Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 117

Θέμα: Η σωστή μηχανή για ένα μεγάλο ταξίδι.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της wheel-of-time
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    35

    Η σωστή μηχανή για ένα μεγάλο ταξίδι.

    Καλησπέρα στην παρέα! Ονομάζομαι Γιώργος Μακρής και είμαι καινούργιος στο φόρουμ! Με την γυναίκα μου σχεδιάζουμε ένα μεγάλο ταξίδι με μοτοσυκλέτες! ο προορισμός είναι Ευροασία και Νότια Αμερική. Το χρονικό διάστημα του ταξιδιού, αν όλα πάνε καλά, θα είναι γύρω στα δύο χρόνια! βρισκόμαστε στην φάση που ψάχνουμε για τις σωστές μοτοσυκλέτες! Ελαφριές πρέπει να είναι, και με την λογική: "αυτό που δεν έχουν δεν πρόκειται να χαλάσει", τις θέλουμε απλής τεχνολογίας με όσο πιο γίνετε λιγότερα ηλεκτρονικά! έτσι ελπίζουμε σε περίπτωση βλάβης να βρίσκουμε σχεδόν παντού βοήθεια! εντάξει.. γνωρίζουμε ότι δεν θα βρίσκουμε παντού ανταλλακτικά αλλά γνωρίζουμε ότι τα ταχυδρομεία δουλεύουν σχεδόν σε όλο τον κόσμο :-) βρήκα μια μοτοσυκλέτα που κατά την γνώμη μου είναι η σωστή επιλογή, είναι η BMW F 650 GS DAKAR η συγκεκριμένη είναι μοντέλο του 2005 και έχει στο κοντέρ 31000χλμ! η τιμή της είναι 3000€ συζητήσιμη! Αν την αγοράσω πιέζω την γυναίκα μου να ψάξει ένα παρόμοιο μοντέλο ίσως το F 650 GS για να ταξιδεύουμε με τα ίδια μοντέλα! ( η εμπειρία δείχνει ότι είναι καλύτερα τέτοια ταξίδια να γίνονται με τα ίδια μοντέλα ) τι λένε οι έμπειροι από εσάς! θα την αγοράζατε για ένα τέτοιο ταξίδι; τι θα με συμβουλεύατε;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Μακάρι να πάνε όλα καλά και να το πραγματοποιήσετε όπως το φαντάζεστε..

    Θα κοιτούσα για μονοκύλινδρο Ιάπωνα προσωπικά χωρίς να έχω άποψη για τα BMW. Λένε πάντως ότι τα650 είναι απροβληματιστα..

    Εγώ θα εμπαινα και στο advrider να πάρω καμίαια ιδέα για τέτοια ταξίδια με τι τα έχουν κάνει.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Νομιζω και γω οτι ο γιαπωνεζος θα σε εξυπηρετησει καλυτερα,και αφου θα πας και χωμα και ασφαλτο, ενα ον οφ δικυλινδρο θα σε εξυπηρετησει καλυτερα απο ενα μονοκυλινδρο,βρες λοιπον 2 καλα ΚΛΕ 500 που ειναι αθραυστα και πανε και χωματακι και καλο σου ταξιδι.Και με τα μισα λεφτα απο τα ΒΜW σε ολα πλην βενζινης που καινε το ιδιο.Προσωπικη αποψη παντα,για να μην παρεξηγουμεθα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Συμφωνώ κι εγώ με panavour, το μονοκύλινδρο στο ταξίδι είναι λίγο περίεργο λόγω δονήσεων.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το ταξιδι το κανεις ΜΕ μηχανη, οχι ΓΙΑ ΤΗΝ μηχανη. Η βασικη ιδεα ειναι "δεν κουβαλαω παραπανω μηχανη απ οσο χρειαζεται", οποτε επελεξε κατι οσο το δυνατον πιο μικρο, ελαφρυ, μονοκυλινδρο και γιαπωνεζικο γινεται. Σε τετοια ταξιδια ξεχνας τις ταχυτητες, οι μεσες ωριαιες θα ειναι της ταξης των 50κμ/ω. Θες κατι που να πηγαινει παντου με το λιγοτερο δυνατο κοπο και μπελα. Μπορει να χρειαστει να φορτωσεις την μηχανη μεχρι και σε βαρκα σε καποιες περιπτωσεις. Προσωπικα θα επελεγα κατι αναμεσα σε:
    KLX250S
    CRF250L
    DRZ400S
    DR650
    XT600E
    XT660R
    Και ηδη τα 600+ ξεφευγουν απο την φιλοσοφια του "δεν κουβαλαω περισσοτερη μηχανη απ οσο χρειαζεται". Τα bmw που ανεφερες καλα και χρυσα ειναι, αλλα ειδικα το dakar παραειναι βαρυ για μονοκυλινδρο, εχει ακριβα ανταλλακτικα και αν και σχετικα αξιοπιστο, δεν εχει και την καλλιτερη ποιοτητα κατασκευης.
    Επισης παιζει ρολο και το υψος και βαρος σας, ειδικα της κοπελας. Προσωπικη μου επιλογη θα ηταν το klx για την κοπελα και ειτε το ιδιο, ειτε ενα drz για μενα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Το 3ο στη λίστα του bigουλα θα ήταν η δική μου επιλογή. Αν δεν βρισκόταν κάποιο σε καλή κατάσταση θα κοίταγα τα από πάνω.

    Σε τέτοια ταξίδια η μηχανή μας θα πρέπει να είναι η κατάλληλη για τις χειρότερες συνθηκες που θα συναντήσουμε και όχι να καλύπτει το μέσο όρο των εδαφών που θα κινηθούμε.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/07/2018 στις 06:20.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Να σου πάνε όλα καλά και να πραγματοποιηθουν τα όνειρα σου. Θα ήμουν μεταξύ :
    1) honda africa
    2)honda transalp
    3) kawasaki versys
    4)Yamaha XT 660Z Tenere
    5)Yamaha XT 660X
    6)Yamaha XT 660R
    7)Suzuki XF 650 Freewind
    Και πολλά bmw gs

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Τα αγοράζεις με λιγότερα από 3000€ περίπου. Είναι αρκετά αξιοπιστία και είναι για αυτήν τη δουλειά

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Σε σύνοψη των απο πάνω θα πρότεινα
    Crf250L αλλά θα πρέπει να ανέβεις παραπάνω 3.5k-4k αλλά θα πάρεις όχημα με τις περισσότερες προτιμήσεις σε rtw trips
    Klx250 με 3k μπορείς να βρεις μοντέλα του '09-'12 στην καλύτερη δυνατή κατάσταση
    Xf650 γιατί ήταν και είναι μέχρι σήμερα το πιο απλοικό και αξιόπιστο και ελαφρύ συνάμα ιαπωνικό thumper μοντέλο με καλή ποιότητα κατασκευής μπορείς να βρεις τα τελευταία μοντέλα '03-04 απο 1.8k - 2.2k προσεγμένα απο συνετούς αναβάτες
    Kle500 γιατί μπορεί να βρεις ακόμη τα τελευταία μοντέλα '05-07 ίσως και πρώτο χέρι απο συνετό αναβάτη 2.5k - 3k

    DRZ θα ήταν ακόμη μια καλή επιλογή αρκεί να μπορέσεις να βρεις 2 σε καλή κατάσταση γιατί αφενός τα S & E διετέλεσαν και ως εντούρο ενδεχομένως ταλαιπωρημένα σασί κινητήρα, αφετέρου τα SM τα οποία κακοποιήθηκαν απο άμπαλους πιτσιρικάδες

    Ότι και να επιλέξεις, να πάρεις 2 ίδιας γενιάς μοντέλα για να έχεις την δυνατότητα troubleshoot απο το ένα στο άλλο για πιθανή διάγνωση όταν χρειαστεί
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Υπάρχουν ποστ μου εδω μέσα όπου μιλάω και δίνω τη ψήφο μου σε ΚΤΜ 690, ωστόσο τα έγραφα χωρις να έχω εικόνα του τι μπορεί να κάνει και πως το κάνει το CB500X με τις κατάλληλες μετατροπές.


    Αναφέρομαι πάντα σε ταξιδια σαν αυτά που αναφέρεσαι, σαν αυτό που έχετε ήδη κάνει, και σαν το δικό μου 5 χρόνια πριν στην νότια Αμερική.


    Πλέον, με βάση το τι υπάρχει σήμερα στην αγορά (όλα αλλάζουν απο την μια μέρα στην άλλη), η καλύτερη μακράν επιλογή για εμένα - με τις απαραίτητες μετατροπές - είναι το 500άρι της χόντα.


    Μακάρι να είχα χρόνο να αναλύσω το σκεπτικό μου, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αυτή τη στιγμή.
    Μην πει κανείς ότι έχει 17άρι τροχό, είναι χαμηλό κλπ κλπ, πλέον αυτά είναι αστεία και μόνο γέλιο μου προκαλούν.


    Μια ματιά για το που πάνε τόσα χρόνια με πχ ένφιλντ στα ιμαλάια, και απο που τα περνάνε, που τα μηχανάκια σέρνουν κάρτερ, αρκεί.


    Το βάρος του 500 αρχικά φαντάζει μεγάλο (200 κιλα), αλλά το μηχανάκι έχει κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα που σχεδόν το εξαλείφουν. Έχει κοντό μεταξονιο, έχει εντυπωσιακά μαζεμένο το βάρος του (κοντά στο κέντρο μάζα), πολύ καλό ζύγισμα, και ένα μοτέρ που το συμπλεκτάρεις στις χαμηλές στροφές με 2α και απλά δεν σκορτσάρει και περνάει απο π-α-ν-τ-ο-ύ (tractable).


    Δεν θα σπάσει ποτέ. Και δεν έχει ηλεκτρονικά. Μεταχείρο φτηνό.


    Η επόμενη επιλογή μου, τα 250άρια CRF - L.




    Και ήμαρτον πια με τα μηχανάκια 30ετίας για ταξίδι....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Βασικα εχει να κανει με το ποσο "σκληροπυρηνικο" θα το κανετε το ταξιδι...
    δλδ θα μπαινετε σε "αχαρτογραφητα εδαφη" και θα ακολουθειτε εναν χωματοδρομο και οπου σας βγαλει? θα επιλεγετε κυριως ασφαλτο και καποια φορα και καποιον χωματοδρομο για να κοψετε δρομο? εχετε σκοπο να μπειτε σε ζουγκλα?

    ολα αυτα παιζουν ρολο για την μηχανη...

    καποιος γυρναει με το θεοβαρο bmw gs 1200 τον κοσμο αλλα επιλεγει (προφανως) κυριως ασφαλτο...γιατι αν μπλεξεις με χωμα, λασπη και τα ρεστα, τα 300 κιλα του φορτωμενου gs γινονται ευκολα 500 στην αισθηση...και αν παιξει και πτωση...κλαφτα...ειδικα για την γυναικα...


    οποτε πατε για κατι ελαφρυ, αλλα αν πηγαινετε απο ασφαλτο κυριως και προσεχετε τις κακοτοπιες και τα κακοτραχαλα εδαφη δεν χρειαζεται να πατε σε μονοκυλινδρο...
    το kle θα ηταν μια καλη λυση...
    επισης (λογικα) θα θελετε να εχει και καλη αυτονομια με το ντεποζιτο...τα μικρα μονοκυλινδρα εχουν μικρα ντεποζιτα και πρεπει να παιξει aftermarket...για να μην κουβαλατε μπετονια...
    βαλτε στην εξισωση οτι αν βρειτε καμποσο καλο δρομο και θελετε γρηγορο (διαδικαστικο) περασμα το μικρο μονοκυλινδρο δεν θα μπορει να παει πανω απο 100-110...για να μην σπασει και για να μην καψει...σκεφτειτε οτι θα ειστε και φορτωμενοι...

    αν ημουν στην θεση σας θα επαιρνα ενα ασπαστο δικυλινδρο και θα το ξεγυμνωνα για να του μειωσω οσο γινεται πιο πολυ το βαρος...versys, αφρικα, vstrom, kle, transalp...θα του εβαζα και καγκελα αριστερα δεξια για τις χαζοπτωσεις, σεμι ελαστικο με ψηλο φτερο και βουρ...
    αυτα στην περιπτωση που θελετε mild ταξιδι και οχι χολιγουντιανη περιπετεια τυπου Ιντιανα Jones, Lara Croft κλπ...

    αν παλι θελετε να το παιξετε εξερευνητες, τοτε το ελαφρυ μονοκυλινδρο ειναι μονοδρομος...
    xr400/250r, drz400s/e, klx250 και αν ειστε ψωμομενοι και ψηλοι xtz tenere 660...
    αν πατε στα παλια καρμπυρατερατα μονοκυλινδρα πριν ξεκινησετε επιβαλετε ενα rebuild μοτερ με καινουργιο πιστονι, βαλβιδες κλπ + καθαρισμα καρμπ κλπ...
    το καλο με τα καρμπ ειναι οτι αν εχεις 3-4 βασικα orings, πυραυλακια, παπαρακια το φτιαχνεις και το ρυθμιζεις μονος σου στην μεση του πουθενα...ενω ο ψεκασμος... επισης καινε τα παντα απο καυσιμο...δεν κοκομπλοκιαζουν...

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 01/07/2018 στις 11:19.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    2 Χτ 600 με ντεπίζιτα acerbis, ποδιά αλουμινίου, σκάρες και βαλίτσες αλουμινίου. Αν θες ακόμα μπορείς να βάλεις χούφτες, τίποτα έξτρα προβολάκια (μόνο λεντ) και ψυγείο λαδιού
    Αν μιλάς για μτχ. Τα μηχανάκια είναι τανκς κι δεν μένουν ΠΟΤΕ !
    Ίσως χρειαστείς να φτιάξεις και τα πίσω αμορτισέρ για το έξτρα βάρος αλλά δεν νομίζω αν είσαι μονοκάβαλος
    ανανήψαντας

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Δεν είναι λίγο βαριά για γυναίκα?
    Ορίστε και τα ταπεινά XR 250 του mad nomad
    https://vimeo.com/71688974

    Μερικές μόντες που ίσως θα έπρεπε να κάνεις αν τελικά επιλέξεις την ΒΜW

    http://www.tacostyringtravels.com/20...on-part-1.html
    http://www.tacostyringtravels.com/20...on-part-2.html
    Εκτενέστερα εδώ https://advrider.com/index.php?threa...thread.441434/
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 01/07/2018 στις 15:08.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    εγω με 250 δεν παω ουτε στο μεγάλο πευκο αλλα δεν ειμαι και ο κατάλληλος να μιλησω για ταξιδι. εχω μια απορία ομως. Πως ειναι δυνατόν να φύγεις για 2 χρόνια?!!?!

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sport touring για μεγαλο ταξιδι...
    από Bob_o_mastoras στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 446
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2016, 15:19
  2. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τον επαγγελματισμό ενός καταστήματος!
    από Nikos988 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 10:27
  3. Ένα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα. Προς τα πίσω.
    από nikos_abel στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2011, 13:25
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 13:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF