Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: νεκρό καντράν

  1. #16
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Νεκρά τα πάντα, Γιώργο, όπως όταν έχεις έχεις την μηχανή σβηστή, τον διακόπτη στο off ..... μόνο το μοτέρ και το φανάρι δούλευαν κανονικά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κονιακ.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	21,1 KB 
ID:	396680










    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    βρε ανθρωπε, λες δεν λειτουργουσαν κορνα και φλας. επειδη μάλλον δεν χαλάσανε ολα ταυτοχρονα, προφανως δεν εχουν ρευμα. τελικα μονο το καντραν νεκρωνει η οντως δεν δουλευει τιποτα εκτος απο το μοτερ και τα φωτα?

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κονιακ.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	21,1 KB 
ID:	396680


















    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    βρε ανθρωπε, λες δεν λειτουργουσαν κορνα και φλας. επειδη μάλλον δεν χαλάσανε ολα ταυτοχρονα, προφανως δεν εχουν ρευμα. τελικα μονο το καντραν νεκρωνει η οντως δεν δουλευει τιποτα εκτος απο το μοτερ και τα φωτα?
    Το είπα και πριν, νεκρώνουν όλα μόνο μοτέρ και φώτα δουλεύουν, ούτε στροφόμετρο, ούτε ενδείξεις ούτε τίποτα σαν να είναι στο off ο διακόπτης
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ότι δουλεύει στο DC δίκτυο της μηχανής λοιπόν, δεν δουλεύει.

    Ανάφλεξη που είναι -υποθέτω- με δικό της πηνίο, δουλεύει.
    Φώτα που είναι με δικό τους πηνίο, δουλεύουν.

    Άρα ψάξου στα ηλεκτρικά της μοτό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ότι δουλεύει στο DC δίκτυο της μηχανής λοιπόν, δεν δουλεύει.

    Ανάφλεξη που είναι -υποθέτω- με δικό της πηνίο, δουλεύει.
    Φώτα που είναι με δικό τους πηνίο, δουλεύουν.

    Άρα ψάξου στα ηλεκτρικά της μοτό.
    δες λίγο το μανουαλ. όλα οσα δεν δουλευουν πρεπει να ειναι πανω στην ιδια ασφάλεια. ίσως να είναι βρωμικη η θεση της στην ασφαλειοθηκη

  6. #21
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Μιά χαρά είναι ρε, τι σκάς.......

    Δεν γράφει και χλμ έτσι και θα την έχεις πάντα του κουτιού.................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #22
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Στο καντράν απ όσο μπορώ να ξέρω υπάρχουν μόνο οι ενδείξεις για τα φλας, ούτε το ρελε ούτε κάτι άλλο που να κάνει τα φλας να μη δουλεύουν. Οπότε μάλλον δεν φταίει η μη λειτουργία του καντράν που δεν δουλεύουν τα φλας αλλά το πρόβλημα που έχεις νεκρωνει όλες τις καταναλώσεις που δουλεύουν με συνεχές όπως ήδη ειπώθηκε. Για μένα ψάξε αλλού το πρόβλημα και όχι στο καντράν. Η νεκρωση του καντράν είναι αποτέλεσμα του προβλήματος κι όχι το πρόβλημα.

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δες λίγο το μανουαλ. όλα οσα δεν δουλευουν πρεπει να ειναι πανω στην ιδια ασφάλεια. ίσως να είναι βρωμικη η θεση της στην ασφαλειοθηκη
    Στην ασφαλειοθήκη μια 20Α "εξουσιάζει" τόσο το ρεύμα στο καντράν όσο και τον διακόπτη μαζί, άρα δεν είναι εκει το πρόβλημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Στο καντράν απ όσο μπορώ να ξέρω υπάρχουν μόνο οι ενδείξεις για τα φλας, ούτε το ρελε ούτε κάτι άλλο που να κάνει τα φλας να μη δουλεύουν. Οπότε μάλλον δεν φταίει η μη λειτουργία του καντράν που δεν δουλεύουν τα φλας αλλά το πρόβλημα που έχεις νεκρωνει όλες τις καταναλώσεις που δουλεύουν με συνεχές όπως ήδη ειπώθηκε. Για μένα ψάξε αλλού το πρόβλημα και όχι στο καντράν. Η νεκρωση του καντράν είναι αποτέλεσμα του προβλήματος κι όχι το πρόβλημα.
    Βασίλη, σε άλλα μΕχανάκια δεν ξέρω πως είναι, αλλά στο δικό μου πατάς τον διακόπτη του αριστ.-δεξιά, στέλνεται από εκεί "σήμα" στο pcb του καντράν και από εκεί στα φλας, μετά από 500 μέτρα σβήνουν μόνα τους αν το ξεχάσεις αναμμένο.
    Πουθενά δεν είπα ότι το καντράν είναι το πρόβλημα ψάχνω να βρω που κόβεται το ρεύμα....
    Το καντράν έχει 2 φύσες που βγαίνουν από αυτό και συνδέονται με την υπόλοιπη πλεξούδα, θα ξεκινήσω καθαρίζοντας αυτές με σπρει επαφών και βλέπουμε. Πρώτα πρέπει να περιμένω να νεκρώσει πάλι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Το immo βρισκεται εντος του κοντερ;
    Εγω θα μιλουσα με bill παντως...
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Το immo βρισκεται εντος του κοντερ;
    Εγω θα μιλουσα με bill παντως...
    Βρίσκεται εντός του κοντέρ, ναι, αλλά προφανώς τροφοδοτείται από ανεξάρτητη από αυτό πηγή ρεύματος αλλιώς δεν θα έπαιρνε μπρος....
    Δεν παίζουν φράγκα για Bill
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Εμπειρικά. Η βλάβη θα είναι αστεία αλλά θα είναι στο δυσκολότερο προσβάσιμο σημείο.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Άν κάνεις καθάρισμα επαφών με σπρέι, προτίμησε χωρίς λάδι για σίγουρα αποτελέσματα, αν το πρόβλημα βρίσκεται εκεί. Μακάρι να λύσεις το πρόβλημα εύκολα και ανέξοδα.
    Mil. Spec.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Βρίσκεται εντός του κοντέρ, ναι, αλλά προφανώς τροφοδοτείται από ανεξάρτητη από αυτό πηγή ρεύματος αλλιώς δεν θα έπαιρνε μπρος....
    Δεν παίζουν φράγκα για Bill
    To βλεπω για βλαβη μεσα στο κοντερ αδερφε... Δεν ξερω ακριβως την καλωδιωση του κοντερ σου, αλλα σε tuono που ειχα δει, δεν ειχε ξεχωριστες παροχες ρευματος για τον Immo και το κοντερ. Μολις το βγαλεις παπαλα το μηχανακι, δεν παιρνει μπρος. Μπορει φυσικα να κανω λαθος γιατι πανε και καμποσα χρονια.
    Παλι θα σου ελεγα μιλα με bill
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Επανέρχομαι.....

    Το πρόβλημα λύθηκε. Ο ένοχος ήταν η...μπαταρία η οποία αν και μόλις 3 ετών (και φτηνούτσικη, να πω την αλήθεια ) τα έπαιξε νωρίτερα του προβλεπόμενου εξαιτίας του ανορθωτή που είχε χαλάσει πέρσι και από τα πολλά ξεφορτίσματα-φορτίσεις δεν "κρατούσε" πλέον σωστή τάση (Αντώνη, μακριά από την βοιδόπ0@τσ@, σε βλέπω....) με αποτέλεσμα να κάνει ότι έκανε το καντράν..... επίσης τις τελευταίες μέρες δεν έπαιρνε μπρος εύκολα και κυκλοφορούσα με....καλώδια στο top case και αγγάρευα όποιον έβρισκα μπροστά μου να δώσει ρεύμα....(άτιμη ανεργία..... )
    Αξιώθηκα σήμερα να την αλλάξω (με βασικό χρηματοδότη το.... "τρυφερό" ήμισυ) με μια καλή YASA και.....το πρόβλημα, πάειιιιιι όπως λέει μια διαφήμιση....

    Ευχαριστώ άπαντες για τις όποιες παρατηρήσεις και συμβουλές
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι.....

    Το πρόβλημα λύθηκε. Ο ένοχος ήταν η...μπαταρία η οποία αν και μόλις 3 ετών (και φτηνούτσικη, να πω την αλήθεια ) τα έπαιξε νωρίτερα του προβλεπόμενου εξαιτίας του ανορθωτή που είχε χαλάσει πέρσι και από τα πολλά ξεφορτίσματα-φορτίσεις δεν "κρατούσε" πλέον σωστή τάση (Αντώνη, μακριά από την βοιδόπ0@τσ@, σε βλέπω....) με αποτέλεσμα να κάνει ότι έκανε το καντράν..... επίσης τις τελευταίες μέρες δεν έπαιρνε μπρος εύκολα και κυκλοφορούσα με....καλώδια στο top case και αγγάρευα όποιον έβρισκα μπροστά μου να δώσει ρεύμα....(άτιμη ανεργία..... )
    Αξιώθηκα σήμερα να την αλλάξω (με βασικό χρηματοδότη το.... "τρυφερό" ήμισυ) με μια καλή YASA και.....το πρόβλημα, πάειιιιιι όπως λέει μια διαφήμιση....

    Ευχαριστώ άπαντες για τις όποιες παρατηρήσεις και συμβουλές
    Αφού έχεις Ιταλικό και τα ηλεκτρικά γενικά λειτουργούν,άναψε ένα κεράκι στην Santa Lucia εκ μέρους της Aprilia.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos το καντραν του cbfaki
    από maikon στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2008, 13:58
  2. Τροχαίο με ένα νεκρό στην Κύμης
    από kaps στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 14:24
  3. Βλαβη στο καντραν
    από ΒΕΣΠΑ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2006, 01:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF