμα (εξετάσεις ιατρικής ειδικότητας) και όχι για λογοτεχνία. Όπως είπα δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι φορητές συσκευές, απλά ψαχνομαι επειδή τα συγγράματα είναι πολλά και δύσκολα μεταφέρονται (ογκώδη - βαριά), συνεπώς θέλω ένα tablet για να μπορώ να διαβάζω και όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού, όπως για παράδειγμα σε κάποια ήσυχη εφημερία. Oι media/internet δυνατότητες δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ. Αν ένα ebook reader μου δίνει τη δυνατότητα να κρατάω σημειώσεις και είναι εύχρηστο να το κοιτάξω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Τα ebook readers πρακτικά δεν έχουν οθόνη, δεν εκπεμπουν φως και αυτό τα κάνει πιο ξεκουραστα για τα μάτια. Είναι σαν να διαβάζεις βιβλίο.
    Απ'όσο ξέρω σημειώσεις δεν μπορείς να κρατήσεις και τα ebooks είναι συνηθως ειδικά αρχεία, καποια readers υποστηριζουν και Pdf. Οπότε καλό είναι να ξερεις σε τι μορφή βγαίνουν τα βιβλία που θα διαβάζεις
    Αξίζει να το κοιτάξεις και να το επιβεβαιώσεις για τις σημειώσεις.

    To ταμπλετ εκπέμπει φως με ότι συνεπάγεται αυτο για τα μάτια.

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Δύο γνωστοί μου δηλώνουν πολύ ευχαριστημένοι με τα Kobo. Δεν χρησιμοποιώ e-book reader, αλλά ακουω πολύ καλά σχόλια. Κάποια συνεργάζονται με γραφίδα και σε πολλά μπορείς να κρατήσεις σημειώσεις. Υπάρχουν video στο YouTube για να δεις αν καλύπτουν το σενάριο χρήσης σου.

    Μερικές οθόνες e-ink δίνουν την εντύπωση ότι κοίτας εκτυπωμένο χαρτί, είναι πολύ άνετες για τα μάτια. Λένε ότι είναι ευανάγνωστες κάτω από ηλιακό φως, ενώ η αυτομία είναι πολλαπλάσια από τα tablet.

    Για συστηματική ανάγνωση μάλλον είναι η σωστή επιλογή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Κάτι που κάνει το Samsung να διαφέρει από τα άλλα είναι η λειτουργία dex.
    Έχω το Tab S9 Ultra και είναι μακράν το καλύτερο tablet που είχα ποτέ (συμπεριλαμβανομένων των ipad.)

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Επιλογή Supersport ελαστικών
    από Dean στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 19:53
  3. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  4. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF