Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: v-strom 650cc 2008 μοντέλο: αλυσίδα και χαμήλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2017
    Μηνύματα
    4

    v-strom 650cc 2008 μοντέλο: αλυσίδα και χαμήλωμα

    Γεια σας, επειδή είμαι νέος με το θέμα των μοτοσυκλετών έχω δύο απορίες.
    1. Ήρθε η ώρα να καθαρίσω την αλυσίδα της μηχανής την οποία και αφήνω πάνω στη μηχανή, δεν τη λύνω καθώς όπως είπα είμαι ακόμη "ψάρι" στο θέμα των μηχανών. Χρησιμοποίησα το WD 40 που είχε ο προκάτοχος της μηχανής. Από εκεί και πέρα τι κάνω; Της ρίχνω νέρο; Την καθαρίζω; (παρακαλώ γράψτε μου αναλυτικά την διαδικασία μην κάνω καμιά πατάτα και χαλάσω τίποτα και μου κοστίσει). Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
    2. Επειδή είμαι 1.75 δεν φτάνω να πατήσω καλά κάτω, πατάω σχεδόν στις μύτες. Πώς μπορώ να χαμηλώσω κι' άλλο την μηχανή γιατί την έχω ήδη στην πιο χαμηλή θέση; Θέλω να την χαμηλώσω 5 πόντους περίπου ή και πιο πολύ αν με παίρνει.
    Τελευταία τροποποίηση από chris; 28/06/2018 στις 08:50.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Στρώνεις από κάτω ένα μεγάλο κομμάτι χαρτόνι ή εφημερίδες για να μην κάνεις τον τόπο μαντάρα.
    Βάζεις σε ένα κυπελλάκι πετρέλαιο ή φωτιστική κηροζίνη (σούπερ μάρκετ) και με ένα πινέλο περνάς καλά την αλυσίδα στα κρικάκια-συνδέσμους κλπ.
    Αφήνεις 5-10 λεπτά να μαλακώσει η μάκα και ακολούθως την πλένεις καλά με σαπουνάδα και κατόπιν ξέβγαλμα με μπόλικο νερό.
    Τη σκουπίζεις ΚΑΛΑ να φύγουν τα νερά,αν μπορείς να τη φυσήξεις με αέρα ακόμα καλύτερα,και ύστερα την λιπαίνεις με σπρέυ για αλυσίδες.Αν έχεις όρθιο σταντ η δουλειά γίνεται πιο εύκολα για σένα.

    Έτοιμος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Δεν εχεις κανενα λογο να βγαλεις την αλυσιδα για να την καθαρισεις. Αν θες καθαρισε την με τον τροπο που σου ειπανε παραπανω μια φορα και μετα κανε ενα λαδωμα κατα διαστηματα με ενα σπρει για αλυσιδες. Αν παραμενει σωστα τεντωμενη και λυπαινεται κατα διαστηματα (χωρις υπερβολες και σε αυτο) δεν θα εχεις κανενα θεμα για πολλες χιλιαδες χιλιομετρα.

    για το χαμηλωμα τωρα τι να σου πω. Θεωρω οτι το υψος σου ειναι μια χαρα για το σουζουκι. Αν τωρα εσενα σε κανει να αισθανεσαι ανασφαλης δες μηπως "σκαψεις" την σελα, πριν αρχισεις το χαμηλωμα με αλλους τροπους.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Τι εννοείς την έχεις χαμηλώση ήδη,μάλλον έχεις αποφορτήση το ελατήριο, στο ίδιο ύψος είναι ,απλά πιο μαλακό.
    Αν θες πραγματικό χαμήλωμα πρέπει μα αλλάξεις λαμάκια στο μοχλικό του αμορτισέρ και μπροστά αντίστιχο χαμήλωμα απ τις τιμονόπλακες,αλλά πέντε εκατοστά που θες είναι πολύ.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς την έχεις χαμηλώση ήδη,μάλλον έχεις αποφορτήση το ελατήριο, στο ίδιο ύψος είναι ,απλά πιο μαλακό.
    Παρεμπιπτόντως η αποφόρτιση όντως χαμηλώνει το μηχανάκι όπως αντίστοιχα το σφίξιμό του το ψηλώνει.

    Αν θες πραγματικό χαμήλωμα πρέπει μα αλλάξεις λαμάκια στο μοχλικό του αμορτισέρ και μπροστά αντίστιχο χαμήλωμα απ τις τιμονόπλακες,αλλά πέντε εκατοστά που θες είναι πολύ.

    Αυτός είναι πιο σωστός τρόπος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    https://www.ebay.com/itm/New-Univers...YAAOSwGwlaSyLX

    με αυτο το εργαλειο την πλενεις απο ολες τις μεριες με την μια.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2017
    Μηνύματα
    4
    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας είναι πολύτιμη. Με γλυτώσατε από πολύ άγχος ιδιαίτερα για τον καθαρισμό της αλυσίδας, γιατί το κάνω πρώτη φορά και σαν άσχετος που είμαι φοβάμαι. Τώρα για το χαμήλωμα αγαπητέ karellen η διαδικασία μου φαίνεται λίγο δύσκολη (αλλά σαν άσχετος που είμαι μπορεί να λέω χαζομάρες) και επικίνδυνη. Επειδή μένω επαρχία δεν υπάρχουν μάστορες που να ασχολούναι αποκλειστικά με μηχανές και αυτοί που αχολούνται είναι άσχετοι σε σχέση με αυτούς που είναι στην Αθήνα. Αν βέβαια ξέρετε κανέναν καλό μάστορα στην Αθήνα πείτε μου, σας παρακαλώ, γιατί σε ένα από τα επόμενα σκ θα κατέβω Αθήνα και αν μπορέσω θα πάω να τον βρω μπας και καταφέρω πάλι. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!

  8. #8
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    παραφινελαιο, πινελο, πανια-χαρτονια ειναι η φθηνοτερη-ευκολοτερη λυση για να καθαρισεις την αλυσιδα.
    ξεπλενεις με νερο και σκουπιζεις. κανε μια μικρη βολτα να ζεσταθει και λαδωσε με σπρευ αλυσιδας η βαλβολινη (αυτοκινητο, καινουρια. η καλυτερη λυση αλλα δε κραταει πολλα χλμ).

    μη πειραξεις τις αναρτησεις της μηχανης για να χαμηλωσει!
    βγαλε τη σελα και πηγαινε να τη φτιαξεις σε καταστημα με επισκευες-επιδιορθωσεις σελων.
    θα χαμηλωσει η θεση οδηγησης, τωρα το ποσο και αν θα σε βολεψει δε γνωριζω.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chris Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας είναι πολύτιμη. Με γλυτώσατε από πολύ άγχος ιδιαίτερα για τον καθαρισμό της αλυσίδας, γιατί το κάνω πρώτη φορά και σαν άσχετος που είμαι φοβάμαι.
    Θα σου μάθω ένα σπουδαίο κόλπο, που, εκτός του άγχους, θα σε γλιτώσει και από πολύτιμο χρόνο, τον οποίο μπορείς να ξοδέψεις κάπου αλλού, πχ πηγαίνοντας βόλτες. Το ανακάλυψα μετά από μπόλικα χιλιόμετρα, σε διάφορα τερέν, με πολλές μοτοσικλέτες.

    Μην καθαρίζεις την αλυσίδα. Ποτέ.

    You're welcome.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2017
    Μηνύματα
    4
    Γεια σε όλους. Τελικά κατάφερα και χαμήλωσα το v-strom και μου το έκανε ένας μηχανικός από Αθήνα που έχει πολύ εμπειρία σε v-strom. Την χαμήλωσα 5-6 πόντους χωρίς να αλλάξει η γεωμετρία της μηχανής, πράγμα που φοβόμουν αρκετά. Τι έκανα λοιπόν: έβαλα πιο μακρύ υπομόχλιο κάτω από το πίσω αμορτισέρ. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι λέω, απλά έτσι μου το είπε ο μηχανικός. Η μηχανή έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση όπως και πριν και τώρα μπορώ να την στρίψω πιο εύκολα.
    Τώρα υπάρχει άλλο θέμα. Ψάχνω για λάστιχα. Την μηχανή την χρησιμοποιώ μόνο σε άσφαλτο, ταξίδια (σπάνια μικρές αποστάσεις) και μόνο άνοιξη - καλοκαίρι (όταν ο καιρός είναι αρκετά ζεστός). Έχω διαβάσει και έχω ακούσει πολλές απόψεις που έχω μπερδευτεί. Τώρα φοράω τα anakee III, δεν έχω πρόβλημα καλά μου βγήκαν και έχουν και καλά κρατήματα. Πήρα τις προάλλες τη v-strom ενός φίλου που είχε βάλει metzeler (δεν θυμάμαι πιο μοντέλο), μου είχε πει ότι είναι ότι καλύτερο έχει βάλει σε ελαστικό στη μηχανή του και όντως κατάλαβα διαφορά με τα δικά μου. Στο site όμως διάβασα άλλους που λένε μακριά από meteler και άλλους που λένε ότι τα metzeler είναι μακράν καλύτερα ειδικά από τα anakee III. Με ενδιαφέρουν αυτές οι δύο μάρκες μόνο οπότε στα σχόλιά σας παρακαλώ να αναφέρεστε μόνο σε αυτές, γιατί ξέρω π.χ. ότι τα dunlop είναι γαμάτα, αλλά εμένα μου κόλλησαν αυτές οι δύο (μάλλον έχω πρόβλημα και πρέπει να το κοιτάξω κάποια στιγμή ). Περιμένω τα σχόλιά σας και τις απόψεις σας.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Μεταφέρεται καθώς δεν έχει καμμία σχέση με customizing....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chris Προβολή μηνύματος
    Γεια σε όλους. Τελικά κατάφερα και χαμήλωσα το v-strom και μου το έκανε ένας μηχανικός από Αθήνα που έχει πολύ εμπειρία σε v-strom. Την χαμήλωσα 5-6 πόντους χωρίς να αλλάξει η γεωμετρία της μηχανής, πράγμα που φοβόμουν αρκετά. Τι έκανα λοιπόν: έβαλα πιο μακρύ υπομόχλιο κάτω από το πίσω αμορτισέρ. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι λέω, απλά έτσι μου το είπε ο μηχανικός. Η μηχανή έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση όπως και πριν και τώρα μπορώ να την στρίψω πιο εύκολα.
    Τώρα υπάρχει άλλο θέμα. Ψάχνω για λάστιχα. Την μηχανή την χρησιμοποιώ μόνο σε άσφαλτο, ταξίδια (σπάνια μικρές αποστάσεις) και μόνο άνοιξη - καλοκαίρι (όταν ο καιρός είναι αρκετά ζεστός). Έχω διαβάσει και έχω ακούσει πολλές απόψεις που έχω μπερδευτεί. Τώρα φοράω τα anakee III, δεν έχω πρόβλημα καλά μου βγήκαν και έχουν και καλά κρατήματα. Πήρα τις προάλλες τη v-strom ενός φίλου που είχε βάλει metzeler (δεν θυμάμαι πιο μοντέλο), μου είχε πει ότι είναι ότι καλύτερο έχει βάλει σε ελαστικό στη μηχανή του και όντως κατάλαβα διαφορά με τα δικά μου. Στο site όμως διάβασα άλλους που λένε μακριά από meteler και άλλους που λένε ότι τα metzeler είναι μακράν καλύτερα ειδικά από τα anakee III. Με ενδιαφέρουν αυτές οι δύο μάρκες μόνο οπότε στα σχόλιά σας παρακαλώ να αναφέρεστε μόνο σε αυτές, γιατί ξέρω π.χ. ότι τα dunlop είναι γαμάτα, αλλά εμένα μου κόλλησαν αυτές οι δύο (μάλλον έχω πρόβλημα και πρέπει να το κοιτάξω κάποια στιγμή ). Περιμένω τα σχόλιά σας και τις απόψεις σας.
    το μοχλικο ειναι το πολυ γνωστο για να χαμηλωσεις τιν μοτο, μαλιστα εγω εχω φιαξει μονος μου. αλλα με το stan το πλαινο δεν εχεις προβλημα τωρα που χαμηλωσε!!! θα σου εχει την μηχανη σε ποιο ορθια θεση και ειναι επικινδυνο για πεσιμο τις μοτο.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2017
    Μηνύματα
    4
    Αγαπητέ andreastwin μου έχει σηκώσει την μηχανή σε πιο όρθια θέση, όπως πολύ σωστά είπες, αλλά επειδή ο προκάτοχος της μηχανής το είχε "στραβώσει" αρκετά (μάλλον καθόταν πάνω στη μηχανή και την είχε στο σταντ), τώρα η μηχανή είναι στο κανονικό της. Οπότε είμαι ok με αυτό το θέμα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chris Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ andreastwin μου έχει σηκώσει την μηχανή σε πιο όρθια θέση, όπως πολύ σωστά είπες, αλλά επειδή ο προκάτοχος της μηχανής το είχε "στραβώσει" αρκετά (μάλλον καθόταν πάνω στη μηχανή και την είχε στο σταντ), τώρα η μηχανή είναι στο κανονικό της. Οπότε είμαι ok με αυτό το θέμα.
    οποτε ολα καλα.

Παρόμοια θέματα

  1. μετατροπη και χαμηλωμα;
    από mic_dim στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2006, 21:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF