Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Προτάσεις για αγορά καινούργιας μηχανής μέχρι 300cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11

    Προτάσεις για αγορά καινούργιας μηχανής μέχρι 300cc

    Παιδιά καλησπέρα,
    Αναζητώ να αγοράσω μία καινούργια μηχανή και αν και εχω ήδη ξοδέψει ατέλειωτες ώρες στο διαδίκτυο αναζητώντας την καταλληλότερη επιλογή, δεν μπορώ ακόμα να καταλήξω κάπου.
    Τα τελευταία χρόνια είχα ένα scooter SYM HD 200 που οκ, με εξυπηρέτησε επάξια με τους χώρους και τις ανέσεις που μου προσέφερε αλλα ως εκεί.
    Σαν οδηγική συμπεριφορά ποτέ δεν συμπάθησα τα scooter και το συγκεκριμένο δεν είχε να προσφέρει και ιδιαίτερες συγκινήσεις όσον αφορά στις επιδόσεις του.
    Τα κριτήρια της αναζήτησής μου είναι απο 125 εως 300cc με τουλάχιστον 14 άλογα και πάνω και κατανάλωση max μέχρι 4l/100km.
    Στην αρχή ξεκίνησα να ψάχνω για scooterakia κλείνοντας περισσότερο προς το sym symphony st, όμως ο αερόψυκτος κινητήρας και η χαμηλή ιπποδύναμη κάπως μου έκοψαν την φόρα.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και γνώστης απο μοτοσικλέτες όμως απο διάφορα που διαβάζω και απο τις λίγες εμπειρίες που έχω κοιτάω για έναν συνδυασμό 4χρονου υγρόψυκτου κινητήρα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ιπποδύναμη και ταυτόχρονα την χαμηλότερη δυνατόν κατανάλωση.

    Η μηχανή που πραγματικά με κέρδισε με την 1η ματιά ήταν η νέα vstrom 250 ωστόσο η τιμή της (αν και την αξίζει πιστεύω) είναι απλησίαστη.

    Ωστόσο μόλις βρήκα ένα μοντέλο απο μία εταιρεία που δεν έχω ξανακούσει το οποίο είναι και αρκετά κοντά σχεδιαστικά με την VSTROM 250.
    Πρόκειται για το Zongshen RX1 Cyclone Rx1 125cc.125 κυβικά, 15 άλογα, 3L/100km και στον στανταρ εξοπλισμό 3 βαλίτσες με 2300€!

    Έχει ακούσει κανένας τίποτα για την συγκεκριμένη μηχανή / εταιρεία;
    Μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση για να είναι αληθινή..!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Γιατί δεν πας σε μεταχειρισμενο ninja300 η' 250 να είσαι άρχοντας??

  3. #3
    "τουριστάδικο" 125, μείνε μακριά, είναι λιγη η δύναμη για το βάρος και τη χρήση. Κοίτα κάτι άλλο !

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Ποσα λεφτα ειναι το ταβανι σου?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    125 κυβικα tru adve με καγκελα και φουλ συμπραγκαλα; Αμα γεμισεις και τις τρεις βαλιτσες παιζει να ξεκιναει μονο σε κατηφορα 10% κλισης και ανω.
    Κι εγω θα ελεγα να κοιταξεις για κατι μεγαλυτερο, 250+. Εχει ενα φιλαρακι ενα Derbi Senda 125 και ειναι πραγματικο μαρτυριο. Χιλιες φορες παπι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    με ενδιαφερει. παρακολουθω
    Γιαννης

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    ο τσολλιας που είναι?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Ωραίο το ninja 250 και το derbi αλλά ψάχνω κάτι βολικό για 2 αναβάτες για καθημερινή χρήση και με χαμηλό κόστος συντήρησης! Μέχρι 3000€ Max σκέφτομαι να διαθέσω και από ότι βλέπω μάλλον σε scooter θα ξανακαταληξω!
    Καλη λύση και τα μεταχειρισμένα αλλά δεν πολυ εμπιστεύομαι την κρίση μου οπότε λέω να πάω σε καινούργιο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEO Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το ninja 250 και το derbi αλλά ψάχνω κάτι βολικό για 2 αναβάτες για καθημερινή χρήση και με χαμηλό κόστος συντήρησης! Μέχρι 3000€ Max σκέφτομαι να διαθέσω και από ότι βλέπω μάλλον σε scooter θα ξανακαταληξω!
    Καλη λύση και τα μεταχειρισμένα αλλά δεν πολυ εμπιστεύομαι την κρίση μου οπότε λέω να πάω σε καινούργιο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
    Θα σου έλεγα το klx250 '10 αλλά εφόσον θέλεις να αποφύγεις μεταχειρισμένο νομίζω σε αυτά τα λεφτά σκούτερ είναι μονόδρομος εάν μπορούσες να βάλεις λίγα παραπάνω θα μπορούσες να πάρεις 300ρι σκούτερ
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Ωραίο το klx και μου θυμίζει και ένα Ktm exe 125 που είχα μικρός και Το είχα λατρέψει αν και παράλληλα η τσέπη μου το είχε μισήσει! Ωστόσο καινούργιο πάει στα 5000€ και μεταχειρισμένο αν και μπορείς να βρεις καλη ευκαιρία, στην περίπτωση μου που δεν ξέρω ούτε τα βασικά για την συντήρηση μιας μηχανής, δεν ενδείκνυται..
    από scooters έχω δει και το medley 150 της piaggio αλλά όλοι μου φωνάζουν μακρυά από τα ιταλικά!
    Θα κοιτάξω μέχρι αύριο να ανεβάσω κάποια μοντέλα που έχω ξεχωρίσει με τα βασικά χαρακτηριστικά τους ώστε να κάνουμε μια άτυπη ψηφοφορία να δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Πάρε αυτό να κάνεις τη δουλειά σου και βλέπεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Αυτό σου αρέσει?
    https://www.kawasaki.gr/el/products/...QkNWFpfCgoOUVg

    ενώ επίσης υπάρχει και αυτό
    http://www.honda-motorcycles.gr/mode...el=CB125F-2017
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEO Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το ninja 250 και το derbi αλλά ψάχνω κάτι βολικό για 2 αναβάτες για καθημερινή χρήση και με χαμηλό κόστος συντήρησης!
    To Derbi δε σου το προτεινα, το ανεφερα ως παραδειγμα προς αποφυγη. Δεν κουναει μια, οπως και οποιοδηποτε 125αρι της κατηγοριας (πχ τον Κινεζο που κοιτας).
    Αφου θες καινουριο νομιζω πως πας για σκουτερ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πάρε αυτό να κάνεις τη δουλειά σου και βλέπεις.
    Ρε συ Πανο, σου λεει ο ανθρωπος δεν το εχει με τα μηχανολογικα και θελει καινουριο, οποτε προτεινεις μηχανη 25 χρονων; Δηλαδη αν σου ελεγε πως ειναι μαστορας τι θα προτεινες;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη αν σου ελεγε πως ειναι μαστορας τι θα προτεινες;
    κατάνα;

    έναν ιναζούμη τοτενες https://www.car.gr/13604925-suzuki-i...-gw250-inazuma (απολαυστική περιγραφή)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Ωραίο το inazuma και αρκετά οικονομικό βάσει της κατανάλωσης που αναφέρει η αγγελία. Θα το προσθέσω στην λίστα..

    Τώρα έφθασε η ώρα της κρίσης για τα σκουτερακια που έχω ξεχωρίσει μέχρι στιγμής.
    Στην συνημμένη λίστα έχω κάνει μία σύγκριση μεταξύ 13 scooters, δίνοντας έμφαση στα βασικά χαρακτηριστικά τους, σε σχέση με την τιμή τους.

    Μάλλον βλέπω να καταλήγω στο SYM Symphony 200st το οποίο έχει αρκετά χαμηλή τιμή και αρκετά gadgetομπιχλιμπίδια (2 USB θύρες, αντικλεπτικό διακόπτη κλπ) όμως έχει μόνο 12 ίππους, είναι αερόψυκτο & έχει και αρκετή κατανάλωση για τις επιδόσεις του (διάβασα ότι φθάνει μέχρι και τα 4l/100km)

    Σαν 2η επιλογή βλέπω το SYM JET 125 που είναι και υδρόψυκτο και έχει και χαμηλότερη κατανάλωση από το Symphony (2,7 - 3l/100km).

    Τέλος, δεδομένου ότι τα SYM κατα την προσωπική μου άποψη δεν είναι και ότι καλύτερο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής αλλα και την οδηγική συμπεριφορά, είχα σκεφτεί σοβαρά και την περίπτωση του Medley έχοντας στο μυαλό μου ως πολύ καλή εταιρεία την Piaggio αλλα με όσους το συζητάω, όπως ανέφερα και παραπάνω μου λένε την Piaggio να την αποφύγω λόγω βλαβών και κόστους συντήρησης.

    Περιμένω να δω με ενδιαφέρον που θα δώσετε το +1 σας.

    Υ.Γ. Μεγάλο ρόλο στην περίπτωση μου παίζουν και οι αναρτήσεις. Λόγω 3 κηλών στον αυχένα οι περισσότεροι γιατροί μου έχουν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας
    Συνεπώς όσο καλύτερες αναρτήσεις για απορρόφηση κραδασμών του τέλειου Ελληνικού οδοστρώματος, τόσο το καλύτερο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Scooters comparison 2018.png 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	396628

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  2. Αποριες για αγορα καινουργιας μηχανης....
    από Commando* στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2013, 15:15
  3. Προτασεις για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2009, 13:53
  4. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 12:17
  5. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF