Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 178 από 178

Θέμα: Τιτιβίσματα Άλπεων Με αεροπλάνα και βαπόρια και πρωταγωνιστή το Fazer

  1. #166
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Όπου άραξα να ξεκουραστώ λιγάκι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	OXB9r8.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	397683

    Παίρνοντας μαζί μου τις τελευταίες εικόνες από τις Άλπεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qpGzm8.jpg 
Προβολές:	417 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	397686

    Που θα της θυμάμαι για χρόνια ακόμα.

    Και αφού ξεκίνησα βγαίνοντας βαθύ απόγευμα στην εθνικη, προσέγγισα το λιμάνι της Βενετίας…

    Κλασικά και σήμερα όλη η μέρα μου ήταν στον δρόμο χωρίς να βάλω μπουκιά στο στόμα και σκεφτόμουν, με το που φτάσω στο τεράστιο βάση λογικής λιμάνι κάπου να φάω κάτι αλλά να πιω και κανένα καφέ, για να σκοτώσω την ώρα μου έως τα χαράματα που θα σαλπάραμε για Ελλάδα.

    Φυσικά επειδή είμαι παθών κάνοντας zoom στον Τομ τον έβαλα να με οδηγήσει εκει που αναχωρούσε η ακτοπλοϊκή γραμμή για την Ελλάδα, ώστε να μην έχω πρόβλημα να βρω την πύλη απόπλου… Ναι καλά! Τελοσπάντων μετά κόπων και βασάνων με οδηγάει μέχρι το κεντρικό λιμάνι και μόλις είπα Αμην, με λέει να στρίψω από πάρα πολύ μικρούς τοπικούς δρόμος προς άγνωστούς προορισμούς!!

    Να οδηγάω χωρίς ίχνος ζωή πουθενά και συνεχίζοντας την πορεία μου να αναρωτιέμαι, που στο καλό με πάει… Μπα μάλλον λάθος πάω! Τώρα να γυρίσω πίσω, καλά πάμε μπροστά και βλέπουμε. Σε κατάσταση απελπισίας φτάνω σε ένα ερημωμένο εστιατόριο, τους ρωτάω.

    – Καλά πας!

    Ευτυχώς! Συνεχίζω όταν ο Τομ με λέει να στρίψω μέσα από μία ξεχασμένη από το θεό πύλη. Μπαίνω μέσα με το μηχανάκι στρίβοντας αριστερά και βλέπω πολλά σταθμευμένα κοντέινερ στο αχανές χώρο του λιμανιού, μπα εδω θα είναι το εμπορικό λιμάνι. Αρε Τομ πάλι από οπου νάνε με πας!

    Συνεχίζω και βλέπω μία κάπως κεντρική πύλη… Να το ρε το βρήκα!! Την περνάω πραγματικά ανακουφισμένος και φτάνω σε ένα κάμπινγκ, ουπς! Ρωτάω κάτι ιταλούς ανάμεσα από δεκάδες παιδιά που παίζαν ποδόσφαιρο.

    – Ναι για το λιμάνι ευθεία.

    Πάω να μπω στο κάμπινγκ, καλά μέσα από το κάμπινγκ θα πάω Ελλάδα και γύρισα πίσω. Βλακείες με λένε! Βρήκα ένα κάτι σαν γραφείο προς ενημέρωση των χαμένων ελλήνων και με λένε, ότι τελικά θα πρέπει να περάσω από την πύλη που είχα πάει πιο πριν αλλά στρίβοντας αριστερά. Φτάνω περνάω πολλά κοντέινερ, καλά με εμπορικό καράβι θα γυρίσω στην Ελλάδα!! Μέχρι που εφτασα σε ένα απομονωμένο μικρό οίκημα που τελικά αποδείχτηκε, ότι από εκεί θα σάλπαρα για Ελλάδα!

    Πω πώ απομονωμένος από τον κόσμο μας έχουν!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	S7thmF.jpg 
Προβολές:	419 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	397689

    Τι λέγαμε να πάμε πουθενά και να πιούμε κανα καφέ, άκυρο! Δεν είχε τίποτα παρά μόνο μία καντίνα στην αυλή του χώρου και ένα μισοάδειο αυτόματο πωλητή προϊόντων, μέσα στα εκδοτήρια… Μια χαρά!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wdavAS.jpg 
Προβολές:	420 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	397690

  2. #167
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πρέπει να ήταν κατά τις εννιά όταν πήγα έκοψα εισιτήριο και άκουσα τους επιβάτες να διαμαρτύρονται, για την καθυστέρηση του πλοίου. ΩΧ!! Μιλάμε να ωρύονται, κι εμείς τι θα κάνουμε με τόση ώρα καθυστέρηση! ΩΧ!!

    – Πότε φεύγουμε ρε παιδιά.
    – Αντί για τεσσεράμισι τα ξημερώματα πέντε.
    – O MY GOD TRAGIK!!

    Ρώτησα φυσικά αν έχει πουθενά κάπου να φάω.

    – Μόνο στην καντίνα που έχει έξω.

    Μάλιστα! Άντε να δούμε πως θα περάσει η ώρα. Πάω στην καντίνα παίρνω ένα νερό να πιω Κ και μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου, να έχω μελανιάσει από τα κουνούπια. Μιλάμε για κουνούπια βρυκόλακες αφού με τρυπούσαν και πάνω από το μπουφάν και φυσικά εξαφανίστηκα με ελαφριά πηδηματάκια. Εκει θυμήθηκα τους νταλικέρηδες στο καράβι ερχόμενος για Ελλάδα ότι με είχαν, προειδοποιήσει για τα ανθρωποφάγα έντομα …Τελικά ειδες όλα τα ξέρουν!!

    Πάω στο αυτόματο μηχάνημα προϊόντων, δεν είχε σχεδόν τίποτα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mmGKym.jpg 
Προβολές:	416 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	397691

    Αγόρασα κάτι κράκερ να φάω με τα λουκάνικα που κουβαλούσα από τη Γερμανία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	q79eDB.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	397692

    Αλλά τα πέταξα γιατί ήταν σκέτο λάστιχο! Τελικά το μόνο προϊόντα που αξίζει να αγοράσεις τέτοιου είδους είναι από τα Lidl, γιατί όλα τα υπόλοιπα απλώς δεν τρώγονται!

    Και τελικά ενώ κάποιοι τουρίστες έκαναν κανονικό πικνίκ στην αίθουσα αναμονής

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s2BJpn.jpg 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	397693

    Την έβαλα με την κρακεράκια και κάτι καβάτζωμένες νουτελες που είχα από την Ιταλία.

    Μπήκα λίγο στο ίντερνετ να σκοτώσω τον χρόνο μου μέχρι που την έπεσα στα καρεκλάκια του χώρου αναμονής και ξεράθηκα στον ύπνο.

    Ξυπνάω κοιτάω δεξιά αριστερά, κάνεις. ΩΧ, λες να έφυγε το πλοίο!!! Βλέπω φρικαρισμένος το κινητό, πέντε παρά. ΡΕ ΛΕΣ!! Τρέχω πανικόβλητος στο μηχανάκι δίνω διαβατήριο περνάω την μπάρα, το καράβι ήταν ακόμα στο λιμάνι… Ουφ παραλίγο!

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Και περιμένοντας παρακολουθούσα τη συζήτηση που καναν δύο έλληνες με ένα ολλανδό μηχανόβιο μέχρι να επιβιβαστούν στο καράβι, χωρίς όμως πολύ πολύ να συμμετέχω γιατί ακόμα σκουντουφλούσα από τον ύπνο. Ο ολλανδός πήγαινε να κάνει έκπληξη στη γυναίκα του στην Ιθάκη και οι έλληνες, επέστρεφαν από κάποιο ταξίδι στην Ευρώπη (Δεν θυμάμαι από πού) Κλασικά οι πατριώτες είχαν ένα κάρο αυτοκόλλητα στα μηχανάκια και βλέποντας έναν από το Svalbard χώθηκα και εγώ στην κουβέντα.

    – Πήγατε εκεί ρε τσακάλια.
    – Ναι.
    – Με μηχανές.
    – Όχι πηγαίνοντας για Nordkapp φτάσαμε στο Όσλο και μετά με αεροπλάνο. Εκεί δεν μπορείς να πας με μηχανές. (Βασικά πας αλλά θα σε ξυρίσουν!).
    – Πως ήταν.
    - Δεν είχε τίποτα, όλο το μέρος ήταν καθαρά για επιστημονικές έρευνες. Αλλά δεν παύει φυσικά να έχει μια ιδιαίτερη ομορφιά. Αφού να φανταστείς οι ντόπιοι απαγορεύεται να κλειδώνουν τα σπίτια τους έτσι ώστε, σε περίπτωση που σε επιτεθεί καμία πολική αρκούδα να έχεις κάπου να προφυλαχθείς. Έκανα βέβαια ναι κλασσική ερώτηση.

    – Η Νορβηγία σας άρεσε.

    Και φυσικά πήρα την κλασική απάντηση.

    Επιβιβάστηκα στο πλοίο πάρκαρα το μηχανάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mDdnzl.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	397695

    Σκεπασμένο πάντα ( μήπως είμαι υπερβολικός!)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	U4J7HO.jpg 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	79,6 KB 
ID:	397696

    Δίπλα σε θηρία που δεν έχουν ανάγκη από τέτοια.

    Ανέβηκα προς τα επάνω και πως βλέπω, αυτή τη φορά ταξιδεύαμε καράβι υπερπαραγωγή. Αυτό φυσικά γιατί μετέπειτα θα κάνανε στάση στην Ανκόνα γιατί αλλιώς, κλάφτα!

    Βγήκα στο κατάστρωμα είχε πισίνα με δεκάδες αραδιασμένες ξαπλώστρες και σε μία από αυτές, φορώντας τα γάντια και το σκούφο… Ξανακοιμήθηκα.

  4. #169
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Και περιμένοντας παρακολουθούσα τη συζήτηση που καναν δύο έλληνες με ένα ολλανδό μηχανόβιο μέχρι να επιβιβαστούν στο καράβι, χωρίς όμως πολύ πολύ να συμμετέχω γιατί ακόμα σκουντουφλούσα από τον ύπνο. Ο ολλανδός πήγαινε να κάνει έκπληξη στη γυναίκα του στην Ιθάκη και οι έλληνες, επέστρεφαν από κάποιο ταξίδι στην Ευρώπη (Δεν θυμάμαι από πού) Κλασικά οι πατριώτες είχαν ένα κάρο αυτοκόλλητα στα μηχανάκια και βλέποντας έναν από το Svalbard χώθηκα και εγώ στην κουβέντα.

    – Πήγατε εκεί ρε τσακάλια.
    – Ναι.
    – Με μηχανές.
    – Όχι πηγαίνοντας για Nordkapp φτάσαμε στο Όσλο και μετά με αεροπλάνο. Εκεί δεν μπορείς να πας με μηχανές. (Βασικά πας αλλά θα σε ξυρίσουν!).
    – Πως ήταν.
    - Δεν είχε τίποτα, όλο το μέρος ήταν καθαρά για επιστημονικές έρευνες. Αλλά δεν παύει φυσικά να έχει μια ιδιαίτερη ομορφιά. Αφού να φανταστείς οι ντόπιοι απαγορεύεται να κλειδώνουν τα σπίτια τους έτσι ώστε, σε περίπτωση που σε επιτεθεί καμία πολική αρκούδα να έχεις κάπου να προφυλαχθείς. Έκανα βέβαια ναι κλασσική ερώτηση.

    – Η Νορβηγία σας άρεσε.

    Και φυσικά πήρα την κλασική απάντηση.

    Επιβιβάστηκα στο πλοίο πάρκαρα το μηχανάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mDdnzl.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	397695

    Σκεπασμένο πάντα ( μήπως είμαι υπερβολικός!)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	U4J7HO.jpg 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	79,6 KB 
ID:	397696

    Δίπλα σε θηρία που δεν έχουν ανάγκη από τέτοια.

    Ανέβηκα προς τα επάνω και πως βλέπω, αυτή τη φορά ταξιδεύαμε καράβι υπερπαραγωγή. Αυτό φυσικά γιατί μετέπειτα θα κάνανε στάση στην Ανκόνα γιατί αλλιώς, κλάφτα!

    Βγήκα στο κατάστρωμα είχε πισίνα με δεκάδες αραδιασμένες ξαπλώστρες και σε μία από αυτές, φορώντας τα γάντια και το σκούφο… Ξανακοιμήθηκα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ds.jpg 
Προβολές:	411 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	397699

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημερα 18 Τεταρτη 16 - 08 - 2017

    Με το που άρχισε να ξημερώνει ξύπνησα και είδα την ανατολή του ήλιου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e0yg3w.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	51,0 KB 
ID:	398129

    Μετά βέβαια προσπάθησα να την ξαναπέσω αλλα με το που άρχισε ο ηλιος να βαράει, που να κοιμηθώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4IDboG.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	75,5 KB 
ID:	398130

    Και άραξε για καφέ.

    Μέχρι που μετά από κάποιες ώρες φτάσαμε Ανκόνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spE057.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	398131

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Όπου έγινε η αποβίβαση των βαρβάρων!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spE057.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	398133

    Και με το που ξεκινήσαμε βρήκα ένα τραπέζι με μία σκιά και ούτε που ξανασηκωθηκα απο εκεί. Γιατί αν έφευγα άντε ξανά βρες το!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HkKHHr.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	398134

    Έφαγα οπως πάντα ένα υγιεινό μεσημεριανό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	iPSIkQ.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	84,8 KB 
ID:	398135

    Άκουγα μουσική στο κινητό και όταν κουραζόμουν κοιμόμουν, όταν ξυπνούσα χτυπούσα ένα Κ… Μπας και πέρασει αύτη ήμερα.

    Μέχρι που έφτασε απόγευμα και είπα να πάω στο εστιατόριο του πλοίου, μιας και είχα αρχίσει να έχω παραισθήσεις από τη πεινα. Κλασικά έδωσα τη θέση μου στους γείτονες να μου την προσέχουν και πάω στο self service να περιμένω, πρώτος στην ουρά! Πάει εφτά περιμένω να ανοίξει και όταν με το καλό εφτά και, ανοίγουν επιτέλους οι πόρτες βλέπω, ότι περίμενα στο γκουρμέ εστιατόριο…FACK!!! Άντε και καλή υπομονή μου, στην ουρα τώρα.

    Μέχρι που μετά από κανένα μισάωρο πήρα τη μακαρονάδα με κιμά να χείρας και σε πρώτο τραπέζι πίστα, μέσα σε δευτερόλεπτα την εξαφάνισα. Γυρνάω στο τραπέζι μου στο καταστρωμα και βλέπω, ένα συνομίληκο ζευγάρι να κάθεται στην θέση μου! Και να κατεβάζει κρασιά.

    – Φίλε αυτή η θέση είναι δικιά μου… Στα αγγλικά τώρα αυτά
    - Και ποιος είσαι εσύ να καπαρώνεις την θέση.

    Πετάγεται ο γείτονας.

    – Του είπα ότι κάθεσαι εσύ εδώ.

    Μιλάμε έφαγα ένα στράβωμα.

    – Φίλε επειδή είμαι μόνος για να πάω να φάω ή να πάω στην τουαλέτα, αφήνω σε κάποιον στη θέση μου για να την ξαναβρώ όταν θα γυρίσω πίσω.
    – What!.

    Πω πω μου βγήκαν τα μάτια έξω… Τελικά ο γείτονας με παραχώρησε μια καρέκλα της οικογένειας του που έλειπε εκείνη τη στιγμή και ψιλο ηρέμησα. Έκανα ένα δυο τσιγάρα με τον καπνό να μου βγαίνει από τα αυτιά και τότε πετάγεται ο κλέφτης.

    – Από που είσαι.
    - Από Ελλάδα εσύ
    – Ελβετία (Κοίτα να δεις, που θα μάλωνα με Ελβετό)
    - Έχεις δίκιο με λέει κατάλαβα τι εννοούσες
    – Δεν πειράζει την ερωτεύτηκα την χώρα σου.
    – Όμορφα είναι.
    – Στην Ελλάδα πόσες μέρες θα κανεις διακοπές.
    — Δύο μήνες και θα κινηθούμε στη Στερεά Ελλάδα. Πέρυσι πάλι κατεβήκαμε στην Πελοπόννησο και λέγαμε σιγά, σε δύο μήνες θα γυρίσουμε την Ελλάδα και μετά θα φύγουμε Τουρκία και τελικά, μόνο στην Πελοπόννησο μείναμε!! Κάναμε παρέες γνωρίσαμε φίλους, ρε σαν την Ελλάδα δεν έχει!.
    – Σε ξενοδοχείο.
    – Όχι με αυτοκινούμενο είμαστε, ρε σαν την Ελλάδα δεν έχει (Το καταλάβαμε!!) Οπου θες να πας μένεις και λογαριασμό δε δίνεις!! Σε βλέπει οι αστυνομία να κοιμηθούμε εδώ, φυσικά!! Δεν σε ενοχλεί κανείς… Η μόνη που σε φοβίζουν είναι τα κάμπινγκ λέγοντας, ότι αν σε πιάσουν θα σου βάλουν 300 € πρόστιμο. Για να σου παρουν τα λεφτα. Αλλά στην Ελλάδα, δεν σε ενοχλεί κανείς! (Το ότι ημαστε ψιλο μπουρδ… σαν χωρα μην νομιζετε, και οι ξενοι το ξερουν!!)

    Πιάσαμε συζήτηση οικονομικού περιεχομένου.

    – Πόσα λεφτά παίρνει ένας ελβετός στην τράπεζα, ασπουμε.
    – Μετά τον πρώτο χρόνο μπορεί να φτάσει στα 8000 € το μήνα!.
    – Όσο περνούν στην Ελλάδα τον χρόνο… Ναι αλλά το ενοίκιο πόσο κοστίζει.
    – Στη Ζυρίχη για ένα μικρό διαμέρισμα ξεπερνάει τα 3000 € το μήνα.

    Τα παραδείγματα φυσικά έδιναν και έπαιρναν αλλά μόλις του είπα πόσα ευρώ παίρνω την ώρα στη δουλειά μου, ένιωσα να του τρίζουν τα δόντια.

    - OH MY GOD

    Αφού με χτύπησε και συμπονετικά την πλάτη.

    Η διαφορά μας σαν λαοί πάντως είναι ότι οι ελβετοί, κάνουν ένα μήνα αποταμίευσης του μισθού τους περνάνε άνετα δύο μήνες διακοπές, σαν βασιλιάδες στη χώρα μας Ενώ εμείς αν κρατήσουμε τον έναν μισθό μας την Ελβετία, την βλέπουμε μονό από το Google Maps.

    Μιλήσαμε αρκετά και αφού η ώρα πέρασε, αυτή πήρα να φάνε και εγώ να δω το ηλιοβασίλεμα από το καράβι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	h2DkVP.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	398136

    Αλλά φυσικά να περπατήσω και λίγο γιατί είχε πιαστεί ο κώλος μου, ολη μερα στην καρέκλα.

    Όταν νύχτωσε για τα καλά βρήκα μια ξαπλώστρα και την έπεσα λιγάκι μιας και τα χαράματα, μετά από 17 μέρες θα επέστρεφα Ελλάδα.

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημερα 19 Πεμπτη 17 - 08 - 2017

    Ξύπνησα κατά τις τέσσερις και μπουσουλώντας από τη ζαλάδα, εκατσα στα τραπέζια του καταστρώματος να πιω ένα τελευταίο βαπορίσιο καφέ. Παραδίπλα μου ήταν μια παρέα από δυο συνομήλικους μηχανόβιους ο ένας, έλληνας της διασποράς από το Μόναχο και ο άλλος, βούλγαρος που έμενε τα τελευταία χρόνια μόνιμα στην Αγγλία και κάνοντας αρχικά ένα τουρ στην Ισπανία, γυρνούσε στην πατρίδα του για διακοπές.

    Και πιάσαμε συζήτηση μέχρι να δέσει το καράβι αρχικά με τον έλληνα.

    – Παρέα είστε παλικάρια.
    – Όχι εδώ γνωριστήκαμε.
    – Επειδή φοράτε και οι δύο στολή alpinestars. Γαμάτο μπουφάν πάντως.
    – Όχι έτυχε! Το μπουφάν είναι το τελευταίο μοντέλο της εταιρείας που κοστίζει 1200 € και μόλις γυρίσω στο Μόναχο, θέλω να βάλω και τον αερόσακο κόστος 800 ( Τι μπουφαν είναι αυτό και που κοστίζει όσο το φειζερ!) Τι οδηγάτε.
    – Εγώ ένα Cbr 600 και ο βούλγαρος το 1000.
    – Και δεν πιάστηκε ο κώλος σας.
    - Λίγο! Κατέβηκα από Μόναχο Ίνσμπρουκ και με ξέσκισε στη βροχή ενω στη γέφυρα, από την ομίχλη δεν έβλεπα τίποτα.
    – Γέφυρα που έχει γέφυρα, γιατί οταν ανέβηκα και εγώ Μόναχο έκανα την ίδια διαδρομή.
    – Σε κάποια φάση δεν σταμάτησες να πληρώσεις διόδια.
    – Ναι (Εκεί που έβριζα).
    – Είναι η μεγαλύτερη γέφυρα της Ευρώπης που συνδέει Αυστρία και Γερμανία και χτιζόταν την οι Γερμανοί, την κατασκεύασαν έτσι που ούτε καταλαβαίνεις ότι διασχίζεις γέφυρα.
    – (Οπότε χαλάλι το βρισίδι!)

    Μιλάμε ο έλληνας πυροβολούσε κατέβασε 5000 λέξεις το δευτερόλεπτο… Και που μένεις στη Θεσσαλονίκη, Αυτόν τον ξέρεις τον άλλον τον ξέρεις, εκεί σύχναζες!! Μιλάμε με τον τάδε έχουμε κάνει κάτι σούρες!! Και από που είναι η γυναίκα σου στο Μόναχο, παίζει να πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο!! Για πες αυτούς τους ξέρεις από Γερμανία… Στο English garden πήγες, ξέρεις ότι είναι το μεγαλύτερο πάρκο μέσα σε πόλη στον κόσμο. Μεγαλύτερο και από της Νέας Υόρκης που αν το περπατήσεις, σε βγάζει μέχρι έξω από το Μοναχο… Που είπες ότι πήγες διακοπές

    Ο Χριστός και Παναγία μιλάμε πήγα να χτυπήσω αναρρωτική, την τελευταία μέρα των διακοπών.

    Βέβαια στις συζητήσεις έπαιρνε μέρος και το παλικάρι από τη Βουλγαρία.

    - Μένεις καιρό στο Λονδίνο.
    — Δυο, τρία χρόνια.
    – Και πώς είναι η ζωή εκεί
    – Καλά είναι αλλά έχει πολύ ακριβά ενοίκια. Μένω σε ένα σπίτι με τέσσερις συγκατοίκους και πληρώνω, 500 £ το μήνα.
    – Πόσο όμως πληρώνεστε.
    – Γύρω στα 2000.
    – Μια χαρά! Ρε φίλε με το Cbr πως μετέφερες τα πράγματά σου.
    – Έχω πλαϊνές υφασμάτινες βαλίτσες.
    – Και κάθε φορά τις κατεβάζεις από το μηχανάκι.
    – Τρελός είσαι!!! Μια φορά έκανα το λάθος να της κατεβάσω την πρώτη μέρα του ταξιδιού και έκανα, μιάμιση ώρα για να της ξαναβάλω πίσω.
    – Από Αγγλία πως ήρθες, από το τούνελ.
    - Όχι με καράβι, δεν υπάρχει λόγος άσε που είναι και πανάκριβο.
    – Σκοτια πηγές.
    – Όχι

    Κοίταξε να δεις, πάντα ότι έχεις δίπλα σου απαξιοίς να το γνωρίσεις.

    Φτάσαμε στο λιμάνι φυσικά γνωριστήκαμε και είπαμε, να ταξιδέψουμε παρέα. Ο Γερμανός προς Λάρισα ο βούλγαρος προς Βουλγαρία και εγώ, για Θεσσαλονίκη ( Εγώ φυσικά καταλάβα τη δουλειά ότι αποκλείεται να γυρνούσαμε τελικά μαζί, γιατί με ης αστροφυσικής ταχύτητες που οδηγώ… ΧΛΟΜΟ να με ακολουθήσουν!)

    Βέβαια μέχρι να πατήσουμε στεριά έπιασα και μια μικρή συζήτηση με το Κtm που ταξίδευε μαζί με την γυναίκα του.

    - Που πήγατε βρε πατριώτες.
    – Ρουμανία και γυρίσαμε μέσω Ιταλίας για Αθήνα.
    – Σας έβρεξε.
    – Καθόλου στο Βουκουρέστι είχαμε 45 βαθμούς!.

    Καλύτερα βροχή και κρύο παρά σαρανταπεντάρια γι' αυτό Ανθή, μην μου έχεις και παράπονο.

    Κατεβήκαμε πήγαμε βάλαμε Βενζίνη στο πρώτο βενζινάδικο λέγοντάς μου.

    – Παν εσύ μπροστά μιας που έχεις τον πύραυλο.

    Και φυσικά μετά από 10 km τους είδα να εξαφανίζονται από μπροστά μου! Ε ναι όρεξη είχα μετά από ένα τέτοιο ταξίδι να ζορίζομαι να τους ακολουθώ.

    Μεχρη που εφτασα θεσσαλονικη....


    ΤΕΛΟΣ

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Οι δρόμοι του καφέ .... ή μήπως οι καφέδες του δρόμου ;





    Καλό ήταν και αυτό !

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #174
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλημέρα

    Σε περίμενα! Λέω, που θα πάει, θα σκασει μύτη με άλλη μια περιπέτεια!

    Μας έδωσες πολλές πανέμορφες εικόνες, και ένα ιδιαίτερο προσωπικό ημερολόγιο ταξιδίου!

    Να είσαι πάντα καλά, γερός και να ταξιδεύεις.

    Σε περιμένω και στο επόμενο!
    I search, therefore I travel...

  10. #175
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Μπράβο παιδιά τα καταφέρατε μια χαρά. Αλλά πολύ αγχωτικό το ταξίδι με το "θα με βγάλει ή θα μείνω".....
    Mil. Spec.

  11. #176
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Ωραίος!! Άντε και στο επόμενο!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  12. #177
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    αντε και στα επόμενα
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα

    Σε περίμενα! Λέω, που θα πάει, θα σκασει μύτη με άλλη μια περιπέτεια!

    Μας έδωσες πολλές πανέμορφες εικόνες, και ένα ιδιαίτερο προσωπικό ημερολόγιο ταξιδίου!

    Να είσαι πάντα καλά, γερός και να ταξιδεύεις.

    Σε περιμένω και στο επόμενο!
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια ακομα δεν πήγαμε πουθενά αλλα πιος ξέρει ίσως φέτος τα καταφέρουμε

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Μπράβο παιδιά τα καταφέρατε μια χαρά. Αλλά πολύ αγχωτικό το ταξίδι με το "θα με βγάλει ή θα μείνω".....
    Αστα να πανε μετα της διακοπές κατευθείαν στον ψυχίατρο να μου κόψει τα ανχολητικα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!! Άντε και στο επόμενο!
    Σε ευχαριστώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    αντε και στα επόμενα
    Σε ευχαριστώ

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Παρόμοια θέματα

  1. site για Ζ50Monkey με πληροφοριες,φωτο και μοντελα και τα λοιπα...
    από Spazz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 17:41
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 05:22
  3. φτανει πια με τα V-strom και τα Ζ!...ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΗ....
    από jinks στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 10:41
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 08:45
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 22:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF