Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Προτάσεις για αγορά καινούργιας μηχανής μέχρι 300cc

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEO Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ. Μεγάλο ρόλο στην περίπτωση μου παίζουν και οι αναρτήσεις. Λόγω 3 κηλών στον αυχένα οι περισσότεροι γιατροί μου έχουν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας
    Συνεπώς όσο καλύτερες αναρτήσεις για απορρόφηση κραδασμών του τέλειου Ελληνικού οδοστρώματος, τόσο το καλύτερο.
    Ε τοτε δεν πρεπει να παρεις σκουτερ. Ενα ψηλοφτερο μηχανακι με τερμα μαλακές αναρτησεις (αν παιρνουν ρυθμισεις) θα ηταν πολυ καλυτερο απο σκουτερ οσον αφορα τον αυχενα σου.

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Απο αυτα που εβαλες θα προτιμούσα το medley 150. Προσωπικά απο την piaggio κραταω οτι ειναι παραδοσιακά απο τις best seller εταιρείες με πολλά μοντελα στην κορυφη ανα κατηγορία και παραδοσιακά μεσα στις πρωτη δευτερη θεση πωλησεων σκούτερ. Οπότε θα το δοκίμαζα σίγουρα. Φίλος που ειχε επαγγελματικά liberty 125 δεν αντιμετώπισε προβλήματα μεχρι τα 50k μετα αλλαξε δουλειά
    Απο την αλλη το medley εκτος απο best σέλερ ειναι και ισως το πιο καλαίσθητο συγκριτικά.
    Και οι ανταγωνιστές βεβαια μια χαρα είναι

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ε τοτε δεν πρεπει να παρεις σκουτερ. Ενα ψηλοφτερο μηχανακι με τερμα μαλακές αναρτησεις (αν παιρνουν ρυθμισεις) θα ηταν πολυ καλυτερο απο σκουτερ οσον αφορα τον αυχενα σου.
    Ναι, δεν θα διαφωνήσω.. και ειδικά με το sym hd που είχα, κάθε φορά που έπεφτα σε λακκούβα ήταν λες και ραγιζε όλη μου η ραχοκοκαλιά.. Γιαυτο είπα μήπως εκανα και μια έρευνα για κανα on off όπως και το πολυπόθητο Vstrom 250 αλλά με το budget που μπορώ να διαθέσω θα πρέπει να συμβιβαστώ σε μια από τις επιλογές της λίστας..

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Ναι, το medley και για μένα ίσως είναι το πιο όμορφο της λίστας, ειδικά σε μαύρο ματ που το πέτυχα σε μια έκθεση.. και οι 15 σχεδόν ίπποι του είναι αξιοσημείωτοι για 150cc. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος αν αξιζει τα 700€ παραπάνω από το symphony..

  5. #20
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    ο τσολλιας που είναι?
    Τον Τσολιά στα 250 δεν τον πιάνεις! έχουν λυθεί μαρσπιέδες οδηγού-συνοδηγού,έχει αφαιρεθεί η fatbar και αύριο βγαίνουν ζάντες και πάνε για βάψιμο σε χρυσό.

    THEO πάρε SYM WOLF 250 και θα με θυμηθείς.Άσε να λένε...ζηλεύουν.
    Υ.Γ. Έχω βάλει αγγελία και το δικό μου αλλά δεν πολυψήνομαι να το δώσω άρα βρες άλλο αν σε ενδιαφέρει.Βέβαια τοσο καλοσυντηρημένο δεν θα βρείς αλλά μετά απο ένα καυγά που είχα με το μοτοβύνιο όχι δεν θα το δώσω το μηχανάκι.Αν θες βοηθεια για το wolf 250 ρώτα να σου πώ.Μέχρι και το service manual απο την Sym εχω (ειμαι απο τους ψείρες βλέπεις).Ταξιδάκια κάνει και δικάβαλο σχετικά άνετα μέχρι 300-350 χλμ απόσταση.Αν φτιάξεις και την σέλα δεν θα κουράζονται οι προσαγωγοί σου οπότε πας άνετα.
    Γυμνό κουράζει ο αέρας φυσικά αλλά μιας και τελικιάζει στα 147 με μενα πάνω (110 κιλά) σε φυσιολογική στάση αναβάτη με σχεδόν μηδενικό αέρα σε ευθεία τα 120 της εθνικής που είναι το όριο δεν θα τα πας στα κόκκινα.
    Το δικό μου με 42000 δεν έχει κάνει κιχ...(Ψέμματα αλλάζω δίσκους συμπλέκτη συντομα γιατί κάτι δεν μου αρέσει) και ένα άλλο ενός γνωστού εταιρικό (πραγματικά εταιρικό) στις 150.000 πάει μια χαρά με συντήρηση βάση manual.
    Τα CBF250 τα πατάς,αν έχεις χέρι (και ο άλλος όχι τόσο) πατάς και CBR250R,Ninja δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις εκτός και αν ανέβεις στο φανάρι απάνω του και γενικά είναι ένα all around τιμιο commute.
    Αρκεί να βρει καλοσυντηρημένο.Αν αποφασίσεις να δείς κάποιο πές μου μήπως είναι κανενός γνωστού γιατί ειμαστε μαζεμένοι 200 νοματαίοι και τα λέμε και παίζουν 5 ενεργές αγγελίες απο τα δικά μας (εκτός απο το δικό μου που θα κατέβει λίαν συντόμως).

    Τα πλεονεκτήματα ενάντιο πχ στο Ninja 250 που είναι ο βασικός ανταγωνιστής είναι βασικά.
    Είναι μονοκύλινδρο ενώ το Ninja δικύλινδρό όπερ και σημαίνει μικρότερα κόστη συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση καυσίμου και σε συνδιασμό με το είναι ψεκαστό και όχι καρμπυρατέρ.
    Επίσης ΔΕΝ έχεις 300 πλαστικά οπότε σε ενδεχόμενη πτώση η αντικατάσταση τυχών σπασμένων/φθαρμένων πλαστικών κοστίζει λιγότερο.
    Επίσης λόγω του οτι είναι ολίγο αντιεμπορικό δεν αποτελεί στόχο κλοπής συγκρίση με άλλα της κατηγορίας του πχ ninja.Βέβαια αν εισαι μακακας σαν και μένα και μόνο τα περιφεριακά που βάλει κάνουν 600 ευρώ τότε ναι θα είσαι πρώτος στόχος....Αλλά το έχω σε φυλασσόμενο γκαράζ (από χτές) με κάμερες και προσωπικό κτλπ κτλπ οπότε δεν με νοιάζει ιδιαίτερα....
    Δέν έχει βέβαια κραδασμούς (πάντα μιλάμε για μονοκύλινδρο οπότε το συγκρίνουμε με άλλα μονοκύλινδρα) και πρέπει να αναφέρω οτι δεν έχει ΑBS/CBS.Eίναι EURO 3.
    Απέναντι στο Ninja χάνεις τελική και ίσως...ίσως...στα μπαμ.Αλλά μιας και δεν το θές για κόντρες σόρρυ αλλά χ3στηκ3$.
    Υ.Γ.2 Το inazuma όχι απλά το πατάς...Του βαράς και μια με ένα ταψί απο πάνω γιατί είναι κακάσχημο.
    Υ.Γ.3 Εντός πόλης το WOLF κατανάλωση περίπου 3,12/100.Εκτός.... άστο....Απο Καλλιρόης στην Αθήνα απλή 95άρα BP δικάβαλο (170κιλά) ,40ρα μπαγκαζιέρα τιγκα με εργαλεία κτλπ, μια μεγάλη τσάντα πράματα (μπουφάν αδιάβροχο, κεφτεδάκια για το δρόμο)....μέχρι Καλαμάτα με 110-120 Εθνική μόλις 15 ευρώ καύσιμο.Τιμές καυσίμων περίπου 1,5/λίτρο πέρσυ καλοκαίρι.
    Υ.Γ.4 Ετήσιο κόστος συντήρησης....Μην ρωτάς εμένα,έχω φτάσει σε σημείο να αλλάζω κάθε 1.000 χλμ λάδια γιατί έτσι...Και με λάδι ipone όχι του lidl
    Να ξηλώνω και να βάζω πράματα στο μηχανάκι γιατί απλά μου αρέσει στο μάτι κάποια λεπτομέρεια....(Μόλις παράγγειλα κάτι χρυσα φλάς της barraccuda -170 euro- για να δέσουν με τους καθρέπτες μου - και αυτοί barracuda 83 euro).Kαι άλλαξα τιμονόμπρα renthal χρυσή για να βάλω DOD fatbar μόνο και μόνο γιατί σκάλωσα με τις προστασίες μανέτας....Ρώτα ένα μάστορα...Τέλη 22 γιούρα όπως τα παπιά και όλα τα 250ρια
    , ασφάλεια 40-45 το εξάμηνο
    Κρίνε μόνος σου αδερφέ.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 20/06/2018 στις 02:37.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Aν έιχα πρόβλημα στον αυχένα και οι γιατροί μου έιχαν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας προσωπικα μάλλον θα απέφευγα να το κάνω...
    Αν δεν μπορούσα αλλιως θα πηγαινα σε ον οφ μηχανάκι. Υπάρχουν πολλές επιλογές στα μεταχειρισμένα 250 και με πολύ λογικά λεφτά. XR ,KLX, KLE κτλ. Υπάρχουν επίσης επιλογές σε 400 500 και 600 κυβικά πάντοτε μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές.
    Εξυπακούεται ότι θα αγοράζα επισης ένα καλό "παναλαφρο" στριταδικο και φυσικά ακριβό κράνος.
    Θα οδηγουσα με την ζελατίνα κλειστή και θα φροντιζα να μην ξεπερνω τα 100 χλμ στον δρομο.
    Δεν θα πήγαινα χώμα.

    ΥΓ. Μπορεί να σου φαίνονται πολλοι οι περιορισμοί αλλά οι επιπτώσεις στην διασκέδαση σου θα είναι ελάχιστες. Αν αντέχει το σώμα σου κιολας μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο έτσι.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 20/06/2018 στις 06:37.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Τον Τσολιά στα 250 δεν τον πιάνεις! έχουν λυθεί μαρσπιέδες οδηγού-συνοδηγού,έχει αφαιρεθεί η fatbar και αύριο βγαίνουν ζάντες και πάνε για βάψιμο σε χρυσό.

    THEO πάρε SYM WOLF 250 και θα με θυμηθείς.Άσε να λένε...ζηλεύουν.
    Υ.Γ. Έχω βάλει αγγελία και το δικό μου αλλά δεν πολυψήνομαι να το δώσω άρα βρες άλλο αν σε ενδιαφέρει.Βέβαια τοσο καλοσυντηρημένο δεν θα βρείς αλλά μετά απο ένα καυγά που είχα με το μοτοβύνιο όχι δεν θα το δώσω το μηχανάκι.Αν θες βοηθεια για το wolf 250 ρώτα να σου πώ.Μέχρι και το service manual απο την Sym εχω (ειμαι απο τους ψείρες βλέπεις).Ταξιδάκια κάνει και δικάβαλο σχετικά άνετα μέχρι 300-350 χλμ απόσταση.Αν φτιάξεις και την σέλα δεν θα κουράζονται οι προσαγωγοί σου οπότε πας άνετα.
    Γυμνό κουράζει ο αέρας φυσικά αλλά μιας και τελικιάζει στα 147 με μενα πάνω (110 κιλά) σε φυσιολογική στάση αναβάτη με σχεδόν μηδενικό αέρα σε ευθεία τα 120 της εθνικής που είναι το όριο δεν θα τα πας στα κόκκινα.
    Το δικό μου με 42000 δεν έχει κάνει κιχ...(Ψέμματα αλλάζω δίσκους συμπλέκτη συντομα γιατί κάτι δεν μου αρέσει) και ένα άλλο ενός γνωστού εταιρικό (πραγματικά εταιρικό) στις 150.000 πάει μια χαρά με συντήρηση βάση manual.
    Τα CBF250 τα πατάς,αν έχεις χέρι (και ο άλλος όχι τόσο) πατάς και CBR250R,Ninja δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις εκτός και αν ανέβεις στο φανάρι απάνω του και γενικά είναι ένα all around τιμιο commute.
    Αρκεί να βρει καλοσυντηρημένο.Αν αποφασίσεις να δείς κάποιο πές μου μήπως είναι κανενός γνωστού γιατί ειμαστε μαζεμένοι 200 νοματαίοι και τα λέμε και παίζουν 5 ενεργές αγγελίες απο τα δικά μας (εκτός απο το δικό μου που θα κατέβει λίαν συντόμως).

    Τα πλεονεκτήματα ενάντιο πχ στο Ninja 250 που είναι ο βασικός ανταγωνιστής είναι βασικά.
    Είναι μονοκύλινδρο ενώ το Ninja δικύλινδρό όπερ και σημαίνει μικρότερα κόστη συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση καυσίμου και σε συνδιασμό με το είναι ψεκαστό και όχι καρμπυρατέρ.
    Επίσης ΔΕΝ έχεις 300 πλαστικά οπότε σε ενδεχόμενη πτώση η αντικατάσταση τυχών σπασμένων/φθαρμένων πλαστικών κοστίζει λιγότερο.
    Επίσης λόγω του οτι είναι ολίγο αντιεμπορικό δεν αποτελεί στόχο κλοπής συγκρίση με άλλα της κατηγορίας του πχ ninja.Βέβαια αν εισαι μακακας σαν και μένα και μόνο τα περιφεριακά που βάλει κάνουν 600 ευρώ τότε ναι θα είσαι πρώτος στόχος....Αλλά το έχω σε φυλασσόμενο γκαράζ (από χτές) με κάμερες και προσωπικό κτλπ κτλπ οπότε δεν με νοιάζει ιδιαίτερα....
    Δέν έχει βέβαια κραδασμούς (πάντα μιλάμε για μονοκύλινδρο οπότε το συγκρίνουμε με άλλα μονοκύλινδρα) και πρέπει να αναφέρω οτι δεν έχει ΑBS/CBS.Eίναι EURO 3.
    Απέναντι στο Ninja χάνεις τελική και ίσως...ίσως...στα μπαμ.Αλλά μιας και δεν το θές για κόντρες σόρρυ αλλά χ3στηκ3$.
    Υ.Γ.2 Το inazuma όχι απλά το πατάς...Του βαράς και μια με ένα ταψί απο πάνω γιατί είναι κακάσχημο.
    Υ.Γ.3 Εντός πόλης το WOLF κατανάλωση περίπου 3,12/100.Εκτός.... άστο....Απο Καλλιρόης στην Αθήνα απλή 95άρα BP δικάβαλο (170κιλά) ,40ρα μπαγκαζιέρα τιγκα με εργαλεία κτλπ, μια μεγάλη τσάντα πράματα (μπουφάν αδιάβροχο, κεφτεδάκια για το δρόμο)....μέχρι Καλαμάτα με 110-120 Εθνική μόλις 15 ευρώ καύσιμο.Τιμές καυσίμων περίπου 1,5/λίτρο πέρσυ καλοκαίρι.
    Υ.Γ.4 Ετήσιο κόστος συντήρησης....Μην ρωτάς εμένα,έχω φτάσει σε σημείο να αλλάζω κάθε 1.000 χλμ λάδια γιατί έτσι...Και με λάδι ipone όχι του lidl
    Να ξηλώνω και να βάζω πράματα στο μηχανάκι γιατί απλά μου αρέσει στο μάτι κάποια λεπτομέρεια....(Μόλις παράγγειλα κάτι χρυσα φλάς της barraccuda -170 euro- για να δέσουν με τους καθρέπτες μου - και αυτοί barracuda 83 euro).Kαι άλλαξα τιμονόμπρα renthal χρυσή για να βάλω DOD fatbar μόνο και μόνο γιατί σκάλωσα με τις προστασίες μανέτας....Ρώτα ένα μάστορα...Τέλη 22 γιούρα όπως τα παπιά και όλα τα 250ρια
    , ασφάλεια 40-45 το εξάμηνο
    Κρίνε μόνος σου αδερφέ.
    Φίλε τσολιά, ίσως είναι η καλύτερη και μακράς η πιο ουσιαστική ανάλυση για μοτοσυκλέτα από πόσες έχω διαβάσει το τελευταίο 15νθημερο που ψάχνω μανιωδώς να δω τι να πάρω!

    Η αλήθεια είναι πως το wolf από το 2013 που κατέληξα στο hd το είχα σταμπάρει όμως τότε δεν είχα ακούσει πολλά για την sym και είχα σκεφτεί να επιλέξω κάτι πιο συμβατικό... Σίγουρα πρόκειται για καλή περίπτωση σύμφωνα με την περιγραφή σου και θα το έχω στα υπόψιν μου.. Για τον συνεπιβάτη είναι άνετο; Από άποψη κραδασμών πως το βλέπεις;;

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Aν έιχα πρόβλημα στον αυχένα και οι γιατροί μου έιχαν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας προσωπικα μάλλον θα απέφευγα να το κάνω...
    Αν δεν μπορούσα αλλιως θα πηγαινα σε ον οφ μηχανάκι. Υπάρχουν πολλές επιλογές στα μεταχειρισμένα 250 και με πολύ λογικά λεφτά. XR ,KLX, KLE κτλ. Υπάρχουν επίσης επιλογές σε 400 500 και 600 κυβικά πάντοτε μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές.
    Εξυπακούεται ότι θα αγοράζα επισης ένα καλό "παναλαφρο" στριταδικο και φυσικά ακριβό κράνος.
    Θα οδηγουσα με την ζελατίνα κλειστή και θα φροντιζα να μην ξεπερνω τα 100 χλμ στον δρομο.
    Δεν θα πήγαινα χώμα.

    ΥΓ. Μπορεί να σου φαίνονται πολλοι οι περιορισμοί αλλά οι επιπτώσεις στην διασκέδαση σου θα είναι ελάχιστες. Αν αντέχει το σώμα σου κιολας μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο έτσι.
    Ναι, η αλήθεια είναι πως και εγώ σκέφτηκα να παρατήσω τα 2τροχα αλλά στις 4 ρόδες μπορεί να εξασφαλίζω τον αυχένα μου αλλά σίγουρα ρισκάρω την ψυχική μου υγεία! Απλό παράδειγμα, με μηχανάκι στην δουλειά μου φθάνω σε 10 λεπτά max ενώ με το αυτοκίνητο το νωρίτερο είναι 30 με 35 λεπτά.. Ζούγκλα η φάση.. Οπότε λέω αν βρω κάτι συμβατικό με χαμηλούς κραδασμούς και με αρκετή προσοχή στα άπειρα ρήγματα της ελληνικής ασφαλτοδρομισης, ίσως να την βγάλω καθαρή.. τώρα, για on off που λες σίγουρα είναι η καλύτερη περίπτωση όμως με τα λεφτά που διαθέτω ακόμα και μεταχειρισμένα βλέπω αρκετά παλιά μοντέλα με πολλά χιλιόμετρα στην καμπούρα τους που με αποτρέπουν στην αγορά τους.. επίσης σε on off τα περισσότερα μοντέλα είναι άνω των 250 cc πράγμα που συνήθως ανεβάζει και την κατανάλωση σε καύσιμα αλλά και το κόστος συντήρησης (τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, ΚΤΕΟ κλπ)
    Συνεπώς ίσως για την ώρα να βολευτώ με κάποιο σκουτερακι η κάτι σαν το wolf που προτείνει ο φίλος tsolias και σε 2 - 3 χρόνια που θα έχει κινηθεί στην αγορά το vstrom 250 να το πετύχω μεταχειρισμένο με 2500-3000€..

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    τσολια το sym μπορει να κανει με 130 χαω καθημερινες αποστασεις των 100 χλμ χαλαρα; η θα ζοριζεται;
    Γιαννης

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    problem solved .Κολλάρο καρτ. Τώρα πόσο άνετο είναι στην κινηση του κεφαλιού δεν ξέρω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	41o7UbMI1eL.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	16,9 KB 
ID:	396653

  11. #26
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Virus εικάζω ναι μπορεί να κάνει την απόσταση αυτή καθημερινά όπως μπορεί το CBR250R και το CBF250 και το χάλι -σορρυ inazuma ηθελα να πώ αφού το επαγγελματικό που κυκλοφοράει ο φίλος (wolf 250) είναι μοντέλο 13 και έχει κάνει περίπου 150.000 ΧΑΛΑΡΑ από όσο διατείνεται και τον βλέπω.Mην ξεχνάς οτι μιλάς για 250 κυβικά.Όχι για 400.Θα κουράσεις κινητήρα σε όλα τα commute αν πας έτσι ΚΑΘΕ μέρα τόσα ΧΛΜ....
    Η άποψη μου είναι ΝΑΙ μπορεί να την κάνει αυτή την απόσταση καθημερινά όμως με σχολαστική συντήρηση και πάντα βάση manual.Εξάλλου κάπου νομίζω οτι διάβασα και απο τον φίλτατο oldman που τον έχω όσο λίγους σε υπόληψη στα τεχνικά....όσο έχει λάδι πάει...η κάπως έτσι.Το νόημα αυτό ήταν.Φυσικά η ποιότητα κατασκευής κινητήρα και λοιπών μερών μου είναι άγνωστη μιας και δεν ξέρω τι κράματα έχουν βάλει, προφανώς είναι (κατ εμέ) ελαφρά κατώτερη της honda (και μιλάω για honda διοτι η sym μέχρι πριν λίγα χρόνια έφτιαχνε τα honda),AΛΛΑ...είναι ένα οικονομικό commute bike που βγάζει γούστα,χωρίς έντονους κραδασμούς (συγκρίση με πολλά άλλα μονοκύλινδρα), πανέμορφο, οικονομικό και μέχρι τώρα λίαν αξιόπιστο.Απο κει και πέρα τι άλλο να σου πώ;

    ΤΗΕΟ Φίλτατε η γυναίκα μου που είναι με "πιασίματα" δεν κουράστηκε ιδιαίτερα στο ταξίδι Αθήνα-Μάνη (4 στάσεις 5λεπτες) ούτε σε κοντινά ταξιδάκια μέχρι πχ Ναύπλιο και Χαλκίδα.

    Να συνεχίσω την ανάλυση λίγο ε;Και ναι κάνω τζάμπα διαφήμηση σε ένα προιόν που έχω μείνει ευχαριστημένος.Φρένα εμπρός...άγκυρες.Πίσω λίαν ικανοποιητικά, πρέπει να προσέχεις το πόδι να μην το πατάς γιατί ειναι σε περίεργη θέση και τρώς τακάκια χωρίς λόγο.Ποιότητα πλαστικών θα έλεγα έχουν βάλει πολύ καλή.Δεν έχει ξεθωριάσει ακόμα τίποτα.Κοντέρ....Αναλογικό στροφόμετρο,ψηφιακή ένδειξη ταχύτητας.Ψηφιακή ένδειξη βενζίνης -εδώ μπορούσε πιο καλά...λίγο ανακριβής αλλα δεν έχεις θέμα-, ένδειξη volt μπαταρίας,ολικός και μερικός ψηφιακός μετρητής ταξιδίου,ρολόι ψηφιακό,ένδειξη αλλαγής λαδιού -λαμπάκι-, θερμοκρασίας -λαμπάκι- , και ένα άλλο που νομίζω είναι τσεκ -λαμπάκι-.
    Φώτα που κάνουν τον Βασιλάκη Καίλα όταν έπαιζε τον τυφλό να βλέπει...Σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωτισμό ουτε απο τα αστέρια πρόβλημα ΚΑΝΕΝΑ σε μεγάλη απόσταση (και κάτω-πίσω απο το φανάρι γραναζάκι πλαστικό που ρυθμίζεις την δέσμου του φωτός), ωραία θέση οδήγησης (μετά απο κανα δίωρο βέβαια αρχίζουν και πονάνε οι προσαγωγοί που βρίσκουν ντεπόζιτο αλλά κλάιν).Ψεκαστό και όχι καρμπυρατέρ με ότι αυτό συνεπάγεται....Χωρίς CBS/ABS, εμένα με βολεύει γιατί είμαι κάφρος αλλά το πιο καλό θα ήταν να υπάρχει για τους φυσιολογικούς οδηγούς εδώ μέσα και μεταξύ μας...έχουν ένα δίκιο... .
    Στην πόλη μέσα στην κίνηση μανιτζέβελο παρά τον φαινομενικό του όγκο (με το μαμα τιμόνι και όχι αυτά που έχω βάλει εγώ βέβαια- αν και έχω όλα τα μαμα,και πολλά ακόμα εξτραδάκια), ροπάρει καλά δεν υπάρχει περίπτωση να σε παιδέψει σε αστικό περιβάλλον - πλήν ισως του οτι έχει απο την μανα του καρίνα και θέλει λίγο προσοχή στα πεζοδρόμια πως θα τα ανέβεις, μια συνήθεια είναι εξάλλου)
    Πολλά πλεονεκτήματα συγκρίση με τον ανταγωνισμό της κατηγορίας του μέχρι την χρονολογία του και ελάχιστα μειονεκτήματα.Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω βασικά είναι ίσως στην ποιότητα αλλά ακόμα και αυτό είναι υπό αίρεση επί της παρούσης μιας και μιλάμε για ένα νέο μηχανάκι,που δεν είναι "κουρασμένο" ακόμα.Απο τα 200+ άτομα της ομάδας ελάχιστοι έχουν κάνει πάνω απο 50.000 και μόνο ένας 150.000 (είμαι στις 42.000 εγώ) οπότε δεν υπάρχει τόσο σαφής εικόνα όπως πχ το CBF250...Που είναι παλιό,καρμπυρατέρ και πίσω ταμπούρο και όχι δισκόφρενο.Η το ninja που είναι καρμπυρατέρ 3-4 έτη παλαιότερο,δικύλινδρο και όχι μονοκύλινδρο (άρα διπλά κόστη στην συντήρηση, βαλβίδες-μπουζιά-λαδόξυδα κτλπ) πιο μεγάλη κατανάλωση για 8 άλογα παραπάνω που στηνπερίπτωση σου είναι μάλλον αχρείαστα μιας και έχεις το θέμα του αυχένα και δεν θα πας για τελικές οπότε δεν θα έχεις τόσο μεγάλη αντίσταση αέρα στον αυχένα κτλπ κλτπ.
    Άλλη απορία;
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 21/06/2018 στις 01:11.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    με καλυψες. θενκς. ολα λαμβανονται σοβαρα υποψιν!
    Γιαννης

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    tsolia μας κάλυψες μέχρι και την παραμικρή υπόνοια απορίας!
    Να ξέρεις πάντως αν πέρναγε απο το χέρι μου (ίσως αν ποτέ κέρδιζα το τζόκερ) θα ζήταγα στην SYM ένα επετειακό Wolf με επιγραφή "Dances with wolves by Tsolias"

    Σοβαρά όμως το είχα ξεχάσει το wolf & είναι όντως μία καλή επιλογή, ειδικά όπως το περιγράφεις.
    Θα δω τι παίζει και από μεταχειρισμένα και αν καταλήξω κάπου θα χρειαστώ σίγουρα & πάλι τα φώτα σου.

    Υ.Γ. Το καινούργιο μοντέλο νομίζω το ρίξανε πολύ σε ομορφιά αλλα και σε πρακτικότητα μιας και είναι για έναν μόνο αναβάτη...

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    είναι για 2 επιβαίνοντες κανονικά, απλώς φοράει κοκοβιό που αφαιρείται με 2 βίδες
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν θα αγοραζα το καινούριο.Είναι κακάσχημο,έχει 30 κυβικά πιο πολλά (περιπου) και δεν έχει περπατήσει ακόμα καλά να το δούμε στην αγορά.
    Ότι χρειαστείς είμαι εδώ.
    Θα το κοιταγα -εχει φαει τουμπα απο αριστερα.Μαλλον απο σταντ.Και θα κοιταγα αν εχει στραβωσει και τιμονομπαρα.
    https://www.car.gr/13509134-sym-wolf...0-ni-wolf-250i

    Αυτός ειναι στην ομάδα αλλά δεν μιλάει καθόλου.Πολλά έξτρα δεν ξέρω την χρήση που του έχει κάνει.Οχι πρώτη επιλογή για μένα
    https://www.car.gr/14002510-sym-wolf-sb-250-ni

    Και όμως έχει φάει βροχή και αρχίζει μαλλον και τρώει δισκόπλακα πίσω.Θα το κοίταγα σαν πρώτη επιλογή όμως όχι στα 3 χιλιάρικα.Μέχρι 2800.
    https://www.car.gr/14050591-sym-wolf-sb-250-ni-6

    Και αυτό είναι το δικό μου το ένα.Δεν ψήνομαι να το δώσω.Απλά το παραθέτω να δεις διαφορές.
    https://www.car.gr/13518949-sym-wolf-sb-250-ni-wolf
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 23/06/2018 στις 12:01.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  2. Αποριες για αγορα καινουργιας μηχανης....
    από Commando* στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2013, 15:15
  3. Προτασεις για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2009, 13:53
  4. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 12:17
  5. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF