Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ιμάντας μετάδοσης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2017
    Μηνύματα
    25

    Question Ιμάντας μετάδοσης

    Γεια σας.έχω ένα 50άρι σκουτερακι με 60.000 χλμ.Δεν έχει αλλαχτεί ποτέ ο ιμάντας του.Είδα και άκουσα ότι πρέπει να αλλάζεται ανά 10-20 χιλιάδες χιλιόμετρα.Έτσι λοιπόν θα προχωρήσω στην αλλαγή του.Τι πρέπει να προσέξω;
    Επίσης εκεί στο καπάκι του ιμάντα δίπλα στην μανιβέλα γράφει oil 0.12l.Προφανώς παίρνει κάποιο λάδι εκεί.Πως το ελέγχουμε και το αλλάζουμε;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xoriatlamas14 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας.έχω ένα 50άρι σκουτερακι με 60.000 χλμ.Δεν έχει αλλαχτεί ποτέ ο ιμάντας του.Είδα και άκουσα ότι πρέπει να αλλάζεται ανά 10-20 χιλιάδες χιλιόμετρα.Έτσι λοιπόν θα προχωρήσω στην αλλαγή του.Τι πρέπει να προσέξω;
    Επίσης εκεί στο καπάκι του ιμάντα δίπλα στην μανιβέλα γράφει oil 0.12l.Προφανώς παίρνει κάποιο λάδι εκεί.Πως το ελέγχουμε και το αλλάζουμε;
    Ευχαριστώ
    Εκει που ειναι ο ιμαντας σιγουρα δεν εχει λαδι.Ξεβιδωσε αφοβα το καπακι και αριστερα θα δις το βαριατερ που εχει και το μπιλιοφορο μεσα.Δεξια ειναι η τροχαλια του ιμαντα.Ξεβιδωσε τα και βγαλε τα και περνα τον καινουριο ιμαντα.Αν θελει και μπιλιες αλαξε της.Ειναι σχετικα ευκολο.

    Οταν περασεις το καινουριο ιμαντα για να μπει στη τροχαλια ανιξε με τα χερια σου την τροχαλια και στριψε τη λιγακι για να μπει μεσα το λουρι.

    Μπορει να μην τα γραφω καλλα αλλα τη συγκεκριμενη εργασια την εκανα την προηγουμενη βδομαδα σε ενα απριλια 125.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Προσέχουμε τι συμβουλές δίνουμε γενικα αν δεν ξέρουμε παπασουζα..μάλλον ο φίλος αναφέρεται σε ένα ανάγλυφο που σου λέει πόσο βαλβολινη πέρνει εκεί..φιλε μου αν δεν έχεις γνώσεις καλό είναι να το πας σε ένα συνεργείο να σου αλλάξει βαλβολινη και ιμαντα όπως και μπίλιες και φωλιές για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο..απορώ πως άντεξε τόσο το δύσμοιρο..
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Προσέχουμε τι συμβουλές δίνουμε γενικα αν δεν ξέρουμε παπασουζα..μάλλον ο φίλος αναφέρεται σε ένα ανάγλυφο που σου λέει πόσο βαλβολινη πέρνει εκεί..φιλε μου αν δεν έχεις γνώσεις καλό είναι να το πας σε ένα συνεργείο να σου αλλάξει βαλβολινη και ιμαντα όπως και μπίλιες και φωλιές για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο..απορώ πως άντεξε τόσο το δύσμοιρο..
    Συγνωμη απο μερους μου.Διαβασα πιο καλλα την ερωτηση.Νομιζα οτι ρωτουσε αν εχει λαδι μεσα και πως μπορει να αλαξει το λουρι..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ, σου εχω πει οτι δεν σε πολυγουσταρω εδω τριγυρω, ναι...???

    Υ.Γ.
    Αμα καταφερεις να διαβασεις αυτα που εγραψες και καταφερεις να τα καταλαβεις θα δεις οτι εγραψες εναν υπεροχο οδηγο για το πως να κοψει το παλικαρι 2-3 δαχτυλα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εκει που ειναι ο ιμαντας σιγουρα δεν εχει λαδι.
    Eκεί που είναι ο ιμάντας όχι, αλλά όλα σχεδόν τα σκούτερ, μετά το σύστημα CVT με τον ιμάντα, και πριν τον άξονα τροχού, έχουν μειωτήρα στροφών.

    Αυτός παίρνει λάδι κιβωτίου μέσα (ή ότι λέει το μάνιουαλ) και που και που, καλό είναι να το αλλάζουμε.

    Π.χ. >>> https://www.youtube.com/watch?v=-YVrn75ztwE
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ, σου εχω πει οτι δεν σε πολυγουσταρω εδω τριγυρω, ναι...???

    Υ.Γ.
    Αμα καταφερεις να διαβασεις αυτα που εγραψες και καταφερεις να τα καταλαβεις θα δεις οτι εγραψες εναν υπεροχο οδηγο για το πως να κοψει το παλικαρι 2-3 δαχτυλα..
    Ακου φιλε.Την πλακα την σηκωνω και με το παραπανω.Μου αρεσει να αυτοσαρκαζομαι κιολας.Εσυ καταλαβαινω οτι δεν κανεις πλακα.Ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω.Θεωρω γελειο(για να μην πω κατι αλλο)ενας ανθρωπος αντοικινονικος και θρασυτατος(λεω οτι μου εχεις δηξει 1μιση χρονο) να ειναι αντμιν σε ενα τετοιο σοβαρο και πανελληνιο σαιτ.Δεν προκειτε να σου ξαναδωσω τη παραμικρη σημασια γιατι δε θα πεσω(η ανεβω αν προτιμας)στο επιπεδο που εισαι εση.Τωρα αν δεν πολυγουσταρεις να με βλεπεις η να διαβαζεις τα ανορθογραφα και ακαταλαβιστηκα γραπτα μου,υπαρχει και το ξιδακη που κανει πολυ καλη δουλεια.

    Υ.Γ.Δεν εχω σηνηθησει να μιλαω σε μεγαλητερους ανθρωπους ετσι γιατι εχω μαθει να σεβομαι.Αλλα ο συγκεκριμενος ειναι προσβλητικος και εριστηκος απεναντι μου.Δεν ξανασχολουμαι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ακου φιλε.Την πλακα την σηκωνω και με το παραπανω.Μου αρεσει να αυτοσαρκαζομαι κιολας.Εσυ καταλαβαινω οτι δεν κανεις πλακα.Ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω.Θεωρω γελειο(για να μην πω κατι αλλο)ενας ανθρωπος αντοικινονικος και θρασυτατος(λεω οτι μου εχεις δηξει 1μιση χρονο) να ειναι αντμιν σε ενα τετοιο σοβαρο και πανελληνιο σαιτ.Δεν προκειτε να σου ξαναδωσω τη παραμικρη σημασια γιατι δε θα πεσω(η ανεβω αν προτιμας)στο επιπεδο που εισαι εση.Τωρα αν δεν πολυγουσταρεις να με βλεπεις η να διαβαζεις τα ανορθογραφα και ακαταλαβιστηκα γραπτα μου,υπαρχει και το ξιδακη που κανει πολυ καλη δουλεια.

    Υ.Γ.Δεν εχω σηνηθησει να μιλαω σε μεγαλητερους ανθρωπους ετσι γιατι εχω μαθει να σεβομαι.Αλλα ο συγκεκριμενος ειναι προσβλητικος και εριστηκος απεναντι μου.Δεν ξανασχολουμαι.
    Μωρέ και λίγα του είπες, κι άλλα πες του μπας και βάλει μυαλό.

    Το λοιπόν για να μην τα παίρνεις στο κρανίο άδικα ένα δίκιο το έχει. Όταν δίνεις λάθος συμβουλές που όποιος τις ακολουθήσει θα μείνει στην καλύτερη χωρίς μηχανάκι αλλά στην χειρότερη χωρίς δάχτυλα, δικαιούται να λέει αυτά που λέει. Το καταλαβαίνω ότι το κάνεις από την καλή σου την καρδιά να βοηθήσεις όπως μπορείς κάποιον σύντροχο αλλά δεν γνωρίζεις και αντί να βοηθήσεις πιθανότατα να κάνεις κακό. Αυτό εννοεί με το "σου εχω πει οτι δεν σε πολυγουσταρω εδω τριγυρω". Και αντικοινωνικός όχι δεν είναι ειδικά αν στην παρέα υπάρχει μεζές και τσίπουρο λύνεται το γλωσσάκι του και γίνεται λαλίστατος.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xoriatlamas14 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας.έχω ένα 50άρι σκουτερακι με 60.000 χλμ.Δεν έχει αλλαχτεί ποτέ ο ιμάντας του.Είδα και άκουσα ότι πρέπει να αλλάζεται ανά 10-20 χιλιάδες χιλιόμετρα.Έτσι λοιπόν θα προχωρήσω στην αλλαγή του.Τι πρέπει να προσέξω;
    Επίσης εκεί στο καπάκι του ιμάντα δίπλα στην μανιβέλα γράφει oil 0.12l.Προφανώς παίρνει κάποιο λάδι εκεί.Πως το ελέγχουμε και το αλλάζουμε;
    Ευχαριστώ
    Αγαπητέ εγώ άλλαξα ιμάντα στις 25.000χιλ ενώ στο εγχειρίδιο έλεγε στις 12.000χιλ χωρίς να έχει σημάδια πολυκερματισμού ή φθοράς, επίσης άκουσα από τον μάστορα να μου λέει και στις 35.000χιλ να τον άλλαζες δεν θα είχες θέμα!
    Έρχεσαι τώρα να μου επιβεβαιώσεις ότι τελικά οι ιμάντες κρατάνε πολύ περισσότερο από ότι λένε στο εγχειρίδιο να τους αλλάζουμε. 60.000χιλ ουάου!
    Τώρα για τα λάδια(βαλβολίνες) του διαφορικού, καλό είναι να τα αλλάξεις αν δεν έχουν αλλαχθεί ποτέ, εκεί δεν πρέπει να έχει μετρητή για να δεις πόσο έχει μέσα, ο μόνος τρόπος να τα μετρήσεις είναι να τα βγάλεις σε ένα δοχείο με μεζούρα.
    Επίσης αν τα αλλάξεις συνήθως έρχονται σε μια συσκευασία σωλήνα ακριβώς τα ML που πρέπει να βάλεις άρα πάλι δεν χρειάζεται να ανησυχείς για μετρήσεις.

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ εγώ άλλαξα ιμάντα στις 25.000χιλ ενώ στο εγχειρίδιο έλεγε στις 12.000χιλ χωρίς να έχει σημάδια πολυκερματισμού ή φθοράς, επίσης άκουσα από τον μάστορα να μου λέει και στις 35.000χιλ να τον άλλαζες δεν θα είχες θέμα!
    Έρχεσαι τώρα να μου επιβεβαιώσεις ότι τελικά οι ιμάντες κρατάνε πολύ περισσότερο από ότι λένε στο εγχειρίδιο να τους αλλάζουμε. 60.000χιλ ουάου!
    Εγω παντως ιμαντα δεν εχω καταφερει να κρατησω μεχρι το προτεινομενο οριο αλλαγης του κατασκευαστη...συνηθως διαλυονται νωριτερα!!
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως ιμαντα δεν εχω καταφερει να κρατησω μεχρι το προτεινομενο οριο αλλαγης του κατασκευαστη...συνηθως διαλυονται νωριτερα!!
    Για πόσα κυβικά μιλάμε?

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Για πόσα κυβικά μιλάμε?
    Απο 200+...
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παντως τον υμαντα που αλαξα εγω(με τον τροπο που εγραψα παραπανω)στο απριλια κρατησε κοντα στα 40.000.Το μηχανακι δεν ειχε ξαναλαξει ποτε.125 cc
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δεν προκειτε να σου ξαναδωσω τη παραμικρη σημασια
    Μου κανεις μουτρακια..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    τα λάδια(βαλβολίνες) του διαφορικού
    Μειωτήρας στροφών είναι, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με διαφορικό, δεν έχει καν νόημα το διαφορικό σε κίνηση σε ΕΝΑ τροχό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ιμάντας μετάδοσης φιτίλια.
    από Live2ride στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2017, 18:17
  2. Γρανάζωμα τελικής μετάδοσης
    από kostisthegreek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2017, 16:01
  3. Moto GP Εστορίλ ΕΤ-3 ... Ωρα μετάδοσης...
    από warm up στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 09:00
  4. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 11:26
  5. Σχέσεις μετάδοσης και τελική
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2005, 19:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF