Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ερωτηση περι αγορας μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2018
    Μηνύματα
    5

    Ερωτηση περι αγορας μηχανης

    Καλησπερα ομαδα!

    Λοιπον, το ψαξιμο για μηχανη συνεχιζει ακομα και μεχρι στιγμης ειμαι αναμεσα σε μεταχειρησμενη ninja 250, cbr 250r και Duke 200. Το budget ειναι εως 2.500 ευρω.

    Βλεπω τελευταια κατι KLR 650 SM που εμφανισιακα μου φαινονται πανεμορφα και διαβαζω οτι ειναι αξιοπιστες μηχανες. Η διαφορα σε ιπποδυναμη και ροπη υποθετω πως θα ειναι πολυ μεγαλη, οπως και η καταναλωση του KLR που θα ειναι διπλασια.

    Η ερωτηση ειναι, ειναι ενταξει για πρωτη μηχανη το KLR ή δεν θα συγχωρει λογω τον παραπανω κυβικων κ δυναμης; Να προτιμησω κατι απο τα πιο μικρα που εβλεπα; Τι αλλο μπορω να δω σε αυτα τα χρηματα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν σε παίρνει από θέμα διπλώματος πάρε το 650. Θα το χαρείς πάρα πολλά χρόνια. Τα μικρά θα σου πέσουν λίγα σύντομα. Από κατανάλωση παίζει το εξής παράδοξο. Στην πόλη το 650 καίει παραπάνω. Γύρω στο 5-6 υπολόγιζε. Τα μικρά 3-3,5. Στο ταξίδι όμως (ή οποιαδήποτε διαδρομή σε ανοιχτό δρόμο επαρχιακό, Εθνική κλπ) το μεγάλο θα παίζει 4,7-5 βαριά όταν τα μικρά που θα τους πίνεις το αίμα θα χτυπάνε 4-4,2 για πλάκα κ γκάζι δε θα έχεις

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2018
    Μηνύματα
    5
    Κοιταξε αυτο με την καταναλωση το εχω σκεφτει κ το εχω καταλαβει, αλλα σκεψου οτι με αμαξι κανω ταξιδι με 110 χλμ/ωρα, δεν νομιζω οτι χρειαστω πανω απο 120χλμ/ωρα σε μηχανη για να ταξιδεψω σε σταθερο ρυθμο. Δηλαδη και οι 3 μικρες που ανεφερα νομιζω μπορουν να με ταξιδεψουν ανετα με μια ταχυτητα 110-120χλμ, αλλα λογικα με το 650 θα μου καυλωνει να ανοιγω λιγο παραπανω, αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ξεκουραστο να κανεις διαδρομη με 150 ας πουμε.

    Απο θεμα διπλωματος με παιρνει, απλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι ασφαλης πανω σε μια μηχανη που εχει αυτη τη δυναμη κ τα κυβικα σαν πρωτη μηχανη.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    θα δεις οτι οσα σκεφτεσαι ειναι ακριβως αντιθετα απο αυτο που ειναι η πραγματικοτητα σε ολα τα επιπεδα που σκεφτεσαι!
    οσων αφορα το klr650 δεν καιει τπτ 4-4.5L/100 με τα 110 που λες
    το αυτοκινητο πας με 110 γιατι εισαι μεσα χαλαρος ανετος κτλ η μοτο δεν ειναι το ιδιο.
    η μοτο ειναι ποιο κουραστικη απο ενα αυτοκινητο εισαι εκτεθημενος σε καιρο και σε διαφορα αλλα θα θες να φθασεις σπιτι γρηγορα κατι φορες δεν θα εχεις υπομονη να πας με 110 καταρχην σε εθνικη οδο...
    μην σε φοβιζει το 650 δεν ειναι τρομερο και το klr ειναι μηχανη που δεν εχει και μεγαλη διαφορα σε ιπποδυναμη απο τα αλλα που λες κιολας μην σου πω οτι ειναι και ποιο γρηγορα απο το klr κιολας.
    Παρε αναμεσα σε αυτα που λες το klr μεγαλο παπι θα σου φενεται σε 3ης μερες
    Τελευταία τροποποίηση από Andreasnemea; 25/06/2018 στις 08:52.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2018
    Μηνύματα
    5
    FMX 650 αξιζει ή καιει παραπανω και δεν μου προσφερει κατι;

    Εσυ δηλαδη λες καλυτερα να παω σε καποιο απ τα μικρα που βλεπω; Ε το duke βγαζει 26 αλογα και το Klr 45, 20 αλογα δεν ειναι μεγαλη διαφορα; σχεδον τα διπλασια βγαζει...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    τα 20 αλογα διαφορα σε αυτα τα διαφορετικα μοτο στον δρομο οχι δεν ειναι μεγαλη διαφορα...
    εδω δεν ειπα να πας σε καποιο απο τα μικρα το αντιθετο σου ειπα!
    το fmx σε σχεση με το klr θα σου προτεινα το klr μακραν...
    το fmx καιει παραπανω απο το klr.
    αν θες να πας στο duke ετοιμασε αλλα τοσα για το συνεργειο και κανε κουμπαρο και τον μαστορα

  7. #7
    Εγώ θα κοιτούσα στα μικρά και συγκεκριμένα ή στο ninja ή στο duke αναλόγως πως θα χρησιμοποιήσεις την μηχανή σου. Οχι οτι θα έχουν σοβαρότατες διαφορές, αλλά έστω ενα μικρό φέρινγκ που εχει το ninja θα κοψει λιγο παραπάνω αέρα σε ενα ταξιδάκι. Αν θα το έχεις για κοντινές διαδρομές και πόλη πάρε το Ντουκ.
    The R is for Respect.

Παρόμοια θέματα

  1. Περί αγοράς μηχανής
    από Gerrys στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2013, 19:48
  2. Ερωτηση περι διαλυσης μηχανης.
    από webassasin στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2011, 23:41
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 14:00
  4. περι αγορας ο λογος...
    από adam_tsouk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2004, 13:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF