Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 88 από 88

Θέμα: Κατεστραμμένη βίδα

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ίσως γιατί είναι μαλακό και αν σφιξεις παραπάνω παραμορφωνονται τα πάσα.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Δοκίμασα με 18V της Dewalt και πάπαλα... Παρολίγο να μου στρίψει το χέρι

  3. #78
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.501
    Βγήκε δηλαδή?

    Αντέ εφιάλτης κατάντησε!

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    το παιχνιδι το βλεπω χαμενο και στενευουν οι επιλογες, διοτι οσο το παλευεις λιγο λιγο με διαφορα πραματα τοσο αδυνατιζει το αλουμινιο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    @daz: Tα καρυδάκια άχρηστα τελικά τα γυρνάω πίσω χωρίς επιβάρυνση και περιμένω τα άλλα αλλά δεν ξέρω γιατί έχουν πιθανότητες τα άλλα και γιατί είναι καμία σχέση όπως λες. Το τορξ δεν ξέρω πώς να το κάνω οπότε το αφήνω. Με εξάγωνο προσπάθησα και γλύστραγε συνέχεια (εξού και κατέληξε έτσι).
    για να το καταφερεις αυτο με εξαγωνο καρυδακι, αφενος μεν το ειχανε σφιξει ποολυ και αφετερου δε προσπαθουσες να λυσεις με κανονικη καστανια και σιγα σιγα (που να ηξερες βεβαια οτι το ειχανε σφιξει πολυ).


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    εγω βλεπω μια βιδα αλλεν με οβαλ κεφαλι. που θα μπουν τα καρυδακια μου εξηγατε; εκτος κι αν ειναι τοσο κατεστραμενο το εξαγωνο που δεν το βλεπω στην φωτο.

    να εχεις χωρο να δουλεψεις ανετα.


    εχουν ειπωθει μεν αλλα να το πω με δικη μου αποψη.

    δυο λυσεις

    -καλης ποιοτητας τορξ καρυδακι, καλο σφηνωμα,
    και μανελα με μακρυ μοχλο να γυρισει πανευκολα χωρις δυναμη. και οχι σιγα σιγα. μια κι εξω.

    -και κοπιδι να μην κοβει, οσο γινεται στο πλαι, και σωστα χτυπηματα (δλδ σωστη γωνια κοπιδιου) με βαρυ σφυρι.

    τι βιδα ειναι αυτη και τι πιανει
    ;
    με τα καρυδακια που πηρες θα βαλεις μια προεκταση 125mm, μια κρικομανελα καλη, και μια σωληνα που να μπαινει στην κρικομανελα μηκους πανω απο 40 ποντους. οσο μακρυτερη τοσο καλυτερα,δημιουργεις μεγαλυτερο μοχλο με λιγοτερη δυναμη. η προεκταση 125mm θα βοηθησει στο να διατηρησεις την καθετοτητα του καρυδακιου ως προς την βιδα. η εφαρμογη ως εξης: με το δεξι χερι θα κρατας την προεκταση και το αριστερο στην σωληνα τερμα πισω, και εκει θα ριξεις ολο το βαρος του σωματος σου πολυ αποτομα. η θα παρεις ενα μεγαλοπρεπεστατο "ΚΡΑΚ" και θα λυσει η θα κοψει σαν χαλβα το εξαγωνο κεφαλι.

    μετα κι αν δεν λυσει παμε σε σφυροκαλεμο η μηχανουργειο αν δεν τοχεις.


    και δεν στη λεω


    Γιαννης

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Δεν δούλεψε τπτ τελικά Πρώτα από όλα ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις. Το είδε ένας κυριούλης από μηχανουργείο και μου είπε ότι κακώς το προσπαθούσα γιατί το θέμα δεν ήταν το κεφάλι αλλά η δύναμη που χε σφιχτεί.

    Όταν πιάσαν γκρίπ τα "ειδικά" καρυδάκια έριξα σφυριές για να σφηνώσει το καρυδάκι. Έβαλα προέκταση 150cm στο δυναμόκλειδο (που είναι 3/8" και όχι μικρό) και στην αρχή δεν κουνιόταν τπτ. Έβαλα σχεδόν όλο μου το βάρος πάνω στη καστάνια και πάλι τπτ... Νομίζω εκεί έπρεπε να δοκιμάσω κατευθείαν το 18V αν και αυτό μετά δεν έκανε τπτ.

    Εν ολίγοις νομίζω ότι το μεγάλο λάθος ήταν ότι νόμιζα πως το θέμα ήταν στην κεφαλή και όχι στο σφίξιμο. Τεπσά έχει πάει 6 σελίδες το θέμα οπότε γράφω στο τέλος τι έγινε (μπουρλώτο


    Υ.Γ.: Virus

  6. #81
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Μα όταν προκύπτει θέμα στην κεφαλή, φταίει το σφίξιμο!
    Sent from me using a computer.

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μα όταν προκύπτει θέμα στην κεφαλή, φταίει το σφίξιμο!
    Νομίζω αν έχεις το λάθος εργαλείο και το τοποθετήσεις λάθος και βιαστικά, θα χαλάσεις τη βίδα, ακόμη και να είναι σφιγμένη με τη σωστή ροπή.
    Θέλω να πω, καμιά φορά φταίει μόνο το ....ξεσφίξιμο...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Νομίζω αν έχεις το λάθος εργαλείο και το τοποθετήσεις λάθος και βιαστικά, θα χαλάσεις τη βίδα, ακόμη και να είναι σφιγμένη με τη σωστή ροπή.
    Θέλω να πω, καμιά φορά φταίει μόνο το ....ξεσφίξιμο...
    Στη προκειμένη σωστό ήταν το ξεσφίξιμο για αυτό και η άλλη βγήκε "με το χέρι"... Με τούτα και με κείνα πάει το ΣΚ στην πίστα

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Στη προκειμένη σωστό ήταν το ξεσφίξιμο για αυτό και η άλλη βγήκε "με το χέρι"... Με τούτα και με κείνα πάει το ΣΚ στην πίστα
    Το παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και έχω καταλάβει ότι η αιτία ήταν το υπερβολικό σφίξιμο. Πολύ κάνουν το λάθος και σφίγγουν το μαλακό αλουμίνιο όπως κάνουν στο ατσάλι. Ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα Phillips βιδάκια στο λεκανάκι των υγρών στη τρόμπα φρένου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αν υπαρχει ντρεμελ μηπως μερικες βαθιες ακτινικες εγκοπες βοηθουσαν να σπασει η προενταση;

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και έχω καταλάβει ότι η αιτία ήταν το υπερβολικό σφίξιμο. Πολύ κάνουν το λάθος και σφίγγουν το μαλακό αλουμίνιο όπως κάνουν στο ατσάλι. Ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα Phillips βιδάκια στο λεκανάκι των υγρών στη τρόμπα φρένου.
    Εγώ δυστυχώσ λόγο απειρίας δεν το κτλβα. Δεν ήξερα πόσο "λάιτ είναι τα 20nm"... Τεσπα είδωμεν και επανέρχομαι με τη λύση του μηχανουργείου

  12. #87
    Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Δεν εννοούσα ότι εσύ δε το κατάλαβες που το είχες μπροστά σου και γω που ούτε καν το έχω δει, το μυρίστηκα σα λαγωνικό.
    Εφόσον η μαλακία έγινε, ότι έκανες εσύ, πάνω κάτω θα κάναμε και οι υπόλοιποι.
    Ελπίζω και εύχομαι να βγει η τάπα μόνη της.... Γιατί συνήθως στο αλουμίνιο, επειδή γρανιάρει, βγαίνει μαζί με το σπείρωμα στο οποίο βιδώνει. Και μετά μπλέκεις με helicoil ...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Βγήκε με πολλά χτηπύματα, τρύπες και στο τέλος χαρακιά για να χωρέσει ίσιο κατσαβίδι. Από ότι μου πε ο μαν ήταν σφυνωμένη και έβαλε παλμικό για να βγει. Έίχε παρασφιχτεί και είχε κολήσει από τη ζέστη μάλλον. Τίμιος αλλά μετά μου έβαλε λάδια αυτός τελικά (παρότι του πα να μην) χωρίς να αλλάξει φίλτρο. "Αλλά μην ανησυχείς δεν χρειάζεται"... Άλος ένας στη λίστα.

    Ευχαριστώ πολύ όλους εδώ για τις προτάσεις και τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Μετά από όλη τη ταλαιπώρια νομίζω το λάθος μου (φυσικά λόγω απειρίας) είναι ότι δεν κτλβα πώς έχει κολλήσει και δεν βγαίνει χεράτα. Οπότε επέμενα, ρίμαξα το κεφάλι και νόμιζα ότι έφταιγε αυτό.


Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. κολλημένη βίδα ρεγουλατόρου αλυσίδας...
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:14
  2. Που είναι η βίδα ? οεο
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 13:22
  3. Εχασα βιδα απο καρπυρατερ....
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 23:34
  4. Βιδα + Παξιμαδι = Love ?
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 16:13
  5. Σπασμένη βίδα
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF