Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Αλλαγη Ελαστικων...Γνωμες και προτασεις

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687

    Αλλαγη Ελαστικων...Γνωμες και προτασεις

    Καλησπερα στην παρεα. Ειμαι στη φαση μετα απο 1,5 χρονο για μια εκ νεου αλλαγη ελαστικων στο βερσυς. (650cc 2016 μοντελο).
    Κλινω προς τα Continental road attack 3 για τα οποια ακουω και διαβαζω πολυ καλα σχολια. Φερουν μαλιστα, οπως αναφερουν, αρκετες νεες τεχνολογιες στη γομα τους. Ενδιαφερομαι καθαρα για τουριστικο λαστιχο και οχι για sport, παρολο που κανα 2 φορες το χρονο θα μπω και μεγαρα να ξεσκασω σαν παιδι και εγω.

    Αυτη τη στιγμη εχω πανω τα Bridgestone Τ30 evo τα οποια συμφωνα με γνωστο λαστιχά ειναι λιιιιγο πιο σκληρα απο τα continental που θελω.
    Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τα Τ30 αλλα δεν ταιριαζουν τοσο στο βερσυς λογω σκληρου σκελετου με αποτελεσμα να μην παραμορφωνονται οσο πρεπει για να λειτουργουν σωστα.
    Εναλλακτικες προτασεις εκτος των Dunlop και Michelin (Road 5 κτλ).

    Φωτο απο την τωρινη τους κατασταση. Επισης να πω πως θα γινει μια βελτιωση στη μηχανη η οποια θα το δυναμωσει και ειναι και αυτος ενας λογος για την αλλαγη..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t30.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	396827
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t302.jpg 
Προβολές:	300 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	396828
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t303.jpg 
Προβολές:	301 
Μέγεθος:	76,5 KB 
ID:	396829

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Για τουρισταδικα δεν εχω γνωμη, αλλα αυτο που βλεπω στις φωτογραφιες μου δειχνει πως ισως να φορας λαθος κατηγοριας λαστιχα. Αφου σε εναμιση χρονο ειναι ετσι τα λαστιχα σου πιστευω σε παιρνει ανετα να ανεβεις μια κατηγορια και να πας σε ss. Ειναι πιο μαλακα και τρωγονται λιγο πιο γρηγορα αλλα μαλλον εσενα θα σε βολεψει καλυτερα. Αντι να πετας λαστιχο με πελμα λογω παλαιοτητας οπως κανεις τωρα, πιστευω θα συγχρονιστει καλυτερα η φθορα του ελαστικου με την παλαιοτητα. Μια ιδεα ριχνω στο τραπεζι, μιας και ξερω πως εισαι και αναβατης που το κυνηγαει λιγο παραπανω. Πιστεψε με η διαφορα αναμεσα στις δυο κατηγοριες ειναι μεγαλη, θα σου δωσει αλλη σιγουρια το πιο μαλακο λαστιχο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    σε ευχαριστω για την προταση σου. το ειχα σκεφτει αλλα με τρομαξε φιλος οταν δοκιμασε τα S21. ηταν εξαιρετικα αποτομα μου ειπε. θα ηθελα να τα δοκιμασω αλλα πραγματικα να ρισκαρω και μετα μπαινω σε διαδικασια πωλησης αν δεν μου αρεσουν δεν το θελω. Αυτο που με εμποδιζει δεν ειναι μονο το λαστιχο αλλα και τα χαμηλα μασπιε. Το βερσυς πιο κατω και να θελω δεν παει. Μετα ειναι η πτωση. Θελει αλλο μηχανακι απο εκει και περα. Για αυτο και θελω τουριστικο μιας και πιστα αντε να μπω 2 φορες το χρονο οπως ειπα γιατι και το μηχανακι σακατευεται εκει μεσα.

    Να και μια φωτο απο track day.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spiros5.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	396830

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Χμμ, καταλαβα, Ναι οντως, αν βρισκουν τα μαρσπιε ενω δεν εχει τελειωσει καν το πισω λαστιχο δε σου αφηνει και πολλα περιθωρια το μηχανακι.
    Παντως με 195€ μπορεις να βαλεις τα BT16pro που ειναι μεν παλιοτερο λαστιχο αλλα και παλι ειναι πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε τουριστικο. Ετσι για να δοκιμασεις την κατηγορια. Απο κορωνα ειναι πολυ ηπια, οταν πηγα σε αυτα απο τα PR3 δεν καταλαβα καμια διαφορα απο αυτην την αποψη. Οδηγικα θα δεις αλλο μηχανακι. Ακομα κι αν δεν παιρνεις τοσο μεγαλες κλισεις, το να ζεσταινεται το λαστιχο γρηγορα και να βεντουζωνει σε καθε ασφαλτο ειναι ωραια αισθηση. Think about it.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    τα ξερω και ναι μου τα εχουν προτεινει πολλοι πως πανε αρκετα στο βερσυς. δεν θα εχω θεμα με την κορωνα οντως? ειναι τοσο ηπια? οδηγησα του George_sp αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω πολλα. Ηταν πολυ κοντινη η διαδρομη που καναμε

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    To MT-07 που ειχα φορουσε τα μαμα PR3 οταν το αγορασα (μεταχειρισμενο αλλα εντος εγγυησης). Οπως σου εγραψα και πριν, οταν εβαλα τα 16 δεν καταλαβα καμια διαφορα απο πλευρας κορωνας. Απλα ειχαν πολυ καλυτερο κρατημα. Επιμενω γιατι τον ιδιο δισταγμο ειχα κι εγω για το επομενο βημα (απο ss σε γομα) και τελικα αφου με "πιεσαν" φιλοι να κανω το βημα τωρα καταλαβα τι εχανα τοσον καιρο. Θα δεις μεγαλη διαφορα, και χιλιομετρικα αν κρινω απο τις πρωτες φωτογραφιες σου δε θα εχεις θεμα, θα βγαλεις ανετα χρονο. Ετσι κι αλλως το ποσο ειναι πολυ μικρο, δεν εχεις τιποτα να χασεις.

    Αφου τα οδηγησες κιολας, ειδες πως δεν εχουν καμια μεγαλη διαφορα στην κορωνα. Αν το λαστιχο εχει αποτομη κορωνα το καταλαβαινεις αμεσα, ειναι λες και σου τραβαει το τιμονι οταν ξεκινας γυροσκοπικο. Εννοω θα το ειχες καταλαβει κι ας ηταν ξενο μηχανακι.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    με εβαλες σε σοβαρες σκεψεις τωρα! αυτο που με κραταει ειναι επισης οτι ειναι αρκετα παλια η τεχνολογια τους. μιλαμε για λαστιχο 7-8 ετων πριν?? σιγουρα εχουν αλλαξει πραματα στις γομες. ειδωμεν!

  8. #8
    Έτσι οπως το βλέπω εγώ δεν χρειάζεσαι καινουρια λάστιχα. Μια χαρά Sport Touring λαστιχο έχεις, πέλμα έχει, ηλικιακά είναι οκ και για τον τρόπο που χρησιμοποιείς την μηχανή είναι οτι πρέπει. Τα 70 άλογα του Versys δεν ειναι αρκετά να υπερκεράσουν ένα τέτοιο λάστιχο και ότι και να κάνεις στην μηχανή, (θα αλλάξεις γρανάζι να υποθέσω) δεν πρόκειται να σε προδώσει.
    Τελευταία τροποποίηση από Vice; 26/06/2018 στις 11:06.
    The R is for Respect.

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    να βαλεις τα BT16pro που ειναι μεν παλιοτερο λαστιχο αλλα και παλι ειναι πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε τουριστικο
    +675 οτι και να ναι ειναι καλυτερο απο τουριστικο λαστιχο..Σε ss μεχρι τα 11000χλμ ηταν αριστα και δεν με πρόδωσαν πουθενά και ποτε..Μη το σκέφτεσαι πολυ ειναι πολυ τιμιο λαστιχο για τα λεφτα του και θα σου βγαλει ανετα καμια 12000 με 13000χλμ
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Εγώ έτσι οπως το βλέπω εγώ δεν χρειάζεσαι καινουρια λάστιχα. Μια χαρά Sport Touring λαστιχο έχεις, πέλμα έχει, ηλικιακά είναι οκ και για τον τρόπο που χρησιμοποιείς την μηχανή είναι οτι πρέπει. Τα 70 άλογα του Versys δεν ειναι αρκετά να υπερκεράσουν ένα τέτοιο λάστιχο και ότι και να κάνεις στην μηχανή, (θα αλλάξεις γρανάζι να υποθέσω) δεν πρόκειται να σε προδώσει.
    Με ενα γραναζι θα παρει δυναμη?

    Παντου μπορει να μπει ενα BT16 pro...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Με ενα γραναζι θα παρει δυναμη?
    Ναι, 1-2 δόντια παραπάνω υποθέτω. Ακομα και ολοσωμη εξάτμιση πρόγραμμα με power commander να εννοεί, πάνω απο 5-6-10 άλογα δεν θα παρει οπότε δεν αλλάζει κάτι.
    The R is for Respect.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    παιδια ειπα για δοντια εγω? καμια σχεση. θα γινει παρουσιαση οταν τελειωσω...αλλο το θεμα τωρα..

  13. #13
    Αφού το ψιλο(ή και χοντρό) - κυνηγάς και μπαίνεις και πίστα, βάλε ένα σύγχρονο σπορ λάστιχο. - end of discussion
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Αφού το ψιλο(ή και χοντρό) - κυνηγάς και μπαίνεις και πίστα, βάλε ένα σύγχρονο σπορ λάστιχο. - end of discussion
    It's a Versys...

    Οτι ειναι για την κατηγορια του κ εισαι μια χαρα.
    SS λαστιχο στο Versys...?

    Τελικα οι κατασκευαστες τζαμπα κανουν R&D σε αλλων κατηγοριων ελαστικα περαν των SS!!
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    It's a Versys...

    Οτι ειναι για την κατηγορια του κ εισαι μια χαρα.
    SS λαστιχο στο Versys...?

    Τελικα οι κατασκευαστες τζαμπα κανουν R&D σε αλλων κατηγοριων ελαστικα περαν των SS!!
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπότες - γνώμες και προτάσεις (ενα ακομα thread)
    από ngv στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2016, 07:02
  2. Δερματινη φορμα Rst-γνωμες και προτασεις
    από cosgili στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2011, 20:03
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 09:37
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF