Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Αλλαγη Ελαστικων...Γνωμες και προτασεις

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Τα M7RR και S20 σε αντίστοιχης ιπποδύναμης μηχανάκι είχαν πολύ καλύτερη συμπεριφορά και έδιναν περισσότερη εμπιστοσύνη σε γυαλισμένους-γλυστερούς δρόμους σε σχέση με τα BT21-23. Για Τ30 δεν ξέρω.
    Ανάλογα με το χέρι σου το πισω θα κρατήσει από 8-12000Km.
    Εγώ λέω να δοκιμάσεις SS έστω και για μία φορά και να κρίνεις μόνος σου. Η φθορά σου στα Τ30 είναι υπερβολικά μικρή , φαίνεται ότι αντέχουν άλλο τόσο αλλά με τι τίμημα στο κράτημα?
    Τα περισσότερα λάστιχα μετά από 1.5 χρόνο χρήσης απλά γλυστράνε υπερβολικά.

    Εάν επιμένεις σε sport-touting τότε Roadsmart_3 ή Pirelli Angel GT

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    It's a Versys...

    Οτι ειναι για την κατηγορια του κ εισαι μια χαρα.
    SS λαστιχο στο Versys...?

    Τελικα οι κατασκευαστες τζαμπα κανουν R&D σε αλλων κατηγοριων ελαστικα περαν των SS!!
    Ε, άμα ο αναβάτης είναι ss, ότι μηχανάκι και να καβαλήσει...... Κατάλαβες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #18
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Aμα ο αναβάτης ειναι ss αγοραζει ss η street...το να βαλεις ας πουμε supercorsa η r11 η κατι τετοιο σε βερσυς ειναι απλα υπερβολή,ειδικα αν οδηγαει και καθημερινα για τις μετακινήσεις του..δε θα παει ποτε σαν ss η street(tuono ας ουμε)αλλα περι ορεξεως..οτι ειπε ο nik..τα s20 θα υπερκαλυψουν οτι αναγκες εχει σε πιστα η δρομο το βερσυς...my two cents
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    ξαναλεω πως πιστα αντε να μπω 2 φορες το χρονο. τις υπολοιπες 363 μερες του χρονου γιατι να εχω σπορ λαστιχο? επισης μπορει να εχω ασταθειες στα πολλα χλμ. το βερσυς ειναι ψηλο μηχανακι δεν ειναι SS με αποσταση απο το εδαφος 5 ποντους αλλα 17! επισης το pirelli angel ειναι αρκετα σκληρο..ακομα και απο το Τ30

  5. #20
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    θα βάλεις το Τ31 που είναι εξέλιξη του Τ30. Εγώ αυτό θα φορέσω τις επόμενες ημέρες. Εφόσον το Τ30 σου ταίριαξε, συνταγή που πέτυχε δεν την αλλάζεις με πειράματα.

    https://www.youtube.com/watch?v=l3JDWDs86z0

    Στα τεστ λένε για περισσότερο grip από το T30, κρατάει τις sport touring καταβολές που θες, και με νέα τεχνολογία στο σκελετό για να είναι πιο σταθερό υπό κλίση που ψάχνεις.

    όταν πήρες βόλτα το δικό μου, τα λάστιχα όπως σου πα ήταν για αλλαγή, 2μιση ετών με το πίσω σε κατάσταση δείκτη φθοράς.

    και εδώ
    https://www.youtube.com/watch?v=FnaBRHUt8os
    Τελευταία τροποποίηση από George_Sp; 26/06/2018 στις 15:27.

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Ε, άμα ο αναβάτης είναι ss, ότι μηχανάκι και να καβαλήσει...... Κατάλαβες.
    Καταλαβα...

    Eγω σε αυτο το μοτο θα εβαζα Τ31 ή Roadsmart III ή Road 5.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    θα βάλεις το Τ31 που είναι εξέλιξη του Τ30. Εγώ αυτό θα φορέσω τις επόμενες ημέρες. Εφόσον το Τ30 σου ταίριαξε, συνταγή που πέτυχε δεν την αλλάζεις με πειράματα.

    https://www.youtube.com/watch?v=l3JDWDs86z0

    Στα τεστ λένε για περισσότερο grip από το T30, κρατάει τις sport touring καταβολές που θες, και με νέα τεχνολογία στο σκελετό για να είναι πιο σταθερό υπό κλίση που ψάχνεις.

    όταν πήρες βόλτα το δικό μου, τα λάστιχα όπως σου πα ήταν για αλλαγή, 2μιση ετών με το πίσω σε κατάσταση δείκτη φθοράς.

    και εδώ
    https://www.youtube.com/watch?v=FnaBRHUt8os
    δεν μου ταιριαξε ακριβως. απλα τα συνηθησα. τα λαστιχα αυτα δεν κανουν για το 650. για το 1000 ναι ομως. ο σκληρος τους σκελετος δεν επιτρεπει τις σωστες παραμορφωσεις κατα τη διαρκεια μιας στροφης κτλ. Το Τ31 ειναι μια απο τα ιδια και δεν θα το ρισκαρω. Τα κοντι επισης ειναι περιπου ενα 20% πιο μαλακα συμφωνα παντα με οτι διαβαζω αλλα και το τι μου ειπε γνωστος λαστιχας! Αρα παω για εκει λογικα

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    παιδια ειπα για δοντια εγω? καμια σχεση. θα γινει παρουσιαση οταν τελειωσω...αλλο το θεμα τωρα..
    Να στο θέσω αλλιώς. Καμία μετατροπή στο versys δεν ειναι ικανή να ζορίσει το πίσω λάστιχο σου τόσο ώστε να καταστήσει το τωρινο άχρηστο ή επικίνδυνο.Εκτός και αν μιλάμε για μόντα επιπέδου Dalton με μοτέρ απο Zx14 κτλ κτλ. Αν λοιπον θέλεις να αλλάξεις λάστιχο για αυτόν τον λόγο τότε μην αλλάξεις καθόλου.
    The R is for Respect.

  9. #24
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Να στο θέσω αλλιώς. Καμία μετατροπή στο versys δεν ειναι ικανή να ζορίσει το πίσω λάστιχο σου τόσο ώστε να καταστήσει το τωρινο άχρηστο ή επικίνδυνο.Εκτός και αν μιλάμε για μόντα επιπέδου Dalton με μοτέρ απο Zx14 κτλ κτλ. Αν λοιπον θέλεις να αλλάξεις λάστιχο για αυτόν τον λόγο τότε μην αλλάξεις καθόλου.
    αν βάλει ένα κινητήρακι απο μπούσα με τούρμπο;;


    εντιτ: ας βάλει απο ζουζουρα που είναι και του ίδιου στάβλου

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος

    Τελικα οι κατασκευαστες τζαμπα κανουν R&D σε αλλων κατηγοριων ελαστικα περαν των SS!!
    Πιστεύεις πως οι διαφορετικές κατηγορίες δεν υπάρχουν για να καλύπτουν και διαφορετικές χρήσεις μηχανής; Είναι μόνο για διαφορετικές κατηγορίες μηχανής;

    Ένας ιδιοκτήτης tracer που κάνει δικάβαλα ταξίδια στο εξωτερικό και έχει τρία δάχτυλα απάτητο στο πλάι και ένας που μπαίνει τρεις φορές το χρόνο Σέρρες και το κυνηγάει σε στροφιλίκια θα φορέσουν απαραίτητα το ίδιο λάστιχο επειδή έχουν την ίδια μηχανή;

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Νομίζω ότι χάνετε το νόημα όσων διαβάζετε στα σπεξ των ελαστικών και μπαίνετε στο τριπακι να διυλίζετε τον κώνωπα.
    Αφού τα σπορτουρινγκ Τ30 όπως λες δεν σε γεμίζουν, πήγαινε σε κάποιο άλλο μοντέλο της κατηγορίας με πιότερη έμφαση στο σπορτ παρα το τουρινγκ.
    Αυτά τα "εφαρμόζει 18,24% περισσότερο πυρίτιο στις τριανταεφτάμιση μοιρες κλίσης" και γενικώς οι λεζάντες που επιλέγουν οι εταιρείες για τη μπροσούρα κάθε ελαστικού, νομίζω πως περισσότερο μπερδεύουν τον αναποφάσιστο και δεν πολυέχουν νόημα όταν μιλάμε για βερσυς.

    Το ΒΤ16 που προτάθηκε είναι αξιοπρεπέστατο και πολύ φτηνό για να σε πονέσει αν τελικά δεν μείνεις ικανοποιημένος.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 26/06/2018 στις 21:02.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Πιπη τρελιαρη, βαλε αγορι μου τα Conti Road Attack 3 να γουσταρεις και μην το ψαχνεις με τα SS ελαστικα, δοκιμασα και εγω τα S21 στο δικο μου Versys 650 ΚΜ3 το 2016 και το μηχανακι μετα τα 150Km/h πηγαινε λες και εκανε σεισμο, ασταθεια και υπερβολικη νευρικοτητα, τα ελαστικα αυτα εκαναν το μηχανακι επικινδυνο.

    Η κορωνα τυπου γκρεμος (που συνεπαγεται πολυ μικρο σημειο επαφης σε ευθεια πορεια) των SS ελαστικων μονο ασταθειες προκαλει σε μηχανακια με ψηλο κεντρο βαρους και γενικοτερα σε ψηλες μοτοσυκλετες.
    Το Versys 650 θελει "σχετικα" μαλακο σκελετο για να λειτουργησει το ελαστικο και να απολαυσεις στροφες ΤΑΠΑ.
    Το Conti Road Attack 3 εχει αρκετα πιο μαλακο σκελετο απο το Τ30 και το Τ31, τα οποια ειναι μεν παρα πολυ καλα ελαστικα, αλλα οχι για τα αλογα του Versys 650, που να βρει το 650 την δυναμη να στιψει ενα τετοιο ελαστικο με τοσο σκληρο σκελετο...

    Οπως ειπαμε ο υπερβολικα σκληρος σκελετος των Τ30 και Τ31 λειτουργει ανασταλτικα στην οριακη προσφυση. Ολες οι πιθανες αποσβεσεις μεταφερονται στην αναρτηση στραγκαλιζοντας την με αποτελεσμα να θετει αυτη τα ορια προσφυσης, συνηπολογισε και την απαραδεκτη πισω αναρτηση του Versys 650 και εδεσε το γλυκο. Πρακτικα ο σκελετος του ελαστικου πρακτικα χανει τον ρολο του ΠΡΟφιλτραρισματος.

    Η προσφυση των Τ30 στο Versys 1000 ειναι σε αλλα επιπεδα και εμπνεουν αλλη σιγουρια, ολα αυτα τα αναφερω σαν πρωην κατοχος Versys 650 με Τ30 και τωρινος κατοχος Versys 1000 παλι με Τ30, Εαν δεν το ζησεις δεν μπορεις να καταλαβεις.
    Το 1000ρι τα στραγιζει κυριολεκτικα στις στροφες και ο σκελετος τους προσαρμοζεται οπως πρεπει λογο δυναμης και βαρους της μοτοσυκλετας.
    Στο Versys 650 συμβιβαζεσαι χωρις να το καλαβεις και φυσικα μιλαω για 100% χρηση δρομου και οχι για χρηση πιστας.
    Στην πιστα ολα τα ελαστικα καλα ειναι λογω ασφαλτου τυπου γυαλοχαρτο.
    GAY Parade

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πιστεύεις πως οι διαφορετικές κατηγορίες δεν υπάρχουν για να καλύπτουν και διαφορετικές χρήσεις μηχανής; Είναι μόνο για διαφορετικές κατηγορίες μηχανής;

    Ένας ιδιοκτήτης tracer που κάνει δικάβαλα ταξίδια στο εξωτερικό και έχει τρία δάχτυλα απάτητο στο πλάι και ένας που μπαίνει τρεις φορές το χρόνο Σέρρες και το κυνηγάει σε στροφιλίκια θα φορέσουν απαραίτητα το ίδιο λάστιχο επειδή έχουν την ίδια μηχανή;
    Πάρα πολύ σωστή τοποθέτηση!Το λάστιχο πάει ανάλογα με τον οδηγό όχι με το μηχανάκι.Μπορεί ένας με Versys να πηγαίνει 5 φορές ταχύτερα απο οδηγό με SS.Σαφώς θα φοράει και το ανάλογο λάστιχο.

    Τα μαλακά λάστιχα κρατάνε παντού καλύτερα,αυτό είναι νόμος.Και επειδή αναφέρθηκε R&D των εταιρειών θα πω μόνο οτι τα τουριστάδικα ελαστικά δεν φτιάχτηκαν με γνώμονα τα ελληνικά επαρχιακά κομμάτια.Εχετε δει καμια δοκιμή νέου ελαστικού να γίνεται στη Νότια Ευβοια?Μόλις γίνει αυτό και το ελαστικό προορίζεται για να αποδίδει στην ελληνική άσφαλτο δε θα βγάζει πάνω απο 3.000km
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Με αυτή τη λογική ούτε τα ss έχουν φτιαχτεί με γνώμονα την Ελλάδα οπότε κ τα ελαστικά τους επίσης.
    Επειδή έχουμε χαλιά οδόστρωμα να βάλουμε το μαλακότερο?
    Δεν κάνουν μόνο τα λάστιχα τον οδηγό.
    Ο καθένας κάνει ότι νομίζει κ αναλόγως την χρήση του αλλά για 3 φορές το χρόνο σε μια πιστα κ κυνήγι στα στροφιλικια ( εκπληκτικής ασφάλτου) να βάλει ss λαστιχο? Προσωπικά δεν...
    Αν είναι κυνηγός ας πάρει το κατάλληλο μοτό (λέμε τώρα) για τα γούστα του...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    dunlop sportsmart2 ή bt16...

    το καλο με τα dunlop ειναι οτι λογω σκληρου σκελετου μπορεις να τα εχεις με υψηλες πιεσεις στα ισιαδια και στα "διαδικαστικα" κομματια που πρεπει να περασεις και μετα στο στροφιλικι/πιστα να κατεβασεις στα προτεινομενα της εταιρειας επιπεδα και να μεταμορφωθουν σε φοβερα σπορ ελαστικα για τα δεδομενα του versys (που ειναι μια μετριοτητα)...

    και βαζοντας τους μεγαλη πιεση δεν φθειρονται τοσο ευκολα...αρα εχεις αντοχη στο χρονο...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπότες - γνώμες και προτάσεις (ενα ακομα thread)
    από ngv στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2016, 07:02
  2. Δερματινη φορμα Rst-γνωμες και προτασεις
    από cosgili στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2011, 20:03
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 09:37
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF