Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 88

Θέμα: Κατεστραμμένη βίδα

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    με map-gas αν ζεστανεις το αλουμινιο περιμετρικα απο την βιδα σιγουρα θα λυθει, ειτε με κατσαβιβι και χτυπημα στην ακρη, ειτε με σκυλα.

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Mac τα καρυδάκια που πήρες δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που ήθελες να πάρεις. Τα στριφτά τα έχω και εγώ απ' την beta και δουλεύουν.

    Η διαφορά της γκαζοτανάλιας με την σκύλα είναι ότι η σκύλα απλά κλειδώνει ενώ η γκαζοτανάλια είναι φτιαγμένη για να πιάνει κυλινδρικά αντικείμενα (όπως σωλήνες) χωρίς να γλιστράει. Με λίγα λόγια αν μπορέσει να βάλεις μια μεγάλη γαζοτανάλια είναι πολύ πιθανό να την γυρίσεις. Αρκεί να δαγκώσει καλά. Με σκύλα επίσης μπορεί να δουλέψει αλλά αυτή έχει περισσότερες πιθανότητες να γλιστρήσει. Το θέμα σου είναι να μην καταστρέψεις ότι έχει απομείνει απ τη βίδα και μετά κάνεις τα πράγματα πιο δύσκολα για ένα πιο κατάλληλο εργαλείο.

    Αν δεν κατάφερες να την ξεβιδώσεις με εξάγωνο καρυδάκι (ελπίζω να μην έβαλες πωλύγωνο ή κανένα γερμανικό), τότε δύσκολα θα δουλέψει οποιοδήποτε κατσαβίδι. Ένα μεγάλο "ίσως" αν έχεις μεγάλο κατσαβίδι (κανένα 12αρι πχ), με εξάγωνο στη λάμα για να το γυρίσεις με κλειδί.

    Το τορξ μπορεί να δουλέψει αρκεί να ξέρεις τι κάνεις και πως να το κάνεις. Το ζέσταμα περιμετρικά βοηθάει αλλά δεν ξέρω που είναι αυτή η βίδα.

    Η τελευταία λύση σου (ή και η πρώτη μέχρι να έρθουν τα στριφτά καρυδάκια ή να βρεις μια γκαζοτανάλια) θα ήταν να να κάνεις μια εγκοπή περιμετρικά της βίδας, στο επάνω μέρος και να την χτυπήσεις απ' το πλάι με κατσαβίδι. 9 στις 10 βγαίνει με αυτόν τον τρόπο αλλά οι περισσότεροι δεν μπορούν να την βγάλουν γιατί χτυπούν πολύ χαλαρά.

    Κρίμα που δεν έβγαλα φωτό από μια παρόμοια περίπτωση να δεις τι χτύπημα χρειάζεται για να βγει, αν και νομίζω υπάρχει από ένα άλλο παιδί που το πήγε σε μάστορα. Θα την βρεις στο θρεντ με τις σπασμένες βίδες και τους εξωλκείς.

    Δε φαίνεται δύσκολη περίπτωση πάντως. Έχεις πολλές επιλογές!
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    για να μην ανοιγω νεο θρεντ
    μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
    πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
    απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα

  4. #19
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    για να μην ανοιγω νεο θρεντ
    μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
    πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
    απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα
    Dremel. Σφαξιμο για να πιασει ισιο κατσαβιδι
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Για τον προηγούμενο φίλο με την βίδα στα καρτερ ΜΗΝ ΚΟΠΑΝΑΣ! το κόλπο με τα τορξ κλπ είναι για άλλες περιπτώσεις. Αν αρχίσεις κ βαράς το αλουμίνιο κ ραγίσει θα μετανιώνεις την ώρα κ την στιγμή με κουστούμι που θα κληθεις να πληρώσεις

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Για τον προηγούμενο φίλο με την βίδα στα καρτερ ΜΗΝ ΚΟΠΑΝΑΣ! το κόλπο με τα τορξ κλπ είναι για άλλες περιπτώσεις. Αν αρχίσεις κ βαράς το αλουμίνιο κ ραγίσει θα μετανιώνεις την ώρα κ την στιγμή με κουστούμι που θα κληθεις να πληρώσεις
    Δίκιο έχεις αλλά εξαρτάται το σημείο.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    εγω βλεπω μια βιδα αλλεν με οβαλ κεφαλι. που θα μπουν τα καρυδακια μου εξηγατε; εκτος κι αν ειναι τοσο κατεστραμενο το εξαγωνο που δεν το βλεπω στην φωτο.

    να εχεις χωρο να δουλεψεις ανετα.

    εχουν ειπωθει μεν αλλα να το πω με δικη μου αποψη.

    δυο λυσεις

    -καλης ποιοτητας τορξ καρυδακι, καλο σφηνωμα, και μανελα με μακρυ μοχλο να γυρισει πανευκολα χωρις δυναμη. και οχι σιγα σιγα. μια κι εξω.

    -και κοπιδι να μην κοβει, οσο γινεται στο πλαι, και σωστα χτυπηματα (δλδ σωστη γωνια κοπιδιου) με βαρυ σφυρι.

    τι βιδα ειναι αυτη και τι πιανει;
    Γιαννης

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	91r5YovZyZL._SL1500_.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	396564

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    παίζει να είναι και του μοτέρ

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.860
    Δεν είναι τάπα λαδιού;

    Δεν δείχνει να σηκώνει χτύπημα, πάντως.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ωχ τωρα το ειδα ξεγελαει πολυ η φωτο.

    μονο κοπιδι βλεπω την δουλεια. κι επειδη ειναι πολυ τεχνικη δουλεια και θελει πειρα θα προτεινα να πας σε μηχανουργειο.

    ελλαδα εισαι;
    Γιαννης

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    μάλλον έξω είναι και δεν θέλει λέει να πάει σε μάστορα.Ο μόνος χώρος που έχει είναι δίπλα στο φίλτρο λαδιού αν βλέπω καλά. Αν κατεβάσει το σταντ και το πάει χωρίς καμία προέκταση μπορεί και να βγεί στις 3000 προσπάθειες.
    Τουλάχιστον προνοήσαν και η βίδα έχει έτοιμη τρύπα στην μέση

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Μαντεθ, αν όχι τόρξ,ίσως με ένα αλλεν καρυδάκι που να σφηνώνει μέσα με ματσόλιασμα και μετά με την καστάνια λύσιμο;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    για να μην ανοιγω νεο θρεντ
    μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
    πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
    απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα
    τρυπανάκι 2,5 ή 3 και ίσα ίσα τρύπημα απο πανω για να μπορεσει να πιάσει το αριστερόστροφο κολαούζο που θα βαλεις και θα βγει απροβλημάτιστα.το εκανα πρόσφατα σε ενα KLR650 και στο ΧΤ μου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    για να μην ανοιγω νεο θρεντ
    μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
    πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
    απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα
    Με σφυροκατσάβιδο ειχα λύσει εγω το καπάκι σε ενα σκουτερ. Και ηταν αρκετά ευκολο.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ευχαριστώ απαξάπαντες για τις απαντήσεις. Η πιο σίγουρη και γρήγορη λύση όπως είπαν και άλλοι παραπάνω είναι συγκόλληση με ένα καρυδάκι. Το μόνο που φοβάμαι (ίσως χωρίς λόγο) είναι μην αρπάξει κανα καλωδιάκι από το σταντ με καμιά σπίθα και καταστραφεί μετά. Για αυτή την περίπτωση σκεφτόμουν δυνατή κόλλα και καρυδάκι ή παξιμάδι από πάνω. Να το αφήσω καμιά μέρα και μετά δοκιμή. Το να θερμανθεί εκείνη η περιοχή δεν γίνεται δυστυχώς γιατί είναι η τάπα του λαδιού και φοβάμαι μη γίνει καμιά μλκια.

    Η βίδα δεν είναι άλεν, εξάγωνη ήταν κάποτε

    @daz: Tα καρυδάκια άχρηστα τελικά τα γυρνάω πίσω χωρίς επιβάρυνση και περιμένω τα άλλα αλλά δεν ξέρω γιατί έχουν πιθανότητες τα άλλα και γιατί είναι καμία σχέση όπως λες. Το τορξ δεν ξέρω πώς να το κάνω οπότε το αφήνω. Με εξάγωνο προσπάθησα και γλύστραγε συνέχεια (εξού και κατέληξε έτσι).


    Υ.Γ.: Στην Ελλάδα δεν ακούμπαγα τπτ και σχεδόν τα πάντα γινόντουσαν στο μάστορα. Άξιζε το κάθε ευρώ και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Εδώ όμως η κατάσταση είναι διαφορετική. Μόλις παρέλαβα από το πολύ μεγάλο σέρβις, χρεώσαν ένα σκασμό και χάνει υγρά παραφλού (πριν δεν έχανε τπτ), δεν φορτίσαν την μπαταρία που ζήτησα, δεν διόρθωσαν τα logs στο ECU που τους ζήτησα και απλά τα γυρίσαν όλα στη γλώσσα που θέλουν και πολλά άλλα. Συν ότι αυτό ξαναλέω πέραν από δική μου απειρία συνέβη επειδή ο προηγούμενος το χε σφήξει χωρίς δυναμό κλειδο. Η πρώτη βίδα βγήκε δύσκολα αλλά με τα 2/3 της δύναμης από ότι έχει φάει αυτή. Όταν την ξαναέσφιξα στα σωστά NM βγαίνει για πλάκα... Τεσπα δεν είχα κράξει ποτέ μαστόρια εδώ μέσα και δεν θα το κάνω ακόμη και για εκτός Ελλάδος

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλημένη βίδα ρεγουλατόρου αλυσίδας...
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:14
  2. Που είναι η βίδα ? οεο
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 13:22
  3. Εχασα βιδα απο καρπυρατερ....
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 23:34
  4. Βιδα + Παξιμαδι = Love ?
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 16:13
  5. Σπασμένη βίδα
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF