Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 72 από 72

Θέμα: Η Οδύσσεια της Ακινήσιας

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Θα πω και εγώ την παπάρια μου αν και θα ξεφύγω λίγο από το θεμα...Χωρίς να εχω στην κατοχή μου ποτέ ευρωπαϊκό μηχανάκι θεωρώ ότι οι Ευρωπαίοι σιγά σιγά φτάνουν τους Ιάπωνες σε ποιότητα στα adv για μια σειρά από λόγους.

    Η ευρωπαϊκή ένωση είναι ένας υπερεθνικος οργανισμός με προϋπολογισμό που δεν τον φτάνει η Ιαπωνία. Τα ποσά με τα οποία τα τελευταία χρόνια η ΕΕ χρηματοδοτεί την τεχνολογικη καινοτομία είναι υπερογκα (και κάποια από αυτά τα καρπώνεται η bmw)και απέχουν κατά πολύ από αυτά που μπορεί να διαθέσει η ιαπωνική οικονομία στην βιομηχανία της.Ασσοςστο μανίκι της bmw λοιπόν.

    Η αγορά της Ευρώπης είναι πολύ ανταγωνιστική για την ιαπωνική αυτοκινητοβιομηχανία και τα περιθώρια κέρδους μικρά σε σχέση με άλλες αγορές. Πχ ποιος γαμει την αγορά της Ευρώπης (δεν είμαστε το κέντρο πλέον του κόσμου) όταν στην αγορά της Ινδίας πουλιούνται 20 Εκατομμύρια μοτοσυκλέτες τον χρόνο. ( Ναι 20 εκατομμύρια μόνο Ινδία... Κάντε την διαίρεση για το πόσες κάθε μέρα)

    Σε συνέχεια του παραπάνω οι ιαπωνικες εταιρείες δίνουν μεγάλη βάση σε χώρες όπως το Μεξικό και η Τουρκία η Ινδονησία κτλ δηλαδή χώρες με μεγάλο πλυθησμο και μεγάλες αγορές. Εκεί τα μερίδια τους είναι τεράστια και ακλόνητα. Σαν αποτέλεσμα είναι να μην τους ενδιαφέρουν κατηγορίες όπως είναι τα adventure άλλα περισσότερο τα παπάκια και όλα τα μικρά μηχανάκια.

    Οι ιαπωνικες εταιρείες (ειδικά η honda) κατανοεί το τέλος της βενζινοκινησης και της αυτοκίνησης. Επενδύει ποσά στην ηλεκτροκίνηση στην αυτόνομη κίνηση ενώ πρόσφατα ξεκίνησε και την παραγωγή επιβατικών αεροσκαφών πολυτελείας. Λόγω των παραπάνω αφιερώνονται οικονομικοί και ανθρώπινοι πόροι (μηχανικοί) σε τομείς που δεν έχουν σχέση με τις μοτοσυκλέτες.

    Πάντως παρόλα αυτά αγαπητοι οι Γερμανοί νιώθω ότι είναι απατεωνες. Για παράδειγμα πρόσφατα ηθελα να αγοράσω αμάξι και κοίταζα για το vw up. Kουφαθηκα όταν είδα αμάξια να έχουν 40.000χιλιομετρα και να έχουν μπει σε συνεργείο για κιβώτιο. Δεν είναι δυνατόν ρε φίλε μου η suzuki να φέρνει αμάξια από την Ινδία (suzuki maruti) και να δίνει 6 χρόνια εγγύηση και οι Γερμανοί να πουλάνε πανάκριβα τα ευρωπαϊκά και καλα και να τα εγγυώνται 2 χρόνια. Μπορεί να σας φαίνονται αχετα ολα αυτά με τις μοτοσυκλέτες αλλά δεν είναι.

    ΥΓ Η sym αξίζει συγχαρητήρια
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 22/06/2018 στις 23:43.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από caesarsk Προβολή μηνύματος
    Εσενα τον απο πανω, ο νεανιας, σε πετυχα σε βιντεο, και σκεφτομαι...ΝΑ ΣΕ ΔΩΣΩ ΣΤΕΓΝΑ;;; η να σε κραταω και να σε εκβιαζω;;;
    http://www.athensvoice.gr/culture/bo...es-logokrisias

  3. #63
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    ΥΓ Η sym αξίζει συγχαρητήρια
    ΘΑΥΜΑ-ΘΑΥΜΑ!
    Πως και έτσι;Σε έπεισα για το wolf?

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Καμία σχέση. Εσύ ισως τους κάνεις και δυσφήμιση με τον τρόπο τα υποστηρίζεις ...

  5. #65
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Γιατί δε βγάζουνε bmw παπί?
    Διότι θα κόστιζε σα 2 Κρυπτον...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #66
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Θα γράψω και αυτό και θα σταματήσω: Σαν κάτοχος μπεμβε αμαξιού δηλώνω πως πλήρωσα μια πανάκριβη μαλακία για έναν και μόνο λόγο: Την απίστευτη αίσθηση ασφάλειας που νιώθεις με όσο και να τρέχεις.Θες 80; θες 180 δε βλέπεις διαφορά...
    Απο κει και πέρα είναι ένα αμάξι με αρκετά σχεδιαστικά φάουλ συν όλα τα μικροθέματα που βγάζει από καιρό σε καιρό.
    Σαν κάτοχος δεύτερου σκισμένου αμαξιού πόλης (Ford Fiesta MK4)στην κατοχή μου εδώ και 20 χρόνια απλά αναφέρω πως ΟΣΕΣ ζημιές έχει βγάλει το 116 στη δεκαετία το φιέστα ούτε καν ξέρει τι είναι,παράδειγμα πολλαπλασιαστές,δυναμό και κρεμαγιέρα check engine είναι άγνωστες λέξεις για το φιεστάκι...Χωρίς υπερβολές μέχρι τα 165000 κμ δεν ζήτησε ούτε λάμπα στόπ....
    Εννοείται συνεχίζει ακάθεκτο με πάνω από 450000 κμ στο κοντέρ.
    Το Χόρνετ πέραν των αναλώσιμων/μπαταριών και ενός ανορθωτή (πόσο κλασικό πια...)συνεχίζει προς την πρώτη του εκατοντάδα...

    BMW 1200 GS γείτονα με ευλαβική χρήση και ΜΟΝΟ ταξίδια έχει ήδη αλλάξει άξονα κορώνα/πινιον για δεύτερη φορά...ο λόγος όπως μου είπε είναι πως δεν έχει δυνατότητα λίπανσης ή κάτι τέτοιο,και στη δεύτερη αλλαγή μπήκε πατέντα να λιπαίνεται...τι να πεις...μηχανη που την πλήρωσε όσο το αμάξι μου (24000€) να έχει τόσο τραγικό λάθος...
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 27/06/2018 στις 06:26.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #67
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Καμία σχέση. Εσύ ισως τους κάνεις και δυσφήμιση με τον τρόπο τα υποστηρίζεις ...
    Πως και έτσι;Για στειλε μου την άποωη σου γιατί ειμαι περίεργος να διαβάσω....

  8. #68
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παίδες, μην αρχίσουμε καυγά σα να είμαστε στο 2ο διάλειμμα,οκ;

    τζαστ σεην.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Παίδες, μην αρχίσουμε καυγά σα να είμαστε στο 2ο διάλειμμα,οκ;

    τζαστ σεην.
    Ξενέρωτε

  10. #70
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    καταμεσής της εβδομάδας και με λες ξενέρωτο; Δε νομιζω Τάκη.
    Παρασκευές μετα τη δώδεκα έχουν νόημα τέτοια σκληρά ποστ με αποσιωπητικά όλο νόημα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    καταμεσής της εβδομάδας και με λες ξενέρωτο; Δε νομιζω Τάκη.
    Παρασκευές μετα τη δώδεκα έχουν νόημα τέτοια σκληρά ποστ με αποσιωπητικά όλο νόημα
    Aσε ρε αμέσως να τους κόψεις ,ασε να πέσει κάνα μπινελίκι

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Δεν υπάρχει επαφή στην αξιοπιστία Ευρώπη - Ιαπωνία. ....

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. απωλεια της προσωρινης ακινησιας!
    από daxon1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2014, 10:24
  2. Της φυλακής τα σίδερα.....
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2008, 20:06
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 13:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF