Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Πίσω φρένο XT600E

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Γιατί νομίζω οτι το έμβολο της δαγκανας πρεπει να χει πιάσει τσιμέντο γυρω του;
    Ενα σωστό καθάρισμα της δαγκανας θα σου λυσει το θεμα.
    Ειναι πολυ απλο το ολο κύκλωμα του φρένου.
    Αλλιώς αν δεν ειναι απο βρωμα που το κάνει να μην επιστρέφει σωστα,κοιτας για την τρόμπα του μη θελει κανα φρεσκαρισμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    ;;;Έχει και πίσω φρένο το ξιακόσια;;; (Κάτοχος 10 χρονάκια,χαβαλές οκ)

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Έγινε γενικό καθάρισμα σε όλο το σύστημα μπρος πίσω όταν αλλάχτηκαν τακακια πριν 3κ χλμ. Απλά είναι κακό το πίσω φρένο. Έχω οδηγήσει κι άλλο xt600 και είναι παρόμοια η αίσθηση και η δύναμη του φρένου. Άλλο ρωτάω στο αρχικό μου post.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Έγινε γενικό καθάρισμα σε όλο το σύστημα μπρος πίσω όταν αλλάχτηκαν τακακια πριν 3κ χλμ. Απλά είναι κακό το πίσω φρένο. Έχω οδηγήσει κι άλλο xt600 και είναι παρόμοια η αίσθηση και η δύναμη του φρένου. Άλλο ρωτάω στο αρχικό μου post.
    Με μια προχειρη αναζήτηση στο ebay, μια δαγκανα πισω απο CBR κοστίζει απο 19€ μέχρι 60€ κομπλέ - μαζι με τακάκια, σωληνάκι, δοχείο κλπ κλπ ακομα και με ποδοστήριο απο 08-11 μοντέλο έχει στα €68

    Με δεδομένο ότι έχεις κανει / πληρώσει όλες αυτές τις εργασίες και εχεις "αλλα στάνταρ" θα το έλεγα αμελητέο κόστος για να το δοκιμάσεις

    By the way, τα περισσότερα μηχανακια εχουν πίσω φρένο για διακοσμητικούς λόγους

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Με μια προχειρη αναζήτηση στο ebay, μια δαγκανα πισω απο CBR κοστίζει απο 19€ μέχρι 60€ κομπλέ - μαζι με τακάκια, σωληνάκι, δοχείο κλπ κλπ ακομα και με ποδοστήριο απο 08-11 μοντέλο έχει στα €68

    Με δεδομένο ότι έχεις κανει / πληρώσει όλες αυτές τις εργασίες και εχεις "αλλα στάνταρ" θα το έλεγα αμελητέο κόστος για να το δοκιμάσεις

    By the way, τα περισσότερα μηχανακια εχουν πίσω φρένο για διακοσμητικούς λόγους
    Όσον αφορά το τελευταίο δεν διαφωνώ, αλλά έχω οδηγήσει αρκετές μηχανές, καμία δεν έχει τόσο αδύναμο πίσω φρένο όσο του xt.

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το τελευταίο δεν διαφωνώ, αλλά έχω οδηγήσει αρκετές μηχανές, καμία δεν έχει τόσο αδύναμο πίσω φρένο όσο του xt.
    Αδύναμο φρένο για αδύναμο μηχανάκι.

    Το πίσω φρένο είναι μόνο για διασκέδαση, όχι για χόρταση.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αδύναμο φρένο για αδύναμο μηχανάκι.

    Το πίσω φρένο είναι μόνο για διασκέδαση, όχι για χόρταση.
    1. To πίσω φρένο είναι διακοσμητικό.
    2. Το πίσω φρένο έχει να κάνει με το βάρος του μηχανακίου και τη γεωμετρία του. ΧΤ οπότε διακοσμητικό.
    3. Το πίσω φρένο δεν έχει σχέση με τη διασκέδαση. Το γκάζι έχει. ΧΤ οπότε άκυρο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    γιατι θελεις ενα τοσο δυνατο πισω φρενο στο χτ? αν δουλευει σωστα και του βαλεις και ενα σωληνακι υψηλης θα εισαι καλυμμενος.
    δυνατο και αποτομο πισω φρενο που μαγκωνε γρηγορα ειτε κρυο ειτε ζεστο εχω δει μονο σε χτ 600 benetton φιλου. δεν ξερω αν ειχε καποιο προβλημα η αν δουλευει ετσι στα 89αρια. τσεκαρε το η κοιτα και το πισω φρενο του ττρ 600 μηπως σου κανει.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστος FZR Προβολή μηνύματος
    γιατι θελεις ενα τοσο δυνατο πισω φρενο στο χτ? αν δουλευει σωστα και του βαλεις και ενα σωληνακι υψηλης θα εισαι καλυμμενος.
    δυνατο και αποτομο πισω φρενο που μαγκωνε γρηγορα ειτε κρυο ειτε ζεστο εχω δει μονο σε χτ 600 benetton φιλου. δεν ξερω αν ειχε καποιο προβλημα η αν δουλευει ετσι στα 89αρια. τσεκαρε το η κοιτα και το πισω φρενο του ττρ 600 μηπως σου κανει.
    Δεν νομίζω ότι έχω παράλογες απαιτήσεις. Μετά τα 60-70 δεν φρενάρει απλά. Είναι σαν να μην το πατάω.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    τοτε μπορει να εχει προβλημα η δαγκανα σου η ολο το συστημα του πισω φρενου και πολυ πιθανο ειναι να χρησιμοποιεις λαθος τακακια για τη δουλεια που θελεις το πισω φρενο.
    αληθεια γιατι θελεις να φρεναρεις με το πισω φρενο? γενικοτερα παιζει πολυ μικρο ποσοστο στο φρεναρισμα της μηχανης, βοηθαει βεβαια αλλα εγω προσωπικα το χρησιμοποιω πιο πολυ για ευκολο στριψιμο.

    τακακια (μπροστα)που να καλυπτουν εμενα προσωπικα βρηκα μετα απο αρκετα χρονια με πολλες δοκιμες, το τιμημα ειναι οτι τα αλλαζω καθε χρονο μαζι με τα λαστιχα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστος FZR Προβολή μηνύματος
    τοτε μπορει να εχει προβλημα η δαγκανα σου η ολο το συστημα του πισω φρενου και πολυ πιθανο ειναι να χρησιμοποιεις λαθος τακακια για τη δουλεια που θελεις το πισω φρενο.
    αληθεια γιατι θελεις να φρεναρεις με το πισω φρενο? γενικοτερα παιζει πολυ μικρο ποσοστο στο φρεναρισμα της μηχανης, βοηθαει βεβαια αλλα εγω προσωπικα το χρησιμοποιω πιο πολυ για ευκολο στριψιμο.

    τακακια (μπροστα)που να καλυπτουν εμενα προσωπικα βρηκα μετα απο αρκετα χρονια με πολλες δοκιμες, το τιμημα ειναι οτι τα αλλαζω καθε χρονο μαζι με τα λαστιχα.
    please μην μου αρχίσεις και εσύ αυτά τα "δεν χρειάζεται το πίσω φρένο",σε απότομο φρενάρισμα αν δεν καριδώσεις και το πίσω πως θα σταθεροποιηθεί το μηχανάκι; πάνω στην στροφή αν θέλω λίγο να διορθώσω την γραμμή μου θα πατήσω μπροστά φρένο;

    Τέλος πάντων,δεν λέω ότι δεν οδηγείται το μηχανάκι έτσι όπως είναι,απλά εγώ έχω μια απαίτηση παραπάνω από το πίσω φρένο.Κατανοώ ότι είναι 20 χρονών μηχανή για χώμα,γι'αυτό και ρώτησα εξ αρχής για upgrade και όχι για το υπάρχον σύστημα.Δυστυχώς δεν γνωρίζει κάποιο παλικάρι,δεν πειράζει,γι'αυτό είναι τα φόρα για να συζητάμε.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    ιδια γλωσσα μιλαμε μαστορα σε αποτομο καρυδωμα του πισω φρενου που λες αν τα φρενα σου ειναι οκ απο τακακια ξυδια κτλ θα πιασει και θα πει και ενα τραγουδι. αν οχι, απο τη στιγμη που ειναι κρυα και δεν τα εχεις λαμπαδιασει τοτε κατι ειναι λαθος. την προσωπικη μου εμπειρια σου ειπα απο μηχανακι σαν το δικο σου που το ειχα για 4 χρονια.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    α και το χτ δεν κανει για χωμα περα απο ενα απλο περασμα χαλαρης βολτας. λυσεις για αυτο που θες πρεπει να σου εχουν πει καμμια 10αρια ολοι οσοι σου απαντησαν. και ξαναλεω κοιτα και την δαγκανα του ττρ 600.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 13:33
  2. 650 Gs πίσω φρένο
    από pavlarian στο forum BMW
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2006, 10:11
  3. Σφυριγμα στο πίσω φρένο...
    από sub_zero στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 15:33
  4. Πίσω φρένο και «κωλιές»
    από johnpan στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 18:32
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF