Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Πιθανο θεμα με αλυσιδα...ΣΟΣ

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    RK δεν ειχε και ο Πισσαρης;
    Παρε τελος πάντων τηλεφωνο σε ενα μαγαζι που εμπορεύεται τη μαρκα και ζητα τους μια ασφάλεια με το πιρακι για πρεσαρισμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    RK δεν ειχε και ο Πισσαρης;
    Παρε τελος πάντων τηλεφωνο σε ενα μαγαζι που εμπορεύεται τη μαρκα και ζητα τους μια ασφάλεια με το πιρακι για πρεσαρισμα.
    Νομίζω ότι το πρόβλημά του είναι ότι δεν τη φέρνει κανείς, όχι ότι δεν έχει μονάδες για τηλέφωνο.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Μιλησα με uride τωρα..
    Με παραγγελια μονο ερχεται απο εξωτερικο, εγινε λοιπον η παραγγελια της ασφαλειας και αναμονη για να μας ερθει.
    GAY Parade

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το πρόβλημά του είναι ότι δεν τη φέρνει κανείς, όχι ότι δεν έχει μονάδες για τηλέφωνο.
    Οχι.
    Δε μπορει.
    Δε μπορει να εισαι τόσο!!!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    16.000χλμ ειχε το μπροστα γραναζι για αυτο δεν το αλλαξα...διορθωση για τα 18.000 που εγραψε ο λιμας

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Κάτι σαν ύστερο σύμπτωμα,οι ρεγουλατόροι του τροχού πίσω δείχνουν στις σωστές εγκοπές,είναι ευθυγραμμισμένος δηλαδή ο τροχός?

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    την αλυσιδα την ειδα και εγω καπος τσιτα. απο το 2,5 εως 3,5 που λεει το μανουαλι οπως σου ειπε και ο τεο καντο 3,00. πιστευω παντος οτι απο το τσιτωμα που τις εχεις κανει την εσκισες. RK 530 τις εχω και εγω και ειμαι στα 30.000 χιλ., και απο φαει εχει ακομα.

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και παλι. Εχω βαλει μια αλυσιδα της RK στη μηχανη και συγκεκριμενα τον κωδικο 520GXW.. Αυτο που κατα τυχη ανακαλυψε ο φιλος ο Limas_34 ειναι πως σε ενα σημειο ειναι σφιχτη και σε αλλο σημειο ειναι πιο χαλαρη. Ειναι δηλαδη σαν να εχει γινει μια ανιση επιμήκυνση της αλυσίδας στα μισα λινκς. Εννοειται ο κωδικος ειναι για το μηχανακι ο σωστος 2πλοτσεκαριμενο απο τον προμηθευτη. Τωρα κοιταω να δω αν μπορει να περασει εγγυηση καθοτι ειναι πανω φορεμενη μολις 4-5 μηνες μαξ!

    Ειναι στην τοπ κατηγορια σαν ποιοτητα και αντοχη. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Θα ανεβασω αν μπορεσω και βιντεο που φαινεται ακριβως αυτο που λεω.
    Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν παρατεντώνεται η αλυσίδα, ειδικά αν παίρνεις και συνεπιβάτη.
    Επίσης μπορεί να σε κοροιδεύει το πίσω γρανάζι αν είναι λίγο παράκεντρο, σπάνια συμβαίνει σήμερα σε καλά γρανάζια βέβαια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Έχω την εντύπωση ότι καταπόνησες την αλυσίδα επειδή την έχεις πολύ τεντωμένη... από αυτό που βλέπω στο βίνδεο. Και φυσικά δεν εννοώ καταπόνηση από γκάζια, μια καλή λακκούβα με άνοιγμα του γκαζιού κάνει την δουλειά μια χαρά αν είναι πολύ τεντωμένη.

    Η μισή αλυσίδα έχει ξεχειλώσει, για να είσαι σίγουρος να την μετρήσεις ... μετράς κρίκους και τεντωμένη με μια ρίγα βλέπεις πόσο είναι ανά 10 κρίκους... στην μέση με τις άκρες κλπ.


    Στην καινούργια αλυσίδα να κάνεις σωστή ρύθμιση.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 29/06/2018 στις 19:10.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    καταρχην τα 2,5-3cm τα μετράμε με το μηχανάκι κατω, οχι στο σταντ που ειναι το βιντεο. δεν ξερω τι λενε τα μανουαλ αλλα χίλιες φορες χαλαρη παρα σφιχτη. δεν ξερω αν φταιει το σφιξιμο απλα το σχολιάζω. επισης το εμπρος γραναζι ειναι φθηνο και στα 16κ έπρεπε να το αλλάξεις. οχι οτι παιζει ρολο σε αυτο που κοιταμε, παιζει ομως ρολο στη φθορα.

    εγω απο τέρμα πανω μέχρι τερμα κατω στο πιο χαλαρό σημειο την τεντώνω (σχεδόν) 4cm.

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καταρχην τα 2,5-3cm τα μετράμε με το μηχανάκι κατω, οχι στο σταντ που ειναι το βιντεο. δεν ξερω τι λενε τα μανουαλ αλλα χίλιες φορες χαλαρη παρα σφιχτη. δεν ξερω αν φταιει το σφιξιμο απλα το σχολιάζω. επισης το εμπρος γραναζι ειναι φθηνο και στα 16κ έπρεπε να το αλλάξεις. οχι οτι παιζει ρολο σε αυτο που κοιταμε, παιζει ομως ρολο στη φθορα.

    εγω απο τέρμα πανω μέχρι τερμα κατω στο πιο χαλαρό σημειο την τεντώνω (σχεδόν) 4cm.
    Επίσης δεν ελέγχουμε απλώς σε ένα σημείο αλλά κατά μήκος όλης της αλυσίδας.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #27
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καταρχην τα 2,5-3cm τα μετράμε με το μηχανάκι κατω, οχι στο σταντ που ειναι το βιντεο. δεν ξερω τι λενε τα μανουαλ αλλα χίλιες φορες χαλαρη παρα σφιχτη. δεν ξερω αν φταιει το σφιξιμο απλα το σχολιάζω. επισης το εμπρος γραναζι ειναι φθηνο και στα 16κ έπρεπε να το αλλάξεις. οχι οτι παιζει ρολο σε αυτο που κοιταμε, παιζει ομως ρολο στη φθορα.

    εγω απο τέρμα πανω μέχρι τερμα κατω στο πιο χαλαρό σημειο την τεντώνω (σχεδόν) 4cm.
    Ναι, να πατάει στο πλαϊνό σταντ για την ακρίβεια για να πάρεις το αποτέλεσμα που λέει ο κατασκευαστής ... πρέπει να το γράφει και στο μανουαλ της μοτο του. Και η πολύ χαλαρή 4cm δηλαδή πάλι δεν είναι καλό εκτός και αν το μετράς στην ευθεία και όχι να πατάει στο σταντ, με αυτή την λογική δεν έχει διαφορά από το στάντ στο βίνδεο... επάνω σε παντοκ δεν είναι ή κάνω λάθος;
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 29/06/2018 στις 20:32.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Βαλε το νεο πυρακι , αφού το έχεις παραγγείλει όπως σου είπαν τα παιδιά και άσε την αλυσίδα στην ησυχία της. Καθάριζε κάθε μηνα, λιπανε κάθε βδομαδα και ρύθμισε τη λίγο πιο χαλαρά από το manual.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μονο εγω ρυθμιζω αλυσιδα οντας πανω στο μηχανακι? δλδ δεν το κανω εγω αλλα ο μαστορας...
    βασικα μονο ετσι ρυθμιζεται σωστα...
    γιατι αλλιως ειναι να ειναι πανω αναβατης 100 κιλα..αλλιως 70 κιλα..αλλιως δικαβαλο...αλλιως δικαβαλο και τριβαλιτσο...κλπ...

    η συγκεκριμενη αλυσιδα οπως φαινεται στο βιντεο ειναι πολυ τεντωμενη...και ειναι και στο διπλο χωρις αναβατη...μολις ανεβει καποιος πανω θα γινει τσιτα...
    μαλλον πας για αλλαγη αλυσιδογραναζα και την επομενη φορα θα ξερεις...

  15. #30
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    μονο εγω ρυθμιζω αλυσιδα οντας πανω στο μηχανακι? δλδ δεν το κανω εγω αλλα ο μαστορας...
    βασικα μονο ετσι ρυθμιζεται σωστα...
    γιατι αλλιως ειναι να ειναι πανω αναβατης 100 κιλα..αλλιως 70 κιλα..αλλιως δικαβαλο...αλλιως δικαβαλο και τριβαλιτσο...κλπ...

    η συγκεκριμενη αλυσιδα οπως φαινεται στο βιντεο ειναι πολυ τεντωμενη...και ειναι και στο διπλο χωρις αναβατη...μολις ανεβει καποιος πανω θα γινει τσιτα...
    μαλλον πας για αλλαγη αλυσιδογραναζα και την επομενη φορα θα ξερεις...

    Πριν κάποια χρόνια κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την αλυσίδα...τυχαίνει και περνάω από αντιπροσωπεία γιαπωνέζικης φίρμας που τα παιδιά που την είχαν τότε τα γνώριζα, κοιτάει την αλυσίδα και μου λέει "θέλει τέντωμα". Πάω να κατέβω, μου λέει "πρέπει να είσαι πάνω στη μοτοσυκλέτα για να γίνει σωστό τέντωμα" όπερ και εγένετο… φεύγω και στα πρώτα μέτρα ακούω ένα ανατριχιαστικό θόρυβο, καταλαβαίνω τι έχει παιχτεί, πάω εκεί που έπρεπε να είχα πάει εξαρχής και μόλις ο μάστορας είδε την αλυσίδα σταυροκοπιότανε!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέμα με τα τακάκια ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 20:20
  2. μαλλον προβλημα με αλυσιδα
    από wild_cat/anima στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 21:28
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 16:40
  4. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  5. Ερώτηση για θέμα με αλυσίδα...
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF