Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 117

Θέμα: Η σωστή μηχανή για ένα μεγάλο ταξίδι.

  1. #46
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Νομιζω τα injection klx250 και crf250L ειναι οι πιο ενδεδειγμένες περιπτώσεις.
    Και τα 2 μοντελα εχουν ειδικα λινκσ στο μοχλικο που μπορεις να το κατεβασεις το υψος απο πισω και απο τις μπουκαλες μπροστα για να μη χαλάσουν τα γεωμετρικα της μοτο και να ερθει στα μετρα της γυναίκας σου.

    Θα σας ελεγα ακομη και καινούργια honda παπια λογο της ευκολιας χρησης και πρακτικότητα να γινουν μονοσελα και να μεταφέρουν ολες τις αποσκευες στο πισω μερος. Αλλα τα ψευδοεντουρο ειναι πιο heavy duty, θα χρειαστούν ομως προσθήκες στις σελες και κατασκευη για την στήριξη των αποσκευων οπως αυτες που εκανε ο ηλιας mad nomad στα xr250 στο δικο του και της φιλης του.

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    http://www.ultimatejourney.com/record.html

    Ρεκόρ Γκίνες για ζευγάρι μοτοσυκλετιστών, πέρασαν από όλες τις ηπείρους και το ταξίδι έγινε με το αειθαλές F650 Funduro, τον πρόγονο της F650GS...

    Σε πολύ λίγες γραμμές, η ποιότητα κατασκευής μια χαρά είναι, ιδιαίτερα για μοντέλα από το 2004 και μετά, στα οποία είχαν διορθωθεί κάτι κατασκευαστικές αβλεψίες και χαζοπροβληματάκια του πρώτου μοντέλου. Κινητήρας Rotax=σκυλί μαύρο, από τις πιο άνετες σέλες για ταξίδια σε μονοκύλινδρο, φορτώνεται σα γαϊδούρι, τα ακριβά ανταλλακτικά λόγω BMW για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι λίγο μύθος, στον τομέα κατανάλωση διαπρέπει, αφού το καύσιμο και η αυτονομία σε ένα μεγάλο ταξίδι είναι σημαντική παράμετρος. Σημαντικό bonus το ύψος της μοτοσυκλέτας, το οποίο ταιριάζει σε χαμηλότερα αναστήματα και σε κοπέλες.

    Θα συμφωνήσω κι εγώ πως καλύτερα μονοκύλινδρο παρά δικύλινδρο για ένα τέτοιο ταξίδι (και σε ένα τέτοιο ταξίδι σίγουρα η Ιθάκη δεν έχει σημασία...)
    Αυτός που έχει το όνομα AUFGEBRACHT τότε καταλαβαίνει σίγουρα και το Guten Abend :-) Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό το λινκ! πολύ ενδιαφέρων πληροφορίες :-)

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Νομιζω τα injection klx250 και crf250L ειναι οι πιο ενδεδειγμένες περιπτώσεις.
    Και τα 2 μοντελα εχουν ειδικα λινκσ στο μοχλικο που μπορεις να το κατεβασεις το υψος απο πισω και απο τις μπουκαλες μπροστα για να μη χαλάσουν τα γεωμετρικα της μοτο και να ερθει στα μετρα της γυναίκας σου.

    Θα σας ελεγα ακομη και καινούργια honda παπια λογο της ευκολιας χρησης και πρακτικότητα να γινουν μονοσελα και να μεταφέρουν ολες τις αποσκευες στο πισω μερος. Αλλα τα ψευδοεντουρο ειναι πιο heavy duty, θα χρειαστούν ομως προσθήκες στις σελες και κατασκευη για την στήριξη των αποσκευων οπως αυτες που εκανε ο ηλιας mad nomad στα xr250 στο δικο του και της φιλης του.
    καλησπέρα doctoras τελικά νομίζω οτι το πιο σωστό είναι να αφήσω και να εμπιστευτώ την αννα χωρίς να την επηρεάζω ότι θα βρει μόνη της την σωστή μοτοσυκλέτα για αυτό το ταξίδι.. και μετά θα διαλέξω και εγώ κάτι για μένα! σε ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες σου είναι ενδιαφέρων να είσαι καλά φίλε μου:-)

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το οδοιπορικό - ευαγγέλιο του καλού ταξιδιώτη https://www.moto.gr/forums/showthrea...ight=magelanos

    Ρίξτε του μια ματιά και γενικά εδώ μέσα υπάρχει ωραίο υλικό για άντληση πληροφοριών και εμπειριών.

    Από μηχανάκια (ενδεικτικά) τα παρακάτω, μιας και δεν θα ήθελα τέτοιο ταξίδι με μηχανάκι παλαιότερο της 10ετίας (τα ανταλλακτικά είναι θέμα και θέλει λίγο ψάξιμο).

    Συνημμένο 397240

    Συνημμένο 397241
    Panos76 καλησπέρα :-) πολύ όμορφο ταξιδιωτικό! όσο για το XT 660 Z πολύ το ονειρεύομαι :-)

  5. #50
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    .......................



    Καλώς τα ναυτάκια τα ζουμπουρλούδικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #51
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    τροχέ-του-χρόνου, ετούτο το σκέφτεται η σύζυγος;
    το πέτυχα εχθες και θυμήθηκα το ερώτημα σου.
    με μια περιποίηση στις αναρτήσεις νομίζω θα ήταν ταμάμ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DR200.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	397360


    Υγ:τι ωραία διλήμματα!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #52
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Για τσέκαρε και αυτον τον τυπά

    Aυτη ειναι η σελίδα του. Κάπου ειχα διαβάσει το λόγο που είχε επιλέξει το KLR για το ταξιδι το μεγαλο που εκανε στην Βορεια και Νοτια αμερικη και απλα εξήγησε οτι αν ειχε κολλησει καπου και στο χειρότερο σενάριο με τπτ δεν μπορουσε να μετακινήσει την μηχανή θα ήταν οτι ειχε μικρο κόστος και δεν τον ένοιαζε να την παρατήσει.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Γιατι ενα klx θα εχει 100Κ χμ και 40 κιλα βαρος λιγοτερα στην καμπουρα του. Δεν ειναι και λιγα ουτε τα μεν ουτε και τα δε.
    Αν προσθεσεις και τα 30 κιλα βαρος ανα μηχανη μπαγκαζια, τελικα θα εχεις να μανουβραρεις 200+ κιλα μηχανη.
    Επισης, σε ενα 600ρι τα παντα ολα ανταλλακτικα ζυγιζουν παραπανω, θες φιλτρο αερα, θες λαδια, η βενζινη που θα κουβαλας και το κοστος αυτης στο ταξιδι...it all adds up και δεν λεει. Οι φιλοι μας εχουν εγγονια, αρα πιθανοτατα ειναι 50+ ετων. Ταξιδι πανε οχι κατεργο

    Και ειναι κι αλλα...καλα τα καρμπυρατερ αλλα στις Ανδεις πχ τα υψομετρα του ασφαλτινου οδικου δικτυου πανε για πλακα 5000μ. Επειδη εχω ταξιδεψει σε αυτα τα μερη και υψομετρα, ξερεις τι σημαινει να σου πεσει κατω μηχανη 200 κιλα? Θελει 5 ευρωπαιους για να την σηκωσεις...χωρια που ενα καρμπυρατερ θα δουλευει πολυ πλουσια.
    Από την άλλη όμως το ΧΤ 600 μου
    δουλεύει από το 99 έως σήμερα κάθε μέρα κέντρο Αθήνας και
    το μόνο που έπαθε ήταν ένα κόμπλερ μίζας.

    υγ
    Έχεις τερματίσει και 2 36ωρα
    ανανήψαντας

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Από την άλλη όμως το ΧΤ 600 μου
    δουλεύει από το 99 έως σήμερα κάθε μέρα κέντρο Αθήνας και
    το μόνο που έπαθε ήταν ένα κόμπλερ μίζας.

    υγ
    Έχεις τερματίσει και 2 36ωρα
    Δεν αμφισβητω την αξιοπιστια (και απλοτητα) του xt αλλα και τα ψεκαστα klx κι αυτα σκυλια ειναι, ακομα κι αν πονανε καπου θα ειναι κατι που το φροντιζεις πριν φυγεις. Μακαρι να υπηρχε κατι σχετικα συγχρονο, ελαιοψυκτο με καρμπυρατερ στα 300 με 400 κυβικα μαξ και κατω απο 140 κιλα, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει. Ελλειψει αυτου, εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι πιο καταλληλο απο ενα συγχρονο 250. Προσωπικα σε τετοιο ταξιδι θα εφερνα τον κοσμο ανω κατω να βρω ενα beta alp 4.0 που εχει μοτερ dr350 ειναι μιζατο, με καλο υψος και υποπλαισιο που σηκωνει φορτωμα...αλλα αντε βρες το!

    Η οποια επιμονη μου εχει να κανει με το ποσο γενικα υποεκτιμουνται τα κιλα μιας μηχανης σε ταξιδια με προορισμο τον υπο-αναπτυξη κοσμο και το ποσο υπερεκτιμουνται τα κυβικα και αλογα. Στο κατω κατω δε πας να σπασεις ρεκορ με το χρονο.
    Και με gsa πας, ακομα και με χαρλευ, αλλα πρεπει να εχεις βιδα για να το κανεις.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_10155257910645916.jpg 
Προβολές:	339 
Μέγεθος:	111,0 KB 
ID:	397368
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 03/07/2018 στις 19:32.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Δεν εχω γνωμη γνωση για τετοιο ταξιδι αυτο που μπορω να πω απο προσωπικη γνωμη λογω δουλειας σε κομβικο σημειο ( μεταφορες λιμανι ) οι αναρτησεις σε ενα μηχανακι που παει να κανει τετοιο ταξιδι ειναι απλα ανυπαρκτες ειναι τοσο φορτωμενα τα μηχανακια που δεν δουλευει σωστα καμια αναρτηση
    Πραγματικα πρωτη φορα που καβαλησα γελασα σκεφτομενος τις συζητησεις με φιλους για ελατηρια και αμορτισερ.
    Τα παντα ειναι συμπιεσμενα λογω βαρους.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #56
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τροχέ-του-χρόνου, ετούτο το σκέφτεται η σύζυγος;
    το πέτυχα εχθες και θυμήθηκα το ερώτημα σου.
    με μια περιποίηση στις αναρτήσεις νομίζω θα ήταν ταμάμ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DR200.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	397360


    Υγ:τι ωραία διλήμματα!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν αμφισβητω την αξιοπιστια (και απλοτητα) του xt αλλα και τα ψεκαστα klx κι αυτα σκυλια ειναι, ακομα κι αν πονανε καπου θα ειναι κατι που το φροντιζεις πριν φυγεις. Μακαρι να υπηρχε κατι σχετικα συγχρονο, ελαιοψυκτο με καρμπυρατερ στα 300 με 400 κυβικα μαξ και κατω απο 140 κιλα, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει. Ελλειψει αυτου, εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι πιο καταλληλο απο ενα συγχρονο 250. Προσωπικα σε τετοιο ταξιδι θα εφερνα τον κοσμο ανω κατω να βρω ενα beta alp 4.0 που εχει μοτερ dr350 ειναι μιζατο, με καλο υψος και υποπλαισιο που σηκωνει φορτωμα...αλλα αντε βρες το!

    Η οποια επιμονη μου εχει να κανει με το ποσο γενικα υποεκτιμουνται τα κιλα μιας μηχανης σε ταξιδια με προορισμο τον υπο-αναπτυξη κοσμο και το ποσο υπερεκτιμουνται τα κυβικα και αλογα. Στο κατω κατω δε πας να σπασεις ρεκορ με το χρονο.
    Και με gsa πας, ακομα και με χαρλευ, αλλα πρεπει να εχεις βιδα για να το κανεις.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_10155257910645916.jpg 
Προβολές:	339 
Μέγεθος:	111,0 KB 
ID:	397368

    To 200 είναι 2βαλβιδο και πολύ ψόφιο, αν το φορτωσεις κιολας δεν παει ουτε σαν παπι, το Alp αν το βρεις θα ειναι ακριβό οπότε
    γιατί οχι το 350 που ειναι και φτηνό και καλό κι ελαφρύ κλπ.

    https://www.car.gr/10407688-suzuki-dr-350-dr-350-s
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #57
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To 200 είναι 2βαλβιδο και πολύ ψόφιο, αν το φορτωσεις κιολας δεν παει ουτε σαν παπι, το Alp αν το βρεις θα ειναι ακριβό οπότε
    γιατί οχι το 350 που ειναι και φτηνό και καλό κι ελαφρύ κλπ.

    https://www.car.gr/10407688-suzuki-dr-350-dr-350-s
    Ουτε τα μιζατα 350 τα βρισκεις ευκολα, δυστυχως.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #58
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Πιάστε μπύρες κι επανέρχομαι!
    https://www.youtube.com/playlist?lis...I6MUQq5Cr-Cbdy
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τροχέ-του-χρόνου, ετούτο το σκέφτεται η σύζυγος;
    το πέτυχα εχθες και θυμήθηκα το ερώτημα σου.
    με μια περιποίηση στις αναρτήσεις νομίζω θα ήταν ταμάμ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DR200.jpg 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	397360


    Υγ:τι ωραία διλήμματα!
    χαχαχα ναι αυτά τα διλήμματα είναι τα ομορφότερα :-) ωραία μηχανή έχεις θα ήταν ότι πρέπει για την σύζυγο μου! αλλά όσο εγώ κάθομαι διαβάζω, συζητάω και ψάχνω για τις σωστές μοτοσυκλέτες για ένα τέτοιο ταξίδι, η Αννα το έκανε πιο γρήγορα! σήμερα που γυρησα απο την δουλειά μου λέει ότι κατάφερε να αλλάξει το NC της με 48000χλμ με μια καινούργια Royal Enfield Himalayan!! με το δικαιολογητικό έρωτας από την πρώτη μάτια! χαχχαχα Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29317_Royal_Enfield_Himalayan _007.jpg 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	397448

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sport touring για μεγαλο ταξιδι...
    από Bob_o_mastoras στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 446
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2016, 15:19
  2. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον επαγγελματισμό ενός καταστήματος!
    από Nikos988 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 10:27
  3. Ένα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα. Προς τα πίσω.
    από nikos_abel στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2011, 13:25
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 13:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF