Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Beta Xtrainer 300

  1. #1
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    Beta Xtrainer 300

    Παιδες, τι ξερουμε για το συγκεκριμενο ;
    Αξιζει ; Το εχει βολταρει κανενας ;
    Ο φιλος που το θελει εχει σχετικα καλη εμπειρια εντουρο.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #2
    Δεν το οδήγησα εγώ αλλά φίλος μου και τον ζάλισα γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα οπότε θα σου μεταφέρω την άποψή του. Είναι πολύ έμπειρος αλλά ερασιτέχνης οπότε η γνώμη του είναι υποκειμενική. Επίσης από δικές του συζητήσεις με κατόχους όσων αφορά τα προβλήματα που βγάζει, τ συμπέρασμα ήταν όπως όλα τα μοτο, τι θα σου τύχει και πως το χρησιμοποιείς και συντηρείς, δεν έχουν πολύ συγκεκριμένα προβληματα. Τη μίξη την κάνουν στο τεπόζιτο γιατί δε ξέρουν πόσο και πόσο αξιόπιστα θα δουλεύει η αντλία, αν και δε έχει συμβεί κάτι σε κάποιον που τη χρησιμοποιεί ως τώρα.
    Στο οδηγικό κομμάτι τώρα, γενικά οδηγιέται σαν diesel χαμηλα, δε του αρεσε να το κυνηγας ψηλά, θα κρατήσει όμως τις στροφές αν τις χρειάζεσαι αλλά δεν έχει τπτ να δώσει. Ηταν πολύ γλυκόροπο με πολύ δύναμη από πολύ χαμηλά, με αρκετή γραμμική δύναμη ως λίγο μετά τα μεσσαία. Σε σύγκριση με το δικό μου ΤΜ μου είπε ότι εκεί που ζωντανεύει το δικό μου εκεί τελειώνει αυτό. Για στενά μονοπάτια είναι ότι καλύτερο έχει οδηγήσει ως τώρα, αλλά για πολύ πολύ στενά, εκει που είσαι πρωτη άντε δευτέρα για 5 δευτερα και ξανά πρώτη, κι ένας ακόμα λόγος είναι και το ύψος του που είναι τόσο χαμηλότερο όσο να σου κάνει τη ζωή εύκολή (και μίζα ε!!! σχεδόν κλεψιά). Εκεί που δε του άρεσε ήταν όταν άνοιγε ο ρυθμός (70χλμ), το αισθανόταν πολύ μαλακό και ότι γενικά το μηχανάκι δεν ήθελε, αυτό κυρίως από τις αναρτήσεις ( οι αναρτήσεις είναι διαφορετικές απο τα υπόλοιπα μοτο) και απο την κινητήρα που δεν ηθελε τα ψηλά, σε σημείο που επειδή οι αναρτήσεις ήταν πολύ μαλακες και το μηχανάκι χαμηλό, ανησυχούσε. Επίσης τον ενόχλησαν τα πλαστικά που ήταν σαν ψεύτικα και σπάνε εύκολα, όπως και οι πολύ λεπτές ακτίνες στις ζάντες.

    Ενώ του άρεσε τελικά πήρε το RR γιατί έχει χαμηλά σχεδόν όση δύναμη έχει το xtrainer αλλά έχει πολύ περισσότερα στα ψηλά, αναρτήσεις που του άρεσαν περισσότερο, ελάχιστα πιο σκληρές στα αργά κομμάτια αλλα πολύ καλύτερες όσο ανεβαινει ο ρυθμός, κι επειδή είναι και 1.83 (κι έμπειρος) δε τον ενοχλεί το ύψος. Οι βόλτες του έχουν μεικτά κομμάτια οπότε προτίμησε να θυσιάσει λίγη ευκολία από τα πολύ πολύ στενά για να κερδίσει στα υπόλοιπα. μερικούς μήνες μετά οδήγησε ένα crf250x και του ταίριαζε περισσότερο "γενικά" αλλά δεν ήταν στις τότε επιλογές του γιατί είχε υποτιμήσει τα 250 4τ...

    Να συμπληρώσω μήπως σε βοηθήσω πως το gas gas ec300 που επίσης οδήγησε είναι ίσως κάπου ανάμεσα σε αυτά τα δύο ενώ το ΚΤΜ exc300 μπροστά σε αυτά είναι πολύ "αγωνιστικό" κι έχει τα λιγότερα χαμηλά με τις σκληρότερες αναρτήσεις από όλα.

    Το συμπέρασμα το δικό μου είναι πως οι γνώμες ανάλογα τη χρήση που θα κάνεις, είναι απλά για να σε κατευθύνουν προς πια μηχανάκια πρέπει να κάνεις test drive πριν την αγορά σου.

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
    Τελευταία τροποποίηση από Billys2T; 05/07/2018 στις 18:21.
    Πρόσεχε τον εαυτό, μη περιμένεις από τους άλλους να το κάνουν...

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Ευχαριστω φιλε μου

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Παρόμοια θέματα

  1. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19
  2. 16 και 31 Οκτωμβριου 0-300 Riding School
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 23:27
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF