Σελίδα 73 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2363686970717273747576777883123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.081 έως 1.095 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1081
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Περίμενε να μπει ο μπακλης που είναι και της τεχνολογίας,να σου πει πώς καί τί.



    Τι να γίνεται και αυτή η ψυχή....από τότε που τον αποπήρε η....διευθύντρια (sic) κάνει σαν κακιασμένο παιδί γμτ

    Αν αντιδρούσαμε όλοι έτσι, θα έμενε μόνο ο γέρος να τρώει σουπιές και γαύρους με τα τσίπουρα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #1082
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το πιθανότερο είναι να μην είναι θέμα drivers (όχι ότι αποκλείεται φυσικά...). Λογικά αν μεταξύ συσκευών υπήρχε επικοινωνία τα win10 θα αναγνώριζαν και θα κατέβαζαν αυτόματα τους drivers σε μερικά δευτερόλεπτα...
    Θεωρώ ότι κάποια αναβάθμιση του Android τα έκανε θάλασσα και δεν δίνει την επιλογή ενεργοποίησης data στα usb.
    Με 3 κλικ (touch προφανώς... ) όπως σου έγραψα έχεις πολύ καλές πιθανότητες να λυθεί το πρόβλημα - και δεν χρειάζεται καμιά ειδική γνώση για αυτό....
    Πας ρυθμίσεις/πρόσθετες ρυθμίσεις/επιλογές προγραμματιστών/usb debunging on και μπορεί να καθάρισες...
    Αν δουλέψει κάθε φορά που θα συνδέεις το usb θα πετάγεται ένα μενού που θα σε ρωτάει αν θέλεις σκέτη φόρτιση ή μεταφορά αρχείων... Δεν χάνεις απολύτως τίποτα να το δοκιμάσεις και θα σου πάρει 10 δεύτερα...

  3. #1083
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το πιθανότερο είναι να μην είναι θέμα drivers (όχι ότι αποκλείεται φυσικά...). Λογικά αν μεταξύ συσκευών υπήρχε επικοινωνία τα win10 θα αναγνώριζαν και θα κατέβαζαν αυτόματα τους drivers σε μερικά δευτερόλεπτα...
    Θεωρώ ότι κάποια αναβάθμιση του Android τα έκανε θάλασσα και δεν δίνει την επιλογή ενεργοποίησης data στα usb.
    Με 3 κλικ (touch προφανώς... ) όπως σου έγραψα έχεις πολύ καλές πιθανότητες να λυθεί το πρόβλημα - και δεν χρειάζεται καμιά ειδική γνώση για αυτό....
    Πας ρυθμίσεις/πρόσθετες ρυθμίσεις/επιλογές προγραμματιστών/usb debunging on και μπορεί να καθάρισες...
    Αν δουλέψει κάθε φορά που θα συνδέεις το usb θα πετάγεται ένα μενού που θα σε ρωτάει αν θέλεις σκέτη φόρτιση ή μεταφορά αρχείων... Δεν χάνεις απολύτως τίποτα να το δοκιμάσεις και θα σου πάρει 10 δεύτερα...
    Μόνο που ξέχασες να του πεις ότι για να μπει στις επιλογές προγραμματιστών το οποίο είναι κρυφό μενού, πρέπει πρώτα να κλικάρει 5-6 φορές στο "έκδοση κατασκευής" η όπως αλλιώς ονομάζεται, ανάλογα το κινητό... Σε xiaomi, εκεί που λέει έκδοση miui....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #1084
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Να σε πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι χαρακτηριστικό του miui και ισχύει μόνο στα xiaomi ή αν ισχύει γενικώς...

  5. #1085
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Να σε πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι χαρακτηριστικό του miui και ισχύει μόνο στα xiaomi ή αν ισχύει γενικώς...
    Γενικώς ισχύει. Σε όλα ανεξαιρέτως είναι κρυφό μενού και θέλει ενεργοποίηση με τον τρόπο που είπα πιο πάνω, σε όλα, πάλι.
    Είναι κρυφό διότι πρέπει να ξέρεις τι πατάς για να μην τα κάνεις όλα ταναπου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #1086
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ααααα, ΟΚ κατάλαβα... Να που μάθαμε και κάτι σήμερα...

    Anyway, παραμένει μια απλή διαδικασία που μάλλον θα του λύσει το πρόβλημα και δεν χάνει τπτ να την δοκιμάσει...

  7. #1087
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    SAMSUNG από εμένα. Θα πιάσει ταχύτητες στο όριο του sata3, έχει καλή φήμη αξιοπιστίας, και πλέον οι διαφορές τιμής είναι μικρές... Αν όμως δεν έχεις sata3 στη μητρική αλλά το παλιότερο sata2, όποιον και να βάλεις δεν έχει σημασία από άποψη ταχύτητας μιας και το sata2 θα "φρενάρει" το παραπάνω... Σε τέτοια περίπτωση πας στον φθηνότερο που θα βρεις (για value for money κοίτα κανέναν PNY - έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς χωρίς κανένα πρόβλημα ταχύτητας ή αξιοπιστίας μετά από 1-2 χρόνια εμπειρίας τους). Αυτά...
    Τελικά πήρα τον Crucial MX500. Το επόμενο μου βήμα είναι να κλονωποιήσω το partition με το λειτουργικό και τα προγράμματα και να κάνω boot πια από τον SSD. Όσον αφορά την συνδεσμολογία θα ήθελα την βοήθεια σας. Πάνω στο motherboard έχει 6 υποδοχές SATA με τις εξής ονομασίες: SATA3G_1, SATA3G_2, SATA3G_3, SATA3G_4, SATA6G_E1 & SATA6G_E2. Σε αυτά θέλω να κουμπώσω τον SSD, 2 HDD (1TB έκαστος) & DVDRW. Πως να το κάνω για να έχω την μέγιστη δυνατή απόδοση; Ή μήπως δεν παίζει ρόλο;

  8. #1088
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Τελικά πήρα τον Crucial MX500. Το επόμενο μου βήμα είναι να κλονωποιήσω το partition με το λειτουργικό και τα προγράμματα και να κάνω boot πια από τον SSD. Όσον αφορά την συνδεσμολογία θα ήθελα την βοήθεια σας. Πάνω στο motherboard έχει 6 υποδοχές SATA με τις εξής ονομασίες: SATA3G_1, SATA3G_2, SATA3G_3, SATA3G_4, SATA6G_E1 & SATA6G_E2. Σε αυτά θέλω να κουμπώσω τον SSD, 2 HDD (1TB έκαστος) & DVDRW. Πως να το κάνω για να έχω την μέγιστη δυνατή απόδοση; Ή μήπως δεν παίζει ρόλο;
    ΑΝ όλα τα sata της μητρικής σου είναι τα ίδια (δηλαδή sata3 -6Gb) δεν έχει σημασία σε ποιο θα τον συνδέσεις. Αρκεί μετά να μπεις στο uefi (bios) και να ορίσεις από που θέλεις να κάνεις boot.
    Αν όμως η μητρική σου έχει διαφόρων ειδών sata όπως διαφαίνεται από τα γραφόμενά σου (δηλαδή κάποια είναι sata2 και κάποια sata3) τότε συμβουλέψου το manual της μητρικής και σύνδεσε τον SSD σε υποδοχή sata3(6gb) για να πάρεις το max που μπορεί ο ssd να σου δώσει.

  9. #1089
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το DVDRW θα μπει σε SATA3G_2 θύρα. Ο SSD σε SATA6G_1 θύρα που υποψιάζομαι υπάρχει στη μητρική σου, αν και δεν μας την ανέφερες. Ο ένας HDD θα μπει σε SATA6G_2, που μάλλον υπάρχει στη μητρική σου και ο δεύτερος είτε σε SATA6G_3 (αν υφίσταται), είτε σε μία από τις άλλες (προτιμώ την SATA3G_1).

    Έχε υπόψη, ότι για 6G θύρες SATA, χρειάζονται αντίστοιχων προδιαγραφών καλώδια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/09/2021 στις 06:48.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1090
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Επειδή ίσως να μπερδεύτηκες λίγο, ας το ανακεφαλαιώσω…

    Από το 2008-9 άρχισε να εφαρμόζεται το πρωτόκολλο διασύνδεσης sata3-6g που προσφέρει διπλάσιες ταχύτητες μεταφοράς σε σχέση με το τότε υπάρχων sata2-3g.

    Όλα τα sata είναι backwards compatible που σημαίνει ότι μπορείς να συνδέσεις μια συσκευή sata3-6g σε υποδοχή sata2 ή και sata1 και να λειτουργήσει κανονικά – απλά η μέγιστη ταχύτητα κάθε φορά θα περιορίζεται από το πρωτόκολλο της διασύνδεσης άσχετα τι ταχύτητα είναι ικανή η συσκευή να πετύχει.
    Σαν μεταβατικό στάδιο αρκετές μητρικές της εποχής υποστήριζαν και τους 2 τύπους sata (συνήθως οι sata3 υποδοχές ήταν με μπλέ χρώμα και οι sata2 με μαύρο) και το manual της μητρικής θα αναφέρει ξεκάθαρα ποια είσοδο υποστηρίζει τι. Αυτό αφορά αρκετές μητρικές του 2010 – 2014.

    Εδώ και καμιά πενταετία όλες οι μητρικές (ακόμα και οι φθηνότερες) έχουν καθιερώσει σαν στάνταρ το sata3 και διαθέτουν μόνο αυτό οπότε τα πράγματα απλοποιούνται..

    Κλασικοί σκληροί δίσκοι και dvd πιάνουν ταχύτητες κάτω από το μέγιστο του sata2 οπότε είτε τους συνδέσεις σε sata2 είτε σε sata3 δεν έχει καμία διαφορά (θεωρητικά η 8 ή 16 MB cache μνήμη των hdd μπορεί να λειτουργήσει και σε πάνω από τις sata2 ταχύτητες γιαυτό και βλέπεις hdd να μαρκετάρονται ως sata3, αλλά στην πράξη αυτό δεν κάνει καμία διαφορά).

    Οι ssd από την άλλη (αν και θα λειτουργήσουν οπουδήποτε) χρειάζονται το sata3 για να αξιοποιήσουν στο μέγιστο τις ταχύτητές τους και μάλιστα οι πιο γρήγοροι το εξαντλούν κι αυτό (εξ’ ου και οι nvme που λόγω της pcie διασύνδεσης μπορούν να ανέβουν πολύ ψηλότερα από τους κλασικούς sata ssd…). Πάντως ακόμα και σε sata2 σύνδεση (στην περίπτωση που δεν υπάρχουν καθόλου sata3 όπως στα ακόμα παλαιότερα συστήματα) οι ssd παραμένουν αισθητά πιο γρήγοροι σε σχέση με τους κλασικούς σκληρούς και ακόμα περισσότερο σε σχέση με τους 2,5 -5400rpm των φορητών….

    Τα καλώδια είναι τα ίδια και δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ ενός καλωδίου sata2 και ενός καλωδίου sata3. Απλά γα λόγους marketing τα προωθούν ως sata3. Σε καλή κατάσταση χωρίς φθορές/τσακίσματα sata καλώδιο να είναι και θα κάνει μια χαρά την δουλειά του…

    Από τα παραπάνω γίνεται φανερό ότι αν η μητρική σου διαθέτει 2πλές εισόδους (και sata2 και sata3) τότε συνδέεις τον ssd σε sata3 και όλα τα υπόλοιπα οπουδήποτε… Επειδή συνήθως όταν είχαν μικτά sata αυτά ήταν πολλαπλάσια του 2 (πχ 2 εισόδους sata3 και 4 εισόδους sata2) η καθιερωμένη πρακτική λέει ότι συνδέεις τον ssd σε sata3 και τα υπόλοιπα σε sata2 ώστε να σου μείνει μια επιπλέον sata3 ελεύθερη για την προσθήκη ενός επιπλέον ssd αν χρειαστεί...Το μανουαλ της μητρικής θα σε καθοδηγήσει στο τι είναι τι…

    Εννοείται ότι αφού τελειώσεις με τις συνδέσεις μπαίνει στο uefi (ή bios) της μητρικής και στο αντίστοιχο μενού ορίζεις τον ssd ως 1st boot συσκευή.

    Αν και δεν είναι αναγκαίο (τα win8 και 10 το ενεργοποιούν αυτόματα) πολλοί αφού εγκαταστήσουν τον ssd κάνουν ένα τσεκάρισμα για να βεβαιωθούν ότι η λειτουργία TRIM είναι ενεργοποιημένη σε αυτόν…

    Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι…

    ΥΓ1 Είναι κρίμα να βάλεις έναν "σβέλτο" ssd και μέσω της κλωνοποίησης να τον φορτώσεις με ένα λειτουργικό που κουβαλά σκουπίδια και δυσλειτουργίες ετών... Μια νέα-καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού είναι σαφώς προτιμότερη...

    ΥΓ 2 Αν κάνεις νέα/καθαρή εγκατάσταση και αν η μητρική σου στο bios έβλεπε τον παλιό δίσκο ως IDE, καλά είναι ΠΡΙΝ ξεκινήσεις την νέα εγκατάσταση των Win στον ssd να επιλέξεις το ACHI...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 22/09/2021 στις 08:51.

  11. #1091
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    ΥΓ Είναι κρίμα να βάλεις έναν "σβέλτο" ssd και μέσω της κλωνοποίησης να τον φορτώσεις με ένα λειτουργικό που κουβαλά σκουπίδια και δυσλειτουργίες ετών... Μια νέα-καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού είναι σαφώς προτιμότερη...
    Παλαιότερα θα συμφωνούσα.
    Αλλά με τα win10 και αν ο χρήστης προσέχει τί βάζει τότε η κλονοποίηση δουλεύει μια χαρά.
    Σε δύο μηχανήματα της δουλειάς που ξεκίνησαν με XP έχω φτάσει στα win10 χωρίς format και πέρασα και μία κλονοποίηση.
    Σβέλτα χωρίς κουλά προβλήματα και γλύτωσα κάποιες ώρες να τα ρυθμίσω.

    Το ίδιο και σπίτι μου. Και μιλάμε για λειτουργικό που πρέπει να έχει φτάσει 10ετία χωρίς format.

    Εξαρτάται βέβαια και πόσα προγράμματα με ρυθμίσεις έχει βάλει κάποιος. Αν μιλάμε για λίγα που ρυθμίζονται γρήγορα τότε μπορεί να αξίζει ο κόπος.
    Δεν έχουμε και σαφή ένδειξη για το όφελος. 1" στο boot time? ή και κάτι άλλο?
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #1092
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Παλαιότερα θα συμφωνούσα.
    Αλλά με τα win10 και αν ο χρήστης προσέχει τί βάζει τότε η κλονοποίηση δουλεύει μια χαρά.
    Σε δύο μηχανήματα της δουλειάς που ξεκίνησαν με XP έχω φτάσει στα win10 χωρίς format και πέρασα και μία κλονοποίηση.
    Σβέλτα χωρίς κουλά προβλήματα και γλύτωσα κάποιες ώρες να τα ρυθμίσω.

    Το ίδιο και σπίτι μου. Και μιλάμε για λειτουργικό που πρέπει να έχει φτάσει 10ετία χωρίς format.

    Εξαρτάται βέβαια και πόσα προγράμματα με ρυθμίσεις έχει βάλει κάποιος. Αν μιλάμε για λίγα που ρυθμίζονται γρήγορα τότε μπορεί να αξίζει ο κόπος.
    Δεν έχουμε και σαφή ένδειξη για το όφελος. 1" στο boot time? ή και κάτι άλλο?
    Σαφώς και η κλωνοποίηση δουλεύει μια χαρά και είναι μια επιλογή. Το έχω κάνει κι εγώ αρκετές φορές σε μηχανήματα φίλων/τρίτων...

    Επειδή όμως το λειτουργικό ενός μέσου χρήστη (που όπως και να το κάνουμε δεν προσέχει ιδιαίτερα τι κατεβάζει, τι εγκαθιστά, τα start apps του κλπ) είναι πάντα φορτωμένο με χίλιες δυο παπαριές που πολλές φορές είναι ικανές από μόνες τους να κρεμάσουν (ειδικά ένα παλιό) μηχάνημα, θεωρώ με διαφορά προτιμότερη μια νέα/καθαρή εγκατάσταση.

    Τώρα αν έχουμε να κάνουμε με μια σχετικά φρέσκια, και καθαρή/καλοσυντηρημένη εγκατάσταση των win, ή αν είναι τόσο μεγάλη φασαρία το νέο σετάρισμα, ή αν δεν μπορούν να βρεθούν οι εγκατεστημένες εφαρμογές, ή, ή ή,… τότε ναι – και η κλωνοποίηση είναι μια λειτουργική λύση. Συνεχίζω όμως πάντα να προτιμώ την νέα όπου και όταν μπορώ…

  13. #1093
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Σαφώς και η κλωνοποίηση δουλεύει μια χαρά και είναι μια επιλογή. Το έχω κάνει κι εγώ αρκετές φορές σε μηχανήματα φίλων/τρίτων...

    Επειδή όμως το λειτουργικό ενός μέσου χρήστη (που όπως και να το κάνουμε δεν προσέχει ιδιαίτερα τι κατεβάζει, τι εγκαθιστά, τα start apps του κλπ) είναι πάντα φορτωμένο με χίλιες δυο παπαριές που πολλές φορές είναι ικανές από μόνες τους να κρεμάσουν (ειδικά ένα παλιό) μηχάνημα, θεωρώ με διαφορά προτιμότερη μια νέα/καθαρή εγκατάσταση.

    Τώρα αν έχουμε να κάνουμε με μια σχετικά φρέσκια, και καθαρή/καλοσυντηρημένη εγκατάσταση των win, ή αν είναι τόσο μεγάλη φασαρία το νέο σετάρισμα, ή αν δεν μπορούν να βρεθούν οι εγκατεστημένες εφαρμογές, ή, ή ή,… τότε ναι – και η κλωνοποίηση είναι μια λειτουργική λύση. Συνεχίζω όμως πάντα να προτιμώ την νέα όπου και όταν μπορώ…
    Με τα σημερινα μηχανηματα και τα 10αρια τα windows,παιρνει δεν παιρνει κανα μισαωρο με 40 λεπτα η ολη δουλεια.

  14. #1094
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Βάλτε Linux να σωθείτε από την μάστιγα των Windows!!!!

  15. #1095
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Με τα σημερινα μηχανηματα και τα 10αρια τα windows,παιρνει δεν παιρνει κανα μισαωρο με 40 λεπτα η ολη δουλεια.
    όντως... μάλιστα στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνει λιγότερο χρόνο απ' ότι η κλωνοποίηση του παλιού δίσκου και είναι πιο "ακίνδυνη" και trouble-free διαδικασία...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 22/09/2021 στις 08:45.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF