Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 117

Θέμα: Η σωστή μηχανή για ένα μεγάλο ταξίδι.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Αμα έχεις φράγκα και χρόνο όλα γίνονται.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    DrBig Σε ευχαριστώ πολύ για τα μοντέλα και τις σκέψεις σου! είναι όλα σωστά που γράφεις και θα τα λάβω υπόψιν μου! για το μοντέλο δεν έχουμε αποφασίσει τίποτε ακόμα! Το ότι οι μηχανές κάπου θα φορτωθούν σε βάρκα ή κάτι παρόμοιο αυτό είναι σίγουρο.. Αν και δεν είμαι οπαδός των bmw ( προς το παρών οδηγάμε και οι δυο χόντα) τα σκεφτηκα για δυο λογούς: Α) με τα GS 650 ταξιδεύουμε με σχεδόν τα ίδια μοντέλα. το GS 650 Dakar θα ήταν κατι για μένα και το ύψος μου, το απλό GS 650 για την γυναίκα μου! από ότι ξέρω, είναι τα μοναδικά on-off που έχει ένα ύψος σέλας κάτω των 78 εκατοστών! μια από την φύση της χαμηλή μοτοσυκλέτα είναι για την Άννα πολύ σημαντική αλλιώς δεν πατάει με τα δύο πόδια της στο έδαφος.. μια μεγάλη μοτοσυκλέτα που θα μετατραπεί σε χαμηλή, συνδέετε αυτόματα με πιο πολλά έξοδα και η οδήγησή της δεν θα είναι οκ! Β) με οπουδήποτε μηχανή άνω την 200 κυβικών και να οδηγήσεις σε αυτές τις περιοχές θα έχεις πρόβλημα με τα ανταλλακτικά! το θέμα είναι ποια από όλες τις μάρκες έχει το μεγαλύτερο δίκτυο αντιπροσωπιών σε αυτές τις περιοχές και πόσο γρήγορα βρίσκονται αυτά τα ανταλλακτικά.. αν και ήμουν σίγουρος ότι θα ήταν η χόντα, μου απέδειξαν οτι τελικά απο την Μογγολία μέχρι και το Περού τα περισσότερα ανταλλακτικά και σέρβις τα βρίσκεις απο την bmw! άλλα για όλα αυτά που γράφω δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!! είναι οι σκέψεις μου και για αυτό τον λόγο αποφάσισα να τις ανεβάσω εδώ και να ακούσω και άλλες γνώμες.. :-)

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisgr Προβολή μηνύματος
    Να σου πάνε όλα καλά και να πραγματοποιηθουν τα όνειρα σου. Θα ήμουν μεταξύ :
    1) honda africa
    2)honda transalp
    3) kawasaki versys
    4)Yamaha XT 660Z Tenere
    5)Yamaha XT 660X
    6)Yamaha XT 660R
    7)Suzuki XF 650 Freewind
    Και πολλά bmw gs
    καλημέρα giannisgr :-) ναι το Yamaha XT 660Z Tenere το έχω και αυτό σαν επιλογή! το ερχόμενο σαββατοκύριακο θα δω ένα τέτοιο!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το ταξιδι το κανεις ΜΕ μηχανη, οχι ΓΙΑ ΤΗΝ μηχανη. Η βασικη ιδεα ειναι "δεν κουβαλαω παραπανω μηχανη απ οσο χρειαζεται", οποτε επελεξε κατι οσο το δυνατον πιο μικρο, ελαφρυ, μονοκυλινδρο και γιαπωνεζικο γινεται. Σε τετοια ταξιδια ξεχνας τις ταχυτητες, οι μεσες ωριαιες θα ειναι της ταξης των 50κμ/ω. Θες κατι που να πηγαινει παντου με το λιγοτερο δυνατο κοπο και μπελα. Μπορει να χρειαστει να φορτωσεις την μηχανη μεχρι και σε βαρκα σε καποιες περιπτωσεις. Προσωπικα θα επελεγα κατι αναμεσα σε:
    KLX250S
    CRF250L
    DRZ400S
    DR650
    XT600E
    XT660R
    Και ηδη τα 600+ ξεφευγουν απο την φιλοσοφια του "δεν κουβαλαω περισσοτερη μηχανη απ οσο χρειαζεται". Τα bmw που ανεφερες καλα και χρυσα ειναι, αλλα ειδικα το dakar παραειναι βαρυ για μονοκυλινδρο, εχει ακριβα ανταλλακτικα και αν και σχετικα αξιοπιστο, δεν εχει και την καλλιτερη ποιοτητα κατασκευης.
    Επισης παιζει ρολο και το υψος και βαρος σας, ειδικα της κοπελας. Προσωπικη μου επιλογη θα ηταν το klx για την κοπελα και ειτε το ιδιο, ειτε ενα drz για μενα.
    Εδώ είσαι,έτσι ακριβώς.

    Η bmw αυτή τη στιγμή έχει το πιο ολοκληρωμένο δίκτυο παγκοσμίως,αλλά
    μιας και το είχα το 650 gs,δεν θα το επέλεγα σε rtw ταξίδι.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν ποστ μου εδω μέσα όπου μιλάω και δίνω τη ψήφο μου σε ΚΤΜ 690, ωστόσο τα έγραφα χωρις να έχω εικόνα του τι μπορεί να κάνει και πως το κάνει το CB500X με τις κατάλληλες μετατροπές.


    Αναφέρομαι πάντα σε ταξιδια σαν αυτά που αναφέρεσαι, σαν αυτό που έχετε ήδη κάνει, και σαν το δικό μου 5 χρόνια πριν στην νότια Αμερική.


    Πλέον, με βάση το τι υπάρχει σήμερα στην αγορά (όλα αλλάζουν απο την μια μέρα στην άλλη), η καλύτερη μακράν επιλογή για εμένα - με τις απαραίτητες μετατροπές - είναι το 500άρι της χόντα.


    Μακάρι να είχα χρόνο να αναλύσω το σκεπτικό μου, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αυτή τη στιγμή.
    Μην πει κανείς ότι έχει 17άρι τροχό, είναι χαμηλό κλπ κλπ, πλέον αυτά είναι αστεία και μόνο γέλιο μου προκαλούν.


    Μια ματιά για το που πάνε τόσα χρόνια με πχ ένφιλντ στα ιμαλάια, και απο που τα περνάνε, που τα μηχανάκια σέρνουν κάρτερ, αρκεί.


    Το βάρος του 500 αρχικά φαντάζει μεγάλο (200 κιλα), αλλά το μηχανάκι έχει κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα που σχεδόν το εξαλείφουν. Έχει κοντό μεταξονιο, έχει εντυπωσιακά μαζεμένο το βάρος του (κοντά στο κέντρο μάζα), πολύ καλό ζύγισμα, και ένα μοτέρ που το συμπλεκτάρεις στις χαμηλές στροφές με 2α και απλά δεν σκορτσάρει και περνάει απο π-α-ν-τ-ο-ύ (tractable).


    Δεν θα σπάσει ποτέ. Και δεν έχει ηλεκτρονικά. Μεταχείρο φτηνό.


    Η επόμενη επιλογή μου, τα 250άρια CRF - L.




    Και ήμαρτον πια με τα μηχανάκια 30ετίας για ταξίδι....
    καλημέρα road spirit καλή ιδέα αυτό με το CB500X η μηχανή που οδηγάει η αννα είναι το NC750X! η διαφορά σε αυτές τις δύο μοτοσυκλέτες δεν είναι μεγάλη, η κάνω λάθος; το 250άρια CRF - L έγω θα τα προτιμούσα αλλά δυστυχώς ακυρώνετε και αυτο λόγο τις αννας.. τι απομένει από ενα 250άρια CRF/L όταν το κατεβάσεις τόσο πολύ ώστε να έχεις το ύψος σέλας στα 78 εκατοστά; τώρα ξέρω τι σκέφτεσαι.. η ζωή και το ταξίδι θα ήταν πολύ πιο εύκολα χωρίς τις γυναίκες.. έχουμε να λύσουμε ένα σορό προβλήματα που χωρίς αυτές δεν θα είχαμε χαχαχαχα

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εδώ είσαι,έτσι ακριβώς.

    Η bmw αυτή τη στιγμή έχει το πιο ολοκληρωμένο δίκτυο παγκοσμίως,αλλά
    μιας και το είχα το 650 gs,δεν θα το επέλεγα σε rtw ταξίδι.
    γιατί δεν θα την επέλεγες taisteal; τι προβλήματα είχες;

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wheel-of-time Προβολή μηνύματος
    γιατί δεν θα την επέλεγες taisteal; τι προβλήματα είχες;
    Αυτό που έγραψε ο DrBig,καλό και αξιόπιστο σε γενικές γραμμές αλλά η ποιότητα κατασκευής
    ήταν σε χαμηλά επίπεδα,σε απασχολούσε συνεχώς με μικροβλακείες.
    Η χρήση μου ήταν σκληρή,με πολύ ταξίδι,χώμα κλπ.
    Είχα και το XT660Z,και είναι το μηχανάκι που θα προτιμούσα και θα το εμπιστευόμουν
    για τέτοιο ταξίδι,το πούλησα με 127.000 χλμ αν θυμάμαι καλά και τώρα κοντά στις 150.000
    δεν έχει νιώσει καν.
    Προσωπικά όμως θα πήγαινα σε XT600E,αφού η απλότητα και η αξιοπιστία
    έχουν τον πρώτο λόγο.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Βασικα εχει να κανει με το ποσο "σκληροπυρηνικο" θα το κανετε το ταξιδι...
    δλδ θα μπαινετε σε "αχαρτογραφητα εδαφη" και θα ακολουθειτε εναν χωματοδρομο και οπου σας βγαλει? θα επιλεγετε κυριως ασφαλτο και καποια φορα και καποιον χωματοδρομο για να κοψετε δρομο? εχετε σκοπο να μπειτε σε ζουγκλα?

    ολα αυτα παιζουν ρολο για την μηχανη...

    καποιος γυρναει με το θεοβαρο bmw gs 1200 τον κοσμο αλλα επιλεγει (προφανως) κυριως ασφαλτο...γιατι αν μπλεξεις με χωμα, λασπη και τα ρεστα, τα 300 κιλα του φορτωμενου gs γινονται ευκολα 500 στην αισθηση...και αν παιξει και πτωση...κλαφτα...ειδικα για την γυναικα...


    οποτε πατε για κατι ελαφρυ, αλλα αν πηγαινετε απο ασφαλτο κυριως και προσεχετε τις κακοτοπιες και τα κακοτραχαλα εδαφη δεν χρειαζεται να πατε σε μονοκυλινδρο...
    το kle θα ηταν μια καλη λυση...
    επισης (λογικα) θα θελετε να εχει και καλη αυτονομια με το ντεποζιτο...τα μικρα μονοκυλινδρα εχουν μικρα ντεποζιτα και πρεπει να παιξει aftermarket...για να μην κουβαλατε μπετονια...
    βαλτε στην εξισωση οτι αν βρειτε καμποσο καλο δρομο και θελετε γρηγορο (διαδικαστικο) περασμα το μικρο μονοκυλινδρο δεν θα μπορει να παει πανω απο 100-110...για να μην σπασει και για να μην καψει...σκεφτειτε οτι θα ειστε και φορτωμενοι...

    αν ημουν στην θεση σας θα επαιρνα ενα ασπαστο δικυλινδρο και θα το ξεγυμνωνα για να του μειωσω οσο γινεται πιο πολυ το βαρος...versys, αφρικα, vstrom, kle, transalp...θα του εβαζα και καγκελα αριστερα δεξια για τις χαζοπτωσεις, σεμι ελαστικο με ψηλο φτερο και βουρ...
    αυτα στην περιπτωση που θελετε mild ταξιδι και οχι χολιγουντιανη περιπετεια τυπου Ιντιανα Jones, Lara Croft κλπ...

    αν παλι θελετε να το παιξετε εξερευνητες, τοτε το ελαφρυ μονοκυλινδρο ειναι μονοδρομος...
    xr400/250r, drz400s/e, klx250 και αν ειστε ψωμομενοι και ψηλοι xtz tenere 660...
    αν πατε στα παλια καρμπυρατερατα μονοκυλινδρα πριν ξεκινησετε επιβαλετε ενα rebuild μοτερ με καινουργιο πιστονι, βαλβιδες κλπ + καθαρισμα καρμπ κλπ...
    το καλο με τα καρμπ ειναι οτι αν εχεις 3-4 βασικα orings, πυραυλακια, παπαρακια το φτιαχνεις και το ρυθμιζεις μονος σου στην μεση του πουθενα...ενω ο ψεκασμος... επισης καινε τα παντα απο καυσιμο...δεν κοκομπλοκιαζουν...
    Καλησπέρα devil's animal είναι ένα ταξίδι που ξεκινάει από την νότια Αμερική συνεχίζετε στην Ινδονησία προς Ινδία Νεπάλ ένα κομμάτι τις Κίνας με μια παράκαμψη από Μογγολία και Καζακστάν επιστρέφει στην Ευρώπη ! όπως καταλαβαίνεις θα έχει από μόνο του τα πάντα, δεν είναι ανάγκη να ψάξουμε από μόνοι μας τους χωματόδρομους! και.. ναι θα υπάρχουν φάσεις που θα ακολουθήσουμε για τον αλφα ή βήτα λόγο έναν χωματόδρομο και όπου μας βγάλει.. σίγουρα όσο θα συναντήσουμε όλες τις καιρικές συνθήκες από μουσώνες βροχές μέχρι και άνω των 50 βαθμών θερμοκρασία.. το μόνο που μπορούμε να σχεδιάσουμε είναι να μην πέσουμε σε βαρύ χειμώνα! όσο για τις ζούγκλες και βαριές μηχανές που (εκτός απο το δικό μου) τα 360 κιλα βάρος τους γίνονται 500 και το ζήσαμε στο προηγούμενο ταξίδι μας. ένα χρόνο στον δρόμο/45000χλμ/σε 3 ηπείρους! αυτό το ταξίδι το έκανα με μια honda crosstourer (φανταστική και ιδανική μοτοσικλέτα για αυτό το ταξίδι και στις λίγες εκτός δρόμου διαδρομές μου έδειξε το πραγματικό της βάρος!) οπότε αυτή την φορά ψάχνουμε κάτι πιο ελαφρύ που να ταιριάζει σε αυτό το ταξίδι! τα προτερήματα με τα παλια καρμπυρατερατα μονοκυλινδρα που αναφέρεις είναι λογικά και μου στριφογυρίζουν και εμένα στο μυαλό! αυτο που με ανησυχεί είναι ότι είναι παμπάλαια, δεν ξέρεις τι έχουν τραβήξει και το κόστος μέχρι να είναι έτοιμα για το ταξίδι.. αν τα υπολογίσεις όλα αυτά φτάνεις στην τιμή των 4-5000€ για κάθε μηχανή.. με αυτά τα χρήματα αγοράζεις την καινούργια royal enfield himalayan και έχεις τα πάντα καινούργια..

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    panavour ευχαριστώ για τα βίντεο και τα Kawasaki KLE 500 τα έχω υπόψιν μου.. τελικά είναι τόσο πολλα μοντέλα και επιλογές που δεν ξέρω από που να αρχίσω να συγκρίνω.. χαχαχα

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wheel-of-time Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα devil's animal είναι ένα ταξίδι που ξεκινάει από την νότια Αμερική συνεχίζετε στην Ινδονησία προς Ινδία Νεπάλ ένα κομμάτι τις Κίνας με μια παράκαμψη από Μογγολία και Καζακστάν επιστρέφει στην Ευρώπη ! όπως καταλαβαίνεις θα έχει από μόνο του τα πάντα, δεν είναι ανάγκη να ψάξουμε από μόνοι μας τους χωματόδρομους! και.. ναι θα υπάρχουν φάσεις που θα ακολουθήσουμε για τον αλφα ή βήτα λόγο έναν χωματόδρομο και όπου μας βγάλει.. σίγουρα όσο θα συναντήσουμε όλες τις καιρικές συνθήκες από μουσώνες βροχές μέχρι και άνω των 50 βαθμών θερμοκρασία.. το μόνο που μπορούμε να σχεδιάσουμε είναι να μην πέσουμε σε βαρύ χειμώνα! όσο για τις ζούγκλες και βαριές μηχανές που (εκτός απο το δικό μου) τα 360 κιλα βάρος τους γίνονται 500 και το ζήσαμε στο προηγούμενο ταξίδι μας. ένα χρόνο στον δρόμο/45000χλμ/σε 3 ηπείρους! αυτό το ταξίδι το έκανα με μια honda crosstourer (φανταστική και ιδανική μοτοσικλέτα για αυτό το ταξίδι και στις λίγες εκτός δρόμου διαδρομές μου έδειξε το πραγματικό της βάρος!) οπότε αυτή την φορά ψάχνουμε κάτι πιο ελαφρύ που να ταιριάζει σε αυτό το ταξίδι! τα προτερήματα με τα παλια καρμπυρατερατα μονοκυλινδρα που αναφέρεις είναι λογικά και μου στριφογυρίζουν και εμένα στο μυαλό! αυτο που με ανησυχεί είναι ότι είναι παμπάλαια, δεν ξέρεις τι έχουν τραβήξει και το κόστος μέχρι να είναι έτοιμα για το ταξίδι.. αν τα υπολογίσεις όλα αυτά φτάνεις στην τιμή των 4-5000€ για κάθε μηχανή.. με αυτά τα χρήματα αγοράζεις την καινούργια royal enfield himalayan και έχεις τα πάντα καινούργια..


    θες να μου πεις οτι θα εμπιστευοσουν περισσοτερο ενα royal enfield καινουργιο απο ενα πληρως ανακατασκευασμενο μοτερ japan...??(δλδ ουσιαστικα καινουργιο και αυτο)

    αφου λοιπον το ταξιδι σας θα ειναι τετοιο...θα προτεινα xr400 ή 250 ή drz400 απαλλαγμενα αμφοτερα απο περιττα βαρη...
    οπως ξαναεγραψα, το να κουβαλας μεσα σε ολα τα συμπραγκαλα και καποια βασικα ανταλλακτικα, απλα για το μηχανακι σου δεν ειναι κατι φοβερο...που λεει ο λογος και ενα πιστονι ποσο χωρο να πιασει? oring για καρμπ..κανενα φιλτρακι βενζινης...μπουζι...ανορθωτης...δλδ τι αλλο να χαλασει σε ενα απλουστατο μονοκυλινδρο καρμπυρατερατο?
    και εννοειτε ΚΑΙ μανιβελα...βασικοτατο...

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω με 250 δεν παω ουτε στο μεγάλο πευκο αλλα δεν ειμαι και ο κατάλληλος να μιλησω για ταξιδι. εχω μια απορία ομως. Πως ειναι δυνατόν να φύγεις για 2 χρόνια?!!?!
    basilis_k6 για να μπορέσεις να φεύγεις για χρόνια πρέπει 1) να έχεις τελειώσει όλες σου τις υποχρεώσεις ( τα παιδιά μας μεγάλωσαν και στέκονται στα δικά τους πόδια, έχουμε και δύο εγγόνια :-)! ).. 2) πρέπει το ταξίδι να το έχεις σαν στόχο για χρόνια και να κάνεις τις απαραίτητες οικονομίες! εμείς το είχαμε σαν στόχος τα τελευταία 20 χρόνια, από τότε που τα παιδιά μας ήταν ακόμα μικρά!.. 3) πουλάς ότι έχεις και δεν έχεις και ζεις μινιμαλιστικά.. 4) όταν δεν ταξιδεύεις δουλεύεις σκληρά ( εγώ 12άωρα) για το επόμενο ταξίδι.. αυτά τα 4 σημεία μας διευκολύνουν το ταξίδι.. αν ρωτήσεις άλλους ταξιδιώτες ίσως έχουν κάτι άλλο να πούνε.. αν αρχίσεις με αυτό του είδους ταξίδια δεν σταματάς.. διαθέτουν εθισμό και γίνονται γρήγορα σε τρόπος ζωής :-)

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Δύσκολη απάντηση εκτιμώ ότι θα έχεις στην αναζήτηση σου, ειδικά σε μεταχειρισμένο. Ακόμα περισσότερο αν είστε δύο πάνω σε μια μότο.
    Έχω προσωπική εμπειρία στις περιοχές που επιθυμείς να πας και όχι μόνο με διάφορα οχήματα 2τροχα και 4τροχα.
    Αυτά που επιβιώνουν στις δύσκολες και τραχείς καταστάσεις πρέπει να έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές και να έχουν γίνει αρκετές δοκιμές αποδοχής αλλά και συγκεκριμένα τεστ για αυτά που αφορούν στρατιωτική χρήση.
    Συγκεκριμένα έχουν χρησιμοποιηθεί KLR 250, KLR650 βενζίνη αλλά και τροποποιημένο σε πετρέλαιο!, επίσης και από την σειρά της Suzuki DR.
    Νεότερης γενιάς μότο, μόνο την πρώτη σειρά από DL650 έχω δεί χωρίς να αποκλείω σήμερα που το συζητάμε να υπάρχουν και άλλα μοντέλα άλλων εταιριών.
    Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως όπως και στα οχήματα μόνο Γιαπωνέζικα χρησιμοποιούνται κατά 90% χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
    Έχω καβαλήσει από κινέζικο JINHAO μέχρι..... σε πολύ άσχημους δρόμους και καταστάσεις, άντεξε!!!
    Εν κατακλείδι εάν ήμουν στη θέση σου, 1 μηχανή καινούργια από την εγχώρια αγορά για το κάθε άτομο με επιλογή μεταξύ KLX250 και RMZ450, με ποιο πολύ στο δεύτερο. Δεύτερο ντεπόζιτο στην πίσω σέλα και διάφορα άλλα είναι επιτακτικά για αυτές τις μηχανές. Δεν θα απέκλεια και το DL650 ειδικά αν είναι 2 σε μια μότο.
    Εύχομαι να καταλήξεις στην μότο που σε ευχαριστεί και να απολαύσεις το ταξίδι των ονείρων σου.
    Mil. Spec.

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    θες να μου πεις οτι θα εμπιστευοσουν περισσοτερο ενα royal enfield καινουργιο απο ενα πληρως ανακατασκευασμενο μοτερ japan...??(δλδ ουσιαστικα καινουργιο και αυτο)

    αφου λοιπον το ταξιδι σας θα ειναι τετοιο...θα προτεινα xr400 ή 250 ή drz400 απαλλαγμενα αμφοτερα απο περιττα βαρη...
    οπως ξαναεγραψα, το να κουβαλας μεσα σε ολα τα συμπραγκαλα και καποια βασικα ανταλλακτικα, απλα για το μηχανακι σου δεν ειναι κατι φοβερο...που λεει ο λογος και ενα πιστονι ποσο χωρο να πιασει? oring για καρμπ..κανενα φιλτρακι βενζινης...μπουζι...ανορθωτης...δλδ τι αλλο να χαλασει σε ενα απλουστατο μονοκυλινδρο καρμπυρατερατο?
    και εννοειτε ΚΑΙ μανιβελα...βασικοτατο...
    έχω έναν γνωστό που ταξίδεψε 35000χλμ την παναμερικάνα πάνω κάτω με ένα enfield himalayan χωρίς κανένα πρόβλημα.. στο ιντερνετ από άλλους ταξιδιώτες το royal enfield himalayan να κάνει μεγάλα ταξίδια! αν θα το εμπιστευόμουν;; δεν ξέρω! πολλές μηχανές μέχρι και η bmw είναι σήμερα made in indien! για να είμαι ειλικρινείς αν θα ταξίδευα με μια enfield θα περίμενα καθημερινά το τέλος της.. χαχαχα τα γιαπωνέζικα μου μάθανε να τα εμπιστεύομαι.. 45000χλμ πάνω σε αυτά με όλες των ειδών βενζίνη, σε όλες τις καιρικές συνθήκες μου έδειξαν την ποιότητά τους.. το τελευταίο ταξίδι μας: https://www.facebook.com/wheeloftime...1066445334450/

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Δύσκολη απάντηση εκτιμώ ότι θα έχεις στην αναζήτηση σου, ειδικά σε μεταχειρισμένο. Ακόμα περισσότερο αν είστε δύο πάνω σε μια μότο.
    Έχω προσωπική εμπειρία στις περιοχές που επιθυμείς να πας και όχι μόνο με διάφορα οχήματα 2τροχα και 4τροχα.
    Αυτά που επιβιώνουν στις δύσκολες και τραχείς καταστάσεις πρέπει να έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές και να έχουν γίνει αρκετές δοκιμές αποδοχής αλλά και συγκεκριμένα τεστ για αυτά που αφορούν στρατιωτική χρήση.
    Συγκεκριμένα έχουν χρησιμοποιηθεί KLR 250, KLR650 βενζίνη αλλά και τροποποιημένο σε πετρέλαιο!, επίσης και από την σειρά της Suzuki DR.
    Νεότερης γενιάς μότο, μόνο την πρώτη σειρά από DL650 έχω δεί χωρίς να αποκλείω σήμερα που το συζητάμε να υπάρχουν και άλλα μοντέλα άλλων εταιριών.
    Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως όπως και στα οχήματα μόνο Γιαπωνέζικα χρησιμοποιούνται κατά 90% χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
    Έχω καβαλήσει από κινέζικο JINHAO μέχρι..... σε πολύ άσχημους δρόμους και καταστάσεις, άντεξε!!!
    Εν κατακλείδι εάν ήμουν στη θέση σου, 1 μηχανή καινούργια από την εγχώρια αγορά για το κάθε άτομο με επιλογή μεταξύ KLX250 και RMZ450, με ποιο πολύ στο δεύτερο. Δεύτερο ντεπόζιτο στην πίσω σέλα και διάφορα άλλα είναι επιτακτικά για αυτές τις μηχανές. Δεν θα απέκλεια και το DL650 ειδικά αν είναι 2 σε μια μότο.
    Εύχομαι να καταλήξεις στην μότο που σε ευχαριστεί και να απολαύσεις το ταξίδι των ονείρων σου.
    kons σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ήταν αυτό που χρειαζόμουν.. πιο πολύ η φράση "Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως όπως και στα οχήματα μόνο Γιαπωνέζικα χρησιμοποιούνται κατά 90% χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα." συνεχίζουμε λοιπόν προς την κατεύθυνση που μόλις χάραξες.. χαχαχα :-)

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wheel-of-time Προβολή μηνύματος
    kons σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ήταν αυτό που χρειαζόμουν.. πιο πολύ η φράση "Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως όπως και στα οχήματα μόνο Γιαπωνέζικα χρησιμοποιούνται κατά 90% χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα." συνεχίζουμε λοιπόν προς την κατεύθυνση που μόλις χάραξες.. χαχαχα :-)
    Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο. Από ότι θυμάμαι πάντως σε προδιαγραφές, για χαμηλής ποιότητας καύσιμα και εκεί που δεν υπάρχει τυποποιημένη παροχή καυσίμου, ήταν επιτακτική η χρήση κινητήρων με 2πλά μπουζί ανά κύλινδρο. Είναι ένα πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις σε αυτές τις περιοχές.
    Επίσης να κάνεις αρκετή προπόνηση με την μηχανή που θα πάρεις σε άμμο και λάσπη !!! Επίσης θα φάς πολύ αμμοθύελλα που θα βρίσκεις άμμο και στα πιο απίθανα μέρη στο σώμα σου και θα αναρωτιέσαι πώς μπήκε !!! Φύλαξε ως "κόρη οφθαλμού" το φίλτρο αέρα και την εισαγωγή του, της μηχανής και της μύτης σου.
    Καλή τύχη και ενημέρωσε όποτε με το καλό ξεκινήσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 01/07/2018 στις 20:54.
    Mil. Spec.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sport touring για μεγαλο ταξιδι...
    από Bob_o_mastoras στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 446
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2016, 14:19
  2. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον επαγγελματισμό ενός καταστήματος!
    από Nikos988 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 09:27
  3. Ένα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα. Προς τα πίσω.
    από nikos_abel στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2011, 12:25
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF