Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 117

Θέμα: Η σωστή μηχανή για ένα μεγάλο ταξίδι.

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Κινητήρες με χαμηλή συμπίεση, δεν έχουν πρόβλημα με χαμηλής ποιότητας καύσιμα!
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Αυτό που έγραψε ο DrBig,καλό και αξιόπιστο σε γενικές γραμμές αλλά η ποιότητα κατασκευής
    ήταν σε χαμηλά επίπεδα,σε απασχολούσε συνεχώς με μικροβλακείες.
    Η χρήση μου ήταν σκληρή,με πολύ ταξίδι,χώμα κλπ.
    Είχα και το XT660Z,και είναι το μηχανάκι που θα προτιμούσα και θα το εμπιστευόμουν
    για τέτοιο ταξίδι,το πούλησα με 127.000 χλμ αν θυμάμαι καλά και τώρα κοντά στις 150.000
    δεν έχει νιώσει καν.
    Προσωπικά όμως θα πήγαινα σε XT600E,αφού η απλότητα και η αξιοπιστία
    έχουν τον πρώτο λόγο.
    ευχαριστώ taisteal η απάντησή σου με βοηθάει για την επιλογή μου :-)

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κινητήρες με χαμηλή συμπίεση, δεν έχουν πρόβλημα με χαμηλής ποιότητας καύσιμα!
    πολύ σωστός daz :-)

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο. Από ότι θυμάμαι πάντως σε προδιαγραφές, για χαμηλής ποιότητας καύσιμα και εκεί που δεν υπάρχει τυποποιημένη παροχή καυσίμου, ήταν επιτακτική η χρήση κινητήρων με 2πλά μπουζί ανά κύλινδρο. Είναι ένα πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις σε αυτές τις περιοχές.
    Επίσης να κάνεις αρκετή προπόνηση με την μηχανή που θα πάρεις σε άμμο και λάσπη !!! Επίσης θα φάς πολύ αμμοθύελλα που θα βρίσκεις άμμο και στα πιο απίθανα μέρη στο σώμα σου και θα αναρωτιέσαι πώς μπήκε !!! Φύλαξε ως "κόρη οφθαλμού" το φίλτρο αέρα και την εισαγωγή του, της μηχανής και της μύτης σου.
    Καλή τύχη και ενημέρωσε όποτε με το καλό ξεκινήσεις.
    χαχαχαα kons;-) δεν ξέρεις τι μου θύμησες τώρα!! είχαμε πέσει σε μια αμμοθύελλα στις ΗΠΑ! αναγκαστήκαμε να κατασκηνώσουμε στην μέση του πουθενά! τα φερμουάρ τις σκηνής μας χαλάσαν από την πίεση που είχε η άμμος! όχι ότι σκιστήκαν, η άμμος τα παραμόρφωσε τόσο πολύ που αφού τα ανοίξαμε δεν ξανακλεινόταν!, η φωτογραφική μου μηχανή αν και ήταν στην θήκη της χάλασε, το φαγητό μας που ήταν στις βαλίτζα τις μηχανής ήταν γεμάτο από άμμο και αν και φορούσα τον ρουχισμό τις μοτοσυκλέτας είχα άμμο μέσα στο εσώρουχό μου.! χαχαχα όσο για το φίλτρο αέρος; ναι σε τέτοιες περιοχές το έχω λαδωμένο μέσα σε ένα καλτσόν!.. ξεκινάμε τον Οκτώβριο του 2018 με προορισμό την Χιλή στην νότια Αμερική.. σίγουρα θα σε ξαναρωτήσω ορισμένα πράγματα :-) η ελληνική ιστοσελίδα μας είναι: http://wheel-of-time-gr.com/

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Γιατί όχι με NC 750 όπως στο προηγούμενο ταξίδι;

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Για μένα, την πιο σωστή πρόταση την έκανε ο MG-Ktinos. Μονοκύλιδρα, αερόψυκτα, 600αρια, απλής κατασκευής. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο του να μπλέκεις με 2κύλινδρα ή υγρόψυκτα στη μέση του πουθενά.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Για μένα, την πιο σωστή πρόταση την έκανε ο MG-Ktinos. Μονοκύλιδρα, αερόψυκτα, 600αρια, απλής κατασκευής. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο του να μπλέκεις με 2κύλινδρα ή υγρόψυκτα στη μέση του πουθενά.
    Γιατι ενα klx θα εχει 100Κ χμ και 40 κιλα βαρος λιγοτερα στην καμπουρα του. Δεν ειναι και λιγα ουτε τα μεν ουτε και τα δε.
    Αν προσθεσεις και τα 30 κιλα βαρος ανα μηχανη μπαγκαζια, τελικα θα εχεις να μανουβραρεις 200+ κιλα μηχανη.
    Επισης, σε ενα 600ρι τα παντα ολα ανταλλακτικα ζυγιζουν παραπανω, θες φιλτρο αερα, θες λαδια, η βενζινη που θα κουβαλας και το κοστος αυτης στο ταξιδι...it all adds up και δεν λεει. Οι φιλοι μας εχουν εγγονια, αρα πιθανοτατα ειναι 50+ ετων. Ταξιδι πανε οχι κατεργο

    Και ειναι κι αλλα...καλα τα καρμπυρατερ αλλα στις Ανδεις πχ τα υψομετρα του ασφαλτινου οδικου δικτυου πανε για πλακα 5000μ. Επειδη εχω ταξιδεψει σε αυτα τα μερη και υψομετρα, ξερεις τι σημαινει να σου πεσει κατω μηχανη 200 κιλα? Θελει 5 ευρωπαιους για να την σηκωσεις...χωρια που ενα καρμπυρατερ θα δουλευει πολυ πλουσια.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/07/2018 στις 06:59.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Πραγματικά, χαίρομαι για εσάς!
    Μπράβο σάς!

    Τώρα, για την επιλογή μηχανής,μάλλον είστε αρκετά έμπειροι ταξιδιώτες και ξέρετε τι θέλετε.

    Σε γενικές γραμμές , ένα μηχανάκι ελαφρύ, απλό και απροβληματιστο είναι η πιο καλή επιλογή.

    Όμως, δεν έχω καταλάβει τι μπάτζετ έχετε για αυτό.

    Συνήθως, όσοι κάνουν τα ταξίδια αυτά, κρατάνε το μπάτζετ για τον δρόμο και για αυτό επιλέγουν φτηνά παλιά ελαφριά γιαπωνέζικα μονοκύλινδρα .

    Αν το μπάτζετ δεν είναι θέμα, νέα ελαφρια γιαπωνέζικα μονοκύλινδρα.

    Ότι και να επιλέξετε, μάλλον θα χρειαστούν και κάποιες μοντες για ένα τέτοιο ταξίδι.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ότι και να επιλέξετε, μάλλον θα χρειαστούν και κάποιες μοντες για ένα τέτοιο ταξίδι.
    Το οδοιπορικό - ευαγγέλιο του καλού ταξιδιώτη https://www.moto.gr/forums/showthrea...ight=magelanos

    Ρίξτε του μια ματιά και γενικά εδώ μέσα υπάρχει ωραίο υλικό για άντληση πληροφοριών και εμπειριών.

    Από μηχανάκια (ενδεικτικά) τα παρακάτω, μιας και δεν θα ήθελα τέτοιο ταξίδι με μηχανάκι παλαιότερο της 10ετίας (τα ανταλλακτικά είναι θέμα και θέλει λίγο ψάξιμο).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	XTZ-660-tenere-2009-700px.jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	85,1 KB 
ID:	397240

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rallylabel.jpg 
Προβολές:	337 
Μέγεθος:	110,1 KB 
ID:	397241
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #40
    Βολεύει πολύ να είναι τα 2 μηχανάκια ίδια.

    Με ένα σετ εργαλεία και κοινά ανταλλακτικά μπορείς να αντιμετωπίσεις βλάβες στη μέση του πουθενά.

    Επίσης, μάλλον θα πρέπει να τα βρεις και αγοράσεις σχετικά νωρίς ώστε να έχεις χρόνο να τα μαστορέψεις πριν ξεκινήσετε.

    Βάση πιθανοτήτων κάποιο απρόοπτο θα προκύψει μακρυά από τον πολιτισμό και θα πρέπει να το λύσεις μόνος σου, έστω προσωρινά μέχρι να φτάσεις στην πλησιέστερη πόλη.

    Νομίζω πρέπει να κάνεις λίγο προπόνηση σε standard επισκευές πριν ξεκινήσετε

  11. #41
    Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω νήματα σαν το δικό σας. Για την επιλογή της μοτο σας κατατόπισαν οι συμφορουμίτες.

    Βλέπω στο πρόγραμμα σας δεν περνάτε από midwestern πολιτείες των ΗΠΑ. Εαν σας βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί έχετε ένα σπίτι να μείνετε γκαράζ, εργαλεία, και μπύρες..
    Και εννοειτε οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να βοηθήσω. Σχεδιάστε το ταξίδι σας και ενημερώνετε για τις εξελίξεις
    Τελευταία τροποποίηση από Meni0s; 02/07/2018 στις 18:28.

  12. #42
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    http://www.ultimatejourney.com/record.html

    Ρεκόρ Γκίνες για ζευγάρι μοτοσυκλετιστών, πέρασαν από όλες τις ηπείρους και το ταξίδι έγινε με το αειθαλές F650 Funduro, τον πρόγονο της F650GS...

    Σε πολύ λίγες γραμμές, η ποιότητα κατασκευής μια χαρά είναι, ιδιαίτερα για μοντέλα από το 2004 και μετά, στα οποία είχαν διορθωθεί κάτι κατασκευαστικές αβλεψίες και χαζοπροβληματάκια του πρώτου μοντέλου. Κινητήρας Rotax=σκυλί μαύρο, από τις πιο άνετες σέλες για ταξίδια σε μονοκύλινδρο, φορτώνεται σα γαϊδούρι, τα ακριβά ανταλλακτικά λόγω BMW για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι λίγο μύθος, στον τομέα κατανάλωση διαπρέπει, αφού το καύσιμο και η αυτονομία σε ένα μεγάλο ταξίδι είναι σημαντική παράμετρος. Σημαντικό bonus το ύψος της μοτοσυκλέτας, το οποίο ταιριάζει σε χαμηλότερα αναστήματα και σε κοπέλες.

    Θα συμφωνήσω κι εγώ πως καλύτερα μονοκύλινδρο παρά δικύλινδρο για ένα τέτοιο ταξίδι (και σε ένα τέτοιο ταξίδι σίγουρα η Ιθάκη δεν έχει σημασία...)

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Γιατί όχι με NC 750 όπως στο προηγούμενο ταξίδι;
    κλησπέρα Apache :-) το NC 750 είναι η μηχανή τις Αννας! είναι βαριά για αυτήν, και το επόμενο ταξίδι που σχεδιάζουμε έχει πάρα πολές εκτός δρόμου διαδρομές! το NC 750 είναι μια υπέροχη και οικονομική μοτοσυκλέτα! την είχα διαλέξει εγώ για την Αννα την έπεισα και αυτό ήταν λάθος! είδα ότι την κοντρολάρει καλά στην άσφαλτο, 'όταν είναι φορτωμένη έχει τα προβλήματά της αλλά και εκεί τα καταφέρνει.. εκτός δρόμου τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ!.. έπρεπε να συνειδητοποιήσω την αναλογία στο βάρος για καταλάβω το πρόβλημα! 1,60 ύψος, 58κιλα, γυναίκα.. μια φορτωμένη μοτοσυκλέτα 290 κιλά! 290:58= Η μηχανή με φορτίο είναι 5 φορές πιο βαριά ! Αν φέρω την αναλογία σε μένα αυτό θα είναι στα 1,85 ύψος, 90κιλα 90χ5=450κιλα χωρίς να υπολογίσω το ύψος μου και την πιο πολύ δύναμή μου! σκέψου τώρα να πηγαίνεις εκτός δρόμου διαδρομές με 450 κιλά μοτοσυκλέτα συν φορτίο! αν το βλέπω από αυτή την πλευρά η Αννα, στο τελευταίο μας ταξίδι, έφερε μια πολύ πιο μεγάλη απόδοση από εμένα!.. κατάφερε τις ίδιες εκτός δρόμου διαδρομές το ίδιο καλά όπως και εγώ. Η δικιά μου μοτοσυκλέτα ζύγιζε στην αναλογία 100 κιλά λιγότερο (φορτωμένη 360κιλα)! και οι δύό μας πέσαμε 4 φορές σε αυτό το ταξίδι ( η χειρότερη σε εκτός δρόμου διαδρομή με βαθύ άμμο στο Μεξικό) και οι δύό μας χτυπήσαμε άσχημα στα πλευρά και χρειαστήκαμε 2 εβδομάδες διάλειμμα.. για αυτό το λόγο ψάχνουμε για το επόμενο ταξίδι πιο ελαφριές μοτοσυκλέτες! αλλά αυτή την φορά η αννα διαλέγει την μοτοσυκλέτα μόνη της :-)

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά, χαίρομαι για εσάς!
    Μπράβο σάς!

    Τώρα, για την επιλογή μηχανής,μάλλον είστε αρκετά έμπειροι ταξιδιώτες και ξέρετε τι θέλετε.

    Σε γενικές γραμμές , ένα μηχανάκι ελαφρύ, απλό και απροβληματιστο είναι η πιο καλή επιλογή.

    Όμως, δεν έχω καταλάβει τι μπάτζετ έχετε για αυτό.

    Συνήθως, όσοι κάνουν τα ταξίδια αυτά, κρατάνε το μπάτζετ για τον δρόμο και για αυτό επιλέγουν φτηνά παλιά ελαφριά γιαπωνέζικα μονοκύλινδρα .

    Αν το μπάτζετ δεν είναι θέμα, νέα ελαφρια γιαπωνέζικα μονοκύλινδρα.

    Ότι και να επιλέξετε, μάλλον θα χρειαστούν και κάποιες μοντες για ένα τέτοιο ταξίδι.
    Καλησπέρα ggs :-) το μπάτζετ μας επιτρέπει μόνο την αλλαγή στις μοτοσυκλέτες μας! κάτι ποιο ελαφρύ και με το ίδιο εξοπλισμένο! ή λοιπόν τις πουλάμε και αγοράζουμε πιο ελαφριές και πιο φτηνές ή το πολύ τις αλλάζουμε με μοτοσυκλέτες ίδιας αξίας!. :-)

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Meni0s Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω νήματα σαν το δικό σας. Για την επιλογή της μοτο σας κατατόπισαν οι συμφορουμίτες.

    Βλέπω στο πρόγραμμα σας δεν περνάτε από midwestern πολιτείες των ΗΠΑ. Εαν σας βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί έχετε ένα σπίτι να μείνετε γκαράζ, εργαλεία, και μπύρες..
    Και εννοειτε οτιδήποτε άλλο ευχαρίστως να βοηθήσω. Σχεδιάστε το ταξίδι σας και ενημερώνετε για τις εξελίξεις
    καλησπέρα Meni0s :-) στην ημέρα ακριβώς, πριν ένα χρόνο, περάσαμε κοντά από το midwestern ( τώρα το "κοντά" είναι σχετικό!) βρισκόμασταν στο Pie Town στο New Mexico :-)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sport touring για μεγαλο ταξιδι...
    από Bob_o_mastoras στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 446
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2016, 14:19
  2. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον επαγγελματισμό ενός καταστήματος!
    από Nikos988 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 09:27
  3. Ένα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα. Προς τα πίσω.
    από nikos_abel στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2011, 12:25
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF