Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Απορία για βαλίτσα top case

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138

    Απορία για βαλίτσα top case

    Στις βόλτες και στα ταξίδια μου χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια μια πλαστική givi topcase και είμαι πολύ ευχαριστημένος όσον αφορά την συμπεριφορά της μοτοσυκλέττας. Εδώ και λίγο καιρό μου έχει μπει ο διάολος, επειδή την έχω βαρεθεί οπτικά και μόνο και επειδή μου αρέσουν οι μεταλικές να το ψάξω λίγο. Εχω την εντύπωση όμως ότι το σχήμα τους (τετραγωνισμένο) ειδικά αυτές που χωράνει 2 κράνη και είναι 58 λτ και που με ενδιαφέρουν, δεν φαίνεται να βοηθά την συμπεριφορά της μηχανής, Εχει δοκιμάσει κάποιος τέτοια βαλίτσα και ποιές είναι οι εντυπώσεις; Να κάτσω στ' αυγά μου ή όχι; Kαι για να προλάβω μερικούς, δεν είναι βαρΚαντέρο, έχω αλλάξει ελατήρια μπροστά και αμορτισέρ πίσω wp.
    vardis

  2. #2
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Χρησιμοποιώ καθημερινά την βαλίτσα μέσα στην πόλη για να έχω ασφαλισμένο ότι κουβαλώ στην δουλειά, και να βάζω μέσα κράνος/μπουφάν πριν το ραντεβού, αλλά ποτέ στο ταξίδι. Ακόμη και ταξίδι με την γυναίκα μου δικάβαλο, δυο πλαϊνες και ένα σάκο κάθετα πάνω για το ταξίδι. Οποιαδήποτε βαλίτσα επηρεάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας στον δρόμο
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vardis Προβολή μηνύματος
    Στις βόλτες και στα ταξίδια μου χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια μια πλαστική givi topcase και είμαι πολύ ευχαριστημένος όσον αφορά την συμπεριφορά της μοτοσυκλέττας. Εδώ και λίγο καιρό μου έχει μπει ο διάολος, επειδή την έχω βαρεθεί οπτικά και μόνο και επειδή μου αρέσουν οι μεταλικές να το ψάξω λίγο. Εχω την εντύπωση όμως ότι το σχήμα τους (τετραγωνισμένο) ειδικά αυτές που χωράνει 2 κράνη και είναι 58 λτ και που με ενδιαφέρουν, δεν φαίνεται να βοηθά την συμπεριφορά της μηχανής, Εχει δοκιμάσει κάποιος τέτοια βαλίτσα και ποιές είναι οι εντυπώσεις; Να κάτσω στ' αυγά μου ή όχι; Kαι για να προλάβω μερικούς, δεν είναι βαρΚαντέρο, έχω αλλάξει ελατήρια μπροστά και αμορτισέρ πίσω wp.
    Δεν νομιζω να την επηρεασει παραπανω αποτι αυτη που φορας τωρα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Εξαρτάτε με πόσα θες να πηγαίνεις.
    Βαλίτσα με βαλίτσα, λίτρα και σχήμα διαφοροποιούν πολύ την κατάσταση σε συνδυασμό με την αεροδυναμική της μηχανής σου.
    Πάρε απόψεις από κατόχους που έχουν την ίδια μηχανή με εσένα ακριβώς.
    Για παράδειγμα εγώ έχω μια 52αρα τετράγωνη σε DL650 και με επηρεάζει από 130 χλμ. και πάνω και όταν είμαι μονός, διπλός και μονός μέχρι τα 130 καθόλου. Η ίδια πάνω σε NC750X το κουνούσε από τα 80 χλμ.
    Mil. Spec.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στα ταξίδια την έχω άδεια για να βάζω κράνη κ κανένα μικρό τσαντάκι ή κάτι επιπλέον που θα προκύψει. Μιλάμε για χλμ ταξιδιού 120-160.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    αμα αυτη σε ικανοποιει στην αεροδυναμικη κατσε στ αυγα σου.μια αλλη - ακομα και σχεδον ιδια να ειναι-μπορει να κουναει.καμμια δεν ειναι ιδια με την αλλη,η βαλιτσα σχεδον παντα ειναι λαχειο.οι δε τετραγωνες λογω διαφορετικης αεροδυναμικης- και κακης θα ελεγα λογω σχηματος- μαλλον θα ειναι χειροτερες
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αμα αυτη σε ικανοποιει στην αεροδυναμικη κατσε στ αυγα σου.μια αλλη - ακομα και σχεδον ιδια να ειναι-μπορει να κουναει.καμμια δεν ειναι ιδια με την αλλη,η βαλιτσα σχεδον παντα ειναι λαχειο.οι δε τετραγωνες λογω διαφορετικης αεροδυναμικης- και κακης θα ελεγα λογω σχηματος- μαλλον θα ειναι χειροτερες
    το αυτο και απο εμενα. αν την εχει βαρεθει, περασε την με γαλακτωμα σιλικονης να γινει καινουργια.

  8. #8
    Εξαρταται και απο ποσο κοντα στην ουρα ειναι η σχαρα ,στο bandit πχ που απεχουν σχεδον 10 ποντους,μετα τα 160 κουναει λιγο το τιμονι ,στα 200 θελει 2 χερια σφιχτα.Ολα αυτα μονος.Με συνεπιβατη εχω παει 260 χωρις θεμα.Γενικως βαλιτσα χωρις συνεπιβατη το κουνημα ειναι σιγουρο.Βεβαια η givi για να εχει το κεφαλι της ησυχο λεει με βαλιτσα μεγιστη ταχυτητα 130 και καθαρισε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Kawasaki versys 2016...βαλιτσα givi V47 και τωρα 52 trekker. To μηχανακι ειναι ακλονητο μεχρι τα 196 που εχει τελικη με δικαβαλο μαλιστα που ημουν σε επιστροφη απο ταξιδι και σε ολο το ευρος των χιλιομετρων. Τυχη? Καλη αεροδυναμικη? Δεν ξερω...Εγω δεν ειχα ποτε προβλημα. Προβλημα ισως αντιμετωπιζα θεωρω αν δεν εχω σταθεροποιησει οτι εχω μεσα και σε καθε στροφη ριχνει χαστουκια στιν μπαγκαζιερα απο μεσα και χανει το κεντρο βαρους.

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία για πίσω βαλίτσα
    από Mike-Patra στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 14:07
  2. Πρόταση για top case Varadero?
    από jtoros στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 01:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF