Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης on-off

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2018
    Μηνύματα
    7

    Question Αγορά μεταχειρισμένης on-off

    Γεια σας φίλοι!

    Μετά από πολλά χρόνια αυτοκίνησης (15+) αποφάσισα να περάσω σε δίτροχη εμπειρία οδήγησης. Έχω καταλήξει ότι ένα on-off θα ήταν ιδανικό για μένα για τους παρακάτω λόγους:
    • Άνεση και θέση οδήγησης
    • Μεγάλες αποστάσεις - ταξίδια
    • Απόλαυση των ορεινών περιοχών / νησιών


    Έχω κάνει μικρή έρευνα, και θα ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές σας. Από άποψη χρημάτων μπορώ να διαθέσω 4000-4500 ευρώ. Από ότι έχω δει στις αγγελίες που κυκλοφορούν κοιτάζω για μονοκύλινδρο 650-800cc, γύρω στη δεκαετία. Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere, για τη δεύτερη όμως διαβάζω προβλήματα. Η V-strom δε μου ταιριάζει αισθητικά. Από λοιπά μοντέλα υπάρχει κάτι αξιόλογο; Ρεαλιστικά νομίζω θα κινούμαι 80-20 on-off, και το off με ενδιαφέρει περισσότερο σαν πρόσβαση (παραλίες κλπ.) παρά σαν οδηγική εμπειρία. Γενικά η αξιοπιστία και η συντήρηση με απασχολούν πολύ, το ABS επίσης, όπως και η κατανάλωση (λιγότερο όμως, αν πληρούνται τα υπόλοιπα). Βλέπω αρκετές αγγελίες με 60-80Κ χιλιόμετρα - τί διάρκεια ζωής έχουν αυτοί οι κινητήρες;

    Ελπίζω να με διαφωτίσετε και ευχαριστώ πολύ!
    Τελευταία τροποποίηση από senegoidd; 24/06/2018 στις 16:42.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Τι εμπειρία έχεις από 2 τροχούς;;
    Δίπλωμα υπάρχει υποθέτω
    Στο budget σου υπολόγισε και το κόστος εξοπλισμού που είναι απαραίτητος.

    Κοιτάς μονοκύλινδρα που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για μεγάλες αποστάσεις,
    στα χρήματα που διαθέτεις πας σε δικύλινδρο,καλύτερο ταξίδι.
    Όσο αφορά το 650 gs και το tenere,είναι και τα δύο αξιόπιστα ειδικά το yamaha.
    Δεν ξέρω τι διάβασες αλλά θέματα σοβαρά δεν βγάζει.
    Οι συγκεκριμένοι κινητήρες με σωστή συντήρηση γράφουν εύκολα πάνω από 200.000 χλμ.
    Στη θέση σου θα έβλεπα το versys

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    τα tenere τα βαράνε λίγο.

    ενα ωραιο εδω https://www.car.gr/13850655-yamaha-xt-600z-tenere

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2018
    Μηνύματα
    7
    Έχω εμπειρία scooter και 125, τώρα βγάζω το Α δίπλωμα. Γι αυτό και δε θέλω να φύγω πολύ ψηλά σε κυβικά.

    Θα μπορούσες να προτείνεις κάποια δικύλινδρα;

    Σχετικά με το Tenere, διάβασα συγκεκριμένα εδώ στο φόρουμ πως αρκετοί έχουν πρόβλημα με το ρελαντί και ότι τους σβήνει εν κινήσει (επικίνδυνο). Κάποιοι ανεβάζουν το ρελαντί πάνω από τις 1400 στροφές γι αυτό το λόγο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από senegoidd Προβολή μηνύματος
    Έχω εμπειρία scooter και 125, τώρα βγάζω το Α δίπλωμα. Γι αυτό και δε θέλω να φύγω πολύ ψηλά σε κυβικά.

    Θα μπορούσες να προτείνεις κάποια δικύλινδρα;

    Σχετικά με το Tenere, διάβασα συγκεκριμένα εδώ στο φόρουμ πως αρκετοί έχουν πρόβλημα με το ρελαντί και ότι τους σβήνει εν κινήσει (επικίνδυνο). Κάποιοι ανεβάζουν το ρελαντί πάνω από τις 1400 στροφές γι αυτό το λόγο.
    προβλημα στο tps? κλασσικη yamaha αλλα μαλλον ειναι στα πρωτα μοντελα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    προβλημα στο tps? κλασσικη yamaha αλλα μαλλον ειναι στα πρωτα μοντελα.
    Ναι tps. Δεν ξέρω γιατί και σε ξένα φόρουμ μιλάνε για μηχανάκια του '13-'14... Είμαι πολύ επιφυλακτικός γι αυτό το λόγο, αλλιώς σα μηχανή νομίζω είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω.

  7. #7
    Καλώς ήρθες

    Αρχικά, με το budget που σκέφτεσαι να διαθέσεις μπορείς να βρεις αξιόλογα μεταχειρισμένα.

    Νομίζω θα βοηθούσε να απαντήσεις (στον εαυτό σου πρώτα) τις παρακάτω ερωτήσεις :

    1. Δικάβαλο ταξίδι σε ενδιαφέρει ? Ή θα σε ενδιαφέρει στο προσεχές μέλλον ?

    2. Σκέφτεσαι να το κρατήσεις αρκετά το μηχανάκι ? Ή σε 1-2 χρόνια θα το αλλάξεις ?


    Αν οι απαντήσεις είναι "Ναι", μάλλον δεν είναι καλή ιδέα το μονοκύλινδρο.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από senegoidd Προβολή μηνύματος
    Γεια σας φίλοι!

    Μετά από πολλά χρόνια αυτοκίνησης (15+) αποφάσισα να περάσω σε δίτροχη εμπειρία οδήγησης. Έχω καταλήξει ότι ένα on-off θα ήταν ιδανικό για μένα για τους παρακάτω λόγους:
    • Άνεση και θέση οδήγησης
    • Μεγάλες αποστάσεις - ταξίδια
    • Απόλαυση των ορεινών περιοχών / νησιών


    Έχω κάνει μικρή έρευνα, και θα ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές σας. Από άποψη χρημάτων μπορώ να διαθέσω 4000-4500 ευρώ. Από ότι έχω δει στις αγγελίες που κυκλοφορούν κοιτάζω για μονοκύλινδρο 650-800cc, γύρω στη δεκαετία. Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere, για τη δεύτερη όμως διαβάζω προβλήματα. Η V-strom δε μου ταιριάζει αισθητικά. Από λοιπά μοντέλα υπάρχει κάτι αξιόλογο; Ρεαλιστικά νομίζω θα κινούμαι 80-20 on-off, και το off με ενδιαφέρει περισσότερο σαν πρόσβαση (παραλίες κλπ.) παρά σαν οδηγική εμπειρία. Γενικά η αξιοπιστία και η συντήρηση με απασχολούν πολύ, το ABS επίσης, όπως και η κατανάλωση (λιγότερο όμως, αν πληρούνται τα υπόλοιπα). Βλέπω αρκετές αγγελίες με 60-80Κ χιλιόμετρα - τί διάρκεια ζωής έχουν αυτοί οι κινητήρες;

    Ελπίζω να με διαφωτίσετε και ευχαριστώ πολύ!
    Οπως αντιλαμβανομαι, ενδιαφερεσαι περισσοτερο για κατι απλο, ευκολο, ανεξοδο και σχετικα ελαφρυ παρα για κατι πιο γκαζερο και μεγαλο.
    Αν ικανοποιεισαι με ταχυτητες ταξιδιου σε εθνικες της ταξης των 120κμ/ω ενα μονοκυλινδρο σε καλυπτει. Απο μηχανες μεχρι 15ετιας δεν παιζουν και πολλες, ειναι τα δυο που ανεφερες συν το xt660r το οποιο και προσωπικα θα προτιμουσα ως το πιο μανιτζεβελο εκ των τριων. Το dakar ειναι το πιο ανετο και με το πιο βελουδινο μοτερ, αλλα εχει καπως ψηλα το κεντρο βαρους. Πλην ομως αξιομαχο και πολυ βασικο, με abs.

    Αν θες περισσοτερη ανεση και πιο γρηγορο ταξιδεμα το μονο δικυλινδρο που μενει και που εξασφαλισει ικανοποιητικοτατη διευλευση χωματοδρομων ειναι το τρανσαλπ 650. Υπαρχει και το kle500 αλλα αν εισαι ανω του μετριου αναστηματος δε θα σε βολεψει καθολου.

    Ολα αυτα παιζουν στα 2 με 3 χιλιαρικα το πολυ, οποτε σου μενει ρευστο να επενδυσεις σε βελτιωση των αναρτησεων, μπαγκαζια κλπ και ενδεχομενως αν σε ενδιαφερει και σε βελτιωση της αναπνοης του μοτερ.

    Ο,τι και να παρεις να προσεξεις πολυ και να αποφασισεις με την βοηθεια εμπιστου μηχανικου γιατι κυκλοφορουν πολλοι αλητες και πολλα χρεπια. Και μαλιστα θα σου προτεινα αν βρεις καποιο καθαρο διαμαντακι να το προτιμησεις ακομα κι αν δεν ειναι η πρωτη σου επιλογη σα μηχανη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    +1 για versys πρωτης γενιας...

    το μηχανακι τα κανει ολα και συμφερει...γκαζι οσο πρεπει χωρις να τρομαζει αλλα και να κινειται αξιοπρεπως...
    μεσα στην πολη αρκετα ευκολο χωρις περιττο ογκο και θα σε παει και πολυ ευκολα λιγο παραεξω...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    -Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere-
    Αυτες ειναι για το μουσειο πλεον Αλλα και καινουριες μονο για φιγουρα ηταν Με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να παρεις και γυμνο 4-κυλινδρο στα ιδια κυβικα Ενας 150αρης κυλινδρος δουλευει καλυτερα απο εναν 600αρι Ο μεγαλος κυλινδρος κανει ευκολα τσαφ και σβηνει Για το
    θεμα της συντηρησης και αξιοπιστιας που ανεφερες
    Και με αυτο θα εχεις προσβαση στις παραλιες Για γρηγορη κινηση σε χωματα ομως καλυτερα μονοκυλινδρο
    Υπαρχουν και καινουρια κινεζικα 250-400 κυβικα στα ιδια λεφτα αν ενδιαφερεσε
    Τελευταία τροποποίηση από kiao; 24/06/2018 στις 23:32.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    -Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere-
    Αυτες ειναι για το μουσειο πλεον Αλλα και καινουριες μονο για φιγουρα ηταν Με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να παρεις και γυμνο 4-κυλινδρο στα ιδια κυβικα Ενας 150αρης κυλινδρος δουλευει καλυτερα απο εναν 600αρι Ο μεγαλος κυλινδρος κανει ευκολα τσαφ και σβηνει Για το
    θεμα της συντηρησης και αξιοπιστιας που ανεφερες
    Και με αυτο θα εχεις προσβαση στις παραλιες Για γρηγορη κινηση σε χωματα ομως καλυτερα μονοκυλινδρο
    Υπαρχουν και καινουρια κινεζικα 250-400 κυβικα στα ιδια λεφτα αν ενδιαφερεσε
    Για το μουσείο το tenere.Και για φιγούρα.
    Εμπειρία σκούτερ και 125 κυβικά ( αυτοκινητιστης χρόνια.)
    Και προτεινεις να παρει 4κύλινδρο γυμνό.Να πηγαίνει και στις παραλίες!

    Φίλε ΤΙ του λες του ανθρώπου??

  12. #12
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Απο ολα αυτα που ζηταει ο φιλος η απαντηση ειναι μια:Vstrom
    Ας ειναι κι ασχημο.Αυτο ξεπερνιεται,ποτέ δεν ήταν κι ομορφο.
    Αλλα εχει αυτα που ζητας για την χρηση που ζητας.-
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Για το μουσείο το tenere.Και για φιγούρα.
    Εμπειρία σκούτερ και 125 κυβικά ( αυτοκινητιστης χρόνια.)
    Και προτεινεις να παρει 4κύλινδρο γυμνό.Να πηγαίνει και στις παραλίες!

    Φίλε ΤΙ του λες του ανθρώπου??
    Γιατι δεν ειναι Το 1985 δεν πρωτοπαρουσιαστηκαν Οι 9 στους 10 τενερεδες δεν εχουν πατησει ποτε σε χωμα
    -Εμπειρία σκούτερ και 125 κυβικά ( αυτοκινητιστης χρόνια.)-
    Λεει οτι θελει μεγαλες αποστασεις και οτι στις παραλιες θελει μονο προσβαση
    Αν παρει μονοκυλινδρο και ειναι λιγο για μεγαλο ταξιδι θα ξαναρθει εδω μετα απο κανενα χρονο και θα μας βριζει
    Του προτεινα και 250-400

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Για το σύγχρονο tenere μιλάμε,XTZ 660.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Πηγαινει καλυτερα το συνχρονο δηλαδη και ειναι ικανο για μεγαλα ταξιδια οπως ενα 4-κυλινδρο-

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά οικονομικής On-Off
    από kotsos.b στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2017, 21:05
  2. Αγορά on-off
    από Koulis13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2017, 00:09
  3. Αγορα on off
    από Kiato26 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2016, 11:38
  4. Αγορά Αξιόπιστης Μηχανής On-Off.
    από Richter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2013, 15:38
  5. Αγορα μεταχειρισμενου on off-αποφυγη ζημιαρικου
    από musictech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2012, 18:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF