Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: VTR 250 καθρέφτες/ τιμόνι/ εξάτμιση

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της the_skunk
    Εγγραφή
    14/10/2016
    Μηνύματα
    6

    VTR 250 καθρέφτες/ τιμόνι/ εξάτμιση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Honda_VTR250_2009_2.JPG 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	53,7 KB 
ID:	396548

    Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι αναβάτης της άνωθεν μηχανής - επισυνάπτω φοτό, γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αρκετά αχανές.
    Λέω να αλλάξω 3 πράγματα και τα πρώτα 2 πάνε πακέτο.

    Για λόγους ευκολότερης διήθησης, σκέφτομαι να κάνω τον συνδυασμό τιμονιού-καθρέφτη που θα μου δώσει το πιο συμπαγές αποτέλεσμα. Η λύση είναι οι καθρέφτες στα αντίβαρα και ένα τιμόνι με μια πιο επιθετική στάση αναβάτη; Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε αλλαγή. Ανεξάρτητα από αυτό, εσείς τι τιμόνι θα βάζατε;

    Επίσης, λέω να αλλάξω και εξάτμιση, γιατί για κάποιο λόγο οι μενς στη Honda δημιούργησαν μια πολύ ωραία μηχανή, αλλά στο τέλος είπαν να βάλουν ένα μπουρί αντί για εξάτμιση. Δεν με ενδιαφέρει να ακούγομαι περισσότερο (κάγκουρες, το νου σας).

    ευχαριστώ!
    Τελευταία τροποποίηση από the_skunk; 17/06/2018 στις 23:46.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Πες μου ότι σε λένε Νίκο.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της the_skunk
    Εγγραφή
    14/10/2016
    Μηνύματα
    6
    Πες μου οτι σε λένε Τάκη.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχχααχχααχαχα έλα ρε

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Λοιπόν ξεκινάμε απ'τα εύκολα.Για εξάτμιση εγώ δεν θα κοιτούσα πολύ.Race tech και race guns είναι 2 εταιρείες στον Πειραιά που φτιάχνουν δικές τους εξατμίσεις και είναι και ποιοτικές και σε normal τιμες.Οι πρώτες λίγο πιο φθηνές.Εγώ εκεί θα κοιτούσα.Σου είχα πει κι από κοντά ότι είχα race tech,ήμουν υπερευχαριστημένος.Δεν ξέρω από τι υλικό είναι ο μαμά σωλήνας σου(αν δηλαδή μπορείς να βάλεις απλό τελικό με κομμένο τον μαμά σωλήνα),αλλά αν είναι φθηνός ο σωλήνας της race tech τσίμπα κι αυτόν,γαμάει.Αν δεν κάνω λάθος ο δικός μου ήταν από τιτάνιο και είχε μελανιάσει κιόλας,είχε γίνει ένα όνειρο.

    Όσον αφορά το τιμόνι,είτε θα το πας σοβαρά και θα πάρεις ένα ωραίο renthal fatbar σε παρόμοιες διαστάσεις με το δικό σου,για να μπορούν όλες οι ντίζες και τα καλώδια να μπουν όπως ήταν,είτε θα πάρεις ένα απλό τιμονάκι είτε από κάποιο άλλο μοντέλο είτε κάποιο universal,πάλι έχε στον νου σου όμως να είναι παρόμοιο σε διαστάσεις με το μαμά,αλλιώς θα χρειαστείς και ντίζες κλπ κλπ.
    Δεν αναφέρω την μετατροπή σε clip ons γιατί δεν νομίζω ότι ψάχνεις κάτι τέτοιο και δεν νομίζω ότι θα σε βολέψει κιόλας,ούτε εγώ θα το έκανα.

    Καθρέφτες τώρα.Υπάρχουν αρκετά είδη τέτοιων καθρεφτών που θέλεις.Εγώ προσωπικά είχα αυτούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	speedmetal_billet_folding_bar_end_mirror_black.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	29,3 KB 
ID:	396551

    Γενικά,οποιοδήποτε άλλο είδος,εκτός από στρογγυλούς σε ακριβώς αυτό το σημείο δεν μου αρέσουν,οπότε αυτοί ήταν μονόδρομος γιατί έκλειναν κιόλας,δηλαδή αν ήξερες ότι για τα επόμενα 10 λεπτά θα κάνεις τρελές διηθήσεις μπορούσες να τους κλείσεις.Νευρίαζα ώρες ώρες γιατί ήθελαν λίγο σφύξιμο(φάση κάθε 15-20 μέρες,μπορεί και παραπάνω),αλλά μου άρεσε να έχω την επιλογή να τους κλείνω.Και όσον αφορά την διήθηση,τουλάχιστον στο δικό μου μηχανάκι,ήταν πολύ πιο εύκολη με αυτούς τους καθρέφτες παρά με τους μαμά,αρχικά γιατί είχες 1 πράγμα να κοιτάξεις αν περνάει και όχι 2(τιμόνι και καθρέφτης) και στα περισσότερα αυτοκίνητα περνούσα από κάτω από τους καθρέφτες τους,οπότε ήταν ακόμα πιο εύκολο.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων speedmetal_billet_bar_end_mirrors_black.jpg‎  

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Δεν ξέρω γιατί έλουσε έτσι.Απλά άλλαξα την φωτογραφία,γιατί είχα βάλει λάθος καθρέφτες και έβαλε την παλιά φωτογραφία στο τέλος,ενώ την έβγαλα απ'το κείμενο.Τέλος πάντων,αναφέρομαι στην πάνω φωτογραφία,η κάτω είναι ο ίδιος καθρέφτης χωρίς να κλείνει προς τα μέσα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    Τιμόνι θέλεις κάποιο με ψηλό προφίλ, τα ίσια θα βρίσκουν στο ρεζερβουάρ στο τέρμα κόψιμο,εκτός και βάλεις αποστάτες και το ψηλώσεις.
    Οι καθρέπτες στα αντίβαρα είναι ωραίοι αλλά εμποδίζουν στη διήθηση,βάλε κάποιους με μικρότερο μπράτσο στη βάση της μανέτας.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της the_skunk
    Εγγραφή
    14/10/2016
    Μηνύματα
    6
    @Takis Για εξάτμιση πολύ ωραία, λοιπόν, πάω Πειραιά. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που θα μου πρότεινες για τα κυβικά μου - από πού ν' αρχίσω;

    Οι καθρέφτες εάν μπουν στην άκρη του τιμονιού, δεν θα αυξήσουν και το μήκος του; Σύμφωνοι, θα έχω μόνο ένα σημείο κατα νου (γι' αυτό και κάνω την αλλαγή), μήπως όμως να έπαιρνα ένα μικρότερο fatbar για να είναι μαζί με τους καθρέφτες στο ίδιο μήκος; Και το κακό είναι οτι ούτε εσύ, ούτε κανένας άλλος δεν μπορεί να απαντήσει μάλλον, γιατί εάν δεν βάλεις το τιμόνι πάνω στη μηχανή να δεις εάν σου κάνει, θα το αγοράσεις λίγο-πολύ στην τύχη. Υπάρχει κάποιο δοκιμαστίριο τιμονίων; (ρητορικό) Για καθρέφτες θα πάω σε στρογγυλούς οπωσδήποτε όπως και να'χει.

    @azar Σημειώθηκε αυτό με το τιμόνι. Σε συνδυασμό με τους καθρέφτες όμως, σκεφτόμουν πως όντως είναι μια πολύ ωραία επιλογή δίπλα στις μανέτες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως ΔΕΝ μπορώ να έχω ψηλό τιμόνι, γιατί δεν θα μπορώ να έχω επιθετική στάση, οπότε δεν θα βλέπω και τίποτε από τους εν λόγω καθρέφτες;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    1)Απλά τους πας το μηχανάκι και σου βάζουν αυτοί την σωστή εξάτμιση.Δεν χρειάζεται ψάξιμο.
    2)Μιλάς τώρα για να βάλεις 20 εκατοστά μικρότερο τιμόνι; αυτό δεν γίνεται αρχικά και κατά δεύτερον θα είναι πάρα πολύ άβολο,θα οδηγεις με κλειστά τα χέρια

  10. #10
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Αν το θέμα σου είναι να χωράς ανάμεσα στα αμάξια μην βάλεις bar end καθρέφτες γίνεται πολύ μεγάλο το τιμόνι μετά. Έχω βάλει και τους σταθερούς και αυτούς που κλείνουν και τους έβγαλα. Τους σταθερούς μου τους έσπαγαν όπου το πάρκαρα και αυτοί που κλείνουν απλά δεν βολεύει να κάθεσαι και να ανοιγοκλείνεις μέσα στην κίνηση, άσε που επειδή είναι κινέζικοι δεν και ότι η άρθρωση δουλεύει και τόσο καλά.

Παρόμοια θέματα

  1. vtr 250
    από address στο forum Honda
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2019, 13:02
  2. Vtr 250 09
    από epp1640 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 12:14
  3. ninja 250 VS vtr 250 VS cbf 250
    από Pappios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 02:18
  4. honda VTR 250
    από epp1640 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 06:06
  5. Vtr 250 2007
    από monarxis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 18:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF