Σελίδα 105 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 55595100101102103104105106107108109110115 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.561 έως 1.575 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1561
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Λυπήσουμε, δεν μου έκοψε... Έχει πιθανότητες να είναι αυτό;!

    υγ: δεν ήταν, χίλια ευχαριστώ πάντως!

  2. #1562
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Παπασημακόπουλος οτι καλυτερο κυκλοφορει στο Ελληνικο ιντερνετ. Με διαφορα απο τους δευτερους.

    Οφφτοπικ. Δειτε τον χούλιγκαν

  3. #1563
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aλλη εταιρεία στον γείτονα μου, άλλο ρουτερ γραμμή σε εμένα, reset κάθε τυπου 3-4 browser, μόνο απο linux δεν έχω δοκιμάσει που θα έπρεπε μονο απο αυτό να βλέπω τράπεζες...



    απο ελλάδα σε online τραπεζα με έδρα UK.






    χε, το "συνδέω" με άλλες δουλειές, πχ πάω τα σκουπίδια; άρπα ένα reboot..
    Θα μύριζε να είναι κανένα addon για vpn-proxy στον broswer που ακόμα και αν τα εχεις "inactive" από το tool μπορεί να σου κάνουν ζημιά και να βρεις την υγεια σου μονο αν το κάνεις προσωρινα disabled από τον browser. Φανταζομαι ομως για να δοκιμασες 3-4 browsers και να συνεχιζει το προβλημα δεν θα εχεις εγκατεστημενο το addon σε ολους τους browsers. Αρα η ζημια θα ειναι ή σε κανενα application που τρέχει το service από πίσω ή να είχες βάλει χειροκινητες ρυθμισεις proxy στα windows που φανταζομαι θα το θυμοσουν.

    Πάτα shift+ctrl+esc για να σου ανοιξει ο task manager και πηγαινε στην καρτελα services και τσεκαρε κανενα περιεργο ονομα που να σου θυμιζει vpn/proxy που μπορει να ειχες εγκαταστησει παλιοτερα και κάνε δεξι κλικ πανω του και stop service. Ακομα και λαθος να κανεις και να κλεισεις κατι που δεν πρεπει, με την επανεκκινηση θα ξανατρεξει.

    Αν τρεξεις ενα live linux από στικακι δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα από τη στιγμή που το myip σου δειχνει κανονικα Ελλαδα και ελληνικό πάροχο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Παπασημακόπουλος οτι καλυτερο κυκλοφορει στο Ελληνικο ιντερνετ. Με διαφορα απο τους δευτερους.

    Οφφτοπικ. Δειτε τον χούλιγκαν
    Αγαπαμε Παπασημακοπουλο. Ειναι θεουλης!
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 24/05/2022 στις 22:32.

  4. #1564
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πρέπει να δοκιμάσω ενα Linux, έτυχε και σε περίοδο που δεν έχω κάποιο εύκαιρο.

    Έχω και άλλα εργαλεία πρόσβασης στις startup εφαρμογές. Θα ρίξω μια ματιά αλλά είναι δύσκολο γιατί τα χτενίζω συχνά και είναι μόνο τα απαραίτητα ενεργοποιημένα.

    Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ άλλο VPN από το built in του opera. Έχω όμως το ESET σε λειτουργία πλήρους προστασίας.
    Δύο δυνατοί σταθμοί και δεν έχω βρει χρόνο να στήσω dual boot στον έναν..

  5. #1565
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Συνηθως εχουν και οι σουιτες antivirus δυνατοτητα να τις παγωσεις για λιγο. Τσεκαρε και αυτο μηπως και...

  6. #1566
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Καθαρά πληροφοριακά και για λόγους feedback, τελικά κατέληξα σε DELL πάλι, αποφάσισα να κάνω την (οικονομική) υπέρβαση τελευταία στιγμή, και να πάω σε κάτι καλύτερο, καθώς από έρευνα που έκανα, η σειρά Inspiron 3000 της Dell έχει μελανό σημείο την κακή οθόνη με τα θαμπά χρώματα. Ο HP απορρίφθηκε και λόγω λειτουργικού (Windows 10S και όχι Home) και λόγω ονόματος, κάτι Lenovo δεν μου γέμισαν το μάτι από άποψης ποιότητας κατασκευής κυρίως, οπότε λευκός καπνός και Dell σειρά 5.
    Update μετά από σχεδόν 2 χρόνια: Έγραφα ότι εμφανισιακά τα Lenovo δεν μου γέμιζαν το μάτι από ποιότητας κατασκευής, και πως προτίμησα Dell λόγω πρότερης άριστης εμπειρίας με Inspiron 3000... τελικά η επιλογή αποδείχτηκε ΜΑΠΑ, και μιλάμε για laptop που κόστισε ένα χιλιάρικο... Εδώ και 1 εβδομάδα το πληκτρολόγιο άρχισε να δυσλειτουργεί και να δουλεύει όποτε θυμάται, για την ακρίβεια συγκεκριμένα 5 συγκεκριμένα πλήκτρα. Το ΓΤΠΚ in build διαγνωστικό της Dell τα βρίσκει όλα άψογα, η επαναγκατάσταση των drivers δεν απέδωσε, η διαγραφή του Intel HID filter επίσης τπτ, μετά από έρευνα στο διαδίκτυο εκατοντάδες αναφορές για το συγκεκριμένο μοντέλο, πως όντως ξαφνικά σταματούν να δουλεύουν τα συγκεκριμένα πλήκτρα σε όλους, η Dell ποιεί την νήσσα και στέλνει ένα τυποποιημένο μήνυμα πως έχει λήξει η εγγύηση, ενώ όσοι έκαναν αντικατάσταση του πληκτρολογίου με άλλο, διαπίστωσαν πως μετά από μερικούς μήνες ή χρόνια, το πρόβλημα επανεμφανίστηκε και με το νέο πληκτρολόγιο... Κάποιος από Ινδία σε ένα φόρουμ, έγραψε ότι αυτό συμβαίνει και τα πληκτρολόγια αντικατάστασης του συγκεκριμένου μοντέλου έχουν πρόβλημα, λόγω χαμηλής ποιότητας κατασκευής από τον Κινέζο προμηθευτή.

    Μεγάλη ξενέρα λοιπόν από την Dell, δεν είναι η ποιοτική εταιρεία που ήταν πάλαι ποτέ...κρίμα!

  7. #1567
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Update μετά από σχεδόν 2 χρόνια: Έγραφα ότι εμφανισιακά τα Lenovo δεν μου γέμιζαν το μάτι από ποιότητας κατασκευής, και πως προτίμησα Dell λόγω πρότερης άριστης εμπειρίας με Inspiron 3000... τελικά η επιλογή αποδείχτηκε ΜΑΠΑ, και μιλάμε για laptop που κόστισε ένα χιλιάρικο... Εδώ και 1 εβδομάδα το πληκτρολόγιο άρχισε να δυσλειτουργεί και να δουλεύει όποτε θυμάται, για την ακρίβεια συγκεκριμένα 5 συγκεκριμένα πλήκτρα. Το ΓΤΠΚ in build διαγνωστικό της Dell τα βρίσκει όλα άψογα, η επαναγκατάσταση των drivers δεν απέδωσε, η διαγραφή του Intel HID filter επίσης τπτ, μετά από έρευνα στο διαδίκτυο εκατοντάδες αναφορές για το συγκεκριμένο μοντέλο, πως όντως ξαφνικά σταματούν να δουλεύουν τα συγκεκριμένα πλήκτρα σε όλους, η Dell ποιεί την νήσσα και στέλνει ένα τυποποιημένο μήνυμα πως έχει λήξει η εγγύηση, ενώ όσοι έκαναν αντικατάσταση του πληκτρολογίου με άλλο, διαπίστωσαν πως μετά από μερικούς μήνες ή χρόνια, το πρόβλημα επανεμφανίστηκε και με το νέο πληκτρολόγιο... Κάποιος από Ινδία σε ένα φόρουμ, έγραψε ότι αυτό συμβαίνει και τα πληκτρολόγια αντικατάστασης του συγκεκριμένου μοντέλου έχουν πρόβλημα, λόγω χαμηλής ποιότητας κατασκευής από τον Κινέζο προμηθευτή.

    Μεγάλη ξενέρα λοιπόν από την Dell, δεν είναι η ποιοτική εταιρεία που ήταν πάλαι ποτέ...κρίμα!
    τιποτα στις ηλεκτρικες και ηλεκτρονικες (κυριως)συσκευες δεν ειναι οπως καποτε,ειδικα στην αντοχη στον χρονο.Αλλιως θα ειχαν χρεοκωπησει ολες οι εταιριες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #1568
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Nα είμαστε ειλικρινείς, κανένα πληκτρολόγιο επαφής (; ) δεν έχει αντίστοιχες προδιαγραφές εργασίας με τις δυνατότητες που έχουν πλέον τα λαπτοπ.
    Και εμένα ένα zbook, ναυαρχίδα υποτίθεται, σε λιγότερο από δύο χρόνια πληκτρολόγιο.
    Δε νομίζω ότι έχει ελπίδα αντοχής η τεχνολογία των πληκτρολογίων αυτών.

    Αν θυμάστε κάτι λεπτά συρταρωτά πληκτρολόγια για rack και τα παλαιότερα με τους κοντούς μηχανικούς διακόπτες
    δουλεύουν ακόμα σε συνθήκες συνεργείου.

    Παρόλα αυτά, το χαλασμένο το επισκεύασε εύκολα ο τεχνικός διευθυντής της οικογένειας και το έχω backup.

  9. #1569
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Η ιδια η εταιρια δίνει διαφορετική εμφαση στην ποιότητα των διαφορετικών σειρών της. Πιο συγκεκριμένα, για την Dell η σειρά Lattitude είναι η business και η πιο ακριβή. Τα Lattitude δεν μασανε και δεν παθαινουν τιποτα. Αλλωστε έρχονται με 5 χρόνια next day εγγυηση. Εγω δύο φορές που ειχα σοβαρο πρόβλημα ήρθαν στον χωρο εργασίας (μια Αθηνα και μια Θεσσαλονίκη) το έλυσαν και το εφτιαξαν στο μισάωρο. Χωρις πολλες ερωτήσεις. Μαλιστα τη μια φορα ήταν καλοκαιρι και εφευγα διακοπές και με ρώτησαν που παω διακοπες να ερθουν εκει. Και απλα κανονισαμε για μετα τις διακοπες.

  10. #1570
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Για λάπτοπ "χιλιάρικου" πάντως σίγουρα οι απαιτήσεις είναι υψηλές , ένα πληκτρολόγιο θα έπρεπε να είναι σίγουρα της προκοπής.

    Να έλεγα για χαμηλής τιμής , γύρω στα 400-500 ευρώ είναι αναμενόμενο κάποια πλαστικά να μην είναι τίποτα ιδιαίτερο.

    Παραμένει όμως η Dell, η Lenovo σε κάποια και η Huawei (προσωπική επιλογή , "χιλιάρικου") απο τις επιλογές μου έχοντας δει διάφορα μοντέλα στη πράξη, εγγυήσεις κλπα.

  11. #1571
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    (To ξέρω θα πέσει φωτιά να με κάψει,αλλά χαλάλι)
    Μου δώσανε στη δουλειά Latitude 13άρι των 1500.Πλαστικούρα,ο i5 ψήνεται και μπαταρία for the festivities(Τι καλά να μας δίνανε κάποιο XPS)

    MacBook Air M1,απλά υπέροχο,1100 αγορά,fanless,αθόρυβο,δεν ψήνεται,δεν ακούς όλη την ώρα τα ανεμιστηράκια να τραγουδάνε.Γρήγορο και οικονομικό στην μπαταρία.

    Ποτέ δεν ήμουν fan των σαπιομήλων,αλλά έχουν κάνει τρομερή δουλειά με τα νέα τους chip.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #1572
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    (To ξέρω θα πέσει φωτιά να με κάψει,αλλά χαλάλι)
    Μου δώσανε στη δουλειά Latitude 13άρι των 1500.Πλαστικούρα,ο i5 ψήνεται και μπαταρία for the festivities(Τι καλά να μας δίνανε κάποιο XPS)

    MacBook Air M1,απλά υπέροχο,1100 αγορά,fanless,αθόρυβο,δεν ψήνεται,δεν ακούς όλη την ώρα τα ανεμιστηράκια να τραγουδάνε.Γρήγορο και οικονομικό στην μπαταρία.

    Ποτέ δεν ήμουν fan των σαπιομήλων,αλλά έχουν κάνει τρομερή δουλειά με τα νέα τους chip.
    Περιμένω να παλιώσουν λίγο, να βγούνε προγράμματα, να βγούνε ακόμη πιο νέα και καλύτερα, να τσιμπίσω ένα 4ετίας σε λιγότερο από τη μισή τιμή.

  13. #1573
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    MacBook Air M1,απλά υπέροχο,1100 αγορά,fanless,αθόρυβο,δεν ψήνεται,δεν ακούς όλη την ώρα τα ανεμιστηράκια να τραγουδάνε.Γρήγορο και οικονομικό στην μπαταρία.

    Ποτέ δεν ήμουν fan των σαπιομήλων,αλλά έχουν κάνει τρομερή δουλειά με τα νέα τους chip.
    Τα chips δεν είναι το παν όταν αγοράζεις μια συσκευή. Καλό είναι πχ να μπορείς να κάνεις ό,τι χρειάζεσαι. Ή να έχεις τις βασικές θύρες. Ή να μην πληρώνεις έξτρα το κάθε update ή feature. Ή τον φορτιστή.
    Life begins at 45°.

  14. #1574
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    (To ξέρω θα πέσει φωτιά να με κάψει,αλλά χαλάλι)
    Μου δώσανε στη δουλειά Latitude 13άρι των 1500.Πλαστικούρα,ο i5 ψήνεται και μπαταρία for the festivities(Τι καλά να μας δίνανε κάποιο XPS)

    MacBook Air M1,απλά υπέροχο,1100 αγορά,fanless,αθόρυβο,δεν ψήνεται,δεν ακούς όλη την ώρα τα ανεμιστηράκια να τραγουδάνε.Γρήγορο και οικονομικό στην μπαταρία.

    Ποτέ δεν ήμουν fan των σαπιομήλων,αλλά έχουν κάνει τρομερή δουλειά με τα νέα τους chip.
    Τα Lenovo Carbon X1 ειναι σε αυτό το επίπεδο, αν θες non-apple, και με περισσότερες ευκολίες γι αλλάγες. Noiseless, ~1kg βάρος και με τρομερό "σασί".

  15. #1575
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Nα είμαστε ειλικρινείς, κανένα πληκτρολόγιο επαφής (; ) δεν έχει αντίστοιχες προδιαγραφές εργασίας με τις δυνατότητες που έχουν πλέον τα λαπτοπ.
    Και εμένα ένα zbook, ναυαρχίδα υποτίθεται, σε λιγότερο από δύο χρόνια πληκτρολόγιο.
    Δε νομίζω ότι έχει ελπίδα αντοχής η τεχνολογία των πληκτρολογίων αυτών.

    Αν θυμάστε κάτι λεπτά συρταρωτά πληκτρολόγια για rack και τα παλαιότερα με τους κοντούς μηχανικούς διακόπτες
    δουλεύουν ακόμα σε συνθήκες συνεργείου.

    Παρόλα αυτά, το χαλασμένο το επισκεύασε εύκολα ο τεχνικός διευθυντής της οικογένειας και το έχω backup.

    Δεν είναι θέμα πληκτρολογίου επαφής ή όχι, και τεχνολογίας πληκτρολογίων. Σε ΟΛΟΥΣ τους χρήστες, στις αναφορές στο διαδίκτυο, τα πλήκτρα που ξαφνικά σταματούν να δουλεύουν είναι συγκεκριμένα (πχ το 2 στο αριθμητικό πληκτρολόγιο, το b, το spacebar). Υπάρχουν και κάποιοι που υποστηρίζουν πως είναι πρόβλημα software, καθώς κάποιοι έχουν βρει λύση με την ενεργοποίηση του filter key στο πληκτρολόγιο. Έχω άλλο ένα Dell, η φθηνή σειρά Inspiron 3000, 7 χρόνια τώρα δεν έχει κάνει κιχ, κι είχε τα μισά χρήματα απ' ότι ο τωρινός.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 10:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 12:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2016, 00:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF