Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Έλεγχος μοτοσυκλέτας Ν.Σμύρνη.

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Α για να καταλάβω δηλαδή.
    Έναν μάστορα ο οποίος σκέφτεται ότι δεν θα πάρει χρήματα για έλεγχο με πιθανότητα να πιάσει τον τύπο για πελάτη, τον χαρακτηριζεις με τα από επάνω γραφόμενα σου?
    Για να καταλάβεις και εσύ λοιπόν, προτιμώ να πληρώσω εάν είναι να γίνει σωστή δουλειά.
    Υπάρχουν μάστορες που το κοιτάζουν τσάμπα και είναι σχολαστικοί και προσεκτικοί(μου έχει τύχει).
    Υπάρχουν και άλλοι που ρίχνουν μία επιπόλαιη ματιά και βγάζουν γρήγορα συμπεράσματα (μου έχει τύχει επίσης).

    Εάν λοιπόν ο μάστορας που εμπιστεύομαι ή που μου έχουν προτείνει σαν καλό άτομα που εμπιστεύομαι, μου ζητήσει ένα ποσό, θα προτιμήσω να το πληρώσω και να γίνει η δουλειά σωστά!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Η καλύτερη εξήγηση είναι η εξής: "θα σου φέρω 1-2-3 μηχανάκια (όχι παραπάνω) να δεις και να τσεκαρεις και το πρώτο σερβίς με το που το πάρω αυτο που μου προτείνεις θα γίνει σε εσένα...λαδι,. φίλτρα, νερα, τακάκια, αλυσιδογραναζα και ότι άλλο χρειάζεται"...

    Όποτε ο μηχανικός ξέρει ότι θα σε κάνει πελάτη αν και εφόσον κάνει καλό ψάξιμο θα έχει να παίρνει χρημα (αλλά δεν θα πάρει για τον έλεγχο)... και εσύ σαν πελάτης θα έχεις κάποιον να "κυνηγήσεις" εάν και εφόσον το μηχανάκι παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα...(όχι μοτέρ...κάτι άλλο)..και θα δώσεις και κάποια λεφτά για το σέρβις όμως και όχι για τον έλεγχο...

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Τώρα δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα αλλά ήθελα να πω δύο λόγια για τον κ. (ο θεός να τον κάνει)********. Το Σαββάτο πήγα ένα TDM 900 του 08 μοντέλο να το δεί, έλεγχο για πριν την αγορά.
    Λόγω του ότι μένω επαρχία δυστυχώς δεν μπορούσα να κατέβω Αθήνα ο ίδιος και έτσι έστειλα τον πατέρα μου.Ο ******** λοιπόν μας είπε με λίγα λόγια ότι η μηχανή ήταν σε πάρα πολύ κατάσταση (Τα λόγια του ακριβώς ήταν ότι η μηχανή είναι χαρτί). Δευτέρα λοιπόν σήμερα πρωί πρωί κατεβαίνω να κάνω την μεταβίβαση (εδώ θέλω να σημειώσω ότι στην μηχανή σημειώσαμε τον αριθμ. πλαισίου το Σαββάτο γιατί ήθελα να ήμουν σίγουρος ότι αυτό έδειξε στον ******** και αυτό παίρνω).Εγώ λοιπόν ο βλάκας έχοντας στο μυαλό μου ότι έχω πάει την μηχανή για έλεγχο σε έναν από τους καλύτερους δεν την τσέκαρα ο ίδιος (100% δικό μου λάθος). Παίρνω την μηχανή για να έρθω σπίτι και φαινόταν στραβό το τιμόνι, δεν πειράζει λέω απο κανα στάντ θα του έπεσε του ανθρώπου ένα τιμονάκι 70ε θα πληρώσω τι να κάνουμε. Το πίσω αμορτισέρ το ένιωθα σε πολύ άσχημη κατάσταση και λέω πάω στον μηχανικό μου (Χαλκίδα) να το δω. Με τα πολλά η μηχανή έχει στραβομένο σταυρό & κόφα ανάρτηση πίσω.
    Καλώ απευθείας τον ******** του λέω τι στο καλό έλεγχο έκανες; και η απάντηση ήταν "Δεν ξέρω τι μου λές εγώ έκανα έλεγχό την βρήκα ΚΟΜΠΛΕ την μηχανή και αν θές έλα να την ξανα δούμε".
    Σίγουρα λοιπόν την έχω πατήσει και σίγουρα είναι και δικό μου το λάθος αλλά ο τύπος είναι άτιμος μηχανικός κατά την γνώμη μου.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 25/06/2018 στις 20:13.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καθόλου απίθανο, βέβαια, αυτός που ζητάει αμοιβή να είναι αυτός που θα κάνει την προχειροδουλειά. Στην Ελλάδα ζεις.

    Συνήθως έναν πρώτο έλεγχο τον κάνουν δωρεάν, επειδή τους ενδιαφέρει να σε κερδίσουν σαν πελάτη. Οι υπόλοιποι είναι λίγο γύφτοι.
    Είχα δώσει 50 ευρώ για ένα τσεκ στην Αθήνα.

  5. #20
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Moναδική λύση στα προβληματα σας...
    Επίσκεψη αντιπροσωπεια για έλενχο και παραλαβή χαρτιού κατα την έξοδο/πληρωμή.
    Τελεια και παυλα.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Επίσκεψη στην αντιπροσωπεία έκανα...τα υπόλοιπα δυστυχώς όχι.

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Moναδική λύση στα προβληματα σας...
    Επίσκεψη αντιπροσωπεια για έλενχο και παραλαβή χαρτιού κατα την έξοδο/πληρωμή.
    Τελεια και παυλα.
    Μην παίρνεις όρκο ότι μπορεί να συμβεί αυτό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Φίλε g gavros χίλια συγγνώμη για το Ότι έγραψα όνομα δεν ήξερα ότι δεν επιτρέπεται (είδα ότι τροποποιήσες το ποστ μου) απλά θεώρησα ότι πρέπει να γνωρίζουμε ποιοι μηχανικοί είναι λαμόγια και ποιοι όχι. Και πάλι συγγνώμη για την αναστάτωση.

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    καλά δεν είναι ότι θα πέσω και στη νηστεία,μην τρελαίνεσαι
    κάλλιο γαϊδουρόδενε φάση, ήταν η μικροπαρέμβαση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Όποιος θέλει λοιπόν το όνομα του μηχανικού πμ και το έχει. Και εννοείτε παίρνω Κ κάθε ευθύνη των όσων λέω.

  11. #26
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    SYM ΡΟΜΠΟΤΗΣ κάνει αυτό.
    YAMAHA λίγο πιο πάνω (1 στενό) επι της Καλλιρόης...Το κάμει αυτό.
    Όποιος δεν το κάμει δεν θα πάρει και τα φράγκα.C'est la vie που λένε και οι Γάλλοι mon ami...
    Bέβαια πέρα απο το τι θα μου πει η αντιπροσωπεία, έχω κοιτάξει και μόνος μου πριν και πάω και στον δικό μου μηχανικό ( που πλέον μόλις με βλέπει αρχινάει να παθαίνει εγκεφαλικό) και κάποιοι ίσως τον ξέρετε.....Τρέχει Σέρρες/Μέγαρα και η ομάδα του πατάει και χώμα.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Το θέμα είναι ότι τέτοιου είδους μηχανικοί πρέπει να ακούγονται το τι κάνουν για να γνωρίζει ο καθένας τι κουμασια είναι. Δεν είναι δυνατών άνθρωπος που υποτίθεται αντιπροσωπεύει την yamaha να φέρεται έτσι και να θεωρείτε κιόλας ένας από τους καλύτερους.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    SYM ΡΟΜΠΟΤΗΣ κάνει αυτό.
    YAMAHA λίγο πιο πάνω (1 στενό) επι της Καλλιρόης...Το κάμει αυτό.
    Όποιος δεν το κάμει δεν θα πάρει και τα φράγκα.C'est la vie που λένε και οι Γάλλοι mon ami...
    Bέβαια πέρα απο το τι θα μου πει η αντιπροσωπεία, έχω κοιτάξει και μόνος μου πριν και πάω και στον δικό μου μηχανικό ( που πλέον μόλις με βλέπει αρχινάει να παθαίνει εγκεφαλικό) και κάποιοι ίσως τον ξέρετε.....Τρέχει Σέρρες/Μέγαρα και η ομάδα του πατάει και χώμα.
    Να σημειώσω ότι του είπα κάνε τον καλύτερο δυνατό έλεγχο ασχέτως των χρημάτων. Του είπα ακόμα και για καυσανάλυση και μου είπε ότι δεν έχει τον εξοπλισμό.
    Έτσι πάει τον καλύτερο "Γάτο" της Yamaha ήθελα, την καλύτερη ......... έφαγα.

    Επίσης YAMAHA λίγο πιο πάνω από Καλλιρόης που λές ήταν ο μηχανικός του!
    Τελευταία τροποποίηση από MostrinO; 26/06/2018 στις 13:11.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 11:08
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 21:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF