Σελίδα 23 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 131819202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 374

Θέμα: Οδηγική Συμπεριφορά..Μηχανών.

  1. #331
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Παιδιά στα χρόνια της κρίσης που ζούμε πάρα πολλοί και για διάφορους λόγους αναγκάστηκαν να καβαλήσουν δίτροχο. Πέρα από τον φίλο εδώ που για τους δικούς του λόγους αποφάσισε να μπει στους 2 τροχούς.
    Αρκετοί από αυτούς το έκαναν σε μεγάλη ηλικία. Σχεδόν όλοι τους δεν έχουν ή δεν είχαν ποτέ σχέση με 2τροχα. Το σκούτερ μερικοί το θεωρούν μηχανή. Η πλειοψηφία τους είναι κίνδυνος και από αυτούς έχουμε κινδυνέψει λίγο ή πολύ όλοι μας, με διάφορα ευτράπελα διασκεδαστικά και μη.
    Πολύ απλά όλους αυτούς που εκτιμώ εύκολα τους αντιλαμβανόμαστε στο δρόμο πρέπει να τους προσέχουμε αρκετά για την δικιά μας ασφάλεια πρώτα από όλα. Απλά πρέπει να τους θεωρούμε κάτι σαν τους νέους οδηγούς όπου δεν έχουν την εμπειρία και την αντίληψη ενός έμπειρου που το καβάλησε από μικρός και όχι όταν το θυμήθηκε στα 40φεύγα και βάλε..

    Παράδειγμα Στην οδό Μάχης Αναλάτου προς Ν. Σμύρνη για όσους γνωρίζουν και έχουν περάσει από εκεί, έχει την γραμμή του τραμ στην μια και μοναδική λωρίδα κυκλοφορίας υπάρχει αρκετό κενό που συνήθως αφήνουν οι οδηγοί των οχημάτων, εκτός από ξανθιές και μη με το κινητό στο χέρι, και περνά άνετα μια μηχανή. Στα 30 μέτρα από το κόκκινο σηματοδότη έχει σταματήσει μεγκα σκουτερ με κάποιας ηλικίας οδηγό κάτω από την μοναδική σκιά ενός δέντρου αποφασισμένος να μείνει μέχρι να ανάψει πράσινο το φανάρι. Φτάνω από πίσω του, ακολουθούμενος από διάφορα άλλα εργαλεία. Του λέω ωραίο μέρος βρήκες για να σταματήσεις, εμποδίζεις εκεί που είσαι δεν το πάς μέχρι το φανάρι. Η απάντηση "Καλά κάνω" και έμεινε ατάραχος. Του επιστρέφω κάνε λίγο στην άκρη να περάσουμε, αδιαφόρησε. Του ξανάλεω κάνε στην άκρη γιατί θα περάσω πάνω από το πόδι σου. Εκεί αντί να το μετακινήσει προσπάθησε να στριμωχτεί προς το πεζοδρόμιο για να περάσουμε όπως και έγινε για όσους το κατάφεραν. Υπόψην το σκούτερ ήταν σαν μπαλάκι του γκόλφ απο τις σούπες που έχει φάει ο δεινός αυτός οδηγός.

    Φίλε μου το πρόβλημα μας σαν κοινωνία είναι η έλλειψη παιδείας και στην παρούσα φάση το όλο θέμα που όλοι τελικά συζητάμε εδώ μέσα είναι η έλλειψη οδηγικής κουλτούρας και σεβασμού.

    Τώρα αν είσαι νέος οδηγός η παλιός δεν έχει σημασία αν σέβεσαι το χώρο του άλλου, αν οδηγείς αεροπλάνο η scooter πάλι δεν έχει σημασία, αν έχεις ιδανικά και κριτήρια από την οικογένεια σου θα είσαι σε ότι κανεις σωστός.

    ..αυτό έχει σημασία και όχι αν από επιλογή πηγαίνεις με 80 στην Κηφισιας!! Και διαφωνώ με κάποιους.. όχι δεν είμαστε ζούγκλα, εμείς βάζουμε τα όρια στην συμπεριφορά μας.

    Μετά από +1200 μάχιμη πτητική εμπειρία σαν Αξ. απόστρατος της ΠΑ πλέον έχω συνειδητά επιλέξει που αξίζει να επενδύεις στο ρίσκο και που όχι.

  2. #332
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου το πρόβλημα μας σαν κοινωνία είναι η έλλειψη παιδείας και στην παρούσα φάση το όλο θέμα που όλοι τελικά συζητάμε εδώ μέσα είναι η έλλειψη οδηγικής κουλτούρας και σεβασμού.

    Τώρα αν είσαι νέος οδηγός η παλιός δεν έχει σημασία αν σέβεσαι το χώρο του άλλου, αν οδηγείς αεροπλάνο η scooter πάλι δεν έχει σημασία, αν έχεις ιδανικά και κριτήρια από την οικογένεια σου θα είσαι σε ότι κανεις σωστός.

    ..αυτό έχει σημασία και όχι αν από επιλογή πηγαίνεις με 80 στην Κηφισιας!! Και διαφωνώ με κάποιους.. όχι δεν είμαστε ζούγκλα, εμείς βάζουμε τα όρια στην συμπεριφορά μας.

    Μετά από +1200 μάχιμη πτητική εμπειρία σαν Αξ. απόστρατος της ΠΑ πλέον έχω συνειδητά επιλέξει που αξίζει να επενδύεις στο ρίσκο και που όχι.
    E τώρα που κυκλοφορείς στον πραγματικό κόσμο καταλαβαίνεις ότι όχι οδηγική παιδεία αλλά τίποτα δεν υπάρχει και πέφτεις από τα σύννεφα; (μεταφορικά ε; )
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #333
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου το πρόβλημα μας σαν κοινωνία είναι η έλλειψη παιδείας και στην παρούσα φάση το όλο θέμα που όλοι τελικά συζητάμε εδώ μέσα είναι η έλλειψη οδηγικής κουλτούρας και σεβασμού.

    Τώρα αν είσαι νέος οδηγός η παλιός δεν έχει σημασία αν σέβεσαι το χώρο του άλλου, αν οδηγείς αεροπλάνο η scooter πάλι δεν έχει σημασία, αν έχεις ιδανικά και κριτήρια από την οικογένεια σου θα είσαι σε ότι κανεις σωστός.

    ..αυτό έχει σημασία και όχι αν από επιλογή πηγαίνεις με 80 στην Κηφισιας!! Και διαφωνώ με κάποιους.. όχι δεν είμαστε ζούγκλα, εμείς βάζουμε τα όρια στην συμπεριφορά μας.

    Μετά από +1200 μάχιμη πτητική εμπειρία σαν Αξ. απόστρατος της ΠΑ πλέον έχω συνειδητά επιλέξει που αξίζει να επενδύεις στο ρίσκο και που όχι.
    Χωρίς παρεξήγηση φίλτατε ,καθώς τυχαίνει να γνωρίζω και πολλές σειρές σου.
    Σκούτερ ρε γαμώτο ,σκούτερ ???

  4. #334
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Επιλογή και ελεύθερη βούληση είναι το αν θα οδηγεί κάποιος πάνω από τα όρια ταχύτητας και αν θα παραβιάζει τον ΚΟΚ όποτε θεωρεί ότι υπάρχει λόγος και δυνατότητα. Προσωπική ευθύνη και υπευθυνότητα θα μπορούσε να χαρακτηρηστεί και να το θαυμάζαμε κατά συνθήκη ΑΛΛΑ όλα αυτά τα ωραία χάνονται μόλις βεβαιωθεί παράβαση... Τότε οι περισσότεροι ψάχνουν τρόπο να ξεφύγουν, παρακαλάνε, γλύφουν, τηλεφωνούν, ορκίζονται στη ζωή των παιδιών τους ότι δεν θα το ξανακάνουν και άλλα τέτοια γραφικά, καθόλου συμβατά με το πνευμα της προσωπικής επιλογής που στην πραγματικότητα θα έπρεπε να σημαίνει "ζύγισα τα υπέρ και τα κατά, πήρα τα ρίσκα μου και αν χρειαστεί θα αποδεχθώ τις ευθήνες και θα υποστώ τις συνέπειες των πραξεών μου..."
    Εκεί κάπου στο τελευταίο χωλαίνουμε... τσάμπα μάγκες δηλαδή...
    Στην Σκωτία και εγώ όπως και πολύ άλλοι μοτοσυκλετιστές υπερβαίνουμε το όριο ταχύτητας σε βόλτες και εξορμήσεις, όχι παντού και πάντοτε και ποτέ σε πόλεις και κατοικημενες περιοχές, αλλά όλοι είναι έτοιμοι να αποδεχτόυν τις ευθύνες τους και να πληρώσουν και το κόστος των πραξεών τους. (εννοείτε ο πλήρης εξοπλισμός-αστακός στάιλ)
    Για αυτούς που αυτά τα ακούν εξωφρενικά να πω ακόμα ότι εδώ η αστυνομία δεν προσπαθεί να σε παγιδέψει, σε προειδοποιεί ότι υπάρχουν μπλόκα ή καμερες στα επόμενα χλμ και στις εκθέσεις μηχανών είναι παρούσα με περίπτερο όπου σου λύνουν απορίες, σε ενημερώνουν για μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και σου δίνουν και τα δωράκια σου...(ωτασπίδες, μπαφ, καθαριστικά κράνους και ζελατίνας!!!). Σου τονίζουν ότι η φιλοσοφία είναι η προστασία των πολίτών και όχι η τιμωρία των μοτοσυκλετιστών για αυτό τον λόγο δεν στήνουν κάμερες σε δρόμους μικρότερης κίνησης και σε μη κατοικημένες περιοχές "κλεινοντάς σου το μάτι" για το που μπορείς να απολαύσεις οδήγηση χωρίς να κινδυνεύεις ή να θέτεις σε κίνδυνο την ζωή άλλων. Γενικά αν και μου πήρε χρόνο να το κατανοήσω, υπάρχει και λειτουργεί η πουτ@ν@ (κοινή) λογική από όλες τις πλευρές, αστυνομία και μοτοσυκλετιστές στη περιπτωσή μας...
    Με δύο λόγια όλοι μπορούμε να περνάμε καλά και να είμαστε ευχαριστημένοι τηρώντας κάποια όρια γραπτά ή άγραφα.
    Για το αρχικό ποστ που ήταν άφορμή θα πω μόνο ότι δεν υπάρχουν φυλές με κοινά χαρακτηριστικά παρά μόνο άνθρωποι με ξεχωριστές προσωπικότητες και συχνά κάτοχοι πολλών διαφορετικών μεταφορικών μέσων τα οπόια διαχειρίζονται με την ίδια νοοτροπία...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #335
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Χωρίς παρεξήγηση φίλτατε ,καθώς τυχαίνει να γνωρίζω και πολλές σειρές σου.
    Σκούτερ ρε γαμώτο ,σκούτερ ???

  6. #336
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Χωρίς παρεξήγηση φίλτατε ,καθώς τυχαίνει να γνωρίζω και πολλές σειρές σου.
    Σκούτερ ρε γαμώτο ,σκούτερ ???

    Φιλε μου, το 1982 στην Ανδραβίδα έχασα ένα καλο συναδελφο/συγκάτοικο από Yamaha RD, εκτοτε ειπα ότι δεν θα καβαλήσω διτροχο, μετα από χρόνια να με τρωει το μικροβιο ειδα το scooter σαν μια ευκολη επιλογη..

    Δεν θελω πια ταχὖτητα, ενταση, εχω χορτασει πλεον, ισως η μονη πρόσθετη επιλογή που θελω είναι να παρω το μηχανακι που παντα μου αρεσε απο εκεινη την εποχη.. (Hondaκι Rebel στα 250cc)

  7. #337
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου, το 1982 στην Ανδραβίδα έχασα ένα καλο συναδελφο/συγκάτοικο από Yamaha RD, εκτοτε ειπα ότι δεν θα καβαλήσω διτροχο
    Από αεροπλάνο δεν έχεις χάσει συνάδελφο;
    Life begins at 45°.

  8. #338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου, το 1982 στην Ανδραβίδα έχασα ένα καλο συναδελφο/συγκάτοικο από Yamaha RD, εκτοτε ειπα ότι δεν θα καβαλήσω διτροχο, μετα από χρόνια να με τρωει το μικροβιο ειδα το scooter σαν μια ευκολη επιλογη..

    Δεν θελω πια ταχὖτητα, ενταση, εχω χορτασει πλεον, ισως η μονη πρόσθετη επιλογή που θελω είναι να παρω το μηχανακι που παντα μου αρεσε απο εκεινη την εποχη.. (Hondaκι Rebel στα 250cc)
    Πω πω παλιοσειρά δηλαδή ,A7 ,mirage κλπ, σόρυ το ρέμπελ δεν θα το σχολιάσω γιατί επιβαρύνεις τη θέση σου...χαχα πλάκα κάνω ε.

  9. #339
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου το πρόβλημα μας σαν κοινωνία είναι η έλλειψη παιδείας και στην παρούσα φάση το όλο θέμα που όλοι τελικά συζητάμε εδώ μέσα είναι η έλλειψη οδηγικής κουλτούρας και σεβασμού.

    Τώρα αν είσαι νέος οδηγός η παλιός δεν έχει σημασία αν σέβεσαι το χώρο του άλλου, αν οδηγείς αεροπλάνο η scooter πάλι δεν έχει σημασία, αν έχεις ιδανικά και κριτήρια από την οικογένεια σου θα είσαι σε ότι κανεις σωστός.

    ..αυτό έχει σημασία και όχι αν από επιλογή πηγαίνεις με 80 στην Κηφισιας!! Και διαφωνώ με κάποιους.. όχι δεν είμαστε ζούγκλα, εμείς βάζουμε τα όρια στην συμπεριφορά μας.

    Μετά από +1200 μάχιμη πτητική εμπειρία σαν Αξ. απόστρατος της ΠΑ πλέον έχω συνειδητά επιλέξει που αξίζει να επενδύεις στο ρίσκο και που όχι.

    Αγαπητέ φίλε απόστρατε. Σε διαβάζω με ιδιαίτερο σεβασμό και έχεις κάποια δίκια. Το όλο και μοναδικό πρόβλημα είναι η ποιότητα της παιδείας που έχουμε και που συνεχώς κατολισθαίνει αφού αυτό είναι το επιδιωκόμενο από κάποιες "κάστες" για να έχουν ελεγχόμενα πρόβατα με άγνοια.
    Όμως όπως γνωρίζεις πάρα πολύ καλά και από τον χώρο σου, κάποιοι ξεχωρίζουν για τις ικανότητες τους και αυτό φαίνεται. Κάποιοι είναι για ευθεία οριζοντία, κάποιοι για να πετούν "λεωφορεία", άλλοι για να πετούν "ΜΠΑΟΥΛΟ" παίρνοντας τζάμπα εξάμηνα Α1 και τέλος κάποιοι λίγοι είναι οι χεράδες πού κόβουν κώλους. Για να αναγνωριστούν όλοι αυτοί κάπως και με κάποιο τρόπο αυτό γίνεται. Το risk assesment είναι απόλυτα προσωπικό και αυτό έχει να κάνει όχι τόσο με την παιδεία του αλλά με το πόσο θέλει να αναπτύξει και να εξελίξει τις ικανότητες και δεξιότητες του. Κανένας δεν βγαίνει βόλτα για να σκοτώσει ή να σκοτωθεί αλλά στο πλαίσιο αυτού του "παιχνιδιού ρίσκου" και της όποιας εσωτερικής αναζήτησης ορίων μπορούν να συμβούν τα πάντα. Μια πίστα είναι σίγουρα ο ιδανικός χώρος για αυτό και όχι ένας πολυσύχναστος δρόμος. Φυσικά υπεύθυνοι για τις πράξεις μας εμείς είμαστε. Δυστυχώς κάποιες φορές αυτές οι πράξεις μπορούν να αποβούν σε βάρος και άλλων αθώων (π.χ. F4E Αντίκυρα).
    Δεν έχει σημασία αν οδηγάς ποδήλατο, μότο, αυτοκίνητο ή πύραυλο αλλά τι έχεις πρόθεση να κάνεις και που θέλεις να φτάσεις, εμείς ορίζουμε τα όρια και κανένας άλλος. Νόμοι, Κανονισμοί και διαταγές υπάρχουν παντού αλλά όλοι μας τις έχουμε παραβιάσει λίγο ή πολύ. Στις ειδικές δυνάμεις χώρας του εξωτερικού στο Chek list ενεργειών στο τέλος των διαδικασιών έλεγε "If above fail, improvise" και από κάτω ο τίτλος "BEND THE ROOLS". Σε κάποια πράγματα πολύ σωστά κάποιος μπορεί πάρει ένα σκούτερ οριοθετώντας τις ανάγκες του και τα όρια του, άλλος κανα on/off και άλλος κανα SS. Όποια επιλογή και να γίνει κάποιος μπορεί να ρισκάρει και να αναζητήσει τα όρια του ελαστικού του σε μια στροφή και άλλος να έχει το SS για μούρη στην καφετέρια ...
    Όπως πολύ σωστά κατέληξες ο καθένας συνειδητά επιλέγει που αξίζει να ρισκάρει και πού όχι.
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 18/07/2018 στις 12:00.
    Mil. Spec.

  10. #340
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου, το 1982 στην Ανδραβίδα έχασα ένα καλο συναδελφο/συγκάτοικο από Yamaha RD,
    Τον Ιανουάριο του 84 πήρα μετάθεση για 117 και απολύθηκα Νοέμβρη του 85 επί Μακρή,Γεωργούλη και Πουλάκου,ήσουν εκεί?

  11. #341
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Τον Ιανουάριο του 84 πήρα μετάθεση για 117 και απολύθηκα Νοέμβρη του 85 επί Μακρή,Γεωργούλη και Πουλάκου,ήσουν εκεί?
    339 ΜΑΠΚ

  12. #342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    το ρέμπελ δεν θα το σχολιάσω γιατί επιβαρύνεις τη θέση σου...χαχα πλάκα κάνω ε.
    Η ταπεινότητα αλλά και το βάθος των χόντα, αντανακλά στους ιδιοκτήτες τους οι οποίοι θέλουν έναν πιστό και λιτό σύντροφο στο ταξίδι της ζωής.

    Αυτή η στάση δεν μπορεί να γίνει κατανοητή από σκληροπυρηνικούς μηχανόβιους των 80ς με τις 1000ρες που δεν θέλατε το μεροκάματο.





    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #343
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Η ταπεινότητα αλλά και το βάθος των χόντα, αντανακλά στους ιδιοκτήτες τους οι οποίοι θέλουν έναν πιστό και λιτό σύντροφο στο ταξίδι της ζωής.

    Αυτή η στάση δεν μπορεί να γίνει κατανοητή από σκληροπυρηνικούς μηχανόβιους των 80ς με τις 1000ρες που δεν θέλατε το μεροκάματο.





    Θέλαν κατάνα μηχανή και θάνατο

  14. #344
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Θέλαν κατάνα μηχανή και θάνατο
    έεετσι
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #345
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Θέλαν κατάνα μηχανή και θάνατο
    Δώστε ένα περγαμόντο στα παιδιά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Οδηγική συμπεριφορά
    από Stefanos73 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2015, 11:09
  2. Εκθεση μηχανων
    από xranna στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 15:43
  3. Eπικοινωνια 2 μηχανων
    από Giannis_L στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 08:15
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 18:19
  5. Στρωσιμο μηχανων
    από naknath στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2004, 19:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF