Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 117

Θέμα: Η σωστή μηχανή για ένα μεγάλο ταξίδι.

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To 200 είναι 2βαλβιδο και πολύ ψόφιο, αν το φορτωσεις κιολας δεν παει ουτε σαν παπι, το Alp αν το βρεις θα ειναι ακριβό οπότε
    γιατί οχι το 350 που ειναι και φτηνό και καλό κι ελαφρύ κλπ.

    https://www.car.gr/10407688-suzuki-dr-350-dr-350-s
    Αυτο σκεφτηκα και γω μολις το ειδα.Με το 200αρι καπου θα χρειαστει το γκαζι και δε θα το εχει.Το 350 ειναι πολυ καλη επιλογη.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ποσο γυμνασμένος στη μεση θα πρεπει να είναι καποιος για να κανει ένα τετοιο ταξιδι; ελαφρυ, μονοκυλινδρο, φορτωμενο δικαβαλλο και..μονοι σε μια αμμοθυελλα, βροχη, ζημια στην μηχανή τι γινεται; στα μεγαρα σε πιανουν μερικα μποροφ και η ελαφρια μηχανή γινεται χαρταετος, σε τεραστιες εθνικες με ασχημο καιρο η υψομετρα τι γινεται;...μηπως να το κανονισετε τουλάχιστον με καποια παρεα;θα ψαξεις να βρεις εκ των προτερων που είναι τα επισημα σερβις της μηχανης σου στις χωρες που θα πας;και αν σας συμβει κατι στο μεσο του πουθενα θα σε βοηθησουν καμηλιερηδες ;σορρυ που ειμαι ασχετος με το αντικειμενο αλλα αν το ψαξει καποιος αυτές οι περιπέτειες, προχειρα σχεδιασμένες και χωρις υποστηριξη δεν εχουν ολες αισιο τελος..φυσικα οι καλυτερες ευχες να πραγματοποιήσετε τα ονειρα σας και παντα ορθιοι..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δεν πάνε δικάβαλο,αν διάβαζες πιο προσεκτικά θα το έβλεπες.
    Τώρα όσο αφορά τα υπόλοιπα σχόλια,όντως δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο,οπότε άστο.
    Σταμάτα την καταστροφολογία σε κάθε ποστ,κουράζει.

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Ποσο γυμνασμένος στη μεση θα πρεπει να είναι καποιος για να κανει ένα τετοιο ταξιδι; ελαφρυ, μονοκυλινδρο, φορτωμενο δικαβαλλο και..μονοι σε μια αμμοθυελλα, βροχη, ζημια στην μηχανή τι γινεται; στα μεγαρα σε πιανουν μερικα μποροφ και η ελαφρια μηχανή γινεται χαρταετος, σε τεραστιες εθνικες με ασχημο καιρο η υψομετρα τι γινεται;...μηπως να το κανονισετε τουλάχιστον με καποια παρεα;θα ψαξεις να βρεις εκ των προτερων που είναι τα επισημα σερβις της μηχανης σου στις χωρες που θα πας;και αν σας συμβει κατι στο μεσο του πουθενα θα σε βοηθησουν καμηλιερηδες ;σορρυ που ειμαι ασχετος με το αντικειμενο αλλα αν το ψαξει καποιος αυτές οι περιπέτειες, προχειρα σχεδιασμένες και χωρις υποστηριξη δεν εχουν ολες αισιο τελος..φυσικα οι καλυτερες ευχες να πραγματοποιήσετε τα ονειρα σας και παντα ορθιοι..
    φίλε zopas δεν ταξιδεύουμε δικάβαλλο αλλά με δύο μοτοσυκλέτες, δεν είναι το πρώτο ταξίδι που κάνουμε με μοτοσυκλέτες!, το τελευταίο διήρκεσε έναν ολόκληρο χρόνο, σε αυτό οδηγήσαμε 45000χλμ σε 3 ηπείρους! στο πρώτο ταξίδι αλλά και στο μελοντικό που εδώ και πολλούς μήνες σχεδιάζουμε, η σωστή προετοιμασία είναι το Α και το Ω! δεν θα το έλεγα λοιπόν πρόχειρα σχεδιασμένες! αλλά πάντα συμβαίνει κάτι απρόοπτο και εκεί πρέπει να αυτοσχεδιάσεις! βοήθεια βρίσκεις παντού και πουθενά σε αυτόν τον κόσμο δεν είσαι μόνος! σε αυτό τον πλανήτη ζουν πάνω από 7 δις άνθρωποι, με αυτόν τον πληθυσμό δεν υπάρχει περιοχή (που να μπορείς να πας με μοτοσυκλέτα) και να είναι ακατοίκητο η τουλάχιστον χωρίς άλλους περαστικούς από εκεί! ούτε στην Σαχάρα! όσο για τα σέρβις; ίσως να μην βρεις επίσημα σέρβις αλλά κάτι θα βρεις, αν χρειάζεσαι κάτι σημαντικό που δεν το έχουν, τηλεφωνάς στο σπίτι, το παραγγέλνεις και σου έρχεται ταχυδρομικός.. διαλέγεις ένα όμορφο μέρος και περιμένεις μερικές εβδομάδες για το πακέτο! καιρικές συνθήκες; τις τσεκάρεις πρώτου διασχίσεις μια περιοχή.. ρίχνει καρεκλοπόδαρα κάνεις διάλυμα και περιμένεις να περάσει.. κτλπ..

  5. #65
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wheel-of-time Προβολή μηνύματος
    χαχαχα ναι αυτά τα διλήμματα είναι τα ομορφότερα :-) ωραία μηχανή έχεις θα ήταν ότι πρέπει για την σύζυγο μου! αλλά όσο εγώ κάθομαι διαβάζω, συζητάω και ψάχνω για τις σωστές μοτοσυκλέτες για ένα τέτοιο ταξίδι, η Αννα το έκανε πιο γρήγορα! σήμερα που γυρησα απο την δουλειά μου λέει ότι κατάφερε να αλλάξει το NC της με 48000χλμ με μια καινούργια Royal Enfield Himalayan!! με το δικαιολογητικό έρωτας από την πρώτη μάτια! χαχχαχα Συνημμένο 397448
    Ωχχ, δεν νομίζω να είναι τόσο κατάλληλο εκτός Ινδίας!
    Ο αλλος την κατάφερε και πήρε το NC ανταλλαγή.

    Χωρίς πλάκα τώρα δεν θα το εμπιστευόμουν και πολύ. Μάλλον δεν θα μείνει ποτέ τελείως, αλλά όλο κάτι θα γίνεται, να το ξέρεις!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wheel-of-time Προβολή μηνύματος
    όσο εγώ κάθομαι διαβάζω, συζητάω και ψάχνω για τις σωστές μοτοσυκλέτες για ένα τέτοιο ταξίδι, η Αννα το έκανε πιο γρήγορα! σήμcερα που γυρησα απο την δουλειά μου λέει ότι κατάφερε να αλλάξει το NC της με 48000χλμ με μια καινούργια Royal Enfield Himalayan!!
    Μην την αφήνεις μόνη της, είναι επικίνδυνη.

    Σοβαρά τώρα, δες αυτά που σου πρότεινε ο Drbig συν το KLR650, που αναφέρθηκε μετά.

  7. #67
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ωχχ, δεν νομίζω να είναι τόσο κατάλληλο εκτός Ινδίας!
    Ο αλλος την κατάφερε και πήρε το NC ανταλλαγή.

    Χωρίς πλάκα τώρα δεν θα το εμπιστευόμουν και πολύ. Μάλλον δεν θα μείνει ποτέ τελείως, αλλά όλο κάτι θα γίνεται, να το ξέρεις!
    Χωρίς πλάκα τώρα δεν θα το εμπιστευόμουν και πολύ. Μάλλον δεν θα μείνει ποτέ τελείως, αλλά όλο κάτι θα γίνεται, να το ξέρεις![/QUOTE]

    ναι να σου πω την αλήθεια το λυπήθηκα το NC! ζήσαμε τόσο όμορφες στιγμές με αυτό! Αλλά η αντικειμενική του αξία ήταν αυτη και το ξέραμε! Η αννα απλώς αλλάζει μηχανή χωρίς να πληρώσει κάτι! Το NC το είχα διαλέξει εγώ, και τελικά η μηχανή ήταν βαριά και μεγάλη για αυτήν! αυτή την φορά διάλεξε την μηχανή της μόνη της! Η αναλογία είναι σωστή, την οδηγάει σαν παπί! όσο για την μάρκα; με ορισμένα άτομα που είμαστε σε επαφή έκαναν δεκάδες χιλιάδες χλμ με αυτή χωρίς πρόβλημα! στην φώτο ταξίδι ενός γνωστού με το himalayan νομίζω αν και κάτι μέσα μου, μου λέει ότι αυτό το ταξίδι με το himalayan θα έχει περιπέτεια χαχα Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	itinerairetraildazur-300x152.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	13,1 KB 
ID:	397453

  8. #68
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μην την αφήνεις μόνη της, είναι επικίνδυνη.

    Σοβαρά τώρα, δες αυτά που σου πρότεινε ο Drbig συν το KLR650, που αναφέρθηκε μετά.
    ναι lykourgi σήμερα πήγε ο καθένας μας κανονικά στην δουλεία! και αυτή σχολάει νωρίτερα και παίρνει την himalayan τώρα είναι ευτυχισμένη σαν μικρό παιδί! ίσως την τρόμαξα με όλα αυτά τα 30ετης μοντέλα που τις έδειχνα τις τελευταίες μέρες! χαχαχαχα φώτο από ένα γνωστό από την Γαλλία έκανε πρόσφατα 25000 με αυτην την himalayan! Συνημμένο 397454

  9. #69
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Καλορίζικο καλοταξιδο να ειναι.Πολυ καλη επιλογή μου αρεσει η ιδεα με αυτο το μηχανάκι. Τα οργανα ειναι καλαίσθητα και δείχνουν πολυ ποιοτικά

    Εσυ έμεινες τωρα γιατι εισαι(αν οχι για το ιδιο μοντελο για την ευκολια του εγχειρήματος)?

  10. #70
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο καλοταξιδο να ειναι.Πολυ καλη επιλογή μου αρεσει η ιδεα με αυτο το μηχανάκι. Τα οργανα ειναι καλαίσθητα και δείχνουν πολυ ποιοτικά

    Εσύ έμεινες τώρα γιατί εισαι(αν οχι για το ιδιο μοντελο για την ευκολια του εγχειρήματος)?
    ναι doctoras και μένα μου αρέσει που πήρε την πρωτοβουλία και διάλεξε μόνη της την μηχανή της! και εγώ τώρα πρέπει να σκεφτώ τι θα πάρω! την ψάχνω επί εβδομάδες! έχω ένα ΧΤ που θέλω να δω τις επόμενες μέρες! αλλά η ιδέα να πάμε με δύο ίδια μοντέλα αρχίζει να χαλάει! θα δούμε!.. πάντως τις μετέφερα τις ευχές σου :-)

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το ντομινειτορ το 650 πος σου φενετε?Πολυ ελαφρυ.Ισος και απο τα πιο ελαφρια ον οφ σε αυτα τα κυβικα.Απλουστατο,αξιοπιστο,δυναμικο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #72
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wheel-of-time Προβολή μηνύματος
    χαχαχα ναι αυτά τα διλήμματα είναι τα ομορφότερα :-) ωραία μηχανή έχεις θα ήταν ότι πρέπει για την σύζυγο μου! αλλά όσο εγώ κάθομαι διαβάζω, συζητάω και ψάχνω για τις σωστές μοτοσυκλέτες για ένα τέτοιο ταξίδι, η Αννα το έκανε πιο γρήγορα! σήμερα που γυρησα απο την δουλειά μου λέει ότι κατάφερε να αλλάξει το NC της με 48000χλμ με μια καινούργια Royal Enfield Himalayan!! με το δικαιολογητικό έρωτας από την πρώτη μάτια! χαχχαχα Συνημμένο 397448
    Ωστε ετσι!!!!!
    Ωραιο μηχανακι..... καλοριζικο και καλοταξιδο! Νομιζω θα σας καλυψει και απ οτι διαβαζω ειναι και αξιοπιστο. Το βαρος του πρεπει να το κρυβει λογω υψους. Καντε οσα περισσοτερα χμ γινεται πριν το ταξιδι ωστε αν ειναι να βγαλει κατι να το βγαλει τωρα. Στην λιστα με τα ανταλλακτικα βαλτε και μια αλλαξια φιλτρα βενζινης και μια τρομπα βενζινης, ποτε δε ξερεις με τα ψεκαστα....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το xt δεν καίει αρκετά για τέτοιο ταξίδι;

  14. #74
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    φαντάζομαι σε xt660z tenere '09-'13 αναφέρεται το οποίο είναι σύγχρονο
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #75
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    30/06/2018
    Μηνύματα
    35
    Λοιπόν παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την βοήθεια! Για το ταξίδι μας διαλέξαμε και αγοράσαμε τις εξής μοτοσυκλέτες: Η Αννα αντάλλαξε την παλιά της μοτοσυκλέτα την Honda NC 750 X DCT Χρονολογίας 2014 με 48600 χλμ στο κοντέρ, με μια ολοκαίνουργια και περιπετειώδη Royal Enfield Himalayan..
    Εγώ κατάφερα και πούλησα την Honda Crosstourer DCT Χρονολογίας 2013 με 48900 χλμ στο κοντέρ και αγόρασα μια ισχυρή, λειτουργική και πολύ ελκυστική yamaha xt660z tenere abs χρονολογίας 2012 με 11500χλμ στο κοντέρ!
    Τελευταία τροποποίηση από wheel-of-time; 08/07/2018 στις 14:43.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sport touring για μεγαλο ταξιδι...
    από Bob_o_mastoras στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 446
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2016, 14:19
  2. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον επαγγελματισμό ενός καταστήματος!
    από Nikos988 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 09:27
  3. Ένα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα. Προς τα πίσω.
    από nikos_abel στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2011, 12:25
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF