Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 88

Θέμα: Κατεστραμμένη βίδα

  1. #46
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κι ο πλιτσερ από βίδα το έπαθε?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Του χάλασε μια βίδα σαν την δική σου, το πούλησε και πηρε αμάξι, τι δεν κατάλαβες;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κι ο πλιτσερ από βίδα το έπαθε?
    ναι του εφυγε η βιδα απ το μυαλο του
    Γιαννης

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Euxαριστώ όλους τους τσάκαλους για τις συμβουλές. Κάντε βρουμ εδώ για καλή τύχη και αν δεν ξαναγράψω πα να πει ότι πήρα αυτοκίνητο
    ελπίζω να σε πρόλαβα! Λόγου του επαγγέλματος μηχανουργός γάρ, ξέρω απο βίδες και μέταλλα, αν κανεις οτι σου πω σωστά θα βγάλεις και την βίδα¨Θα παρεις ενα τρυπάνι και θα τρυπήσεις στο κέντρο, οσο πιο σταθερά μπορείς , το τρυπάνι θα εχει τόση διάμετρο ωστε να αφήνει λίγο "ψωμί"για να ανοίξεις βόλτες. Αγόρασε ενα κολαούζο αριστερόστροφο του οποίου η διάμετρος να ειναι ενα χιλιοστό μεγαλύτερο απο την τρύπα που θα ανοίξεις πχ αν ανοίξεις με τρυπάνι 5 χιλιοστών το κολαούζο θα ειναι 6 χιλιοστά . Με μια ανάλογη μανέλα (θα την βρείς απο κεί που θα αγοράσεις το κολαούζο) θα ανοίξεις αριστερό σπείρωμα, Περιττόν να σου πω βεβαια οτι θα αγοράσεις και μια βιδα αριστερή, θα ανοίξεις λοιπόν το σπείρωμα με προσοχή και θα βιδώσεις την βίδα, οταν τερματήσει βίδα θα συνεχίζεις να βιδώνεις- οσο θα βιδώνεις τοσο θα ξεβιδώνει η κανονική βίδα

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixmix Προβολή μηνύματος
    ελπίζω να σε πρόλαβα! Λόγου του επαγγέλματος μηχανουργός γάρ, ξέρω απο βίδες και μέταλλα, αν κανεις οτι σου πω σωστά θα βγάλεις και την βίδα¨Θα παρεις ενα τρυπάνι και θα τρυπήσεις στο κέντρο, οσο πιο σταθερά μπορείς , το τρυπάνι θα εχει τόση διάμετρο ωστε να αφήνει λίγο "ψωμί"για να ανοίξεις βόλτες. Αγόρασε ενα κολαούζο αριστερόστροφο του οποίου η διάμετρος να ειναι ενα χιλιοστό μεγαλύτερο απο την τρύπα που θα ανοίξεις πχ αν ανοίξεις με τρυπάνι 5 χιλιοστών το κολαούζο θα ειναι 6 χιλιοστά . Με μια ανάλογη μανέλα (θα την βρείς απο κεί που θα αγοράσεις το κολαούζο) θα ανοίξεις αριστερό σπείρωμα, Περιττόν να σου πω βεβαια οτι θα αγοράσεις και μια βιδα αριστερή, θα ανοίξεις λοιπόν το σπείρωμα με προσοχή και θα βιδώσεις την βίδα, οταν τερματήσει βίδα θα συνεχίζεις να βιδώνεις- οσο θα βιδώνεις τοσο θα ξεβιδώνει η κανονική βίδα
    Ειναι αλουμίνιο βιδωμένο σε αλουμίνιο.

    Θα πάρει αριστερόστροφη χαλύβδινη βίδα μικρότερης διαμέτρου και θα την βιδώσει στο κέντρο της αλουμινένιας και αυτή θα ξεβιδώσει? Δε θα φάει τα σπειρώματα όταν στη μεγαλύτερη χάλασε το κεφάλι?
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν και τραγούδι των Βανδαλούπ (βρουμ όσοι τους ξέρουν). Στο δια ταύτα:

    Επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις έχω attach το αποτέλεσμα της βιασύνης και της επιμονή μου. Προφανώς πρώτος υπαίτιος είμαι εγώ αλλά ο @#%$#% που χε αλλάξει λάδια τελευταία φορά δεν είχε βάλει δυναμόκλειδο και την είχε σφίξει λες και είχε κρύψει μέσα την κρυμμένη περιουσία του Εσκομπάρ. Τη μία τη βίδα παρότι με ζόρισε την έβγαλα και όταν την ξαναβίδωσα με την κατάλληλη ροπή φάνηκε πόσο εύκολα θα έπρεπε να ξεβιδώνει... Τεσπά ακούω ιδέες για να την βγάλω. Γράφω τι δοκιμάστηκε

    - Προσπάθησα να βάλω το Joker της Wera που τα καταφέρνει συνήθως εκεί που κάνουν fail οι άλλοι αλλά δεν υπάρχει χώρος καθόλου για να κινηθεί (πρέπει να βγάλω εξάτμιση και σταντ και ααααν. Επίσης τα ίδια ισχύουν και για γκαζοτανάλια.

    - Κατσαβίδι impact και σφυριές μπας και κουνηθεί. @@ απλά έκανα χειρότερα το κεφάλι της.

    - παντώς είδους καρυδάκι πέραν αυτών που σκέφτομαι να αγοράσω τα οποία λένε ότι είναι θαυματουργά (link)

    Οπότε αν δεν δουλέψουν και αυτά σκέφτομαι ή τρύπημα με κάτι ειδικά τριπάνια που ουσιαστικά λειτουργούν σαν grip μετά ή να κολλήσω με δυνατή κόλα ένα καρυδάκι και να ξαναματαδοκιμάσω...

    Συνημμένο 396545


    οπως την βλεπω εγω θα εκανα το εξης...
    θα επαιρνα το ντρεμελ και θα εκανα μια οσο πιο τετραγωνη επιφανεια πανω...το ιδιο και απο κατω ...σαν να θες να δημιουργησεις ενα παραλληλογραμμο ή τετραγωνο [__] .....μετα το ζεσταινεις τοπικα λιγακι με ενα φλογιστρο...ενταξει το λαδι εχει εκει μεσα ..δεν θα παθει κατι...μεχρι 70-80 κελσιου ανετα παιρνει...και προσπαθεις με καβουρα, σκυλα, παπαγαλακι και τα συναφη...

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ειναι αλουμίνιο βιδωμένο σε αλουμίνιο.
    Ακόμα χειρότερα είναι αλουμινένια τάπα που πιθανόν να είναι κούφια και να μην έχει ψωμί να πιάσει κολαούζο.

  7. #52
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Ετσι είναι αυτή η τάπα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM0610.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	36,8 KB 
ID:	396641
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM0613.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	35,5 KB 
ID:	396642
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM0611.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	35,7 KB 
ID:	396643
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM0612.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	37,2 KB 
ID:	396644
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #53
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Οπως βλέπετε κι' εγώ από το 520 την έβγαλα με την
    πατροπαράδοτη μέθοδο του σφυροκάλεμου..............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #54
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Και φυσικά μπήκε καινούρια τάπα με κόστος 6 ευρώ........

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180314_140852.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	396645
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixmix Προβολή μηνύματος
    ελπίζω να σε πρόλαβα! Λόγου του επαγγέλματος μηχανουργός γάρ, ξέρω απο βίδες και μέταλλα, αν κανεις οτι σου πω σωστά θα βγάλεις και την βίδα¨Θα παρεις ενα τρυπάνι και θα τρυπήσεις στο κέντρο, οσο πιο σταθερά μπορείς , το τρυπάνι θα εχει τόση διάμετρο ωστε να αφήνει λίγο "ψωμί"για να ανοίξεις βόλτες. Αγόρασε ενα κολαούζο αριστερόστροφο του οποίου η διάμετρος να ειναι ενα χιλιοστό μεγαλύτερο απο την τρύπα που θα ανοίξεις πχ αν ανοίξεις με τρυπάνι 5 χιλιοστών το κολαούζο θα ειναι 6 χιλιοστά . Με μια ανάλογη μανέλα (θα την βρείς απο κεί που θα αγοράσεις το κολαούζο) θα ανοίξεις αριστερό σπείρωμα, Περιττόν να σου πω βεβαια οτι θα αγοράσεις και μια βιδα αριστερή, θα ανοίξεις λοιπόν το σπείρωμα με προσοχή και θα βιδώσεις την βίδα, οταν τερματήσει βίδα θα συνεχίζεις να βιδώνεις- οσο θα βιδώνεις τοσο θα ξεβιδώνει η κανονική βίδα
    Με πρόλαβες και σε ευχαριστώ πολύ. Είδες τις φωτό που πόσταρα λίγο πιο πάνω, αυτά τα εργαλεία δε λες ? Νομίζω αυτά που μου λες έχω πάρει. Πλέον αν δν δουλέψουν τα extractors που περιμένω άυριο έχω καταλήξει είτε τρύπημα είτε ντρέμελ. Για το τρύπημα από όσα βίντεο είδα, τρυπάς με τρυπάνι μικρότερο με αριστερή φορά. Σφυριάζεις μετά λίγο τον κολαούζο και αρχίζεις να στρίβεις προς τα αριστέρα. Το δίλημμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με τη μανέλα που λες γιατί θέλει πολύ δύναμη. Οπότε σκεφτόμουν να βάλω τον κολαούζο στο τρυπάνι και έτσι σιγά σιγά.

    Επίσης το καλό είναι ότι έχω την άλλη βίδα χαλαρή και μπορώ να πειραματιστώ σε αυτήν που έτσι κι αλλιώς θα την αλλάξω. Η βίδα είναι αυτή εδώ και νομίζω είναι ίδια με του bullmont

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1864.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	34,6 KB 
ID:	396650
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1865.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	37,0 KB 
ID:	396651
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1866.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	396652

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    φερτε μου μια ματσόλα και κατσαβίδι.Σαν τάπα από καλάμι έιναι τούτο

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    φερτε μου μια ματσόλα και κατσαβίδι.Σαν τάπα από καλάμι έιναι τούτο
    Δοκίμασα ρε συ αλλά την έκανα χειρότερα και δεν κούναγε ούτε λίγο

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Φυσικά και αστειεύτηκα Οταν πας στον μάστορα ξέρεις τι θά κάνει? Μάλλον...θα την ανεβάσει στο αναβατόριο θα λύσει όλα αυτά που είναι στην μέση(εξατμίσεις , σταντ κλπ) ,θα την πιάσει , μπορεί και περιμετρικά , με την γκαζοτανάλια και θα βγει με 2 καλά πιασίματα.
    ΑΝ και αυτό δεν πιάσει Ισως σου κάνει 2 3 χαρακίες με το dremel στην περίμέτρο της βίδας ίσα -ίσα για να μπει το κατσαβίδι και θα την χτυπήσει κανα 2 φορές σε κάθε χαρακιά μπας και ξεκολλήσιε. Εγώ τόσο θάρρος με τις βίδες τάπες Αλουμινίου δεν το χω ! Σε τάπα μπουκάλας που έτυχε πήγα σε 2 μάστορες να μου την ξεκολλήσουν.
    Ασε που δεν έχω και dremel ,οπότε πάλι θα κατέληγα σουμπιτος στον πιο κοντινό μάστορα.Και να είχα πάλι στον μάστορα θα πήγαινα. Δεν θα έκοβα ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ αν δεν ξέρω τι κάνω .

    Ο άλλος ο φίλος από πάνω ήταν πιο τυχερός από σένα. Τέσπα, ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα και ανώδυνα

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Κ γω ψηφίζω γκαζοτανάλια όπως λέει ο daz.

    Μόνο που θέλει καλό δάγκωμα (να βυζάξουν τα δόντια της γκαζοτανάλιας στη μεγάλη περίμετρο της τάπας κ όχι στο 6γωνο) σφίξιμο καλά κ με τα 2 χέρια το εργαλείο, κ πιστεύω θα γυρίσει.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  15. #60
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Dremel δε χρειάζεται . Ένα κοπιδακι λεπτό μπορεί να κάνει άνετα τις κατάλληλες εγκοπές στην περίμετρο ώστε να αναλάβει το κατσαβίδι με το σφυρί.

    Μακ, ο mix παραπάνω δεν λέει για χρήση εξωλκεα (που λανθασμένα ονομάζουν ανάποδο κολαουζο) αλλά χρήση αναποδου κολαουζου, ώστε να ανοίξεις αριστερόστροφα σπειρώματα και να βάλεις αριστερόστροφη βίδα. Στην προσπάθεια να σφίξεις την αριστερόστροφη θα ξεβιδωσει η δεξιοστεοφη. Έτσι οπως είναι αυτή η τάπα δεν το βλέπω να δουλευει.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλημένη βίδα ρεγουλατόρου αλυσίδας...
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 21:14
  2. Που είναι η βίδα ? οεο
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 14:22
  3. Εχασα βιδα απο καρπυρατερ....
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 00:34
  4. Βιδα + Παξιμαδι = Love ?
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 17:13
  5. Σπασμένη βίδα
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 22:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF