Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Suzuki Hayabusa 09

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61

    Suzuki Hayabusa 09

    Γειά σας παιδιά, ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το hayabusa 2009.δεν το θέλω για καθημερινή χρήση αλλά μόνο για χόμπι. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει να μου λύση μερικές απορίες όπως άνεση, αξιοπιστία, ανταλλακτικά, αναλώσιμα. Κατανάλωση από video που έχω δει είναι μια χαρά. Λένε ότι μπορεί να κάψει από 6 L/100km .... Δεν με απασχολεί και τόσο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisgr Προβολή μηνύματος
    Γειά σας παιδιά, ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το hayabusa 2009.δεν το θέλω για καθημερινή χρήση αλλά μόνο για χόμπι. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει να μου λύση μερικές απορίες όπως άνεση, αξιοπιστία, ανταλλακτικά, αναλώσιμα. Κατανάλωση από video που έχω δει είναι μια χαρά. Λένε ότι μπορεί να κάψει από 6 L/100km .... Δεν με απασχολεί και τόσο.
    Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί σε ένα μεταχειρισμένο εργαλείο είναι αν είναι τρακαρισμένο, κακοφτιαγμένο, αν κουβαλά προβλήματα του προηγούμενου ιδιοκτήτη κλπ. κατά τα άλλα το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι υπέροχο. Κοίταξε για βιβλίο σέρβις, σε επίσημο δίκτυο συντηρημένο θα είναι +, να το πάς σε συνεργείο αντιπροσωπίας για έλεγχο, τσεκάρισε για τζόγους λαιμού - ρουλεμάν (θα δείξει αν ήταν κάγκουρας με σούζες ο προηγούμενος), αν είναι βαμένα τα πλαστικά, γδρρσίματα κλπ..κλπ... Θα το ερωτευτείς να είσαι σίγουρος ειδικά αν κάνεις ταξίδι. Είχα το Κ4 και έπαιζε πραγματικά από 5.5 λτ/100 χλμ στα 110-120. Αλλά μην περιμένεις σε καμία περίπτωση ότι θα πάς με 110-120 με το συγκεκριμένο.... παρά μόνο αν θες να το κάνεις τέστ κατανάλωσης, για κανένα άλλο λόγο, αφού εάν το καβαλήσεις θα καταλάβεις γιατί είναι φτιαγμένο. Εάν το ύψος σου υπερβαίνει το 1.70 τότε βάλε αν δεν έχει και μια άλλη αφτερ μαρκετ ζελατίνα και πάρε ένα πάρα πολύ καλό κράνος.
    Αξιοπιστία.....?? είναι ερώτηση που δεν πρέπει να την κάνεις για αυτό το μηχάνημα.
    Ανταλλακτικά...αναλώσιμα εννοείς... άφθονα και με πολύ λογικές τιμές.
    Το ίδιο και το σέρβις ακόμα και σε επίσημο δίκτυο.
    Καλή τύχη
    Mil. Spec.

  3. #3
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    ανεση εξαρταται ποσο καλομαθημενο, προσωπικα το βολευομαι παρα πολυ ακομα και για καθε μερα και κοντο δεν με λες(ζελατινα οπως ειπε ο kons ειναι μια καλη επενδυση)
    αξιοπιστια δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα κουβεντας, αν εισαι και τυπικος στα σερβισς σου θα γερασετε μαζι
    ανταλλακτικα δοξα το θεο υπαρχουν παντου αν και ευχομαι να μην τα χρειαστεις
    αναλωσιμα επισης και απο πολλες εταιριες για να διαλεξεις τιμη και ποιοτητα
    καταναλωση 6/100 μου μοιαζει αστειο νουμερο, δεν εχω δει κατω απο 8 ποτε και αυτο οταν βαριομουν να οδηγησω , εκτος αν σκοπευεις να κανεις μονο ταξιδια με 110 στην εθνικη τοτε ισως δεις 6/100

    με το καλο να το παρεις και να το χαρεις

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εχω το προηγουμενο μοντελο και ειναι εντελως στοκ. Καποια πραγματα ομως ειναι ιδια.

    Ανεση.....εχω ανεβασει τα κλιπον 2.5εκ και προσωπικα το βρισκω πολυ ανετο γιατι σε ταχυτητες ταξιδιου ουτε οι καρποι ταλαιπωρουνται λογω του αερα που σε σηκωνει, ουτε η μεση. Και εδω ερχεται το θεμα ζελατινα. Η μαμα εχει σχεδιαστει σε αεροσηραγγα πανω στην μηχανη ενω οι αφτερμαρκετ απο διαφημιστες. Εχω αλλαξει 3 ζελατινες και επεστρεψα στην μαμα διοτι ηταν η μονη που ουτε θορυβο κανει σε ψηλες ταχυτητες και ουτε βαραινουν οι καρποι λογω της πιεσης αερα που ανασηκωνει το σωμα.

    Αξιοπιστια....σφυριου

    Καταναλωση.....στα 100χμ/ω γυρω στα 5λ/100 και στα 200χμ/ω γυρω στα 7λ/100. Το επομενης γενιας που σε ενδιαφερει πρεπει να καιει πιο λιγο στις χαμηλες ταχυτητες και τα ιδια στις ψηλες.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 28/06/2018 στις 18:00.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά, μια χαρά, σε καλό δρόμο είμαι!!!!!

  6. #6
    ♥ Αce of spades ♥
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisgr Προβολή μηνύματος
    Γειά σας παιδιά, ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το hayabusa 2009.δεν το θέλω για καθημερινή χρήση αλλά μόνο για χόμπι. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει να μου λύση μερικές απορίες όπως άνεση, αξιοπιστία, ανταλλακτικά, αναλώσιμα. Κατανάλωση από video που έχω δει είναι μια χαρά. Λένε ότι μπορεί να κάψει από 6 L/100km .... Δεν με απασχολεί και τόσο.
    Φίλε Γιάννη καλησπέρα.
    Οι φίλοι με κάλυψαν στα περισσότερα.

    Είμαι κάτοχος Busa μοντέλο 2008.
    Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό στα πάντα.

    Φοράς τουριστικό εξοπλισμό βάζεις βαλίτσες, και γυρίζεις όλη την ευρώπη.
    Εάν θέλεις βάζεις δερμάτινη φόρμα μαζί με το καβούκι, και στρίβεις στήν επίδαυρο.
    Όχι σαν supersport βέβαια, αλλά εάν είναι χεράς κάποιος πάει τον θεό του.

    Ελάχιστες μοτό κάνουν τόσο καλά απο τουρισμό έως σπόρ οδήγηση.
    Δεν είναι τυχαίο που έγινε θρύλος σε παγκόσμιο επίπεδο.
    Κυκλοφορεί ανάμεσα μας 20 χρόνια, με ενα μόνο update το 2008.

    Θα μου πείς δεν έχει μειονεκτήματα???
    Μόνο δύο! Το ένα διορθώνεται το άλλο βελτιώνεται αλλά παραμένει.

    Το βασικό είναι το βάρος
    Ζυγίζει πλήρες υγρών 266 κιλά...
    Σε εθνικό δίκτυο δεν το νοιώθεις βαρύ, γιατί είναι πολύ καλά ζυγισμένο. αλλά όσο στενεύουν οι διαδρομές αρχίζει και κουράζει κιυρίως στίς αλλαγές κατεύθυνσης στα S.
    Επίσης η οδήγηση εντός πόλης δεν ενδείκνυται ιδιαίτερα λόγω βάρους, και τις ζεστές μέρες έρχεται αρκετή ζέστη από το κινητήρα (1340 κυβικά είναι αυτά)

    Η αλλαγή των τελικών επιβάλλεται μπορείς να μειώσεις έως 7-8 κιλά βάζοντας εξάτμιση 4-1.

    Το 2ο μειονέκτημα είναι τα μπροστινά φρένα.
    Απο το 2013 και έπειτα προστέθηκαν ABS και δαγκάνες Brembo και βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα εντελώς..

    Η μόνη λύση που μεταμορφώνει τα φρένα είναι η ακτινική τρόμπα της brembo η RCS19.
    Κόστος περίπου 280 ευρώ μαζί με το kit εγκατάστασης. Υπολόγισε και άλλα 100 για σωληνάκια υψηλής.

    Όσοι δεν έχουν κάνει την συγκεκριμένη αναβάθμιση, δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά.
    Όπως και εγώ πριν βάλω την RCS19.
    Σταματάει σαν να ρίχνεις άγκυρα, ξέρεις αυτό μπορεί να σε γλυτώσει από άσχημες καταστάσεις, γιατί το Busa
    μαζεύει χιλιόμετρα πολύ πολύ γρήγορα, και χωρίς να το καταλάβεις κινείσαι με 220...
    Για εμένα είναι απαραίτητο να υπολογιστεί και το κόστος αναβάθμισης φρένων, γιατί είναι κρίμα μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα
    να αδικείται απο τα φρένα της, ιδίως αφού κατασκευάστηκε να ταξιδεύει με 200αρες..
    Φάουλ της Suzuki εδώ για λόγους κόστους βεβαίως.

    Εάν έχεις σκοπό να κάνεις και ταξίδια (ανω των 500Km ημερησίως) να ξέρεις οτι η σέλα corbin θα τα βγάλει τα
    χρήματα της ας είναι τσουχτερή η τιμή της..
    Χειροποίητη με πραγματικό δέρμα το κάλυμμα της. Με την μανίσια σέλα κάνεις στάσεις για να ξεπιαστείς, με την
    corbin στάσεις μόνο για βενζίνη. (η μανίσια σέλα υπερέχει όμως στην σπορ οδήγηση, με την corbin δεν μπορείς
    να βγάλεις εύκολα τον κορμό έξω)

    Κατανάλωση κάτω απο 8l/100km δεν θα δείς εκτός και εαν πηγαίνεις με 120, πράγμα αδύνατον δηλαδή..

    Απαραίτητα να πάς την όποια μοτοσυκλέτα επιλέξεις, σε μηχανικό εμπιστοσύνης, και οπωσδήποτε να ανέβει δυναμόμετρο
    για έλεγχο λειτουργίας κινητήρα,μόνο εκεί θα φανούν τα πάντα για την υγεία του μοτέρ.
    Κοστίζει 50 ευρώ αλλά θα σε σώσει απο πιθανές άσχημες εκπλήξεις, που θα σου κοστίσουν πανάκριβα στην πορεία.

    Τσέκαρε επίσης με αριθμό κυκλοφορίας (σε ασφαλιστή) εάν έχει εμπλακεί σε τροχαίο ατύχημα.
    Με το ΚΤΕΟ τσεκάρεις εάν έχουν πειραχτεί τα χιλιόμετρα..
    Το βιβλίο service επιθυμητό, αλλά όχι απαραίτητο.

    Ότι χρειαστείς στην διάθεση σου
    Τελευταία τροποποίηση από volde27; 28/06/2018 στις 21:53.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Η βοήθεια σου ανεκτιμητη, λες και έβλεπα ντοκιμαντέρ. Χαχαχαχ. Σε ευχαριστώ

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Το βλέπω πολύ δυσκολο το Χαγια να μην καίει κάτω από 8/100 με ταχύτητες 160-170 χλμ/Ω.
    Εδώ εγω με το 1000 ταξίδευα δικαβαλο με την γυναίκα με σταθερά 170-180 κ οριακά ήμουν στα 7.5/100.
    Συνήθως έκαιγα 7/100.
    Το Χαγια τα 180 τα βγάζει 6000 στροφές αν θυμάμαι καλά.
    Πάντως είναι για πολύ ταξίδι το.ατιμο κ με υψηλή μέση ωριαία (ξεκούραστα).
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το βλέπω πολύ δυσκολο το Χαγια να μην καίει κάτω από 8/100 με ταχύτητες 160-170 χλμ/Ω.
    Εδώ εγω με το 1000 ταξίδευα δικαβαλο με την γυναίκα με σταθερά 170-180 κ οριακά ήμουν στα 7.5/100.
    Συνήθως έκαιγα 7/100.
    Το Χαγια τα 180 τα βγάζει 6000 στροφές αν θυμάμαι καλά.
    Πάντως είναι για πολύ ταξίδι το.ατιμο κ με υψηλή μέση ωριαία (ξεκούραστα).
    Σωστα θυμασαι...
    Η καταναλωση μεχρι τα 200 κοντερισια στην εθνικη ειναι αστεια. Η αεροδυναμικη κανει ολη τη διαφορα. Στα 180 κοντερισια με σταθερο γκαζι καιει 6λ/100. Μεχρι τα 250 το νοιωθεις να σκιζει τον αερα σα μαχαιρι. Η οικονομικη του ταχυτητα που ειναι στις 5500 στροφες οπου υπαρχει και η "τρυπα" της φτωχης τροφοδοσιας των προδιαγραφων ρυπων, αντιστοιχει σε 165κμ/ω οπου καιει 5+λ/100. Τα νουμερα που αναφερουν πανω οι συντροχοι μαλλον δεν αφορουν σταθερες ταχυτητες η δεν αφορουν στοκ μηχανακια. Εκει που καιει τα 8ρια ειναι σε συνεχη ανοιγοκλεισιματα του γκαζιου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ρε το χει πάει σε άλλη διάσταση η Σουζούκι ,προχώρα άφοβα στο Gen 2 και μην ακούς τίποτα Χονταίους ζηλιάρηδες...
    https://www.naftemporiki.gr/story/13...teroeidi-ryugu

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε το χει πάει σε άλλη διάσταση η Σουζούκι ,προχώρα άφοβα στο Gen 2 και μην ακούς τίποτα Χονταίους ζηλιάρηδες...
    https://www.naftemporiki.gr/story/13...teroeidi-ryugu
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σωστα θυμασαι...
    Η καταναλωση μεχρι τα 200 κοντερισια στην εθνικη ειναι αστεια. Η αεροδυναμικη κανει ολη τη διαφορα. Στα 180 κοντερισια με σταθερο γκαζι καιει 6λ/100. Μεχρι τα 250 το νοιωθεις να σκιζει τον αερα σα μαχαιρι. Η οικονομικη του ταχυτητα που ειναι στις 5500 στροφες οπου υπαρχει και η "τρυπα" της φτωχης τροφοδοσιας των προδιαγραφων ρυπων, αντιστοιχει σε 165κμ/ω οπου καιει 5+λ/100. Τα νουμερα που αναφερουν πανω οι συντροχοι μαλλον δεν αφορουν σταθερες ταχυτητες η δεν αφορουν στοκ μηχανακια. Εκει που καιει τα 8ρια ειναι σε συνεχη ανοιγοκλεισιματα του γκαζιου.
    Καλα κ το δικο μου στοκ δεν ειναι αλλα απο καταναλωση μια χαρα τα παει.
    Απορω για να καψει καποιος εθνικη (με Busa ε) πανω απο 8/100 ποσο παει? 220-230 συνεχεια?
    Μιλαμε το μοτο ταξιδευει μεχρι τα 200 με καταναλωση σκουτερ.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα κ το δικο μου στοκ δεν ειναι αλλα απο καταναλωση μια χαρα τα παει.
    Απορω για να καψει καποιος εθνικη (με Busa ε) πανω απο 8/100 ποσο παει? 220-230 συνεχεια?
    Μιλαμε το μοτο ταξιδευει μεχρι τα 200 με καταναλωση σκουτερ.
    Απο 200+ πινει, αλλα δε το χω παει ποτε με πανω απο 200 σταθερα ωστε να υπολογισω καταναλωση. Απο τα 7/100 παντως στα 8/100 δε θελει και πολυ, σ αυτες τις ταχυτητες μπορει και +10-15κμ/ω να ειναι αρκετα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    ♥ Αce of spades ♥
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Απο 200+ πινει, αλλα δε το χω παει ποτε με πανω απο 200 σταθερα ωστε να υπολογισω καταναλωση. Απο τα 7/100 παντως στα 8/100 δε θελει και πολυ, σ αυτες τις ταχυτητες μπορει και +10-15κμ/ω να ειναι αρκετα.
    Το δικό μου με 150-160 km σταθερά καίει περίπου 7/100.

    Δεν είναι εντελώς μαμά όμως. Το έχω ρυθμίσει για να δουλεύει με το φίλτρο και την εξάτμιση.
    Σκέφτομαι να φλασάρω εγκέφαλο, αλλά θα καίει σαν Boeing 747 και το σκέφτομαι..

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από volde27 Προβολή μηνύματος
    Το δικό μου με 150-160 km σταθερά καίει περίπου 7/100.

    Δεν είναι εντελώς μαμά όμως. Το έχω ρυθμίσει για να δουλεύει με το φίλτρο και την εξάτμιση.
    Σκέφτομαι να φλασάρω εγκέφαλο, αλλά θα καίει σαν Boeing 747 και το σκέφτομαι..
    Για τα χλμ/ω που λες μου φαινεται καις λιγο παραπανω απ οτι θα επρεπε (θεωρητικα).
    Εγω το δικο μου με ολοσωμη κ φιλτρο το ειχα ρυθμισει στον Μαντη (εν ετη 2007 αν θυμαμαι καλα) κ απο τοτε δουλευε/ει ρολοι.
    Κ η καταναλωση μια απο τα ιδια... 8.5-9/100 καιω μονο αν κρατησω 200 σταθερα.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Hayabusa K5 Red-Black
    από Findas στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2006, 23:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF