Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 178

Θέμα: Τιτιβίσματα Άλπεων Με αεροπλάνα και βαπόρια και πρωταγωνιστή το Fazer

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αφού πήρα τις απαραίτητες δόσεις καφεΐνης για το δρόμο και ξαναγέμισα τα μπουκαλάκια μου με νερό από το κάμπινγκ, φόρτωσα τα πράματα στο φέιζερ και είπα σιγά-σιγά να ξεκινήσω. Μάζεψα όλα τα αδιάβροχα πάνω από την κλειδαριά, βάζω μπρος, και το φειζερ άρχισε να βγάζει καπνούς!! Και να μυρίζει πλαστικιλά!! Εκείνη την ώρα αυτομάτως θυμήθηκα όταν είχα πάει το φειζερ στον ηλεκτρολόγο που και τότε, έβγαζε καπνούς.! Μιλάμε μόνο που δεν με πήραν τα κλάματα.

    Αφού έκανα ένα τσιγάρο να ηρεμήσω το σκέφτηκα λίγο καλύτερα το όλο σκηνικό. Παίζει εχθές έτσι όπως στούμποσα τις αδιάβροχες μου γκέτες (Ειχα δύο ζευγάρια) πάνω από την κλειδαριά για να μην έχω τίποτα προβλήματα από την υγρασία, να ήταν ακόμα κάπως ζεστός ο κινητήρας με τις μπουκάλες και να κόλλησαν, οι αδιάβροχή σκέτες από τη θερμοκρασία πάνω στο μηχανάκι… Για αυτό και μύριζε πλαστικιλα. Ας ελπίσουμε δηλαδή! Μακάρι να είναι απ' αυτό. (Τελικά μάλλον απ' αυτό ήταν) και φυσικά πλέον το φέιζερ το κουκούλωνα τα βράδια μόνο με τα αδιάβροχα.

    Ξεκινάω μέσα στο άγχος και πετάγεται μια ο ρεσεψιονιστ και μου λέει.

    – Μην βάζεις μπρος εδώ το μηχανάκι μερικοί ακόμα κοιμούνται.

    Βρε δεν γαμιέσαι κι εσύ, που να το βάλω! Τι να κάνω να το τσουλήσω. Ξεκινάω κάνω 500 m και μου ανάβει ένδειξη στο κοντέρ, ότι το μηχανάκι θέλει λάδια! Ε δηλαδή έλεος! Χέστο! Άσε να κάνω κάποια χιλιόμετρα και μετά αν είναι συμπληρώνω.

    Συνέχισα προς την κατεύθυνση που τελικά δεν ακολούθησα εχθές, πέρασα και πάλι από το ξενοδοχείο με την λίμνη και κοιτούσα μπας και δω το camping που πιθανόν να έμενα εχθές αλλά τελικά, δεν το βρήκα! Το κόκκινο φωτάκι άναβε συνέχεια και μαζί του και τα δικά μου λαμπάκια, μέχρι που βρήκα ένα ωραίο σημείο και ειπα να το εκμεταλλευτώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hK7Kn7.jpg 
Προβολές:	370 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	396907

    Βάζω λαδί και έτσι όπως ξανά τοποθετώ την τάπα καταλάθος ακουμπώ την πλαστική ροδέλα που είχε πάνω στο στόμιο του κινητήρα και αυτή, πέφτει κάτω και σπάει… Ημαρτον!!!! Τώρα!! Να πάει Να γαμηθεί και αυτή, κουμπώνω την τάπα χωρίς ροδέλα και ξεκινάω. ( βέβαια ήδη μου έμπαιναν ψύλλοι στ' αυτιά μην και τυχόν έχω πλέον πρόβλημα στο να συμπληρώνω λάδια στο φέιζερ ,αλλά και τι να κάνω)

    Οπως καταλαβαίνετε, παίζει σε αυτό το πρωινό να έχασα και κανένα κιλό από την κατά ριπάς φρίκες που έτρωγα. Πάμε και βλέπουμε το πολύ πολύ, η Ανθη να κάνει διακοπές στη Θεσσαλονίκη.

    Η πέτρα του σκανδάλου …

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BWxOyq.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	396908

    Ξεκίνησα μέσα από τις Άλπεις να φτάσω έως το Σαμονί, και αρχινάω στην διαδρομή μου να περνάω μέσα από πολλά χωριά όπου, γινόταν ο κακός χαμός από κίνηση…ΩΧ!!! Ε λέω θα το παλέψω, συνεχίζω περνάω μέσα από κάποιες κωμοπόλεις και να γίνεται το πατάμε να σε πατώ, από το μπλοκάρισμα…ΩΧ!!!

    Κοιτάω τον Τομ και παρατηρώ ότι όλη η διαδρομή για το Σαμονί πήγαινε κάπως έτσι το σκέφτομαι… Αστό Νίκο δεν είμαστε για τέτοια και το παράτησα. Ούτως ή άλλως σήμερα το πρόγραμμα μου έλεγε να επισκεφτώ επιτέλους τα γαλλικά μπαλκόνια. Πάμε να δούμε τα γαλλικά μπαλκόνια γιατί όπως την κόβω τη δουλειά σε λίγες μέρες, θα είμαι στου σπιτιού μου την βεράντα.
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 26/06/2018 στις 19:59.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ξεκίνησα μέσα από τις Άλπεις να φτάσω έως το Σαμονί, και αρχινάω στην διαδρομή μου να περνάω μέσα από πολλά χωριά όπου, γινόταν ο κακός χαμός από κίνηση…ΩΧ!!! Ε λέω θα το παλέψω, συνεχίζω περνάω μέσα από κάποιες κωμοπόλεις και να γίνεται το πατάμε να σε πατώ, από το μπλοκάρισμα…ΩΧ!!! Κοιτάω τον Τομ και παρατηρώ ότι όλη η διαδρομή για το Σαμονί πήγαινε κάπως έτσι το σκέφτομαι… Αστό Νίκο δεν είμαστε για τέτοια και το παράτησα. Ούτως ή άλλως σήμερα το πρόγραμμα μου έλεγε να επισκεφτώ επιτέλους τα γαλλικά μπαλκόνια. Πάμε να δούμε τα γαλλικά μπαλκόνια γιατί όπως την κόβω τη δουλειά σε λίγες μέρες, θα είμαι στου σπιτιού μου την βεράντα.

    Βασικά να πω ότι επειδή έχω ένα μικρό θεματάκι με τον προσανατολισμό μου και θεωρούσα, από απίθανο έως αδύνατο να εντοπίσω αυτούς τους τόσο δα μικρούς δρόμους στη Γαλλία, έκανα τις απαραίτητες ταξιδιωτικές προετοιμασίες. Κοιτούσα τις διαδρομές στο Google Maps και τις περνούσα αντιγράφοντας τες, στον Τομ. Βέβαια για να την βρω μου 'βγαιναν τα μάτια οξω. Μετέπειτα καταλάθος ανακάλυψα το πώς να περνάω τις διαδρομές στον προσωπικό μου λογαριασμό του Google Maps να τις μαρκάρω με αστερακι, να κατεβάζω χάρτες χωρίς σύνδεση και να χρησιμοποιώ τον πλοηγό της google. Φυσικά εκτυπώσα και χάρτες. Λέτε μετά από όλα αυτά να καταφέρω να μπερδευτώ… Και όμως!.

    Έτσι ξεκίνησα ολοταχώς για τα μπαλκόνια, πήρα μετά από κάποια χιλιόμετρα μία πιο κεντρική αρτηρία και σχετικά γρήγορα επιτέλους έφτασα. Ναι ρε μάγκα ήρθα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	S4elZu.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	396909

    Στο Gorges de la Bourne. Αυτο βασικά αυτό κάθε άλλο παρά μπαλκόνι είναι αλλά φαράγγι… λεπτομέρειες.

    http://www.dangerousroads.org/europe...la-bourne.html

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cuiIcx.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	396910

    Ένας στενός δρόμος γεμάτο φουρκέτες με τα βράχια των βουνών, να κυκλώνουν σε πολλά σημεία την άσφαλτο. Μ ου θύμισε πάρα πολύ τον Προυσό αλλά σε γαλλική έκδοση.

    Άραξα ήπια καφέ κάπνισα ένα τσιγάρο και ταυτόχρονα, έκανα και το τροχονόμο γιατί έτσι πως είχα παρκάρει το φέιζερ οσο ναναι εμπόδιζε στην ορατότητα των διερχόμενων οδηγών. Βασικά μέχρι και νταλίκες είδα να περνάνε μέσα από εκεί. Βρε ευτυχώς που δεν σφήνωσε καμιά στις προεξοχές των βράχων γιατί άντε μετά, ποιος γυρνάει πίσω! Ωραίο ήταν αλλά μικρό!

    Συνεχίζω μεσημέρι πια προς το επόμενο μπαλκόνι μέχρι που φτάνω στο, Les Grands – goulets road.

    http://www.dangerousroads.org/europe...ad-france.html


    Αυτός ο δρόμος των γαλλικών Άλπεων δεν ήταν μικρός αλλά κλειστός! Επειδή στο παρελθόν είχαν γίνει πολλά ατυχήματα η γαλλική κυβέρνηση έκρινε ότι καλύτερα να βγάζαν τον δρόμο από την κυκλοφορία και να το αντικαταστισουν με ένα υπερσύγχρονο τούνελ.

    Φτάνω στο δρόμο διασχίζω το τούνελ και κατέληξα στην μπάρα που απαγορεύει πλέον την είσοδο. Fack!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7zJHK2.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	396911

    Τώρα τι να κάνω, σκέφτομαι και ξαναπερνάω προς τα πίσω το τούνελ να πάω από το άλλο άνοιγμα του βουνού. Tουλάχιστον, εφόσον δεν μπορούσα να το οδηγήσω να το περπατούσα λιγάκι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DcOsBA.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	396912

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Παίρνω την φωτογραφική ανά χείρας και κάνω το γύρω στα 30 m σε ένα σχεδόν κατακόρυφο, γεμάτο κοτρώνια μονοπάτι… και εκεί το παράτησα. Φοβήθηκα μην φάω καμιά κατρακύλα και μετά το μόνο που θα έχω να θυμάμαι από τη φωτογραφική μου μηχανή θα ήταν, η δόση που θα πλήρωνα κάθε μήνα στον Κωτσόβολο. Αστό, ούτως ή άλλως σε αυτές τις διακοπές ήθελα μόνο να οδηγήσω και όχι τόσο, να περπατήσω.

    Ξαναπαίρνω το τούνελ και φτάνω σε μια διχάλα με εκατέρωθεν πινακίδες δεξιά και αριστερά. Τώρα που πάω, ανοίγω τον τομ με σχεδόν μηδενική μπαταρία στο κινητό και καταστάλαξα ότι μάλλον, θα πρέπει να πάω ευθεία. Συνεχίζω και φτάνω σε φανάρια! Ανάβει πράσινο και περνάω μέσα από φουρκέτες ένα φυσικό τούνελ με ανοίγματα στα πετρώματα του και μεσα να αντιλαλεί ο ήλιος… γαμάτο! Ευτυχώς τελικά δεν ήρθα τζάμπα μέχρι εδώ.

    Πλέον είχα φτάσει σε απόσταση αναπνοής ίσως από το μεγαλύτερο μου στόχο στο ταξίδι, να φτάσω στο Combe Laval Road που έχει ανακριθεί ως ο πιο θεαματικός δρόμος όλων των γαλλικών Άλπεων.

    Ξεκινάω οδηγάω μέσα από στενούς δρόμους και φτάνω σε μία κυκλική φουρκέτα όπου υπήρχε πινακίδα. Από τη μία προσέγγιζα τον Combe Laval Road από το D2 και από την άλλη κατεύθυνση προσέγγιζα το Combe Laval σκέτο και όχι road, από τον D76. Αντε βγάλε άκρη τώρα… Ρε γιατί με μπερδεύετε έτσι. Μπαταρία δεν είχα στο κινητο για να δω τον τομ μέχρι που αναγκάστηκα και έβαλα το κινητό να φορτίσει με το σύστημα που είχα εγκαταστήσει στο φέιζερ, παίρνοντας το όποιο ρίσκο να πάθει κανένα βραχυκύκλωμα και με φάνε οι λύκοι!

    Τώρα από που να πάω, το παίζω λόττο και λέω ότι θα πάω από τον D76. Ξεκινάω κάνω κάποια χιλιόμετρα και ο δρόμος είναι με οδηγεί μέσα από πάρα πολύ στενές διαδρομές που έμοιαζαν, με αγροτικούς δρόμους. Βρε λες να μην πηγαίνω σωστά! Συνεχίζω φτάνω σε μία διχάλα δίχως σήμανση παίρνω την ανηφορική διαδρομή και καταλήγω, σε ένα αδιέξοδο μπροστά από μία φάρμα με ζωα...ΟΥΠΣ! Έκει απογοητεύτηκα και αποφάσισα να γυρίσω πίσω και να πάρω την εναλλακτική διαδρομή, Ε ναι για πειράματα είμαστε!

    Αφού πήρα τη σωστή διαδρομή μετά από κάποια χιλιόμετρα έφτασα και σε μία άλλη διασταύρωση. Ο τομ με έλεγε να παω αριστερά προς τα χωράφια και εγώ κοιτώντας δεξιά, έβλεπα το Combe Laval Road. Ρε Τομ καψόνια με κάνεις. Βρε ουστ και όπως καταλάβατε τον έγραψα και χώθηκα μέσα στο βουνό.

    http://www.dangerousroads.org/europe...ad-france.html

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BjtSQv.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	396913

    Εντάξει ήταν πανέμορφη διαδρομή αλλά δεν θα την θεωρούσα και επικίνδυνη. Ο δρόμος πήγαινε βεβαια σύριζα με το γκρεμό έχοντας όμως αρκετή μεγάλη διάπλαση, δίχως να σε τρομάζει το χάος που απλωνόταν κάτω από τις ρόδες σου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PjmEsk.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	396914

    Πέρασα φυσικά τούνελ όπου αναγκαστικά άνοιξα τα φώτα από το μηχανάκι και όπως το αντιλήφθηκα, είδα τη δέσμη φωτός τους κάπως αδύναμοι. Όχι ρε μάγκα κοίτα να δεις που θα έχω και πάλι πρόβλημα! Μιλάμε με χάλασε όλη τη διάθεση. Δεν ήμουν καλά! Και αυτομάτως έκανα καφέ μπας και στανιάρω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	42N1yZ.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	396915

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Να είσαι εκεί υλοποιώντας ένα από τα μεγαλύτερα ταξιδιωτικά σου όνειρα και αυτό το όνειρο να επισκιάζεται, από το άγχος για το να μην έχει πάθει κάτι το μηχανάκι… είναι πραγματικά κρίμα! Τελοσπάντων αφού ψιλό ηρέμησα ξανά αξιολόγησα την κατάσταση μου. Ίσως επειδή τα τούνελ που διέσχισα ήταν πολύ στενά δεν είχε χώρο να διασκορπιστεί το φως από το φέιζερ και για αυτό μου δημιουργούσε την εντύπωση ότι έχω αδύναμα φώτα. Ας ελπίσουμε να είναι αυτό, τελοσπάντων το βράδυ θα δούμε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qBhiEU.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	78,7 KB 
ID:	396916

    Πανέμορφη διαδρομή μεν αλλά πολύ μικρή δε, πόσο να ήταν δύο τρια χιλιόμετρα. Αφού να φανταστείτε την έκανα τρεις φορές για να την απολαύσω!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9vXPrZ.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	396917

    Τώρα να πας μέχρι εκεί για μία διαδρομή 3 km δεν ξέρω τελικά, κατά πόσο αξίζει. Βασικά τη γνώμη μου θα την πω αφού τελειώσω με το γαλλικό σκέλος των διακοπών και θα είμαι σε θέση να την συγκρίνω, με τα γαλλικά πάσα που πέρασα στο ταξίδι μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GwdI6f.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	396918

    Όταν έφτασα στο παρακατω σημείο να βγάλω φωτογραφία το μηχανάκι ακριβώς από πίσω μου, σταθμευσαν κάτι αμερικάνικου στυλ τσόπεράδες και ήταν πραγματικά, μέσα στην τρέλα!

    Oπως φυσικά και εγώ, μιας και έβγαλα μια από τις πιο όμορφες φωτογραφίες που έχω με το φειζερ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qIYz8v.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	396919

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ακριβώς κολλητά με το Combe Laval Road ήταν και το Col de la Machine, δυο χιλιομετρα η μια διαδρομή τρια η άλλη, ένα πράγμα!!

    http://www.dangerousroads.org/europe...ne-france.html

    Βασικά είναι τόσο κολλητά που έφαγα κόλλημά αν τελικά έκανα όντως αυτή τη διαδρομή, ή όχι. Αφού κοιτούσα βίντεο στο ίντερνετ μπας και βγάλω καμιά άκρη. Τελικά μάλλον την έκανα, ευτυχώς!!! Οπως βλέπετε η κατάσταση μου με τα χρόνια αντί να βελτιώνεται, επιδεινώνεται σε επικίνδυνους βαθμούς! Βρε πάλι καλά δεν λες που στο τέλος και των δύο διαδρομών είχε ένα εστιατόριο όπου και σταμάτησα, να δω μπας και αγοράσω κανένα αυτοκόλλητο. ( Εφόσον πήγα στο εστιατόριο έκανα και την διαδρομή, απλά τα πράγματα!)

    Πάω μέσα τους ρωτάω.

    – Δεν έχουμε!

    Δηλαδή έλεος μα τόσο ντουβάρια!! Να είσαι στην πιο φημισμένη διαδρομή των γαλλικών Άλπεων που μύρια μοτοσικλετών οδεύουν κάθε καλοκαίρι, όπου υπάρχει μόνο ένα εστιατόριο - ξενοδοχείο στην περιοχή και να μην πουλάει, ταξιδιωτικά σουβενίρ. Μιλάμε για μεγάλους επαγγελματίες!

    Κόντευε σιγά-σιγά απόγευμα Τετάρτης εγώ ουσιαστικά είχα να κοιμηθώ από το Σάββατο αλλά διόλου με απασχολούσε, μιας και είχα και άλλα μπαλκόνια να επισκεφτώ. Στο πρόγραμμα μου ήταν να επισκεφτώ το Route de Presles, ξεκινώ βάση του τομ και αρχικά η διαδρομή με πήγαινε μέσα από ακόμα ένα φαράγγι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t7GtL8.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	396920

    Σταματάω να βγάλω φωτογραφία το φέιζερ και ακριβώς στο καπάκι παρκάρει ένα αμάξι και μου χαλάει το πλάνο. Την γκαντεμιά μου μέσα! Ρε ουστ, να βγάλω τη φωτογραφία! Τελικά εκεί που ήμουν έτοιμος να φύγω ξεκίνησαν και αυτοί, έτσι έβγαλα επιτέλους την επίμαχη φωτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	iXcOC4.jpg 
Προβολές:	358 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	396921

    Μετέπειτα ξεκινάω για το μπαλκόνι. Ο δρόμος με χώνει πάλι μέσα από πολύ μικρούς αγροτικούς δρόμους και εγώ να αναρωτιέμαι, που στο καλό πάω. Ακολουθώ τον τομ και σε κάποια φάση μου λέει, να στρίψω στα εκατο μετρα αριστερά. Με το που φτανω στην στροφή βλέπω ότι από εκεί που με κατευθύνε ο τομ δεν ήταν δρόμος, αλλά πάρκινγκ… Μια χαρά!

    Διασχίζω άλλα 300 m ευθεία και φτάνω σε μία διασταύρωση όπου και στρίβω αυτοβούλως αριστερά. Βέβαια ο τομ μου έλεγε να γυρίσω πίσω για να με ξανα στείλει από το πάρκινγκ αλλά εγώ προτίμησα να στρίψω από μόνος μου, αριστερά.

    Κάνω κάποια χιλιόμετρα ξανα στρίβω μέσα από κάτι κατσικόδρομος… Ρε γνωστή με φαίνεται η διαδρομή, λες! Και τελικά ναι, υπό τις κατευθύνσεις του τομ ξαναέκανα πάλι την ίδια διαδρομή όπου και πάλι με έστειλε, να στρίψω μέσα από το πάρκινγκ! (Αν πήγαινα από την αρχή πίσω όπως έλεγε ο Τομ, τουλάχιστον θα γλιτώνα τα τζάμπα χιλιόμετρα)

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κοίτα να δεις που μπλέξαμε! Τώρα τι να κάνω αφού άλλη διαδρομή δεν έχει και μέσα από το πάρκινγκ, δεν έχει δρόμο! Ξανά φτάνω στην διχάλα όπου πριν είχα στρίψει αριστερά και λεω, θα πάω αναγκαστικά δεξιά ούτως ή άλλως πουθενά αλλού δεν μπορώ να πάω. Κατευθύνομαι δεξιά ελπίζοντας ότι θα φτάσω επιτέλους το μπαλκόνι και βρέθηκα αλλού γι' αλλού, χάθηκα και τελικά δεν το βρήκα. Ξενέρωσα! Μπορώ να πω ότι στεναχωρέθηκα κιόλας, ίσως δεν είχα περάσει σωστά τη διαδρομή στον gps για αυτό να με έστελνε απο όπου νάναι. Κρίμα… πάντως όποιος καταφέρει να βρει αυτή τη διαδρομή ας μου την στείλει και μένα τουλάχιστον, μπας και με φύγει η απορία.

    (Γράφοντας το ταξιδιωτικό ειδα στο ιντερνέτ βιντεακια μπας και κατά τύχη, έκανα τελικά αυτήν την διαδρομή και κατέληξα στο ότι ΙΣΩΣ, έκανα ένα μικρό κομμάτι της… ΙΣΩΣ!!!!! Και ξενέρωσα που δεν έβαλα το πλοηγό της google για να την βρω …Αλλα δεν με εκοψε!!)

    Ψάχνοντας το αόρατο μπαλκόνι ο Τομ αποπροσανατολίστηκε και με έστειλε στρίβοντας σε μια διχάλα, προς ένα πασο και ακολουθώντας τις κατευθύνσεις του άρχισα να ανεβαίνω ένα βουνό. Κάνοντας κάποια χιλιόμετρα του Τόμ του έρχεται αναλαμπή να γυρίσω πίσω και εγώ σαν πιστός ακόλουθος του, κάνω ανάστροφη και ξαναγυρνώ προς την διασταύρωση. Νομίζοντας ότι θα με στείλει προς την ίδια γεωγραφική κατεύθυνση που κινούμαι, αλλά από τον άλλο δρόμο. Ναι καλά, ο Τομ ήθελα να γυρίσω όλους διόλου πίσω μάλλον για να με ξαναστείλει, μέσα από το πάρκινγκ. Βρε ουστ!! Και ξανά έκανα αναστροφή και ανέβηκα το πασο, αλλο που δεν ήθελα και εγώ.

    Έκλεισα το κινητό γιατί με εσκασε λέγοντάς μου ανά 500 μετρα

    – Γυρίστε όταν είναι δυνατόν, γυρίστε όταν είναι δυνατόν.
    – Σε γράφω ρε!

    Και πλέον οδηγούσα έχοντας μόνο πλοηγό, το άγνωστο του δρόμου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JiLqLt.jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	396922

    Φτανω στην κορυφή χτυπάω ένα καφέ και παίρνω την Ανθή τηλέφωνο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	igDEJ9.jpg 
Προβολές:	346 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	396923

    – Ανθή χάθηκα ούτε ξέρω πού βρίσκομαι.
    — Δεν πειράζει.
    – Έψαξα να βρω ένα μπαλκόνι και τελικά κατέληξα στην κορυφή ενός βουνού, μιλάμε έγραψα πάλι!
    – Αγάπη μου.
    – Έχω κάποια προβλήματα με το φειζερ το πολύ πολύ να τα πούμε στη Θεσσαλονίκη.
    – Κανόνισε!
    – Άντε σε αφήνω τώρα να δω που βρίσκομαι και να ψάξω για κανένα κάμπινγκ.
    – Σ' αγαπώ.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Δεν πολύ έβγαλα άκρη για να πω την αλήθεια και συνέχισα όλο ευθεία. Είχε βέβαια και κάτι άλλες διαδρομές που πήγαιναν σε πιο ψηλά πάσα και από εκεί που ήμουν, αλλά η ώρα πλέον είχε περάσει και δεν με παίρνει να το ρισκάρω.

    Κάνω κάποια χιλιόμετρα και φτάνω μπροστά σε μία μεταλλική πόρτα που ήταν μισάνοιχτη και να έχει πινακίδα που να αναγράφει, προσοχή μεγάλος κίνδυνος… Ωχ! Τώρα να πάω ή να μην πάω… Εκείνη την ώρα ευτυχώς έρχεται ένα αμάξι από την αντίθετη κατεύθυνση και τους ρωτάω αν είναι όντως επικίνδυνα και αν εχει άσφαλτο. Αφού με διαβεβαίωσαν ότι θέλει απλά προσοχή ξεκίνησα να οδηγώ σε μια κάπως, απαγορευμένη ζώνη των γαλλικών Άλπεων…Μια χαρά!!!

    Τότε μετά από μία αριστερή στροφή φτάνω μπροστά σε ένα πολύ σκοτεινό, πραγματικά απαρχαιωμένο πετρόχτιστο τούνελ! ΩΧ!! Πάμε και ο θεός βοηθός! Πραγματικά ήταν το πιο τρομακτικό τούνελ που πέρασα ποτέ στη ζωή μου. Ήταν στενό θεοσκότεινο, γεμάτο λακούβες που ειχαν μετατραπεί σε βάλτους από το νερό που έσταζε από την οροφή και προπάντων, πάρα πολύ κοντό μιας ειχε δεν είχε 3 m ύψος… Τάφος πραγματικός!

    Εγώ να οδηγάω σα χεσμένος δίχως να βλέπω ουσιαστικά τίποτα μιας και φοβόμουν, να ανοίξω τους προβολείς μην πάθω κανένα βραχυκύκλωμα. Και όλο να παρακαλάω τον Θεό μην τα τινάξει εδώ μέσα το φέιζερ μέχρι που ευτυχώς, μετα από καποια μετρα ξανά αντίκρισα το φως του ήλιου.

    Βασικά μεγάλη εντύπωση μου έκανε ότι ενώ δεν είχε κάποιο φανάρι στην έξοδο του τουνελ, δύο αμάξια περίμεναν υπομονετικά το πότε θα το διασχίσω για να εισέλθουν και αυτοί . Τώρα πως με πήραν χαμπάρι ο θεός και η ψυχή τους…

    Συνέχισα μέσα από δασικούς δρόμους όπου οι φυλλωσιές των δέντρων σκέπασαν τον ουρανό, πέρασα αρκετούς καταρράκτες και όλο να αναρωτιέμαι που στο καλό πάω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CWwDWv.jpg 
Προβολές:	346 
Μέγεθος:	107,5 KB 
ID:	396924

    Κάπου εκεί συνειδητοποίησα ότι έχω πιάσει τριτεύον επαρχιακό οδικό δίκτυο και κάνω πλέον, πολύ εξεζητημένες διαδρομές που μόνο οι ντόπιοι της γνωρίζουν, φυσικά και ο Τομ. Καλά περιττό να πω ότι πλέον κινιόμουν τελείως μόνο στο δρόμο μιας και αμάξι είχα να δω παραπάνω από μια ωρα.

    Κατέβηκα κάτι χωραφόδρομους που στο χείλος τους απλωνόταν ο γκρεμός, μέχρι που έφτασα επιτέλους σε μία πιο κεντρική αρτηρία. Αμήν!

    Ανοίγω την εφαρμογή μετά camping στο κινητό και να ψάχνω για την πιθανή διανυκτέρευση μου. Το καλό με την Γαλλία είναι ότι έχει συνολικά πάνω από 2000 κάμπινγκ οπότε όλο και κάπου θα βρω να κοιμηθώ. Είχε κάποιο κάμπινγκ σχετικά κοντά αλλά κοιτώντας πιο προσεκτικά το χαρτί, μου καρφώθηκε να πάω σε ένα που ήταν παράκτιας μιας λίμνης. Ναι είμαι και ρομαντικός.

    Ο Τομ με καθοδήγει να βγω στα δεξιά από μία έξοδο του δρόμου και εγώ την προσπερνάω και πάω ευθεία! Fack!! Κάνω αναστροφή και ξαναγυρνάω κάποια χιλιόμετρα πίσω μέχρι να βρω το κατάλληλο άνοιγμα για να συνεχίσω τη σωστή πορεία μου! Ξαναπάω προς την έξοδο που με κατευθύνει ο τομ και εγώ και πάλι, την προσπερνάω και πάω ευθεία. Καλά μιλάμε είχα αρχίσει σιγά-σιγά να χάνω την επαφή μου με την πραγματικότητα! Αφού ξαναέκανα αναστροφή με την τρίτη απόπειρα, επιτέλους τα κατάφερα. Σιγά μη μου ξέφευγε!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Οδηγώντας επιτέλους προς το κάμπινγκ πως κοιτάω τις πινακίδες ήμουν πλέον στην Route of Napoleon! Κοίτα να δεις τι βρίσκει καταλάθος κάνεις! Η διαδρομή αυτή είναι γύρω στα 300 km εγώ βέβαια μέτα βίας την διέσχισα για καμιά δεκαπενταριά, μιας και έφτασα επιτέλους στο κάμπινγκ. Όσο οδηγούσα φυσικα το σκέφτηκα αύριο να την πιάσω από άκρη σε άκρη μιας που είμαι ήδη εδώ, και να μην ψάχνομαι. Αλλά είχα διαβάσει ότι σαν δρόμος είναι ναι μεν ειδυλλιακός αλλά πιο πολύ θυμίζει, κεντρική οδική αρτηρία και όχι τους βουνίσιους κατσίκοδρόμους που ήθελα εγώ να διασχίσω στο ταξίδι μου… Και αυτομάτως το απέρριψα!

    Μπαίνω στο κάμπινγκ βρίσκω την ρεσεψιόν, 18 €. Ζητάω λίγο ψωμί και έκατσα σε μία όχθη της λίμνης να φάω κάτι, γιατί είχα αρχίσει να έχω παραισθήσεις από την πείνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s5Tb6X.jpg 
Προβολές:	342 
Μέγεθος:	88,5 KB 
ID:	396925

    Μιλάω με την άνθη στα γρήγορα και του λεω είμαι στο camping δεν έχω μπαταρία τα λέμε πιο μετά.

    Αραξα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ibu2bE.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	64,5 KB 
ID:	396926

    Χαζεύοντας τα καταπράσινα νερά της λίμνης την ώρα που έδυε ο ήλιος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BA1KDf.jpg 
Προβολές:	342 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	396927

    νω το κινητό να φορτίσει και πάω να στήσω τη σκηνή. Μιλάμε σε ούτε μισή ώρα ήμουν έτοιμος, απίστευτη βελτίωση. Αφού και εγώ ίδιος δεν μπορούσα να πιστέψω…

    Οταν νύχτωσε πια έφτασε και η ώρα της κρίσεως! Πάω στο μηχανάκι το βάζω μπρος με χειρουργική ευλάβειά ανοίγω τα φώτα και… φώτισε ο τόπος. Αχ θεέ μου σε ευχαριστώ ίσως τελικά να μπορέσω να ολοκληρώσω αυτό το ταξίδι. Μιλάμε τέτοια ευτυχία δεν είχα ξανανιώσει.

    Βέβαια επειδή το νυχτερινό μου γεύμα ήταν κάπως έλειπες, μιας και μου είχαν τελειώσει οι προμήθειες χτύπησα και οι δύο μικρά κορνέτο για να στανιάρω. Αφού πήρα το κινητό από τη ρεσεψιόν μου έρχεται μήνυμα από την Ανθή…

    - Που είσαι! Ακόμα οδηγείς! Καλά το έχεις ξεφτιλίσει τελείως! 23 00 η ώρα πήγε, έλεος πια! Ξαναπές μου να πας μόνος σου διακοπές και θα σου πω εγώ!!....

    Την κατσαμε την βαρκα!!! Και αυτομάτως παίρνω τηλέφωνο να την ηρεμήσω…

    – Ρε Ανθή αφού σε πήρα τηλέφωνο.
    – Α… δεν κατάλαβα τι με είπες!!! Πως ήταν τα μπαλκόνια
    – Γαμάτα άλλα μικρά ρε γαμώτο.
    – Αύριο που θα πας.
    – Λέω να κάνω ένα τελευταίο μπαλκόνι και να πιάσω επιτέλους τα γαλλικά πάσα.
    – Το φειζερ πως είναι
    – Ευτυχώς λειτουργεί!

    Με το που πέρασε λίγο ακόμα η ώρα πήγα στη σκηνή χαζεύοντας λίγο στο ίντερνετ και μετά από κανένα μισάωρο, επιτέλους ξεράθηκα στον ύπνο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	g2.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	396982
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 27/06/2018 στις 22:49.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημερα 5 Πεμπτη 05 - 08 -2018

    Ώρε μάγκα ευχαριστήθηκα ύπνο τεντώθηκε το κοκαλάκι μου. Άσε που είχε και ζέστη και δεν χρειάστηκε να ανοίξω ούτε καν το sleeping bag. Τελειότητα! Κλασικά δεν είχε και πάλι πουθενά να κάτσω και ήπια τον πρωινό μου καφέ, οκλαδόν στα γρασίδια! Ακριβώς από δίπλα μου ήταν μία οικογένεια γάλλων και βλέποντας με να κάθομαι κάτω με λυπήθηκαν και με πρότειναν να μου κεράσουν καφέ, στην αρχή βέβαια αρνήθηκα αλλά με το που είδα ότι επέμεναν δεν ήθελα και πολύ. Έτσι από το πουθενά είχα καρέκλα τραπέζι ζεστό καφέ και το κινητό, να φορτίζει ήδη μέσα στο αυτοκινούμενο. Αυτά είναι.

    Τους είπα ότι έρχομαι από Ελλάδα και το που σκοπεύω να ταξιδέψω και αυτοί έλεγαν ότι είναι αρκετές μέρες έκει και ότι η κόρη τους, εχθές έφυγε από το κάμπινγκ γιατί είχε ραντεβού με το αγόρι της. Κοίταξε να δεις τι μαθαίνει κανείς πρωί πρωί με την τσιπλα στο μάτι!

    Τους είπα φυσικά και τον καημό μου για τον τριαντάρη που πλήρωσα περνώντας στο τούνελ στα σύνορα με Ιταλία.

    – Καλά γιατί πήγες από εκεί.
    — Έλα μου ντε!
    – Very expensive

    Πιάσαμε συζήτηση για μηχανές και με είπαν ότι στη Γαλλία η αστυνομία αν σε δει να οδηγείς χωρίς γάντια, σε κόβει κλήση! Εντωμεταξύ εγώ σχεδόν σε όλο μου το ταξίδι χωρίς γάντια οδηγούσα. Ναι όπως πάντα ήμουν, πρότυπο μηχανόβιου.

    Σε κάποιά φάση ομως αναγκάστηκα να τους αφήσω για να μαζέψω τη σκηνή. Παίρνω μια βαθιά ανάσα και ξεκινάω τη μάχη. Μιλάμε σε ούτε 30 λεπτά ήμουν έτοιμος και με τα πράγματα δεμένα πάνω στο μηχανάκι. Απίστευτο και όμως αληθινό! Και αφού χαιρέτησα τους γάλλους που με έβαλαν έστω και για λίγο μέσα στην οικογένειά τους ξεκίνησα.

    Όπως ειπα και εχθές με την άνθη στο τηλέφωνο σήμερα ήθελα να επισκεφτώ ένα ακόμη μπαλκόνι για δύο λόγους. Πρώτον ήταν πολύ κοντά μου και δεύτερον, η διαδρομή κοιτοντας τον στο χαρτη φαινόταν εντυπωσιακή. Βασικά τον είχα δει και καμιά τριανταριά φορές στο ίντερνετ άλλα κλασικά, δεν θυμόμουν ποιος από όλους ήταν. Εντάξει μπουρδουκλώθηκα λίγο συμβαίνουν αυτά. Και ήταν ίσως από της πιο όμορφες και φυσικά πιο επικίνδυνες διαδρομές που έκανα στη ζωή μου. Το μοναδικό μπαλκόνι που θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά ότι αν βρεθείτε ποτέ κατά εκείνα τα μέρη, πρέπει οπωσδήποτε να το κάνετε.

    http://www.dangerousroads.org/europe...ne-france.html

    Ξεκινάω να ανεβαίνω το βουνό φουρκέτα στη φουρκέτα στροφή στη στροφή με τον δρόμο να είναι θεόστενός που τσίμα τσίμα χωρούσε ένα αυτοκίνητο και πλαγιάζοντας το μηχανάκι, να έχω πραγματική μηδενική ορατότητα. Αφού στις στροφές πάντα κόρναρα ως προφύλαξη, σε περίπτωση που κάποιος ερχόταν από την αντίθετη κατεύθυνση.

    Όλο να ανηφορίζω, να περνάω στενά τούνελ που θύμιζαν γαλαρίες τραίνων. Στενά σκοτεινά κοντά με μηδενική δυνατότητα κάποιου ελιγμού, αν συναντιόμασταν αντικριστά με κάποιο αυτοκίνητο… Τρελά!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dYjW3d.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	396983

    Και όλο ανέβαινα με το οδόστρωμα να είναι μέσα στις λακούβες και οι κλειστές ανηφορικές φουρκέτες, να διαδέχονται η μία την άλλη! Ο γκρεμός απλωνόταν από κάτω μου και πραγματικά, το παραμικρό λάθος μπορούσε να αποβεί μοιραίο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GWgASs.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	396984

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Τόσα άρθρα διάβασα στο ίντερνετ για τα μπαλκόνια και κρίνοντας από όσες διαδρομές διέλευσα, τα θεώρησα άκρως υπερβολικά περί την επικινδυνότητα τους. Σιγά στην Ελλάδα βρίσκεις άπειρα τέτοια περάσματά και ίσως πολύ πιο επικίνδυνα αλλά για αυτό το μπαλκόνι, το D219 τους δίνω πέρα ως πέρα δίκαιο…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	umZ9Pr.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	396985

    Oσο ανέβαινα η κλήση το δρομου γινόταν όλο και πιο κάθετη με την ασφαλτο, να στενεύει ακόμα περισσότερο σε σημείο που αναρωτιόσουν, αν από εδώ και εμπρός ο δρόμος ήταν για αποκλειστική χρήση μοτοσυκλέτας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	R5su69.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	396986

    Άφησα πίσω μου τον γκρεμό και χώθηκα μέσα σε φυλλωσιές δέντρων με τον δρόμο να θυμίζει πλέον ρόλερ κόστερ, λες και βρισκόμουν σε κάποιο τρενάκι του τρόμου.

    Αντε να φτάσω στην κορυφή πόσο να έμεινε και άλλη φουρκέτα και άλλη στροφή δίχως να έχω την παραμικρή επίγνωση, τι θα συναντήσω αντικριστά μου. Μέχρι που μετά από λίγα χιλιόμετρα έφτασα στο τέρμα…Ναι ρε μάγκα τα κατάφερα!!! Η χαρά μου ήταν πραγματικά απερίγραπτη που έφτασα μέχρι εκεί πάνω εφάμιλλη ίσως, με τότε που είχα φτασει στο Nordkapp. Aυτό το συναίσθημα της επιτυχίας ήταν και η μοναδική φορά που το ένιωσα, σε όλο το ταξίδι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BzcNyR.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	396987

    Φτάνω στην κορυφή που κατέληγε σε αδιέξοδο όπου ήταν ένα μικρό χωριουδάκι. Κάνω τη γύρα μου δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο σαν μέρος να σου προσφέρει, και έφυγα να ξαναγυρίσω από τον ίδιο δρόμο πίσω. Καλά ανεβήκαμε άντε να δούμε πως θα κατέβουμε τώρα! Εντάξει σιγά-σιγά τσουλώντας δηλαδή, άρχισα την κάθοδο. Στο κατέβασμα ενώ εγώ πήγαινα κλασσικά σαν κότα μέσα στο στενό δρομάκι, πέτυχα κάτι μηχανές που με πέρασαν σαν σταματημένο. Καλά και αυτή εδώ πάνω βρήκαν να τρέξουν!

    Αφού έκανα λίγα χιλιόμετρα και είδα το κατάλληλο άνοιγμα στο δρόμο, βρήκα την ευκαιρία λοιπόν να απολαύσω λίγο περισσότερο το μέρος με τη άλλο, από το να πιω φυσικά καφέ!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fWhn4h.jpg 
Προβολές:	270 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	396988

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Όπου και πήρα τη μάνα μου τηλέφωνο που παραθερίζει στις Σποράδες…Ε αυτό και αν είναι εξέλιξη! Ούτε μοναστήρια ούτε τάματά ούτε ευαγγέλια παρά μόνο, ομπρελίτσα ταβερνάκια και στο χαλαρό!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e9KTgw.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	396994

    Αφού ξεκουράστηκα ξεκίνησα αρχικά για τους πρόποδες του βουνού και μετέπειτα, να πάω επιτέλους προς τα γαλλικά πάσα με κατεύθυνση, το Col De La Bonette. Λέγοντας στο εαυτό μου ότι δεν θα σταματήσω πουθενά, παρα μονο όταν φτάσω στο υψηλότερο πέρασμα της Ευρώπη

    Αλλα ο δρόμος δεν με είχε πει ακόμα, την τελευταία του λέξη …

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	84BnZE.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	396995

    Ο Χριστός και η Παναγία!! Τρεις καταρράκτες να πέφτουν από τον ουρανό και να καταλήγουν καπου, στην γη…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mo1PnM.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	396996

    Δεν το χωρούσε ο νους μου!! Αλλά δυστυχώς δεν έκατσα πολύ γιατί ο χρόνος με πίεζε…

    Ξεκίνησα κάνω κάποια χιλιόμετα και τότε βλέπω πινακίδα route des grandes alpes αριστερά… Nαι ρε μάγκα την βρήκα επιτέλους τη διαδρομή και τώρα φυσικά που τη βρήκα, δεν πρόκειται να την αφήσω. Στρίβω και ανεβαίνω περνάω το Col du Lautaret και συνεχίζω μέσα σε ένα καταπράσινο τοπίο μέχρι που φτάνω, στο Col du Galibier. Ωρε μάγκα μου τι ομορφιά είναι αυτή!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tJhcka.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	396997

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Στροφές ανηφόρες φουρκέτες μέσα στο απέραντο πράσινο λες και ήσουν κάπου, στη Νέα Ζηλανδία ( Από όσα έχω δει σε ντοκιμαντέρ) Πιστεύω από φυσική ομορφιά, είναι το πιο όμορφο πάσο που εκανα στη Γαλλια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rdpgMn.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	396998

    Ανεβαίνω το βουνό πραγματικά εκστασιασμένος από την ομορφιά που με κύκλωνε, δίχως να με νοιάζουν προγράμματα που πάω, ή προς ποια κατεύθυνση κινούμαι... Χέστα όλα ρε! Πάμε και όπου μας βγάλει…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BZp6ZV.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	396999

    Κάνοντας μία στάση ρωτάω ένα μηχανόβιο.

    – Φίλε να σε ρωτήσω από αυτήν την κατεύθυνση που κινουμε ανεβαίνω προς τη βόρεια Γαλλία, η κατεβαίνω προς τη Μεσόγειο (Μιλάμε έδωσα και πάλι ρέστα ως προς τις ταξιδιωτικές μου κατευθύνσεις)
    – Βόρεια.

    Fuck! Δεν με βολεύει ρε γαμώτο, αλλά χέστο ρε!! Τώρα που ήρθα εδώ σιγά μην γυρίσω πίσω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	l7QAoK.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	397000

    Συνεχίζω και φτάνω σε μια καφετέρια που λειτουργούσε φυσικα και ως ένα τεράστιο μαγαζί με σουβενίρ. Μπαίνω μέσα και ρωτάω τον πενηντάρη υπάλληλο – ιδιοκτήτη.

    – Να σε ρωτήσω εδώ είναι η Route des grandes alpes.
    - Ναι διαδρομή που ενώνει την μεσόγειο θάλασσα από το Μεντον εως την Γενεύη.
    - Γουστάρω ρε! Και αν συνεχίσω προς τα επανω, προσεγκιζω την βορεια Γαλλία η κατεβαίνω προς τη Μεσόγειο. (Κάτσε να ξαναρωτήσω για να είμαι σίγουρος.)

    Πηγαίνει σε ένα ράφι με τους χάρτες και ανοίγοντας μου έναν, μου δείχνει τη διαδρομή και εγώ να σκέφτομαι, κοίτα να δεις που θα θέλει να μου πλασάρει το χάρτη. Αυτός μου έλεγε τα δικά του κι εγώ να καίγομαι να μάθω πως το καλό πάω. Ε μετά από αρκετό πρόλογο και πολλές υπεκφυγές από τον πωλητη, με πολύ ζόρι αναγκάστηκε να μου απαντήσει… Οτι πάω βόρεια. Fuck!

    Όχι ρε γαμώτο τοσο γκαντεμιά και βόρεια, που στο καλό θα καταλήξω. Εκεί που έβριζα πετάγεται ο πωλητης.

    – Τελικά θα αγοράσεις τον χάρτη.
    – Όχι!

    Το ήξερα!! Αλλά τουλάχιστον αγόρασα ένα αυτοκόλλητο, κάτι είναι και αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ku8frq.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	397001

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Βγαίνοντας από το κιόσκι παρατήρησα ότι το τούνελ που ήταν απ'έξω, σε πήγαινε κοφτά προς την άλλη άκρη του βουνού αν δεν ήθελες να ανέβεις στην κορυφή, από το πάσο. Ναι καλά και ανέβηκα έως τέρμα πάνω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hxuB1S.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	397002

    Αφού κατέβηκα από το βουνό, έφτασα σε μία κωμόπολη όπου υπήρχε ένα σταυροδρόμι προς δύο κατευθύνσεις και μιας που εγώ δεν ήξερα την τύφλα μου προς τα που να πάω, χτύπησα ένα καφέ σε ένα παγκάκι και ξεκίνησα την περισυλλογή.

    Όχι ρε μάγκα έμπλεξα! Μιλάμε δεν μπορούσα να το πιστέψω και για να καταφέρω να το διαχειριστώ, κάπνισα τα τσιγάρα το ένα μετά το άλλο! Υπήρχαν τρεις δρόμοι όσες και οι επιλογές.

    Πρώτη να γυρίσω πίσω, δεύτερη να πάω αριστερά και να κάνω την διαδρομή που έκανα εχθές ερχόμενος από την Ιταλία και στο τέλος της διαδρομής… Να ξαναπάω Ιταλία (Γύρω γύρω όλοι δηλαδή από τις ίδιες διαδρομές!) Και τρίτον να ανέβω ακόμα πιο βόρεια στο Σαμονί αλλά μετέπειτα θα έμπλεκα γιατί δεν θα ήξερα προς τα πού να κατευθυνθώ, μιας και ο μόνος τρόπος επιστροφής μου προς την Ιταλία, θα ήταν μέσω Ελβετίας. Και επειδή Ελβετία θα πήγαινα μαζί με την Ανθή, ήθελα η επίσκεψη μας σε αυτήν τη μαγική χώρα που θα γινόταν για πρώτη φορά στη ζωή μας, να την κάναμε από κοινού μαζί. Και όχι εγώ να διασχίσω την Ελβετία μόνος έστω και στα πεταχτά, δύο μόλις ημέρες προτού να έρθει η γυναίκα μου από τη Θεσσαλονίκη. Ε ναι μαλακία είναι! Είμαι και ρομαντικός πανάθεμα με! Άσε που δεν θα δω καθόλου τις γαλλικές Άλπεις που για εμένα ήταν το μεγαλύτερο μου στοίχημα σε αυτό το ταξίδι μιας και πέρσι, στην Γαλλία έμεινα με το μηχανάκι. Ρε μάγκα κόλλησα και δεν ξέρω τι να κάνω…Τελικα ειπα να πάω προς το Σαμονί και έχει ο θεός

    Ξεκινάω με μισή καρδιά και βγαίνω από μια έξοδο στην εθνική, κάνω 2 km και σταματάω μπροστά σε μια μπάρα διοδίων να πληρώσω και πάλι κόμιστρα (8 €). Ρε φίλε δεν θα γλυτώσω ποτέ. Οδηγούσα και σφιγγόμουν δεν ήθελα να πάω Ελβετία, ήθελα Ελβετία να πάω με την Ανθή!! Κοιτώντας τις πινακίδες να αναγράφουν κάποια πάσα όπως Μαργαρίτα, να σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω σε αυτά. Αλλά φοβούμενος ότι μετά τα πασα θα ξανά κατέληγα στους ιδιους δρομους που είχα ειδη διανύσει, το άφησα.

    Κάνω καμιά 40 km και βλέπω και πάλι πινακίδα που έλεγε προς Col du Grand Cucheron. Και μόλις είδα το Grand φτιάχτηκα για να λεει Grand θα είναι καλό και προπάντων μεγάλο, πως λέμε Grand μασσούτης. Βρε λες να πάω, και που θα καταλήξω… Tουλάχιστον επειδή έκανα αρκετά χιλιόμετρα στην εθνική κάνοντας το, δεν πρόκειται να μπλέξω και πάλι με τις ίδιες διαδρομές… Και πήγα δίχως να ξέρω την τύφλα μου το τι θα συναντήσω, γιατί σάμπως ήξερα για τα άλλα!

    Ξανά πλήρωσα διόδια και πήρα την έξοδο για το πασο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	n72uEH.jpg 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	397003

    Αφού έκανα κάποια χιλιόμετρα μέσα σε πεδινά τοπία ξεκίνησα να ανεβαίνω το βουνό και ήταν, μέσα στα δέντρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	z5x48R.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	397004

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Kαλά περιττό να πω ότι άνθρωπο δεν έβλεπα πουθενά ούτε κάποιο ίχνος πολιτισμού, παρά μόνο εγώ και το δάσος. Φτάνω στην κορυφή δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο κρίμα! Κατεβαίνω προς τα κάτω και ξαφνικά τελειώνει η άσφαλτος και την θέση της την παραδίδει σε ένα πάρα πολύ ψηλό χαλικόδρομο. Τσίμα Τσίμα για να γλιστράει το φειζερ δηλαδή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WRrLy3.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	397005

    Κοίταξε να δεις θα κάνουμε και εντουρο κάπου στις γαλλικές Άλπεις. Εντωμεταξύ εγώ δεν τα πάω και πολύ καλά με το εντούρο βασικά ούτε με τις στροφές, επίσης και με τον προσανατολισμό μου έχω κάποια θεματακια, μιας που τρώω κόλλημά και πάω αλλού για αλλού… Παρ' όλα όμως αυτά τα τόσο μικρά ταξιδιωτικά προβληματάκια, το πολεμάω και πάω.

    Αφού κατέβηκα το πάσο άνοιξα τον Tom να δω που στο καλό από εδώ που ειμαι, μπορώ να πάω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oCQqrg.jpg 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	397006

    Κοιτάζω, Fack!!! Στο Σαμονί δεν προλαβενα να φτασω γιατί ήταν μακριά και ήταν ήδη έξι. Οπότε τι κάνουμε, καλά κάτσε να βγω από τις χωράφοδρόμους και μετά βλέπω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gA9LdZ.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	397007

    Βέβαια για να ξαναβρεθώ στον πολιτισμό διέσχισα ένα δρόμο (D25) που βρισκόταν και αυτός κάπου στο πουθενά μέσα στο δάσος. Και να με κατευθύνει μεσα σε συνεχείς κλειστές φουρκέτες σκεπασμένες, από τις φυλλωσιές των δέντρων. Καλά για να διανύσω καμιά εικοσαριά χιλιόμετρα εκεί πάνω, μπορεί να έκανα και καμιά ώρα!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PcN334.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	397008

    Γούσταρα βέβαια που έκανα και μη τουριστικές διαδρομές στην Γαλλία αλλά προβληματιζόμουν όσο να 'ναι, με το που θα καταλήξω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5VK72t.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	99,0 KB 
ID:	397009

    Μετά από πολύ κόπο και ιδρώτα έφτασα επιτέλους στο κεντρικό. Τώρα που πάμε, βορεια στο Σαμονί η να ξαναγυρίσω πίσω! Κοίταξε να δεις προβλήματα που έχει ο άνθρωπος! Και να ρωτήσω μόνο σε μένα συμβαίνουν αυτά, η είναι φυσιολογικά!

    Το σκέφτομαι και παίρνω αναγκαστικά την λυπητερή απόφαση να ξαναγυρίσω πίσω, βρίζοντας βέβαια!!! Τουλάχιστον ήλπιζα διασχίζοντας το πάσο να έχω καλύψει κάποια χιλιόμετρα από την εθνική για να μην χρειαστεί, να πληρώσω ένα κάρο διόδια.Και τελικά όπως καταλάβατε ήμουν πιο μακριά με αποτέλεσμα, να πληρώσω και παραπάνω χρήματα. Μπορώ να πω ότι χαλάστηκα! Ε ναι δεν γίνεται έτσι. Να τριγυρνάω σα χαμένος στη Γαλλία με το χρόνο να με πιέζει γιατί σε δύο μέρες έρχεται η άνθη από το Μιλάνο και έτσι στο τέλος, δεν θα προλάβω να δω τίποτα όσο αφορά το Γαλλικό σκελος του ταξιδιου παρα μόνο, τα ίδια και τα ίδια.

    Βγαίνω από την έξοδο που ήμουν πριν από κανένα δίωρο και κοιτάω το κινητό, μπας και βρω κανένα κάμπινγκ… Μετά από άλλα 20 km πίσω, είχε ένα. Ρε μάγκα τι κατέβαζα!

    Φτάνω στο χωριό που θα διανυκτερεύω και αρχίζω να ψάχνω το κάμπινγκ . Μπουρδουκλώθηκα αλλα ρωτώντας μια ευγενέστατή κυρία, τελικά το βρήκα. Καλά εκεί που ήτανε χωμένο αποκλείεται να το έβρισκα!

    Πάω στη ρεσεψιόν, φυσικά ήταν κλειστοί. Πάω να πάρω τηλέφωνο την Ανθή δεν είχα σήμα στο κινητό. Όχι Ρε γαμώτο αν δεν μπορέσω να επικοινωνήσω μαζι της, θα πρέπει να ξαναφύγω γιατί θα σκάσει από το άγχος της. Τελικά με τα χιλια ζόρια έχοντας μόνο μια γραμμή σήμα, έδωσα επιτέλους σημεία ζωής και πήγα να δω που μπορώ να στήσω την σκηνή. Εντάξει θα πληρώσω το πρωί…

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. site για Ζ50Monkey με πληροφοριες,φωτο και μοντελα και τα λοιπα...
    από Spazz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 17:41
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 05:22
  3. φτανει πια με τα V-strom και τα Ζ!...ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΗ....
    από jinks στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 10:41
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 08:45
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF