Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 65

Θέμα: Ενοικιαζόμενα Αυτοκινούμενα

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Απορίες:
    Τι γνώμη έχετε σχετικά με τα αυτοκινούμενα, τα μεγέθοι τους και τα σχετικά?
    Τι μπορεί να ξέρετε εσείς που δεν ξέρω εγώ σαν πρωτάρης?
    Τι πρέπει να ξέρω και να έχω ρωτήσει σε σχέσει με ασφάλειες, άδειες και θέματα νομιμότητας του οχήματος)?
    Όταν το πληρώσω τι πρέπει να πάρω στα χέρια μου σαν αποδεικτικό(γιατί θα το πληρώσω από εδώ και θα το παραλάβω Ισπανία?

    Αυτό που έχω βρεί είναι η εταιρία Indie Campers και ένα Fiat Ducato.
    https://indiecampers.com/en/campervans/active-m
    Ξέρετε κάτι για την εταιρία αυτή? Φαίνεται πολύ γνωστή και το όχημα καλό.
    Για το Ducato δεν ξέρω, ούτε για την εταιρία. Γενικά θα σου πω από την περσινή μου εμπειρία στη Ρουμανία.

    Για να οδηγήσω εκεί χρειαζόμουν (όντως το ζήτησαν) "παγκόσμιο δίπλωμα" γιατί έχω παλιό ροζ χάρτινο δίπωμα. Πας από ΕΛΠΑ (μόνο στην Αγία Παρασκευή για Αθήνα), δείχνεις το παλιό, δύο φωτό (αν θυμάμαι καλά) σκας 50 ευρωπαϊκά και το παίρνεις. Παρόλα αυτά πρέπει να έχεις μαζί και το χάρτινο. Αν έχεις το νέο, τύπου πιστωτικής δεν χρειάζεται για Ευρώπη.

    Πρέπει να έχεις πιστωτική γιατί θα σου δεσμεύσουν ένα ποσό (1000+ ευρώ ήταν για μένα) για περίπτωση ζημιάς του αυτοκινήτου από υπαιτιότητα σου, το οποίο θα επιστραφεί στην κάρτα σου όταν το επιστρέψεις.
    Εκτός κι αν πληρώσεις μια ασφάλεια που για μένα ήταν γύρω στα 150 ευρώ και ξενοιάζεις.

    Κοίτα καλά το αμάξι κατά την παραλαβή και ζήτα να σημειώσουν στο συμβόλαιο τυχόν μικροζημιές για να μην σε βάλουν και πληρώνεις κερατιάτικα θεωρώντας πως τα έκανες εσύ.

    Πρόσεξε γιατί κάποιοι έχουν όριο στα χιλιόμετρα και για παραπάνω πληρώνεις έξτρα.

    Για το αμάξι συνήθως γράφουν πχ Ducato ή αντίστοιχο. Εγώ έκλεισα Focus, μου έδιναν ένα Golf κούτα με 400 χιλιόμετρα αλλά δεν χώραγαν δύο βαλίτσες και κατέληξα με Scoda Rapid που τελικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Δεν θα το έπαιρνα για δικό μου αλλά για νοικιάρικο ήταν τέλειο.

    Να ξέρεις πως το GPS συνήθως πληρώνεται έξτρα.

    Αν σε ρωτήσουν αν θα το οδηγήσει και άλλος, αν πεις ναι υπάρχει έξτρα χρέωση.

    Αν κλείσεις μέσω πχ Ryanair ή αντίστοιχης σε προτρέπει να πληρώσεις και ένα ποσό για ασφάλεια. Μην ακούς τι γράφει στα site. Αυτοί εκεί δεν την αναγνωρίζουν και ζητάνε να ξαναπληρώσεις.

    Τέλος παραλαμβάνεις γεμάτο ντεπόζιτο και το επιστρέφεις γεμάτο στις περισσότερες περιπτώσεις.


    Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Να αυτές τις μλκιες κάνετε ,με παρασέρνετε και φεύγω από το θέμα.
    Το λοιπόν, αν αντελήφθην ο άνθρωπος θέλει να πάει σε έναν αγώνα και σε μια συναυλία που ταιριάζουν χρονικά ,οπότε μαζί με τις διακοπές έστω κουτσουρεμένες καλά το ξεκινάει.
    Το κακό είναι ότι το πιθανότερο εκείνη την εποχή να μην υπάρχει ούτε πλυσταριό προς ενοικίαση από το airbnb οπότε σου λέει κάμπιγκ βαν.
    Για να λέει τώρα 3 ανθρώπους το πιθανότερο με δύο φίλους του θα είναι ,μην υποτιμάτε την σύνθεση είναι πολύ βασικό.Λογικά θα μοιραστούν και τα έξοδα.
    Οι γενικοί κανόνες ενοικίασης λογικά δεν πρέπει να διαφέρουν από το νοικιάσεις μια κούρσα απλά μην περιμένεις τιμή ευκαιρία και μην περιμένεις ότι μπορείς να το παρκάρεις σε όποιο πάρκινγκ γουστάρεις και να την πέφτεις για ύπνο και εννοείται είναι λίγο μπούγιο για να κυκλοφοράς μέσα σε πόλη αν δεν έχεις εμπειρία με τέτοιου μεγέθους οχήματα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Για να οδηγήσω εκεί χρειαζόμουν (όντως το ζήτησαν) "παγκόσμιο δίπλωμα" γιατί έχω παλιό ροζ χάρτινο δίπωμα. Πας από ΕΛΠΑ (μόνο στην Αγία Παρασκευή για Αθήνα), δείχνεις το παλιό, δύο φωτό (αν θυμάμαι καλά) σκας 50 ευρωπαϊκά και το παίρνεις. Παρόλα αυτά πρέπει να έχεις μαζί και το χάρτινο. Αν έχεις το νέο, τύπου πιστωτικής δεν χρειάζεται για Ευρώπη.
    Έχω το καινούριο άρα έχει λυθεί αυτό το θέμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να έχεις πιστωτική γιατί θα σου δεσμεύσουν ένα ποσό (1000+ ευρώ ήταν για μένα) για περίπτωση ζημιάς του αυτοκινήτου από υπαιτιότητα σου, το οποίο θα επιστραφεί στην κάρτα σου όταν το επιστρέψεις.
    Εκτός κι αν πληρώσεις μια ασφάλεια που για μένα ήταν γύρω στα 150 ευρώ και ξενοιάζεις.
    Με την ασφάλεια μάλλον θα παίξω. Το τιμ είναι μεγάλο(είμαστε 4, έκανα λάθος πριν) και δεν θα μας λείψουν τα 200ευρώ για 13 μέρες χωρίς άγχος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Κοίτα καλά το αμάξι κατά την παραλαβή και ζήτα να σημειώσουν στο συμβόλαιο τυχόν μικροζημιές για να μην σε βάλουν και πληρώνεις κερατιάτικα θεωρώντας πως τα έκανες εσύ.
    Λόγο δουλειάς ξέρω πως γίνετε αυτό το σενάριο το έχω κάνει τουλάχιστον 15 φορές. Είναι το τελευταίο που με αγχώνει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Πρόσεξε γιατί κάποιοι έχουν όριο στα χιλιόμετρα και για παραπάνω πληρώνεις έξτρα.
    Είναι κάτι που πρέπει όντως να προσέξω αλλά γενικά από ότι παρατήρησα τα αυτοκινούμενα έχουν απεριόριστα χιλιόμετρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Για το αμάξι συνήθως γράφουν πχ Ducato ή αντίστοιχο. Εγώ έκλεισα Focus, μου έδιναν ένα Golf κούτα με 400 χιλιόμετρα αλλά δεν χώραγαν δύο βαλίτσες και κατέληξα με Scoda Rapid που τελικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Δεν θα το έπαιρνα για δικό μου αλλά για νοικιάρικο ήταν τέλειο.
    Αυτό πάλι πρέπει να το τσεκάρω. δε θέλω να ψάχνω τελευταία στιγμή αν έχω το σωστό βανάκι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις πως το GPS συνήθως πληρώνεται έξτρα.
    Από gadgetιές και τέτοια είμαι έτοιμος και οργανομένος(μόνο μην πάει 2 το μεσημέρι και κλείσουν Χ.Κ.)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Αν κλείσεις μέσω πχ Ryanair ή αντίστοιχης σε προτρέπει να πληρώσεις και ένα ποσό για ασφάλεια. Μην ακούς τι γράφει στα site. Αυτοί εκεί δεν την αναγνωρίζουν και ζητάνε να ξαναπληρώσεις.
    Δύσκολο να μου τύχει γιατί τα κοιτάω χώρια αλλά καλή ενημέρωση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Τέλος παραλαμβάνεις γεμάτο ντεπόζιτο και το επιστρέφεις γεμάτο στις περισσότερες περιπτώσεις.
    Γενικά στα ενοικιαζόμενα σημειώνουν το που βρισκόταν το τεπόζιτο και το επιστρέφει στο ίδιο σημείο ή πιο γεμάτο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.
    Ευχαριστώ.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Να αυτές τις μλκιες κάνετε ,με παρασέρνετε και φεύγω από το θέμα.
    Το Κατάνα σε παρασέρνει, μη τα ρίχνεις στους άλλους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το λοιπόν, αν αντελήφθην ο άνθρωπος θέλει να πάει σε έναν αγώνα και σε μια συναυλία που ταιριάζουν χρονικά ,οπότε μαζί με τις διακοπές έστω κουτσουρεμένες καλά το ξεκινάει.
    Καλά το πας

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το κακό είναι ότι το πιθανότερο εκείνη την εποχή να μην υπάρχει ούτε πλυσταριό προς ενοικίαση από το airbnb οπότε σου λέει κάμπιγκ βαν.
    Με νιώθεις. Επίσης δεν χρειάζεται να κουβαλάς τα πράγματα δεξιά και αριστερά, τα έχεις όλα στη θέση τους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για να λέει τώρα 3 ανθρώπους το πιθανότερο με δύο φίλους του θα είναι ,μην υποτιμάτε την σύνθεση είναι πολύ βασικό.Λογικά θα μοιραστούν και τα έξοδα.
    Κάντους 4 τους ανθρώπους και δώσε μία ωραία απάντηση στο Μπλίτσερ για μένα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Οι γενικοί κανόνες ενοικίασης λογικά δεν πρέπει να διαφέρουν από το νοικιάσεις μια κούρσα
    Απλά δεν ξέρω αν έχει άλλους κανόνες ασφαλείας και ίσως κάποιο διαφορετικό συμβόλαιο ενοικίασης. Όπως αυτό με την εγγύηση που ακούστηκε παραπάνω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    απλά μην περιμένεις τιμή ευκαιρία
    Οι τιμές που κοιτάω τις βρίσκω από Βαρκελώνη (3 ώρες μακριά από τη Βαλένθια και εκεί που θα καταλήξει το ταξίδι) εξευτελιστικές. περίπου 1000 ευρώ για 13 βράδια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    και μην περιμένεις ότι μπορείς να το παρκάρεις σε όποιο πάρκινγκ γουστάρεις και να την πέφτεις για ύπνο
    Είναι ένα απλό βανάκι χωρίς παραπέτια, τέντες και τα σχετικά. Επιτρέπεται να το παρκάρεις όπου θες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    και εννοείται είναι λίγο μπούγιο για να κυκλοφοράς μέσα σε πόλη αν δεν έχεις εμπειρία με τέτοιου μεγέθους οχήματα.
    Είμαι επαγγελματίας οδηγός με εμπειρία και σε λεωφορείο. Θα το καταφέρω. Σίγουρα πρέπει να προσέξω με τις ώρες μη κολλήσω πουθενά και χάσω καναν αγώνα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Το Κατάνα σε παρασέρνει, μη τα ρίχνεις στους άλλους.



    Καλά το πας



    Με νιώθεις. Επίσης δεν χρειάζεται να κουβαλάς τα πράγματα δεξιά και αριστερά, τα έχεις όλα στη θέση τους.



    Κάντους 4 τους ανθρώπους και δώσε μία ωραία απάντηση στο Μπλίτσερ για μένα.



    Απλά δεν ξέρω αν έχει άλλους κανόνες ασφαλείας και ίσως κάποιο διαφορετικό συμβόλαιο ενοικίασης. Όπως αυτό με την εγγύηση που ακούστηκε παραπάνω.



    Οι τιμές που κοιτάω τις βρίσκω από Βαρκελώνη (3 ώρες μακριά από τη Βαλένθια και εκεί που θα καταλήξει το ταξίδι) εξευτελιστικές. περίπου 1000 ευρώ για 13 βράδια.



    Είναι ένα απλό βανάκι χωρίς παραπέτια, τέντες και τα σχετικά. Επιτρέπεται να το παρκάρεις όπου θες.



    Είμαι επαγγελματίας οδηγός με εμπειρία και σε λεωφορείο. Θα το καταφέρω. Σίγουρα πρέπει να προσέξω με τις ώρες μη κολλήσω πουθενά και χάσω καναν αγώνα.
    Καλά το πας ρε νέος ,εδώ ακόμα δεν έχουμε μάθει να κάνουμε ούτε καν πολλαπλή παράθεση...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος


    Είναι ένα απλό βανάκι χωρίς παραπέτια, τέντες και τα σχετικά. Επιτρέπεται να το παρκάρεις όπου θες.



    .
    Απο αυτα που εχω δει υπαρχουν ειδικα παρκιν για διανυκτερευση αυτοκινουμενων. Μπορεις να παρκαρεις οπου επιτρεπεται μεν αλλα οχι να μεινεις νυχτα.

    Απο την αλλη ειναι χιλιαδες αυτοι που καθε χρονο νοικιαζουν αυτοκινουμενο για τις δικοπες τους, οποτε δεν ειναι τιποτα δυσκολο.

  7. #37
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    .... και εννοείται είναι λίγο μπούγιο για να κυκλοφοράς μέσα σε πόλη αν δεν έχεις εμπειρία με τέτοιου μεγέθους οχήματα.
    Eγώ οδήγησα το Ducato γεμάτο πράγματα, στα στενά της Αθήνας χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία. Απλά θέλει προσοχή.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eγώ οδήγησα το Ducato γεμάτο πράγματα, στα στενά της Αθήνας χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία. Απλά θέλει προσοχή.
    Καλά εσύ είσαι "τιμόνι", δεν πιάνεσαι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tempelis-timonioy-gyalisteros-mayros-lampa-00135_43636_600x600-800x600.jpg 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	396634

  9. #39
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Καλά εσύ είσαι "τιμόνι", δεν πιάνεσαι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tempelis-timonioy-gyalisteros-mayros-lampa-00135_43636_600x600-800x600.jpg 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	396634
    Βασικά, είναι σουπερ να οδηγείς αυτά τα θηρία.

    Εβαλες εργάτη στο Κατάνα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #40
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Βασικά, είναι σουπερ να οδηγείς αυτά τα θηρία.

    Εβαλες εργάτη στο Κατάνα;
    https://youtu.be/oZyj8gYLgdg
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #41
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Φίλος, ανησυχούμε για σένα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Βασικά, είναι σουπερ να οδηγείς αυτά τα θηρία.

    Εβαλες εργάτη στο Κατάνα;
    Εγώ τεμπέλη τον ξέρω τρομάρα σου.
    Αντιλαμβάνεσαι αφού καβάλησες Ducato, ποια Ιταλική μάρκα είσαι ώριμος πια να αποκτήσεις ...

  13. #43
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εγώ τεμπέλη τον ξέρω τρομάρα σου.
    Αντιλαμβάνεσαι αφού καβάλησες Ducato, ποια Ιταλική μάρκα είσαι ώριμος πια να αποκτήσεις ...
    Πάντα ήθελα ένα 916 αλλά και μια Panigale 1299 R δεν με χαλάει. Είδες πουθενά επάνω μου ταττού Honda;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #44
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εγώ τεμπέλη τον ξέρω τρομάρα σου.
    Αντιλαμβάνεσαι αφού καβάλησες Ducato, ποια Ιταλική μάρκα είσαι ώριμος πια να αποκτήσεις ...
    Όταν λες "ώριμος", εννοείς "αρκετά μεγάλος για να έχεις επαρκές εισόδημα για να συμπληρώνεις λάδια";
    Life begins at 45°.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν λες "ώριμος", εννοείς "αρκετά μεγάλος για να έχεις επαρκές εισόδημα για να συμπληρώνεις λάδια";
    Δες λίγο, Τα τετράχρονα πουσαρισμένα Kawa καίνε λάδια παραδοσιακά από την δεκαετία του 70 ,πιθανότατα λόγω κεκτημένης ταχύτητας από την δίχρονη θρυλική εποχή με samurai anenger H1 H2.
    Τα Ducati από ότι διαβάζω ακούω "καίνε" μαζί με λάδια κι άλλα πιο ακριβά πράγματα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF