Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Καινούργιο σκούτερ ή μεταχειρισμένη μοτο;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Θα σου έλεγα και εγώ για μοτό αλλά το μπάτζετ είναι χαμηλό οπότε συμφωνώ με αυτά που είπαν τα παιδιά παραπάνω.
    Μπορείς να πάρεις ένα αξιολογότατο σκούτερ πχ SYM Citycom 300 που θα σε καλύψει άνετα για την δουλεια που το θές ακόμα και για μικρά ταξιδάκια και δικάβαλος.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Για αυτό λέω, καλύτερα ένα cb500 μτχ 5 ετίας που είναι εργαλεία και από κατανάλωση είναι στα 4,5lt μεσοσταθμικά.

    πχ

    https://www.car.gr/13848800-honda-cbx-500

    https://www.car.gr/13842089-honda-cb-500-f-2-500x
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #18
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Bandit 650...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Bandit 650...
    Ετούτος το ανταλλάσσει και με τον κρύπτονα https://www.car.gr/14105326-suzuki-gsf-650-s-bandit
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2018
    Μηνύματα
    8
    Λοιπόν είμαι Αθήνα.Υπατχουν τρία σενάρια
    1) Σκούτερ με δώσεις 4000 καινούριο
    2)Ανταλλαγή +2000 σε ιδιώτη.
    3) Ανταλλαγή +2000 μπροστά +2000 πίσω σε μάντρα για μεταχειρισμένο.

    Ο παράγοντας 30.000χιλ το χρόνο ρίχνει το βάρος στο 1 για σιγουριά και κάνει το σενάριο 3 τζόγο.

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blade Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν είμαι Αθήνα.Υπατχουν τρία σενάρια
    1) Σκούτερ με δώσεις 4000 καινούριο
    2)Ανταλλαγή +2000 σε ιδιώτη.
    3) Ανταλλαγή +2000 μπροστά +2000 πίσω σε μάντρα για μεταχειρισμένο.

    Ο παράγοντας 30.000χιλ το χρόνο ρίχνει το βάρος στο 1 για σιγουριά και κάνει το σενάριο 3 τζόγο.
    30K με σκουτερ? Χμ...Αστο καλυτερα.
    Η αποπανω προταση ειναι πολυ καλη για τα δεδομενα σου.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    εγω παντως με το SYM 250 GTS,εχω κλεισει 105.000κμ, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2018
    Μηνύματα
    8
    Γιατί με προσγειωνεις τώρα έτσι άσχημα;
    Τι μπορεί να πάθει ένα καινουργιο σκούτερ αν πηγαίνει με 3/4 του γκαζιού και συντηρείτε σωστά;
    Το μόνο που με προβληματίζει και ψάχνω είναι αν η συντήρηση του είναι πιο ακριβή.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    http://www.sym.gr/model/citycom-s-300i-abs-euro-4/

    Και 5 ευρώ ρέστα να πιεις μια μπύρα για τα καλορίζικα

    Τα 30Κ το χρόνο είναι πολλά για οποιοδήποτε όχημα αλλά τα κόστη στο σκούτερ είναι πιο "παλεψιμα"
    Ενδεικτικά να σου πω πχ
    Λάστιχα κάθε 15Κ
    Σκούτερ 140 (max) - On off 250
    Λάδια κάθε 5Κ
    Σκούτερ 10€ - on off 30€
    Ιμάντες σκούτερ κάθε 15Κ 100€
    Αλυσίδα γρανάζια κάθε 30Κ 120€

    Για βλάβες κλπ δε βάζω αν και οι πιθανότητες είναι σαφέστατα υπέρ ενός καινούργιου οχήματος αλλά παίζουν πολλοί παράγοντες οπότε το αφήνω έξω.
    Τώρα για την κατανάλωση ΜΟΝΟ με το σκούτερ μπορείς να την πετύχεις (η με τα NC κλπ Honda τα οποία είναι εκτός του budget σου)
    Ενδεικτικά να σου πω ότι εγώ με το Beverly το πεντακοσο το 4,5 το έχω χωρίς καμία προσπάθεια και δεν είμαι και το καλύτερο παιδί (ask around)

    Αυτιά




    Όποιος γράφει εδώ γνώμη θα την τεκμηριώνει με ΙΔΙΑ εμπειρια (όχι το έχει ένας φίλος κλπ κλπ)

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Με beverly 300 (του 11) απο καινουριο εκανα 55Κ σε σκαρτα 6 χρονια. Ποτε δεν ειχα καταναλωση κατω απο 4.5 (Συνηθως στο 5αρι ημουν) αλλα επεφτε κυνηγι.
    Δεν ειναι το σκουτερ που θα βγαλει 30Κ/ανα χρονο χωρις κοπο/λεφτα. Το μεγαλο service αν καταφερεις κ το κανεις στις 20Κ (λεμε τωρα) παιζει στο 250αρι. Αω κ ο ιμαντας θα χαιρετησει πολυ νωριτερα.
    Τωρα ειμαι με ενα beverly 350 αλλα με 12.5Κ μονο οποτε πολλα δεν μπορω να πω. Καταναλωση οριακα 4.5 - 4.7 αλλα πεφτει σκισιμο. Λογικα στις 15Κ παει για ιμαντα κ αυτο (οποτε αλλο ενα 230αρι μιας κ που θα κανω το μεγαλο service).
    Για εμενα με βαση τα χλμ που θα κανεις κ λοφω εθνικης με σταθερη ταχυτητα το bandit ειναι το ιδανικο. Μολις χαιρετησω το σκουτερ (Κ το μεγαλο) εκει θα παω λογικα.
    Σκυλι, δεν καιει τιποτα κ κανει τα παντα.
    Με του κουμπαρου μου που εχει καμια 150Κ ηδη εχουμε παει παντου κ ακομα καιει σε νορμαλ συνθηκες (130-140 εθνικη) 5.5/100 κ ας το εχει πειραξει ελαφρως (Α κ με καρμουρατερ να σημειωσω οχι το ψεκαστο).

    Οπως νομιζεις πραξε αλλα εγω σκουτερ δεν θα αγοραζα για τοσα χλμ ανα χρονο.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Το ninja 250 ταιριάζει στις απαιτήσεις σου από άποψη κατανάλωσης, επιδοσεων και τιμής μεταχειρισμένου. Τσέκαρε το.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Αλήθεια τώρα Bandit ????
    Κάθε 5 Κ πόσα θέλει για λάδια το Bandit?4 λίτρα περνει


    Αυτό μόνο τπτ άλλο.Δε βάζω μέσα λάστιχα κλπ (250το σετ στην καλύτερη) δλδ θες 2 σετ το χρόνο στα 30Κ

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Όποιος γράφει εδώ γνώμη θα την τεκμηριώνει με ΙΔΙΑ εμπειρια (όχι το έχει ένας φίλος κλπ κλπ)
    Να πω και εγω λοιπον με το SYM 250 GTS.... 105.000κμ

    Πηγαινε ελα καθε μερα Σαρωνιδα- Αθηνα, ανεξαρτητων καιρικων συνθηκων --> 100 κμ περιπου καθημερινα.
    Η καταναλωση μου ειναι στα περιπου 3.5-4 λιτρα ανα 100κμ περιπου ( αλλα γενικα δεν ταλαιπωρειται το μηχανακι, μιας και ειναι ανοιχτος δροος και δεν εχω πολλα ξεκινα-σταματα!)
    Τα λαστιχα στα €120 καθε 15.000 κμ περιπου.....
    Ιμαντας στα 15.000κμ περιπου στα €70.
    Λαδακια αλλαζω εγω καθε 3000κμ περιπου, στα €10.

    Βλαβες κτλ δεν ειχα σημαντικες, περαν απο το ρουλεμαν του πισω τροχου.
    Μια μπαταρια ολον αυτον τον καιρο.

    Τα πλαστικα του κτλ που εκει εχουν προβλημα αυτα, ειμαι γενικα ευχαριστημενος, αλλα γενικα το μηχανακι ειναι απο γκαραζ σε γκαραζ και δεν εχει μεινει εκτεθιμενο σε καιρικες συνθηκες ( ηλιο, βροχη κτλ!)
    εχουν σπασει καποιοα κουμπωματα στα πλαστικα του, αλλα δεν φαινονται, μιας και εχουν δεθει με δεματικα, απο μεσα.

    Γενικα το θεωρω απο τα 10 περιπου μηχανακια που ειχα στην ζωη μου ( μηχανες on-off, 1 παπι & 1 beverly), το ποιο τιμιο που ειχα μεχρι τωρα και το πιο value for money !
    Ενταξει δεν μπορεις να πας ταξιδια κτλ, οπως εκανα με τις μηχανες, αλλα γενικα ΟΚ.

    αυτα !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια τώρα Bandit ????
    Κάθε 5 Κ πόσα θέλει για λάδια το Bandit?4 λίτρα περνει


    Αυτό μόνο τπτ άλλο.Δε βάζω μέσα λάστιχα κλπ (250το σετ στην καλύτερη) δλδ θες 2 σετ το χρόνο στα 30Κ
    Με 45Ε καθαρισες κ το φιλτρο μεσα. Μεταχειρο οποτε δεν χρειαζεται να πληρωνεις τα 50Ε/ανα ωρα της Piaggio λογω εγγυησης.
    Στα λαστιχα ειναι τα διπλα συμφωνω αλλα μιλαμε για μοτοσυκλετα που κανεις πολυ περισσοτερα απ οσο με ενα σκουτερ. Δεν λεμε οτι το κρατας για οσα χρονια θελεις κ θα δουλευει οπως καινουριο.
    Το σκουτερ στα 100Κ (αν φτασει ) θα κουδουνιζει ολοκληρο. Αν δεν εχει καψει καμια φλατζα...να εχεις μπει μεσα κανα 350αρι ευρω.

    Μην κολλαμε στο bandit καθε αυτου αλλα σε ενα αντιστοιχο μοτο που μπορει να γραψει χλμ αφοβα κ αγογγυστα (κ για το ιδιο αλλα κ για τον ιδιοκτητη).
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    Να πω και εγω λοιπον με το SYM 250 GTS.... 105.000κμ

    Πηγαινε ελα καθε μερα Σαρωνιδα- Αθηνα, ανεξαρτητων καιρικων συνθηκων --> 100 κμ περιπου καθημερινα.
    Η καταναλωση μου ειναι στα περιπου 3.5-4 λιτρα ανα 100κμ περιπου ( αλλα γενικα δεν ταλαιπωρειται το μηχανακι, μιας και ειναι ανοιχτος δροος και δεν εχω πολλα ξεκινα-σταματα!)
    Τα λαστιχα στα €120 καθε 15.000 κμ περιπου.....
    Ιμαντας στα 15.000κμ περιπου στα €70.
    Λαδακια αλλαζω εγω καθε 3000κμ περιπου, στα €10.

    Βλαβες κτλ δεν ειχα σημαντικες, περαν απο το ρουλεμαν του πισω τροχου.
    Μια μπαταρια ολον αυτον τον καιρο.

    Τα πλαστικα του κτλ που εκει εχουν προβλημα αυτα, ειμαι γενικα ευχαριστημενος, αλλα γενικα το μηχανακι ειναι απο γκαραζ σε γκαραζ και δεν εχει μεινει εκτεθιμενο σε καιρικες συνθηκες ( ηλιο, βροχη κτλ!)
    εχουν σπασει καποιοα κουμπωματα στα πλαστικα του, αλλα δεν φαινονται, μιας και εχουν δεθει με δεματικα, απο μεσα.

    Γενικα το θεωρω απο τα 10 περιπου μηχανακια που ειχα στην ζωη μου ( μηχανες on-off, 1 παπι & 1 beverly), το ποιο τιμιο που ειχα μεχρι τωρα και το πιο value for money !
    Ενταξει δεν μπορεις να πας ταξιδια κτλ, οπως εκανα με τις μηχανες, αλλα γενικα ΟΚ.

    αυτα !!
    Ακριβώς!
    Όλα τα υπόλοιπα είναι όπως λενε κι οι Αμερικανοί heresay
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. τελωνειο για μεταχειρισμένη μοτό από Ε.Ε. ??
    από tzimidis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2013, 15:20
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 07:51
  4. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF