Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Πίσω φρένο XT600E

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286

    Πίσω φρένο XT600E

    Καλησπέρα,από τότε που πήρα το xt με ενοχλεί απίστευτα το πίσω φρένο.Με καινούργια τακάκια,δισκόπλακα με αρκετό ψωμί ακόμα,υγρά καινούργια και εξαερωμένα σωστά,ρυθμισμένο λεβιέ και το φρένο λειτουργεί κακά προς μέτρια για 2 φρεναρίσματα αφού έχουν ζεσταθεί τα φρένα μέχρι να υπερθερμανθούν.Δεν έχω πολλές απαιτήσεις από το μαμά φρένο,το γνώριζα πριν αγοράσω το μηχανάκι ότι είναι πολύ κακό.

    Στο θέμα μας τώρα:κοιτώντας σε αγγελίες πριν κάτι μήνες(πριν πάρω το δικό μου) είχα πετύχει ένα ίδιο xt με πίσω σύστημα φρένου από cbr.Πόσο δύσκολο είναι να γίνει κάτι τέτοιο; Πώς θα ξέρω από ποια μηχανή ταιριάζει και μπορεί να γίνει η μόντα και από ποιο οχι; Δεν γνωρίζω πολλά όσον αφορά τα φρένα,ούτε να αλλάζω τακάκια δεν ξέρω,δεν θα την κάνω μόνος μου την δουλειά,απλά ρωτάω κάποια πράγματα να δω κατά πόσο είναι ρεαλιστική και προσβάσιμη η επιθυμία μου για καλύτερο πίσω φρένο.

    Please μην μου πειτε "μάζεψε λεφτά και πάρε ένα μηχανάκι με καλύτερο πίσω φρένο" ή "μην μπλέξεις,έτσι κι αλλιώς θα το βαρεθείς το xt και θα πάρεις κάτι πιο γρήγορο".Δεν μπορώ να πάρω κάτι πιο γρήγορο,για 1.5 χρόνο ακόμα,λόγω διπλώματος και το xt είναι ένα πολύ versatile μηχανάκι που μου αρέσει η φιλοσοφία του και ίσως το κρατήσω ακόμα κι όταν βγάλω το Α.Οπότε είτε είναι για 1.5-2 χρόνια είτε για 5 θα γούσταρα ένα καλό πίσω φρένο.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Μια χαρά είναι το φρένο του για το μηχανάκι. Μάθε να φρενάρεις καλύτερα. Κράτα τα λεφτά σου.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι το φρένο του για το μηχανάκι. Μάθε να φρενάρεις καλύτερα. Κράτα τα λεφτά σου.
    Τι ειναι το πίσω φρένο;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.257
    Σε καλύπτει το Α2 για το συγκεκριμένο μηχανάκι?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Υπαρχει λογος που χρησιμοποιεις το πισω φρενο;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Σε καλύπτει το Α2 για το συγκεκριμένο μηχανάκι?
    Εννοείται.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει λογος που χρησιμοποιεις το πισω φρενο;
    ?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Όταν φαγωθεί το τακακι, βάλε της προκοπής μάρκα (brembo, ebc, κλπ), όπως και δισκο. Ειδικά ο δισκος αν είναι παλιός δε φρέναρει
    ότι και δαγκάνες - τακακι να χεις . Έλεγξε επίσης εξαερωση. Πολλοί μάστορες δεν ξέρουν να κάνουν καλά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Η εξαερωση έχει γίνει σωστά. Ο δίσκος είναι ο μαμά. Το μόνο που σκέφτομαι κι εγώ είναι τα τακάκια τα οποία είναι artrax. Σίγουρα στην επόμενη αλλαγή θα μπουν καλύτερα. Μακάρι να είναι τόσο απλή η επίλυση του προβλήματος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Η εξαερωση έχει γίνει σωστά. Ο δίσκος είναι ο μαμά. Το μόνο που σκέφτομαι κι εγώ είναι τα τακάκια τα οποία είναι artrax. Σίγουρα στην επόμενη αλλαγή θα μπουν καλύτερα. Μακάρι να είναι τόσο απλή η επίλυση του προβλήματος.
    Ούτε τα τακάκια φταίνε,τα artrax είναι πολύ καλά και vfm
    Εκτός αν τα έχεις κάψει

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος

    ?
    σου προσφερει κατι το πισω φρενο; στην ουσια δεν σου προσφερει και πολλα πραματα.

    εισαι σε ενα μεγαλο ταξιδι.

    εκδοχη πρωτη.

    σου χαλαει το πισω φρενο για καποιον λογο. μπορεις απλα να κανεις ολο το ταξιδι χωρις να χρειαστει να πας σε μαστορα να το φτιαξεις.

    εκδοχη δευτερη.

    σου χαλαει το μπροστα φρενο. απλα θα περιμενεις οδικη να πας σε μαστορα.


    το παραδειγμα ειναι μεν ακραιο αλλα η γενικη ουσια του ισχυει.
    Γιαννης

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ούτε τα τακάκια φταίνε,τα artrax είναι πολύ καλά και vfm
    Εκτός αν τα έχεις κάψει
    ολοκαίνουργια είναι,3κ χλμ έχουν,ίδιο είναι το φρενάρισμα από τότε που τα πρωτοέβαλα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    σου προσφερει κατι το πισω φρενο; στην ουσια δεν σου προσφερει και πολλα πραματα.

    εισαι σε ενα μεγαλο ταξιδι.

    εκδοχη πρωτη.

    σου χαλαει το πισω φρενο για καποιον λογο. μπορεις απλα να κανεις ολο το ταξιδι χωρις να χρειαστει να πας σε μαστορα να το φτιαξεις.

    εκδοχη δευτερη.

    σου χαλαει το μπροστα φρενο. απλα θα περιμενεις οδικη να πας σε μαστορα.


    το παραδειγμα ειναι μεν ακραιο αλλα η γενικη ουσια του ισχυει.
    Ρε συ σοβαρά τώρα,δεν οδηγούμε στα gp.To πίσω φρένο χρειάζεται και όσο και το μπροστά και αν δεν είχε χρησιμότητα δεν θα το βάζαν καν.
    Πέραν του γεγονότος οτι δίνει ένα 20 τα εκατο στη συνολικη πέδηση ,σταθεροποιει και τη μοτοσικλετα κατά το φρεναρισμα.
    Σε ένα πέσιμο που έιχα έσπασε το μαρσπιε απο την αριστερή πλευρά και αλλάζα τις ταχύτητες στον αέρα παρόλα αυτά συνέχισα τη διαδρομή,Τι πάει να πει ότι τα μαρσπιε δεν εχουν χρησιμότητα και πρέπει να
    τα βγάλουν?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    μια χαρα ειναι το πισω φρενο του χτ. τσεκαρε ξανα τακακια και κανε παλι εξαερωση και μην ορκιζεσαι οτι ο μαστορας σου εκανε πολυ καλη εξαερωση.
    καθαρισε την δαγκανα γιατι σιγουρα θα κολανε τα εμβολα και δεν θα κανουν επαναφορα.
    αν σε παιρνει βαλε σωληνακι υψηλης αν και δεν βλεπω το λογο να μπει στο πισω φρενο του χτ, εγω προσωπικα στα 4 χρονια που ειχα το χτ δεν ειχα προβληματα με το πισω φρενο ουτε και με απασχολησε ποτε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστος FZR Προβολή μηνύματος
    μια χαρα ειναι το πισω φρενο του χτ. τσεκαρε ξανα τακακια και κανε παλι εξαερωση και μην ορκιζεσαι οτι ο μαστορας σου εκανε πολυ καλη εξαερωση.
    καθαρισε την δαγκανα γιατι σιγουρα θα κολανε τα εμβολα και δεν θα κανουν επαναφορα.
    αν σε παιρνει βαλε σωληνακι υψηλης αν και δεν βλεπω το λογο να μπει στο πισω φρενο του χτ, εγω προσωπικα στα 4 χρονια που ειχα το χτ δεν ειχα προβληματα με το πισω φρενο ουτε και με απασχολησε ποτε.
    έχουμε άλλα στάνταρ μάλλον,σεβαστή η γνώμη σου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Λογικα αν εχει προβλημα θα στο ειχαν βρει στο κτεο.Ξερω γω κατι σαν μειωμενη πεδηση στο πισο φρενο.Θα το εγραφε στις παρατιρησεις.Γραφει τιποτα τετοιο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 13:33
  2. 650 Gs πίσω φρένο
    από pavlarian στο forum BMW
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2006, 10:11
  3. Σφυριγμα στο πίσω φρένο...
    από sub_zero στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 15:33
  4. Πίσω φρένο και «κωλιές»
    από johnpan στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 18:32
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF