Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: βοηθεια για επιλογη μπαταριας bosch κλασσικη με υγρα ή bs dry?

  1. #16
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109

    πολυ η λιγο κινεζικο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
    για την Yuasa ρωταω
    απο το κουτι; αν γραφει πανω made in prc η οχι; και τελικα τι χαρακτηριζει την κινεζια; η χωρα παραγωγης; υπαρχουν
    βαθμιδες ποιοτητας για καθε προιον. Σημερα ειναι τα πιο πολλα πραγματα κινεζικα μεχρι ενος σημειου
    Αλλα ερχονται ετοιμα απο την Κινα , αλλα παραγονται στη Κινα αλλα ριχνει και ενας ευρωπαιος μια Ματιά "πριν κλεισει το κουτι"

  2. #17
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
    για την Yuasa ρωταω
    Γιαπωνέζικη Yuasa πρέπει να είναι σαν Levi's 501 made in USA... όπως ανέφερα και παραπάνω, η Yuasa ήταν η μόνη που στο κουτί δεν ανέγραφε χώρα κατασκευής, σε μαγαζί που πούλαγε στην πόλη μου μόνο Yuasa, ήταν όλες Κίνα και ΝΑ Ασία (Ταϋλάνδη αν δεν κάνω λάθος).

  3. #18
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έχω βάλει 2 φορές Bosch και μία Yuasa, διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι Bosch είναι κινεζιές, λες και τις Yuasa τις κατασκευάζουν με το χέρι γιαπωνέζες παρθένες στο Τόκυο... Η δική μου Yuasa στο κουτί δεν ανέγραφε καν χώρα κατασκευής και ήταν η μόνη που με άφησε στα κρύα του λουτρού... Μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις, λες ότι η Bosch άντεξε μόνο 1,5 χρόνο στον επόμενο ιδιοκτήτη. Ήξερες πως τη συντηρούσε, αν τη συντηρούσε, αν την κινούσε και κάθε πότε;
    εγω δε μπορω να πω οτι εκανα κατι ιδιαιτερο να τη συντηρησω.η αληθεια ειναι οτι με αφηνε απο υγρα επειδη επεφτε η σταθμη αρκετα.
    τελικα παντως δεν εχω βγει απο το διλλημα αν θα πρεπει να παρω κλειστου τυπου γιατι δεν ξερω τι μειονεκτηματα εχει

  4. #19
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    απο το κουτι; αν γραφει πανω made in prc η οχι; και τελικα τι χαρακτηριζει την κινεζια; η χωρα παραγωγης; υπαρχουν
    βαθμιδες ποιοτητας για καθε προιον. Σημερα ειναι τα πιο πολλα πραγματα κινεζικα μεχρι ενος σημειου
    Αλλα ερχονται ετοιμα απο την Κινα , αλλα παραγονται στη Κινα αλλα ριχνει και ενας ευρωπαιος μια Ματιά "πριν κλεισει το κουτι"
    Την "κινεζιά" την χαρακτηρίζει η ποιότητα κατασκευής και όχι η χώρα κατασκευής, ιδιαίτερα αν μιλάμε για καθαυτού κινέζικη φίρμα... πχ σε κινητά τηλέφωνα υπάρχουν κινέζικες φίρμες όπως Huawei και Xiaomi με ποιοτικά προϊόντα, υπάρχουν και κάτι κινέζικες φίρμες π.χ. Meizu ή Cubot με ποιότητα κατασκευής Jumbo...

  5. #20
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    εγω δε μπορω να πω οτι εκανα κατι ιδιαιτερο να τη συντηρησω.η αληθεια ειναι οτι με αφηνε απο υγρα επειδη επεφτε η σταθμη αρκετα.
    τελικα παντως δεν εχω βγει απο το διλλημα αν θα πρεπει να παρω κλειστου τυπου γιατι δεν ξερω τι μειονεκτηματα εχει
    Τότε που έψαχνα μου είπε κάποιος για κλειστού τύπου, τις Odyssey αν δεν κάνω λάθος και το πλεονέκτημα που είχε ήταν πως δεν ήθελε καθόλου συντήρηση (λες και στην ανοικτού τύπου έκανα...) και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λόγω κατασκευής και χαρακτηριστικών. Αν δεν κάνω λάθος, τότε κόστιζε 170-180 ευρώ...όταν η Bosch κόστιζε 45-50 ευρώ... όταν συνειδητοποίησα ότι αγόραζα 3 Bosch, κατάλαβα ότι μάλλον το δίλημμα ήταν πλασματικό...

  6. #21
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109

    το διλημμα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Τότε που έψαχνα μου είπε κάποιος για κλειστού τύπου, τις Odyssey αν δεν κάνω λάθος και το πλεονέκτημα που είχε ήταν πως δεν ήθελε καθόλου συντήρηση (λες και στην ανοικτού τύπου έκανα...) και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λόγω κατασκευής και χαρακτηριστικών. Αν δεν κάνω λάθος, τότε κόστιζε 170-180 ευρώ...όταν η Bosch κόστιζε 45-50 ευρώ... όταν συνειδητοποίησα ότι αγόραζα 3 Bosch, κατάλαβα ότι μάλλον το δίλημμα ήταν πλασματικό...
    ακριβως ετσι οπως τα λες ηταν τοτε πριν 5 χρονια και 2 μπαταριες πριν.touratech 160euro.
    οποτε δε υπηρχε λογος πονοκεφαλου.
    Τωρα έχει μικρή διαφορά

  7. #22
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
    για την Yuasa ρωταω
    Από το made in και την τιμή. Είχα τότε 2 επιλογές Yuasa, μία στα 50 και μία στα 85 €. Πήρα των 85 € για καλύτερα και πήρα ...(τπ)
    Φύγαμε...

  8. #23
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Από το made in και την τιμή. Είχα τότε 2 επιλογές Yuasa, μία στα 50 και μία στα 85 €. Πήρα των 85 € για καλύτερα και πήρα ...(τπ)
    η κινεζια εχει και εκδοση υψηλης τεχνολογιας

  9. #24
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έχω βάλει 2 φορές Bosch και μία Yuasa, διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι Bosch είναι κινεζιές, λες και τις Yuasa τις κατασκευάζουν με το χέρι γιαπωνέζες παρθένες στο Τόκυο... Η δική μου Yuasa στο κουτί δεν ανέγραφε καν χώρα κατασκευής και ήταν η μόνη που με άφησε στα κρύα του λουτρού... Μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις, λες ότι η Bosch άντεξε μόνο 1,5 χρόνο στον επόμενο ιδιοκτήτη. Ήξερες πως τη συντηρούσε, αν τη συντηρούσε, αν την κινούσε και κάθε πότε;
    Το παιδί έκανε πολύ απλά ότι έκανα κι εγώ: απολύτως καμία συντήρηση στην μπαταρία και καθημερινή χρήση της μηχανής (απλά από Ηράκλειο η μηχανή κινούνταν πλέον Αθήνα). Την Bosch την πλήρωσα 50€ και ο πωλητής μου έδωσε 4 μήνες εγγύηση (αντιθέτως ο πωλητής της Yuasa μου ξεκαθάρισε ότι εγγύηση δεν δίνει για μπαταρίες μοτό). Την Haijiu την πήρα το Δεκέμβρη 40. Made in China και οι δύο (έψαξα το made in Germany ).

    Και ας μη γελιόμαστε, πλέον σχεδόν όλα είναι made in China, απλά εξαρτώνται από τις προδιαγραφές και τους ελέγχους που θέτει-επιβάλλει η εκάστοτε μάρκα. Δεν είναι απαραιτήτως κακό.
    Φύγαμε...

  10. #25
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    η κινεζια εχει και εκδοση υψηλης τεχνολογιας
    Δεν το αποκλείω, γι' αυτό και όταν ξαναχρειάστηκα μπαταρία πλήρωσα κατευθείαν την υψηλή κινέζικη τεχνολογία στη μισή τιμή
    Φύγαμε...

  11. #26
    Να πάρεις AGM. Εγώ προτιμώ τις Furukawa, μου πάνε μια 5ετία τουλαχιστον.

    Η Yuasa σε κάποιο φυλλάδιο ανέφερε πως οι μεσαίες /μικρές μπαταρίες της είναι made in Taiwan / China.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #27
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις AGM. Εγώ προτιμώ τις Furukawa, μου πάνε μια 5ετία τουλαχιστον.

    Η Yuasa σε κάποιο φυλλάδιο ανέφερε πως οι μεσαίες /μικρές μπαταρίες της είναι made in Taiwan / China.
    furukawa. σιγουρα δινουν ρευμα και σε αναβατη που δε μιλαει κινεζικα;
    και οι μεγαλες μπαταριες hong kong αριστοκρατικες

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    furukawa. σιγουρα δινουν ρευμα και σε αναβατη που δε μιλαει κινεζικα;
    και οι μεγαλες μπαταριες hong kong αριστοκρατικες
    Οι Furukawa είναι αυτές που φοράνε τα GSX-R από το εργοστάσιο. Εγώ δεν μιλάω κινέζικα, ούτε γιαπωνέζικα κι όμως παίρνει μπρος

    Ξαναλέω, πλήρωσε λίγο παραπάνω και πάρε AGM (είναι τύπος μπαταρίας, όχι μάρκα, γκουγκλαρε αν θες)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #29
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Οι Furukawa είναι αυτές που φοράνε τα GSX-R από το εργοστάσιο. Εγώ δεν μιλάω κινέζικα, ούτε γιαπωνέζικα κι όμως παίρνει μπρος

    Ξαναλέω, πλήρωσε λίγο παραπάνω και πάρε AGM (είναι τύπος μπαταρίας, όχι μάρκα, γκουγκλαρε αν θες)
    Καλησπέρα ,
    Ευχαριστώ όλους εσάς για τις πληροφορίες,
    Τελικά έβαλα μια BS κλειστού τύπου.
    Μου θύμισε κάτι που το είχα ξεχάσει σχετικά με την Bosch .
    Συγγνώμη κιόλας αν θα πω βλακεία η γνώση μου πάνω στις μηχανές από τεχνικής άποψης είναι περιορισμένη.
    Για πολλά χρόνια είχα μπαταρίες bmw-excite και όταν στη τελευταία αλλαγή έβαλα Bosch νομίζω ότι ήταν πιο ζωντανή η μίζα και είχα και λίγο καλύτερο γκάζι .τόσα χρόνια που την είχα πάνω το συνήθισα .
    Τώρα που έβαλα την bs νομίζω ότι έχει λιγότερο ζωντάνια η μίζα και ότι στην επιτάχυνση δε είναι το ίδιο.
    Μιλάμε πάντα για μικρή διαφορά με τη
    Σκέψη ότι μπορεί να είναι καθαρά η ιδέα μου .
    Δεν ξέρω αν ο φίλος που ψηφίζει υπέρ της Bosch είδε κι αυτος κάποια τέτοια διαφορά .

  15. #30
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    καλησπερα έχω δυστηχως νεα απο την μπαταρία που έβαλα BS-BATTERY BB12AL-A2 DRY,
    μου έκαψε στοιχείο.
    αρχίσε δειλά δειλά τα συμπτωματα να μου σβήνει η μηχανή στα καλά καθούμενα σε ρελαντι η αργη κινηση.
    στην αρχη νομιζα μηπως έβαλα χαλια βενζίνη.
    ωσπου μου έσβησε στην εθνικη με πολλά χιλιόμετρα και δε ξαναπηρε μπρος.
    τελικα πάω συνεργείο και είχε κάψει στοιχείο η μπαταρία.
    Ποια ειναι η γνώμη σας ειναι τυχαίο γεγονός; η ειναι ιδιαιτερότητα της δικης μου μηχανής (bmw f650gs) επειδή είναι ανάμεσα στα λάδια η μπαταρία ;
    τώρα έβαλα θελοντας και μη την μαμίσια και οτι γίνει.εχει 2 χρόνια εγγυηση.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16
  3. Βοηθεια για επιλογη
    από symplektis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 11:58
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF