Σελίδα 1 από 25 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 374

Θέμα: Οδηγική Συμπεριφορά..Μηχανών.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138

    Smile Οδηγική Συμπεριφορά..Μηχανών.

    35 χρόνια οδηγούσα αυτοκίνητο και ξαφνικά ανακάλυψα τη μηχανή, σκουτεράκι = ευκολία και βουρ στην κίνηση... μεγάλη ευκολία να πηγαίνεις στη δουλειά και ειδικά οταν κατεβαίνεις την Κηφισίας όταν όλοι είναι σταματημένοι..

    Οδηγώ Συνετα, κινούμαι κυρίως στο ρεύμα μου πίσω από αυτοκίνητα και ανάμεσα όταν αυτά είναι σταματημένα, δεν κάνω σφήνες και σε γενικές γραμμές με την οδηγική εμπειρία του αυτοκινήτου προσέχω πάντα για κάθε απρόοπτο.. ενώ έχω πάντα full εξοπλισμό.. κράνος μπουφάν γαντια και πολλοί με θεωρούν robocop..

    Το παράπονο μου δεν είναι το αυτοκίνητα.. το πρόβλημα μου είναι οι άλλες μηχανές! περνάνε εκατοστά δίπλα σου με ασύλληπτες ταχύτητες, κατεβαίνω με 80 την Κηφισιάς (στρώνω το Beverly) και περνάει ένα θηρίο με 200 δίπλα σου.. προσπερνάνε ενω κινήσε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και έχω χάσει την μπάλα...αν δεν προσέξεις τον καθρέφτη σου είσαι νεκρός

    Δε λέω ότι είμαι και ο πιο γρήγορος οδηγός ειδικά αφού δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά δεν κινούμαι και σαν χελώνα.. έλεος πια !

    Αρχίζω και συμπαθώ τους οδηγούς αυτοκινήτων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μην πας στο γρήγορο (δεξιό) πέρασμα. Άστους να πηγαίνουν όσο αυτοί νομίζουν, εσύ πήγαινε δεξιά.

    Άμα έρχεται πιο γρήγορος από εσένα, έχεις το νου σου, στην πρώτη ασφαλή ευκαιρία του κάνεις χώρο να περάσει. Οτιδήποτε άλλο είναι σπατάλη.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 21/06/2018 στις 15:38.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    είσαι και σκουτεράς που δεν είναι μηχανή.....εδώ μέσα είναι moto. λες και αυτά που λες... στην πυρά!

  4. #4
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Δεν είσαι μόνος εκεί έξω! Έχω παρόμοιες εμπειρίες τον λιγο καιρό που κινούμαι στις δυο ρόδες. Συνέχισε να κανεις αυτό που κανεις, κάνε χώρο, άσε τους να περνάνε. Η εμπειρία χτίζεται σιγά σιγά, δεν μπορούμε να την βιάσουμε. Πρόσεχε και μη δίνεις σημασία. Εχει τύχει να μου κορνάρουν και μάλλον βρίζουν αυτοκίνητα επειδή είμαι στη λωρίδα τους. Ο μόνος λόγος που έφυγα είναι γιατί δεν ξέρω ποσο μ@λακας είναι αυτός που το οδηγεί και τι βλακεία μπορεί να κάνει. Κατά τα αλλά αστούς να λένε!!! Και να κάνουν :-)
    Dreams are for doers.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Φίλε μου καλως ήρθες στον κόσμο των δύο τροχών .Ελπιζω να σε παρηγορήσω αν σου πω ότι είμαι πανω από 30 χρονιά μοτοσυκλετιστης και έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

    Κάθε μέρα κάνω καμιά 100 άρια χιλιόμετρα στην Αθήνα και αν και ήρεμος οδηγός κάθε μέρα σπάω το κεφάλι μου αν θα πρέπει να οδηγάω αμυντικά ή επιθετικά σε κάθε δρόμο για να είμαι περισσότερο ασφαλής. Τελικά επιλέγω κατά περίπτωση.(όταν οδηγάς επιθετικά σε σέβονται τα δίτροχα και τα τετράτροχα ζωα)

    Σήμερα πχ πήγε με με σκοτώσει ένα vstrom που αποφάσισε να διασχίσει παράνομα κάθετα την Ποσειδώνος...(εγώ ήμουνα με παπί με έιδε και με έγραψε στα α.. του)

    Επειδή όπως σου είπα είμαι 30 χρονιά μοτοσυκλετιστης πιστεύω ότι το πρόβλημα έγκειται ότι στις αρχές τις δεκαετίας του 90 με την άφιξη των σκούτερ και την εύκολη χρηματοδότηση από τις τράπεζες. Ο μοτοσυκλετισμος σταμάτησε να είναι μια υποκουλτούρα μιας μεγάλης ομάδας ανθρώπων που αγαπάγε πραγματικά τα δίκυκλα και έγινε μαζικός στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Το ότι αλληλεπιδρούμε 1000 (1000 ; ) άτομα σε ένα φόρουμ και σκεφτόμαστε ρομαντικά για τις μοτοσυκλέτες δεν σημαίνει ότι εκατοντάδες χιλιάδες μοτοσυκλετιστες στην Ελλάδα έχουν τις ίδιες αξίες με εμάς ή την ίδια κουλτούρα. Η συμμετοχή μας όμως σε τέτοια κοινωνικά δίκτυα πάντα βοηθάει.

    Καλή συνέχεια στους δύο τροχούς.

    ΥΓ. Να προσέχεις ειδικά Παρασκευή και Σάββατο. Είναι οι μέρες που βγαίνουν όλοι οι χαροι στον δρόμο..

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Ο,τι σου ειπαν παραπανω, αν κανεις ακρη οταν καποιος αλλος ειναι πισω σου, ολα θα ειναι ok

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Τελικά τα πάντα είναι θέμα παιδείας στην παρούσα περίπτωση οδηγικής. Δεν εθελοτυφλώ, απλά περίμενα μεγαλύτερο σεβασμό μεταξύ των μηχανών..

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    αφελώς τον περίμενες,αν μου επιτρέπεις.
    άμα εγώ είμαι ζώον, τότε και αερόστατο να οδηγώ πάλι σα ζώον θα το πηγαίνω.
    Υπομονή και βάγια κον ντίος που λέμε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Τελικά τα πάντα είναι θέμα παιδείας στην παρούσα περίπτωση οδηγικής. Δεν εθελοτυφλώ, απλά περίμενα μεγαλύτερο σεβασμό μεταξύ των μηχανών..
    Δεν αντιλεγω, αλλα σεβασμός ειναι και αν κανεις διηθηση με αργό ρυθμό, να κανεις ακρη

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν αντιλεγω, αλλα σεβασμός ειναι και αν κανεις διηθηση με αργό ρυθμό, να κανεις ακρη

    Αυτό κάνω φίλε μου, δεν έχει νόημα να καθυστερώ κάποιον πιο γρήγορο

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.029
    Έχω το ίδιο πρόβλημα στους δρόμους της αθήνα γιατί είμαι από επαρχία και η αθήνα μου φαίνεται πιο ζούγκλα από το να κάνεις εντούρο ανάμεσα σε πεύκα και ένα κοπάδι ζώα μαζί.
    Πάντα αφήνω να περάσουν οι άλλες μοτοσυκλέτες πριν από μένα και ακόμα και τότε δεν ξέρεις από που θα σου έρθει. Μερικές φορές δεν προλαβαίνεις να τους δεις από τον καθρέφτη.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Στο Σε είδα

    -Σε είδα με τη σκουτερομπανιέρα σου να μην κάνεις άκρη
    και να πηγαίνεις σαν χελώνα,δημιουργώντας ουρά από πίσω σου



    (χιουμοράκι,ε)

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    35 χρόνια οδηγούσα αυτοκίνητο και ξαφνικά ανακάλυψα τη μηχανή, σκουτεράκι = ευκολία και βουρ στην κίνηση... μεγάλη ευκολία να πηγαίνεις στη δουλειά και ειδικά οταν κατεβαίνεις την Κηφισίας όταν όλοι είναι σταματημένοι..

    Οδηγώ Συνετα, κινούμαι κυρίως στο ρεύμα μου πίσω από αυτοκίνητα και ανάμεσα όταν αυτά είναι σταματημένα, δεν κάνω σφήνες και σε γενικές γραμμές με την οδηγική εμπειρία του αυτοκινήτου προσέχω πάντα για κάθε απρόοπτο.. ενώ έχω πάντα full εξοπλισμό.. κράνος μπουφάν γαντια και πολλοί με θεωρούν robocop..

    Το παράπονο μου δεν είναι το αυτοκίνητα.. το πρόβλημα μου είναι οι άλλες μηχανές! περνάνε εκατοστά δίπλα σου με ασύλληπτες ταχύτητες, κατεβαίνω με 80 την Κηφισιάς (στρώνω το Beverly) και περνάει ένα θηρίο με 200 δίπλα σου.. προσπερνάνε ενω κινήσε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και έχω χάσει την μπάλα...αν δεν προσέξεις τον καθρέφτη σου είσαι νεκρός

    Δε λέω ότι είμαι και ο πιο γρήγορος οδηγός ειδικά αφού δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά δεν κινούμαι και σαν χελώνα.. έλεος πια !

    Αρχίζω και συμπαθώ τους οδηγούς αυτοκινήτων
    Ο δρόμος είναι δημόσιος και ο καθένας κινείται όπως γουστάρει. Δε γίνεται να επιβάλλουμε σε όλους τον δικό μας ρυθμό και να τον θεωρούμε και σωστό κιόλας επειδή είναι δικός μας. Αν είσαι πιο αργός, μην ενοχλείς, μείνε στην άκρη, και δε θα σε ενοχλήσει κανείς. Ξανά, ο δρόμος είναι δημόσιος. Να είσαι προετοιμασμένος για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Μην εκπλήσσεσαι, μην τρομάζεις. Θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Στο είπαν από επάνω, εμπειρία. Θα αποκτήσεις εμπειρία και όλα θα είναι αλλιώς.
    Βαβαια ισχύει ότι είπε ο γαύρος, ο κάφρος ότι και να οδηγεί θα μείνει κάφρος.
    Για αρχή έχε το νου σου και κάνε λίγο στην πάντα. Μπορεί αυτό που εσένα φέρνετε επικίνδυνο για τον άλλον να είναι κάτι απλό.
    Προσωπικά ενώ μπορώ να κινηθώ με ασύλληπτους ρυθμούς μέσα στην κίνηση και με το παπί και με την μηχανή, δεν το κανω.παω όμως σβέλτα και άμα βρεθεί πίσω μου κανένας βιαστικός του κάνω χώρο να περάσει, έχω κερδίσει τόσο χρόνο με την μηχανή σε σχέση με το αμάξι που δεν κάθομαι να ασχοληθώ για 2-3λεπτα.

    Πιο επικίνδυνο βρίσκω αυτούς που επειδή είναι φίσκα η αριστερή πλευρά που κάνουμε διηθηση να πηγαίνουν στην δεξιά. Ρε φίλε δεν χωράει αμάξι - μηχανή - αμάξι μηχανή - αμαξι. Το αμάξι στην μεσαία λωρίδα άμα κάνει και κλειστεί ή τρομάξει από τον π. χ. Δεξιό του θα κάνει αριστερά και θα τρακάρει την μηχανή στα αριστερά!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο δρόμος είναι δημόσιος και ο καθένας κινείται όπως γουστάρει. Δε γίνεται να επιβάλλουμε σε όλους τον δικό μας ρυθμό και να τον θεωρούμε και σωστό κιόλας επειδή είναι δικός μας. Αν είσαι πιο αργός, μην ενοχλείς, μείνε στην άκρη, και δε θα σε ενοχλήσει κανείς. Ξανά, ο δρόμος είναι δημόσιος. Να είσαι προετοιμασμένος για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Μην εκπλήσσεσαι, μην τρομάζεις. Θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER
    Σας είδα, καθυστερημένοι ποδηλάτες, να πιάνετε ολόκληρες λωρίδες στην παραλιακή και να αναγκάζετε τους εξίσου καθυστερημένους αυτοκινητιστές να αλλάζουν λωρίδες όπως να'ναι, να βγαίνουν στο αντίθετο ρεύμα, με σοβαρό κίνδυνο να πάρουν κάποιον κακομοίρη παραμάζωμα. Ψοφήστε λίγο, κατά προτίμηση στην άκρη.
    Είναι δημόσιος ο δρόμος φίλε
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 1 από 25 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οδηγική συμπεριφορά
    από Stefanos73 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2015, 12:09
  2. Εκθεση μηχανων
    από xranna στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 16:43
  3. Eπικοινωνια 2 μηχανων
    από Giannis_L στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 09:15
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 19:19
  5. Στρωσιμο μηχανων
    από naknath στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2004, 20:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF