Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: αρχαριος-1η αγορα μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    16

    αρχαριος-1η αγορα μηχανης

    γεια σας . τωρα κλεινω τα 28 και οδηγω παπι 10 χρονια και παραπανω,επισης 10 χρονια αυτοκινητο, αλλα ποτε μηχανη ή σκουτερ ή οτιδηποτε μεγαλυτερου κυβισμου. επειδη πλεον οδηγικα αλλα και το γκαζι του αρχιζει και με κουραζει , σκεφτομουν την αγορα μηχανης . αυτο που θελω εγω ομως σαν οδηγος ειναι απλα να κανω την δουλεια μου ανετα και ωραια . δεν γνωριζω να οδηγω μηχανη ,εχω οδηγησει μονο ελαχιστες φορες και αυτες στα δαχτυλα του ενος χεριου μου . εχω διπλωμα,κρανος,εννοειται . οι σκεψεις μου ειναι οι εξης ,οτι θελω ενα "μηχανακι" On-off ,οσο μπορει να ειναι ,δεν με απασχολει να εχει ιδιαιτερο γκαζι . σκεφτομουν το Ninja 250 για αρχη , αλλα θαρρω πως θα ειμαι σκυφτος συνεχεια και θα εχω θεμα με την μεση μου . μετα σκεφτηκα ισως καποιο xt 600, versys 650, er-6n(ισως).


    οποιαδηποτε βοηθεια-συμβουλη δεκτη ! συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Το ninja δεν είναι σκυφτό και δεν θα σε πιάσει η μέση σου...όπως και να έχει και αυτό και το versys μια χαρά είναι για έναν αρχαριο. Πάρε ότι σου κάθετε καλύτερα!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Obilivion Προβολή μηνύματος
    Το ninja δεν είναι σκυφτό και δεν θα σε πιάσει η μέση σου...όπως και να έχει και αυτό και το versys μια χαρά είναι για έναν αρχαριο. Πάρε ότι σου κάθετε καλύτερα!!
    απλα φοβαμαι την αποτομη μεταβαση των κυβικων και γενικα της ιπποδυναμης , απο τα 125cc να πηγαινεις απευθειας στα 650cc χωρις ενδιαμεσα καμια εμπειρια .

    ποια η γνωμη σου για το 390 duke?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα κοντά στα 300-500cc θα είναι μια χαρά για όσα θέλεις και δε θα σε τρομάξει!
    Τι ποσό σκέφτεσαι να δαπανήσεις;

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex_kon Προβολή μηνύματος
    απλα φοβαμαι την αποτομη μεταβαση των κυβικων και γενικα της ιπποδυναμης , απο τα 125cc να πηγαινεις απευθειας στα 650cc χωρις ενδιαμεσα καμια εμπειρια .

    ποια η γνωμη σου για το 390 duke?
    Άσ' το το KTM,για αργότερα... Μια καλή ιδέα για την περίπτωσή σου, είναι το Versus 300 και το Vstrom 250! Αν πάλι, θες μεταχειρισμένο για ευνόητους λόγους, υπάρχει και το Transalp 400 και το KLE 500...

    Πιστεύω όμως, πως δεν πρέπει να φοβάσαι τη μετάβαση σε μεγάλη ιπποδύναμη καθότι, εσύ την ελέγχεις με το χέρι σου κι έχεις περίσσευμα όταν σου χρειαστεί! Αντίθετα, αν δεν την έχεις διαθέσιμη, γρήγορα θα κουραστείς και θα τη ζητήσεις αλλά, δεν θα την έχεις...

    Δες για το BMW F650GS: Χαμηλό, ελαφρύ, αξιόπιστο, ευκολοδήγητο με πολύ καλό στήσιμο και καλά φρένα!! Είναι με ψεκασμό και καίει λίγη βενζίνη... Εξαιρετική επιλογή για πρώτο μεγάλο μηχανάκι...

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex_kon Προβολή μηνύματος
    απλα φοβαμαι την αποτομη μεταβαση των κυβικων και γενικα της ιπποδυναμης , απο τα 125cc να πηγαινεις απευθειας στα 650cc χωρις ενδιαμεσα καμια εμπειρια .

    ποια η γνωμη σου για το 390 duke?
    Το ΚΤΜ είναι καλύτερο από το ninja σε όλα τα σημεία. Την μετάβαση μην την φοβασαι.. Όλα αυτά τα μηχανάκια που αναφέρεις είναι τελείως φιλικά για ένα αρχαριο. Αν έχεις και έτερο ήμισυ καλύτερα πήγαινε σε versys..

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ για vstrom σε κόβω.Βάλε και καγκελάκια σε περίπτωση που την ρίξεις 1-2 φορές λόγω απειρίας με το βάρος της και είσαι τζετ.Ούτε θα σε τρομάξει,στην πόλη είναι άνετη,παραέξω βγαίνεις,πίνει λίγο.Όλα τα καλά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Απο το ninja 250 ισως απο το ninja 300 σε καμμια περίπτωση.Μονοκuλiνδρο με 11 λίτρα ντεπόζιτο το ένα και δικύλινδρο με 17 λίτρα το αλλο ,πολύ καλύτερο all around το ninja.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εγω χωρις καμια απολυτως εμπειρια σε δικυκλα πηρα το βερσυς 650 περασα και ενα σχολειο ασφαλους οδηγησης μετα απο μερικες μερες και νιωθω πολυ καλα πλεον με τη μηχανη μου. μην φοβασαι. ειδικα εσυ σε 2-3 μερες θα την εχεις συνηθισει 100%. προχωρα αφοβα

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και εγω σε xt 600 πηγα οταν αλλαξα το παπακι,δεν πολυταξιδευα ,ημουν μικρος.Ειναι παλιο αλλα εχει και τα συν του,εντουρακι και οχι ψευτο on-off,φιλικο σε νεο οδηγο,δεν καιει δεν χαλαει,φτηνα σερβις-ανταλακτικα,ωραιο στην πολη.Εχει και τα αρνητικα του φυσικα ,οχι σαν μοντελο αλλα σαν εντουρο,ισως γρηγορα να θελησεις κατι πιο μοντερνο,πιο γρηγορο,πιο ταξιδιαρικο.Δεκα χρονια παντως το ειχα,σκυλι μαυρο το καημενο.Αποψη μου παντα,αφου το σκεφτεσαι ειναι μια φτηνη,αξιοπιστη επιλογη.Αν ριξεις χρημα φυσικα εχει και πιο μοντερνες επιλογες οπως ειπαν και οι αλλοι φιλοι.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    16
    καταρχην , καλησπερα σε ολους. ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις ολων σας.

    να απαντησω στα παιδια που ειπαν πιο πανω σχετικα με versys 300, v strom 250 . ωραια μηχανακια , αλλα επειδη ειναι ολοκαινουρια , χτυπανε και σε τιμη και η τσεπουλα μου δεν το αντεχει !!

    διαθετω 3000-3500 το πολυ. και φυσικα μεταχειρισμενο , γιατι σε καινουριο και σε αυτα που ζηταω δεν νομιζω να βρω.
    εχω περιορισει λιγο τις επιλογες στο μυαλο μου . ειμαι αναμεσα σε versys 650 , bmw gs650. κλεινω περισσοτερο στο bmw, ισως να ειναι λιγο πιο ευκολοδηγητο και οχι πολυ νευρικη μηχανη ,ισως να συγχωρει λαθακια πρωταρη (ατσουμπαλιες). βεβαια με τα service του δεν ξερω τι γινεται μιας και ειναι bmw , ισως να χτυπανε λιγο . θελω να κοιταξω το θεμα λιγο καλυτερα ακομα. βεβαια ισως να μου πειτε οτι το ψειριζω πολυ...αλλα τι να κανω δεν φταιω !!!!να με συμπαθατε :P

    καμια αλλη γνωμη,συμβουλη,παρατηρηση?

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Λοιπόν, επειδή κι εγώ σαν πρώτη μεγάλη μηχανή είχα το BMW, θα σου πω τα εξής: Πράγματι, είναι ιδανική γιατί "κρύβει" το βάρος της καθώς είναι πολύ καλά ζυγισμένη, όπως σου είπα και πιο πάνω. Έχει 48 άλογα που δεν είναι αφιονισμένα, πλαστικό ντεπόζιτο 19 λίτρων που είναι κάτω απ' την ήδη χαμηλή σέλα οπότε, έχει και χαμηλό κέντρο βάρους και δεν έχεις θέματα με σκουριές. Το τιμόνι είναι ψηλά και κοντά στο σώμα σου.

    Όσον αφορά το σέρβις, επειδή είναι συμπαραγωγή με Aprilia, υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά που ενδεχομένως θα χρειαστείς, χωρίς να σου φύγουν τα μαλιά απ' το κόστος. Γενικώς, είναι απλή μηχανή κι έτσι, μιλάμε για τυπικά πράγματα όπως, λάδια, φίλτρα και αλυσίδα-γρανάζια.

    Αχίλλειος πτέρνα της, είναι το κόμπλερ μίζας που μπορεί να χαλάσει και το κόστος είναι πλέον 300 ευρώ (παλία, ήταν 700!!) και η αντλία νερού που λέει το ποιήμα, στα 40000 χλμ περίπου, με κόστος 100-120 ευρώ. Αυτά, θα τα τσεκάρεις πριν την πάρεις, εάν βέβαια, αποφασίσεις αυτή τη μηχανή.

    Το φίλτρο βενζίνης είναι ακριβό (80 ευρώ) και τέλος από δαπάνες!

    Εγώ, την είχα πέντε χρόνια στην κατοχή μου, άλλαξα αντλία νερού όταν τν πήρα και δεν μου παρουσίασε απολύτως τίποτε!

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Με βαση την περιγραφη σου
    Παρε το ντι τρακερ 150 της καβασακι Καινουργιο κανει 3000 Εχει μονο 12 ιππους και 2 βαλβιδες αλλα πλαισιο-αναρτηση πολυ καλα
    Και ειναι πενταταχυτο Μεγαλη διαφορα απο παπι
    Τελευταία τροποποίηση από kiao; 18/06/2018 στις 22:27.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apirathos Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, επειδή κι εγώ σαν πρώτη μεγάλη μηχανή είχα το BMW, θα σου πω τα εξής: Πράγματι, είναι ιδανική γιατί "κρύβει" το βάρος της καθώς είναι πολύ καλά ζυγισμένη, όπως σου είπα και πιο πάνω. Έχει 48 άλογα που δεν είναι αφιονισμένα, πλαστικό ντεπόζιτο 19 λίτρων που είναι κάτω απ' την ήδη χαμηλή σέλα οπότε, έχει και χαμηλό κέντρο βάρους και δεν έχεις θέματα με σκουριές. Το τιμόνι είναι ψηλά και κοντά στο σώμα σου.

    Όσον αφορά το σέρβις, επειδή είναι συμπαραγωγή με Aprilia, υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά που ενδεχομένως θα χρειαστείς, χωρίς να σου φύγουν τα μαλιά απ' το κόστος. Γενικώς, είναι απλή μηχανή κι έτσι, μιλάμε για τυπικά πράγματα όπως, λάδια, φίλτρα και αλυσίδα-γρανάζια.

    Αχίλλειος πτέρνα της, είναι το κόμπλερ μίζας που μπορεί να χαλάσει και το κόστος είναι πλέον 300 ευρώ (παλία, ήταν 700!!) και η αντλία νερού που λέει το ποιήμα, στα 40000 χλμ περίπου, με κόστος 100-120 ευρώ. Αυτά, θα τα τσεκάρεις πριν την πάρεις, εάν βέβαια, αποφασίσεις αυτή τη μηχανή.

    Το φίλτρο βενζίνης είναι ακριβό (80 ευρώ) και τέλος από δαπάνες!

    Εγώ, την είχα πέντε χρόνια στην κατοχή μου, άλλαξα αντλία νερού όταν τν πήρα και δεν μου παρουσίασε απολύτως τίποτε!


    Πολυ τιμια συμβουλη , θα την εχω στα πολυ υποψιν!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Με βαση την περιγραφη σου
    Παρε το ντι τρακερ 150 της καβασακι Καινουργιο κανει 3000 Εχει μονο 12 ιππους και 2 βαλβιδες αλλα πλαισιο-αναρτηση πολυ καλα
    Και ειναι πενταταχυτο Μεγαλη διαφορα απο παπι
    ωραιο , παιχνιδιαρικο ,18-20 το επαιρνα ευκολα.αλλα 3000 για το συγκεκριμενο και τις "αναγκες" που εχω?? μου φαινονται πολλα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 09:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 20:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 09:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 18:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF