Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: νεκρό καντράν

  1. #1
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122

    νεκρό καντράν

    Αφού το πρόβλημα με την καμμένη οθόνη του καντράν λύθηκε πλέον, εμφανίστηκε την περασμένη εβδομάδα ένα νέο θέμα μάλλον περίεργο:

    Κατεβαίνω ένα πρωί βάζω κλειδί, ανάβει το καντράν κανονικά, κάνeι το chek και με το που βάζω μπρος νεκρώνει το καντράν σαν να είναι σβηστή η μηχανή! Το μοτέρ λειτουργούσε κανονικά.....φεύγω, στην διαδρομή όλα καλά, το μοτέρ να δουλεύει άψογα και το καντράν νεκρό....(φλας , κόρνες κλπ ΔΕΝ λειτουργούσαν...) φτάνω, παρκάρω και κάνω την δουλειά μου.
    Φεύγω, βάζω κλειδί καντράν νεκρό, η μηχανή όμως πήρε κανονικότατα μπρος
    Φαντάστηκα κάποια ασφάλεια, κάνω έλεγχο όλες μια χαρά.
    2 μέρες έμεινα έτσι, καντράν νεκρό και η μηχανη να δουλεύει κανονικά. Μετά τις 2 αυτές μέρες , κατεβαίνω πάλι το πρωί , βάζω κλειδί και...ανάβει κανονικά το καντράν σαν να μην τρέχει μία..... έκανα κάποιες μικρές διαδρομές και λειτουργούσε κανονικά το καντράν στο άναψε-σβήσε....
    Το ίδιο απόγευμα πάω πάλι να φύγω και το καντράν νεκρό και πάλι όταν έβαλα το κλειδί....
    Να μην τα πολυλογώ, μέσα σε αυτήν την βδομάδα το καντράν νέκρωσε και ζωντάνεψε 4-5 φορές....Με το μοτέρ να δουλεύει κανονικότατα....
    (α, ρε, Aprilia, τουλάχιστον δεν με αφήνεις στα κρύα του λουτρού σαν κάτι άλλα παρτάλια )
    Τώρα που γράφω λειτουργεί.....υποπτεύομαι κακή επαφή σε φίσσες.....
    (έχω και 2 χρόνια να το πλύνω το μΕχανάκι )
    Για πείτε γνώμη πριν αρχίσω να ξηλώνω φίσσες και τις πλακώσω στα σπρει......
    Ειναι και Παρασκευή αύριο και κάποιος παλιΟγερος θα έχει τρελά κέφια.
    Απόψεις τύπου βάψε μπλε και..... απορρίπτονται διότι λόγω μη ύπαρξης αντικειμένου εργασίας θα αργήσω πολύ να δω καινούργιο εργαλείδι (ίσως και ποτέ....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    άμα έχεις να το πλύνεις 2 χρόνια μάντεψε....



    λύσε και καθάρισε φύσες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    καποιο κομμενο καλωδιο μαλλον
    αν αρχισεις να κουνας.....κοντα στο λαιμο την ακουνε

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    καποιο κομμενο καλωδιο μαλλον
    αν αρχισεις να κουνας.....κοντα στο λαιμο την ακουνε
    Αυτό το στάδιο το έχουμε ξεπεράσει και λύσει προ πολλού......(λέγε με και διακόπτης)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    εχεις μπλεξει χοντρα


    τα ηλεκτρικα θελουν η καλο μαστορα η γαιδουρινη υπομονη. αν δεν ειναι καλωδιο θα ειναι κατι μεσα στο καντραν το οποιο και απευχομαι. ξεκινα με φισες και σπρευ και βλεπουμε. καπου θα το πετυχεις.
    Γιαννης

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    άμα έχεις να το πλύνεις 2 χρόνια μάντεψε....



    λύσε και καθάρισε φύσες
    οι φύσες καντραν κτλ, δηλαδη οι κλειστες φύσες δεν χρειάζονται ποτε καθάρισμα. το πλύσιμο και το καθάρισμα τους κάνει κακο, οχι καλο. το πρόβλημα πάντως ειναι λίγο περιεργο γιατι η κορνα λόγω ρευματος παιρνει απο ξεχωριστο καλώδιο και έχει δικη της ασφάλεια.

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οι φύσες καντραν κτλ, δηλαδη οι κλειστες φύσες δεν χρειάζονται ποτε καθάρισμα. το πλύσιμο και το καθάρισμα τους κάνει κακο, οχι καλο. το πρόβλημα πάντως ειναι λίγο περιεργο γιατι η κορνα λόγω ρευματος παιρνει απο ξεχωριστο καλώδιο και έχει δικη της ασφάλεια.
    μην ανησυχείς και δεν είναι όλες οι φύσες ip68. μια χαρά περνάει η βρώμα.
    αν οι φύσες είναι εντάξει μετά πας για εσωτερικά του κοντέρ στο βύσμα από την πλακέτα στο καντράν λόγω κραδασμών να έχει κοπεί κάποια επαφή ή ψιλό συρματάκι στο pcb.

  8. #8
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    7 στις 10 περιπτωσεις που μας ζητουν καντραν στην δουλεια για ανταλλακτικό, είναι από προβληματικές φύσες. 2 ειναι κομμένο καλωδιο. 1 χαλασμενο καντραν. Ξεκίνα από τα απλά
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οι φύσες καντραν κτλ, δηλαδη οι κλειστες φύσες δεν χρειάζονται ποτε καθάρισμα. το πλύσιμο και το καθάρισμα τους κάνει κακο, οχι καλο. το πρόβλημα πάντως ειναι λίγο περιεργο γιατι η κορνα λόγω ρευματος παιρνει απο ξεχωριστο καλώδιο και έχει δικη της ασφάλεια.
    Για την κόρνα ένα δίκιο μάλλον το έχεις, λόγω της γνωστής μου περηφάνιας δεν άκουσα αν λειτουργεί η όχι με νεκρό το καντράν
    Εδώ για την ιστορία, (δεν βρίσκω το θρεντ που είχα κάνει τότε) να πω ΄τι το καντράν είχε "κάψει" την LCD οθόνη του λόγω υγρασίας που είχε εισχωρήσει και λειτούργησε ως μεγεθυντικός φακός με ολέθρια αποτελέσματα....
    Η λύση τότε δόθηκε από τον γνωστό μηχανικό της Aprilia στο Περιστέρι που μου χάρισε ένα καντράν με χαλασμένο pcb, πήγα τα 2 καντράν σε καλό φίλο ηλεκτρονικό που ασχολείται με βελτιώσεις και μου μετέφερε το δικό μου pcb σε αυτό με την καλή οθόνη.
    Κατόπιν αφού φρόντισα με κάθε ευλάβεια να απαλειφθεί κάθε ίχνος υγρασίας, το σφράγισα ΠΟΛΥ καλά με ειδική σφραγιστική σιλικόνη σε κάθε πιθανό σημείο που θα μπορούσε να πάρει έστω υποψία υγρασίας.... το αποτέλεσμα αρκούντως ικανοποιητικό, έφαγε του κόσμου τα νερά και δεν έκανε κιχ....
    Όμως, για να το ανοίξω τώρα πια, καταστροφή θα προκληθεί....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    μην ανησυχείς και δεν είναι όλες οι φύσες ip68. μια χαρά περνάει η βρώμα.
    αν οι φύσες είναι εντάξει μετά πας για εσωτερικά του κοντέρ στο βύσμα από την πλακέτα στο καντράν λόγω κραδασμών να έχει κοπεί κάποια επαφή ή ψιλό συρματάκι στο pcb.
    Το να καθαρίσω και να ψεκάσω τις φύσες που βρίσκονται έξω και πέριξ του καντράν και συνδέουν το υπόλοιπο μΕχανάκι είναι ολίγον μανούρα, πρέπει να ξηλωθούν μούτρο και τεπόζιτο, μπελάς..... αν είναι το τελευταίο που λες, την κάτσαμε.....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από caesarsk Προβολή μηνύματος
    7 στις 10 περιπτωσεις που μας ζητουν καντραν στην δουλεια για ανταλλακτικό, είναι από προβληματικές φύσες. 2 ειναι κομμένο καλωδιο. 1 χαλασμενο καντραν. Ξεκίνα από τα απλά
    Η Aprilia Θέλει 400 και κάτι ευρωΠΕΗκα για καντράν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για την κόρνα ένα δίκιο μάλλον το έχεις, λόγω της γνωστής μου περηφάνιας δεν άκουσα αν λειτουργεί η όχι με νεκρό το καντράν
    Εδώ για την ιστορία, (δεν βρίσκω το θρεντ που είχα κάνει τότε) να πω ΄τι το καντράν είχε "κάψει" την LCD οθόνη του λόγω υγρασίας που είχε εισχωρήσει και λειτούργησε ως μεγεθυντικός φακός με ολέθρια αποτελέσματα....
    Η λύση τότε δόθηκε από τον γνωστό μηχανικό της Aprilia στο Περιστέρι που μου χάρισε ένα καντράν με χαλασμένο pcb, πήγα τα 2 καντράν σε καλό φίλο ηλεκτρονικό που ασχολείται με βελτιώσεις και μου μετέφερε το δικό μου pcb σε αυτό με την καλή οθόνη.
    Κατόπιν αφού φρόντισα με κάθε ευλάβεια να απαλειφθεί κάθε ίχνος υγρασίας, το σφράγισα ΠΟΛΥ καλά με ειδική σφραγιστική σιλικόνη σε κάθε πιθανό σημείο που θα μπορούσε να πάρει έστω υποψία υγρασίας.... το αποτέλεσμα αρκούντως ικανοποιητικό, έφαγε του κόσμου τα νερά και δεν έκανε κιχ....
    Όμως, για να το ανοίξω τώρα πια, καταστροφή θα προκληθεί....



    Το να καθαρίσω και να ψεκάσω τις φύσες που βρίσκονται έξω και πέριξ του καντράν και συνδέουν το υπόλοιπο μΕχανάκι είναι ολίγον μανούρα, πρέπει να ξηλωθούν μούτρο και τεπόζιτο, μπελάς..... αν είναι το τελευταίο που λες, την κάτσαμε.....



    Η Aprilia Θέλει 400 και κάτι ευρωΠΕΗκα για καντράν....
    γιατι ασχολούμαστε με το καντραν αφου δεν εχεις ρευμα ΚΑΙ σε άλλα πραγματα? τι μηχανάκι ειναι?

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γιατι ασχολούμαστε με το καντραν αφου δεν εχεις ρευμα ΚΑΙ σε άλλα πραγματα? τι μηχανάκι ειναι?
    Πού έγραψα ότι δεν έχω ρεύμα σε άλλα πράγματα; μόνο το καντράν "νεκρώνει" το μΕχανάκι λειτουργεί και κινείται απροβλημάτιστα πέραν αυτού. Εδώ να σημειώσω ότι μου φάνηκε ολίγον περίεργο να λειτουργεί το μοτέρ με νεκρό καντράν..... αυτό σημαίνει ότι μάλλον κόβεται με κάποιον τρόπο το ρεύμα που το τροφοδοτεί, έλα όμως που τώρα λειτουργεί κανονικά και άντε να βρεις τι φταίει
    Aprilia Pegaso Strada είναι, από τα τελευταία που βγήκαν από την γραμμή παραγωγής......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πού έγραψα ότι δεν έχω ρεύμα σε άλλα πράγματα;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    το μοτέρ να δουλεύει άψογα και το καντράν νεκρό....(φλας , κόρνες κλπ ΔΕΝ λειτουργούσαν...)
    Ξεκαθάρισε τι εννοείς με το ''δεν λειτουργούσαν φλας'', 1-δεν λειτουργούσαν ΟΝΤΩΣ τα φλας, 2-απλά δεν ανάβαν οι ενδείξεις των φλας στο καντράν.

    Το έχεις λίγο φλου έτσι όπως το έγραψες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ξεκαθάρισε τι εννοείς με το ''δεν λειτουργούσαν φλας'', 1-δεν λειτουργούσαν ΟΝΤΩΣ τα φλας, 2-απλά δεν ανάβαν οι ενδείξεις των φλας στο καντράν.

    Το έχεις λίγο φλου έτσι όπως το έγραψες.
    Δεν λειτουργούσαν τα φλας, δεν άναβαν, πως αλλιώς να το γράψω;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν λειτουργούσαν τα φλας, δεν άναβαν, πως αλλιώς να το γράψω;
    η ερώτηση στοχεύει να ξεκαθαρίσει αν άναβε η ένδειξη στο καντράν ή αν ήταν όλα νεκρά. και λάμπες στα φλασάκια και καντράν.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    η ερώτηση στοχεύει να ξεκαθαρίσει αν άναβε η ένδειξη στο καντράν ή αν ήταν όλα νεκρά. και λάμπες στα φλασάκια και καντράν.
    Νεκρά τα πάντα, Γιώργο, όπως όταν έχεις έχεις την μηχανή σβηστή, τον διακόπτη στο off ..... μόνο το μοτέρ και το φανάρι δούλευαν κανονικά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos το καντραν του cbfaki
    από maikon στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2008, 13:58
  2. Τροχαίο με ένα νεκρό στην Κύμης
    από kaps στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 14:24
  3. Βλαβη στο καντραν
    από ΒΕΣΠΑ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2006, 01:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF