Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 69

Θέμα: Λάδια Maxima. Πού τα βρίσκουμε;

  1. #46
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    ρε μαστορα ναι αλλα φασκεις και αντιφασκεις...τι λες οχι για τις υψηλες στροφες αλλα για τη θερμοκρασία που αυτα δημιουργούν..

    Ειναι πολλα περα απο τη θερμοκρασια..βαλε τι πιεση,τι τριβες και ποση αντισταση δέχεται ενα λαδι στις 14000 στροφες και τι στις 7000...δηλαδη νταξ...
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #47
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Τι θερμοκρασια δουλευει το λαδι σας δηλαδη μεσα στην πολη? Εχετε καμια ιδεα?
    Εγω που κυκλοφορω το 1000 κ μεσα στην πολη ο δεικτης θερμοκρασιας λαδιου δεν ανεβαινει πανω απο τους 80-90.
    Αντιθετως σε ταξιδι η σκισιμο βολτας φτανει κ στους 115-120 (με βαση παντα το δεικτη που εχω βαλει).
    Ride(s) the wind of change...

  3. #48
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τι θερμοκρασια δουλευει το λαδι σας δηλαδη μεσα στην πολη? Εχετε καμια ιδεα?
    Εγω που κυκλοφορω το 1000 κ μεσα στην πολη ο δεικτης θερμοκρασιας λαδιου δεν ανεβαινει πανω απο τους 80-90.
    Αντιθετως σε ταξιδι η σκισιμο βολτας φτανει κ στους 115-120 (με βαση παντα το δεικτη που εχω βαλει).
    Εεεε μα...ευχαριστω
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ρε μαστορα ναι αλλα φασκεις και αντιφασκεις...τι λες οχι για τις υψηλες στροφες αλλα για τη θερμοκρασία που αυτα δημιουργούν..

    Ειναι πολλα περα απο τη θερμοκρασια..βαλε τι πιεση,τι τριβες και ποση αντισταση δέχεται ενα λαδι στις 14000 στροφες και τι στις 7000...δηλαδη νταξ...
    πιεση, τριβες, κτλπ κτλπ εχουν να κανουν με τα jaso και αυτα τα περιεργα. οχι για το 10W-40 και συνθετικο ή ημισυνθετικο. και δεν αντιφασκο ειμαι σαφεστατος απο την αρχη οτι η θερμοκρασια ειναι ο παραγωντας. στην πιστα απο τις στροφες και την τριβη, στην πολη απο τον καθολου αερισμο

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    δεν εχω δείκτη θερμοκρασίας λαδιού αλλα οταν ειμαι στην πολη οι ταχύτητες δεν μπαίνουν και οταν το σκίζω εξω το μηχανάκι μου λειτουργεί μια χαρά.

    ειναι λοιπον το πως αισθανεσαι την μοτο σου και τι εχεις δοκιμασει και θεωρεις καλυτερο.

  6. #51
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    πιεση, τριβες, κτλπ κτλπ εχουν να κανουν με τα jaso και αυτα τα περιεργα. οχι για το 10W-40 και συνθετικο ή ημισυνθετικο. και δεν αντιφασκο ειμαι σαφεστατος απο την αρχη οτι η θερμοκρασια ειναι ο παραγωντας. στην πιστα απο τις στροφες και την τριβη, στην πολη απο τον καθολου αερισμο
    Γιωργη μου..για αυτο εχεις υδρόψυκτο..ενιγουεις τι να σου λεω απο εδω τα εχεις λιγο μπερδεμενα μαλλον..σε κανα καφεδακο θα ανταλλαξομεν αποψεις σωστα....
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #52
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    ίδια στροφόμετρα έχουν ένα 1000άρι ss και ένα Versys 650


    επικεντρωθείτε στο οτι ένα λάδι καταπονείτε και με τον αριθμό θερμικών κύκλων στη μονάδα του χρόνου.

    το οτι το βεντιλατέρ στο 1000άρι που θα ανάψει πιο συχνά δε σημαίνει οτι θα βράσει το λάδι συχνότερα από ένα commuter 650 που κάνει όλες τις δουλειές μέσα στη πόλη και 10 διαφορετικούς αστικούς προορισμούς.

    Συνήθως όσοι έχετε 1000άρια ss πάτε 1-2 δρομολόγια και θα ανάψετε 1-2 φορές με το κλειδί και 1-2 θα σβήσετε.

    εγώ θα κάνω 2 δρομολόγια για τη δουλειά. και έξτρα 3 για διάφορες δουλειές και ενδιάμεσους προορισμούς στάσεις.

  8. #53
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δεν εχω δείκτη θερμοκρασίας λαδιού αλλα οταν ειμαι στην πολη οι ταχύτητες δεν μπαίνουν και οταν το σκίζω εξω το μηχανάκι μου λειτουργεί μια χαρά.

    ειναι λοιπον το πως αισθανεσαι την μοτο σου και τι εχεις δοκιμασει και θεωρεις καλυτερο.
    Εννοεις δεν μπαινουν μετα απο Χ χιλιαδες χλμ μεσα στην πολη ενω με τα ιδια χιλιομετρα εξω δουλευει ρολοι το κιβώτιο?
    Εγω 12 χρονια τωρα βαζω κ εβαζα το 5100 της Motul με αλλαγες ανα 3Κ (στις καλες εποχες) κ 6Κ πλεον κ δεν ειχα τετοια θεματα.
    Βεβαια παιζει ρολο κ το κιβωτιο...αν μιλαμε κ για kawasaki κλαφτα χαραλαμπε!!
    Ride(s) the wind of change...

  9. #54
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    ίδια στροφόμετρα έχουν ένα 1000άρι ss και ένα Versys 650


    επικεντρωθείτε στο οτι ένα λάδι καταπονείτε και με τον αριθμό θερμικών κύκλων στη μονάδα του χρόνου.

    το οτι το βεντιλατέρ στο 1000άρι που θα ανάψει πιο συχνά δε σημαίνει οτι θα βράσει το λάδι συχνότερα από ένα commuter 650 που κάνει όλες τις δουλειές μέσα στη πόλη και 10 διαφορετικούς αστικούς προορισμούς.

    Συνήθως όσοι έχετε 1000άρια ss πάτε 1-2 δρομολόγια και θα ανάψετε 1-2 φορές με το κλειδί και 1-2 θα σβήσετε.

    εγώ θα κάνω 2 δρομολόγια για τη δουλειά. και έξτρα 3 για διάφορες δουλειές και ενδιάμεσους προορισμούς στάσεις.
    Οπότε οι ντελιβεράδες έπρεπε να αλλάζουν λάδια στα παπιά κάθε 1000χλμ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #55
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Οπότε οι ντελιβεράδες έπρεπε να αλλάζουν λάδια στα παπιά κάθε 1000χλμ.
    βάζουν στα παπιά φουλ συνθ ή ημισυνθετικά;

    έχει επαφή το μοτερ της πάπιας με ένα 650 ή 1000;

    τα θες και τα λες τώρα αυτά;

  11. #56
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Ναι προφανως..για αυτο καθε τρεις και λιγο κανουν ρεκτιφιε και εχουν ζημιες..οταν εκανα εξωτερικες εργασιες καθε 1500 αλλαζα λαδια στο παπι με φτηνο ημι 5-6 το λιτρο και μεχρι και τα 85000χλμ που το εδωσα δεν ειχα ουτε καν κατανάλωση λαδιου..
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #57
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    βάζουν στα παπιά φουλ συνθ ή ημισυνθετικά;

    έχει επαφή το μοτερ της πάπιας με ένα 650 ή 1000;

    τα θες και τα λες τώρα αυτά;
    Tι βάζουν δλδ; Γράσο μέσα στον κινητήρα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #58
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Tι βάζουν δλδ; Γράσο μέσα στον κινητήρα;
    Για ντελιβεράδες μιλάς που στην κρίση του 2018 με δικά τους έξοδα συντηρούν τα συνήθως ήδη χρέπια παπιά. Λες να βάζουν το χέρι στη τσέπη για ημισυνθετικό ή φουλ; Δες όμως τι γράφει και ο teos για ρεκτιφιέ κα ζημιές με διαρροές και σπασμένα πιστόνια.

    εκτός αν επίσης πιστεύεις οτι τα μαστόρια που συντηρούν παπιά τους βάζουν σφραγισμένο μπουκάλι και όχι απο το βαρέλι με τις βαλβολίνες....

  14. #59
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Για ντελιβεράδες μιλάς που στην κρίση του 2018 με δικά τους έξοδα συντηρούν τα συνήθως ήδη χρέπια παπιά. Λες να βάζουν το χέρι στη τσέπη για ημισυνθετικό ή φουλ; Δες όμως τι γράφει και ο teos για ρεκτιφιέ κα ζημιές με διαρροές και σπασμένα πιστόνια.

    εκτός αν επίσης πιστεύεις οτι τα μαστόρια που συντηρούν παπιά τους βάζουν σφραγισμένο μπουκάλι και όχι απο το βαρέλι με τις βαλβολίνες....
    OK, έχεις συγχιστεί και δεν ξέρεις τι γράφεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #60
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    OK, έχεις συγχιστεί και δεν ξέρεις τι γράφεις.
    πάω να μετρήσω την πίεσή μου. είμαι και νέος ακόμα...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ελληνικο βιντεο που τα σπαει!!
    από OzZzZzY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2007, 08:09
  2. Και που τα λεω ποιος με ακουει;
    από Leipsippos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 14:46
  3. που το βρισκουμε αυτο
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:15
  4. δυο προσωπα που τα λενε ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 20:56
  5. part 4 . o λογος που τα λεω αυτα.
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 19:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF